Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Ξεκινάει η διάθεση του Surface Pro στις 9 Φεβρουαