Προς το περιεχόμενο

Πλησιάζει αναβάθμιση στη κάρτα γραφικών


Pro667

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 Λοιπόν , έχουμε και λέμε.Το pc μου αποτελείται απο :
Cpu - intel i5-2500k (xigmatek gaia ψύκτρα, στη στο συχνοτητα προς το παρον)
Gpu - asus radeon 5830
Ram - 4 gb της corsair ,XMS 3
Psu - 700watt coolermaster silent pro m

Η ανάλυση που παίζω ειναι 1920x1080 και θα θελα να μου πειτε την αποψη σας στο εξης θεμα. να δωσω κοντα στα 80-100 ευρω να βρω μια δεύτερη καρτα της σειρας 58xx για crossfire , ή να μαζέψω περισσότερα και να πάρω μια νέα Gpu?

Thanks in advance :)
                                                                           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δε σκέφτεσαι και το σενάριο να πουλήσεις τη δική σου κανα 70αρι και να βάλεις άλλα 130 για μια 7870?

 

Η κάρτα που έχεις δεν είναι κακή, το αντίθετο, οποτε αν είναι να την αλλάξεις καλύτερα θα ήταν να μην πέσεις κάτω από 7870 κατά τη γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέφτομαι να πάρω μια της ίδια σειράς για να κάνω crossfire. Το σενάριο να πουλήσω τη δικιά μου όντως δε το είχα σκεφτεί , ευχαριστώ :)
Επίσης άλλη απορία. Αν κάνω O/C τον επεξεργαστή , στα 4ghz ας πούμε , θα δώ διαφορά στα games? Στη κάρτα έχω κάνει ήδη μέσω του Amd overdrive απλά επειδή δεν είμαι στο σπίτι τώρα για να δω ,δε θυμαμαι ακριβώς τους χρονισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, με το crossfire θα έχεις μεν πολύ καλές επιδόσεις αλλά λόγω της μνήμης (1gb θα παραμείνει) δεν θα μπορείς να φορτώσεις φίλτρα. Χώρια το μέτριο scaling της σειράς 5ΧΧΧ, oι ανεβασμένες θερμοκρασίες κτλ κτλ.

 

Δεν θα δεις καμιά διαφορά αν κάνεις o/c στον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Με 7950 στα ρολόγια της 7970 και δεν δίνει κάτι. Ένα παιδί ανέβασε μετρήσεις με i7 2600K στα 4.8 και συγκρίνοντας με τον δικό μου i5 2500 στοκ, διαφορές δεν υπάρχουν. Σε πολύ ειδικές περιπτώσεις θα βοηθούσε (πχ flight simulator) αλλά αυτές είναι εξαιρέσεις.

 

Με οποιαδήποτε -τουλάχιστον μονοπύρηνη- κάρτα οι i5 sandy/ivy δεν χρειάζονται κανένα ανέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, με το crossfire θα έχεις μεν πολύ καλές επιδόσεις αλλά λόγω της μνήμης (1gb θα παραμείνει) δεν θα μπορείς να φορτώσεις φίλτρα. Χώρια το μέτριο scaling της σειράς 5ΧΧΧ, oι ανεβασμένες θερμοκρασίες κτλ κτλ.

 

:whistle:

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα στο crossfire έχεις ανεβασμένες θερμοκρασίες, αυτό δεν έχει να κάνει με τη σειρά. Το μέτριο scaling αναφέρεται συγκριτικά, όχι απόλυτα.

 

@Pro667:

 

Ίδια κάρτα, i5 2500 στοκ, i5 3570K στα 4.8: http://www.insomnia.gr/topic/472387-amd-radeon-7900-series-results-database-stock-oc/

 

Eπίσης έχε υπόψιν σου ότι με όποια 58χχ κάρτα και να συνδυάσεις την 5830, θα έχεις 2Χ 5830, καθώς η άλλη θα χρονιστεί στα ρολογια της μικρότερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...