Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Ξεκινάει η διάθεση του Surface Pro στις 9 Φεβρουαρίου από τα $899


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο και μόνο επειδή είναι Windows μπορεί να πουλήσει. Net effect σε δράση.

Κάνεις ένα λάθος, το συγκρίνεις με λάθος εξοπλισμό.

Χειρότερη οθόνη από το iPad.

Χωρίς GPS

Χωρίς 3G (4G)

Αυτονομία; (πάντα ντρέπονται να την γράψουν)

Camera 1.2Mp vs 5Mp.

«Καλύτερος» επεξεργαστής (που σου τρώει την μπαταρία)

Οπότε δεν είναι 200€ ακριβότερο αλλά 300€ αφού πρέπει να το συγκρίνεις με το iPad που δεν έχει 4G και gps αλλά έχει καλύτερη κάμερα και κοστίζει περίπου 300€ λιγότερα.

Πόσοι χρειάζονται tablet για encoding; Μία μικρή ομάδα ή άνθρωποι που δεν ξέρουν τίποτε άλλο εκτός από windows ή προγραμματιστές του GUI. Μέχρι και CAD υπάρχει για το iOS.

Ελπίζω να έφτιαξαν τον ήχο

The bad news? The audio stuttering that users spotted previously hasn't been fixed. So your device may still be subject to random muting and jogging of sound.

Δεν είναι μία συσκευή που κάνει τα πάντα (δεν έχει gps, 4g, camera). Απλά τρέχει ότι πρόγραμμα έχει συνηθίσει να τρέχει ο καθένας στον υπολογιστή του (και δεν υποστηρίζουν πολλαπλή αφή) σε χειρότερη οθόνη από το iPad και με 300€ παραπάνω.

Όσοι είναι προγραμματιστές on-the-go και δεν ξέρετε τίποτε άλλο προσέλθετε.

Θα προτιμούσα MacBook Air ή Lenovo Yoga (αλλά σε 10-12 inches).

Σύγκρινα τιμές στις ΗΠΑ με το μοντέλο iPad χωρίς 3G.

Η αυτονομία πρέπει να είναι γύρω στις 5 ώρες. Καμείς δεν ντρέπεται να το γράψει.

Η πίσω κάμερα, αντικειμενικά, πρέπει να είναι το πιο άχρηστο χαρακτηριστικό των ταμπλετών.

Η οθόν του ipad έχει μεγαλύτερη ανάλυση. Αυτό δεν την κάνει καλύτερη αυτόματα.

Η έλλειψη gps είναι ένα μείον, συμφωνώ, αλλά διορθώνεται με εξωτερική συσκευή.

Ο επεξεργαστής είναι όντως καλύτερος, μακράν, και αυτό έχει ένα μειονέκτημα. Και το Macbook Air θεωρείς πως πάσχει στον συγκεκριμένο τομέα;

Υπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός από το encoding, δεν απευθύνεται στον μέσο πιτσιρικά που έχει τον υπολογιστή του για να φτιάχνει ματρόσκες, είναι προφανές νομίζω. Να σου πω μερικές χρήσεις στα γρήγορα; Παρουσιάσεις σε αυτό ή σε οθόνη μέσω hdmi. Προεπισκόπιση φωτογραφιών ή video on the field, ακόμα και,επεξεργασία τους. Remote καμερών στα στούντιο. Εκτυπώσεις παντού και με όλους τους εκτυπωτές, με πλήρεις ρυθμίσεις και μάλιστα με υποστήριξη color profiles και στην οθόνη, και στον εκτυπωτή. Άνοιγμα αρχείων Office χωρίς κανέναν περιορισμό. Χειρισμός μηχανημάτων και service μέσω σειριακής. Προγραμματισμός σε οποιοδήποτε σύστημα. Χρήση όλων των usb περιφερειακών, πχ tv tuners. Ενσύρματη δικτύωση. Χρήση custom made προγραμμάτων. Αποθήκευση, ανάκτηση αρχείων από οποιαδήποτε εξωτερική συσκευή. Χρήση scanner. Χρήση οποιουδήποτε προγράμματος υπάρχει. Κοκ...

 

Τα προβλήματα στον ήχο δεν αφορούν το Surface Pro, αλλά το RT. Είναι προφανές. Πώς θα μπορούσαν να διαμαρτύρονταο χρήστες για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει.

 

Εν τέλει, καθένας έχει τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του. Είναι λάθος να απαξιώνουμε κάτι επειδή δεν μας ενδιαφέρει.

Η μητέρα μου θα σου πει πως τα smartphones είναι άχρηστα και η γιαγιά μου πως οι hd τηλεοράσεις πεταμένα λεφτά.

 

Άλλωστε, πολλοί, μαζί και εγώ, κοροιδεύαμε το πρώτο iPad όταν κυκλοφόρησε, ως απλά ένα άχρηστο, μεγάλο τηλέφωνο. Η αγορά έδειξε άλλα όμως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω πως ολα αυτα τα "tablet του χιλιαρικου" θα πανε ακλαφτα.Οταν πλεον μπορεις να παρεις στα ιδια χρηματα touch ultrabook με παραπλησιο βαρος δεν ξερω γιατι να δωσεις τοσα χρηματα για tablet.Tα ultrabooks μου φαινονται πιο ολοκληρωμενες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν ενάμιση μήνα απο την Αμερική την έκδοση με τα RT. Ήξερα απο τότε τους περιορισμούς που θα είχα λογο έκδοσης αλλα δεν με ένοιαζε. Εχω να πω κατι για πολλούς εδω μέσα. Οι περισσότεροι δεν ξερετε για τι πράγμα μιλάτε. Έχετε κρίνει το μηχάνημα απο reviews τριτων. Εγω σας λεω οτι εχει απίστευτη ποιότητα και ειναι εξαιρετικά βολικό. Με αμφισβητεί κανείς? Αλλος λεει για τον ηχο αλλος για την οθονη... Εγω σου λεω θα αγοράσω και το Pro. Τοσο ευχαριστημένος ειμαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν ενάμιση μήνα απο την Αμερική την έκδοση με τα RT. Ήξερα απο τότε τους περιορισμούς που θα είχα λογο έκδοσης αλλα δεν με ένοιαζε. Εχω να πω κατι για πολλούς εδω μέσα. Οι περισσότεροι δεν ξερετε για τι πράγμα μιλάτε. Έχετε κρίνει το μηχάνημα απο reviews τριτων. Εγω σας λεω οτι εχει απίστευτη ποιότητα και ειναι εξαιρετικά βολικό. Με αμφισβητεί κανείς? Αλλος λεει για τον ηχο αλλος για την οθονη... Εγω σου λεω θα αγοράσω και το Pro. Τοσο ευχαριστημένος ειμαι.

Μαρτύρησέ μας και πώς κατάφερες να το φέρεις από ΗΠΑ. :)

 

Και επειδή μιλάμε και για τιμές συγκριτικά, το πιο φτηνό Ultrabook στη χώρα μας, με 13" οθόνη και παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά χωρίς hd οθόνη και αφή (στις 11 παίζουν μόνο τα Air), ξεκινάει από 855 ευρώ. Κάποιοι τα αγοράζουν. Και έχουν και ταμπλέτα. Δεν θα γλυκοκοιτάξουν και τις ταμπλέτες με W8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρτύρησέ μας και πώς κατάφερες να το φέρεις από ΗΠΑ. :)

 

Έλαβα σήμερα newsletter από το e-shop.gr για το RT: http://goo.gl/Yj90w Από τιμή τώρα, δεν ξέρω αν είναι "καλή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρτύρησέ μας και πώς κατάφερες να το φέρεις από ΗΠΑ. :)

 

Και επειδή μιλάμε και για τιμές συγκριτικά, το πιο φτηνό Ultrabook στη χώρα μας, με 13" οθόνη και παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά χωρίς hd οθόνη και αφή (στις 11 παίζουν μόνο τα Air), ξεκινάει από 855 ευρώ. Κάποιοι τα αγοράζουν. Και έχουν και ταμπλέτα. Δεν θα γλυκοκοιτάξουν και τις ταμπλέτες με W8;

 

Ειναι ευκολο να το φερεις! Περνεις τηλ εναν φιλο σου που ειναι εκει, το αγοραζει, και οταν επιστρεψει στο φερνει! :) 

 

Τωρα, για τα υπολοιπα. Μια ζωη λογο δουλειας ψαχνω μικρες ελαφριες συσκευες για να μπορω τις κουβαλαω μαζι μου. Εδω και 4 χρονια εχω ενα Sony Vaio TT-11 το οποιο ειχα πληρωσει οσο 5 RT για να καταλαβεις. 11 ιντσες οθονη και ανθρακονημα... Οποτε αυτη την στιγμη τα 1000 που θα κανει το Pro μαλλον καλα μου φαινονται. Ναι, δεν ειναι για ολους και ναι ειναι ακριβο για τις εποχες που ζουμε, αλλα οπως ειπε και καποιος νωριτερα, δεν ειναι συσκευη για τον καναπε. ΕΙναι εργαλειο δουλειας (για μενα) και μεταξυ του DELL XPS 12 και του Surface... στο μυαλο μου κερδιζει το Surface. Καποιος ειπε οτι 11 ιντσες και excel δεν πανε μαζι... Ναι καλα εχω να πω. 8-10 ωρες δουλειας καθε μερα στο Sony και οχι μονο στο excel. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το ταμπλετ είναι για δουλεία και όχι για καναπέ και καφετέρια. Ήμαρτον τι συγκρίνουμε, είναι λάπτοπ, ταμπλετ και σημειωματάριο, όλα μαζί. Λογικό είναι να μην τα κάνει όλα τέλεια. Σε συνδυασμό με ένα καλό σμαρτ κινητό, πιστεύω θα μου λύσει τα χέρια.

Διόρθωση: Είναι ένα λειψό λάπτοπ, πανάκριβο και δύσχρηστο τάμπλετ και... το σημειωματάριο δεν το σχολιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση: Είναι ένα λειψό λάπτοπ, πανάκριβο και δύσχρηστο τάμπλετ και... το σημειωματάριο δεν το σχολιάζω.

μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις τον επαγγελματικό σου υπολογιστή πάντα μαζί. Δυστυχώς κανένα tablet δεν μου επιτρέπει αυτό το πράγμα ακόμα εκτός (?) από το surface  pro το οποίο θα το δοκιμάσω. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και  ipad  2 και nexus 7 τα οποία τα χρησιμοποιούσα/χρησιμοποιώ για surfing και email. Τεσπα, όπως έχω ξαναγράψει είμαι περίεργος πόσο θα έκανε και τι κριτικές θα λάμβανε αν το έβγαζε η apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα, όπως έχω ξαναγράψει είμαι περίεργος πόσο θα έκανε και τι κριτικές θα λάμβανε αν το έβγαζε η apple.

Θα είχε γυρίσει ο κόσμος ανάποδα! :)

 

Άντε τώρα να βρω φίλο στις ΗΠΑ! Χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα σήμερα newsletter από το e-shop.gr για το RT: http://goo.gl/Yj90w Από τιμή τώρα, δεν ξέρω αν είναι "καλή"

Το έχουν 599 ευρώ. Φυσιολογική τιμή, μιας και στις ΗΠΑ έχει 537$.

Φυσιολογική από την άποψη πως ανάλογη αύξηση έχει πχ και το ipad (499$-559E)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα ότι θα δίνανε και το keyboard μαζί (όπως λέγανε).

Είναι μαλάκες μόνο για αυτό.

 

Όσο για τα specs (αν και δεν με ενδιαφέρουν γιατί δεν χρειάζομαι tablet) :

Ο m-sata στα 128 είναι πολύ λίγος, ο 64αρης αστείος,
η full-hd είναι καλό asset.

Το συνδέεις με external ssd στη usb3 και με hdmi σε οθόνη και έχεις ένα tablet-portable-workstation ..

 

Το μόνο κακό είναι ότι δεν κάνει τίποτα από τα τρία πολύ καλά, αλλά είναι
μέτριο workstation

μέτριο tablet

μέτριο laptop.

 

Θέλει δουλειά αλλά είναι σε πολύ καλό δρόμο για prototype που δείχνει το δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...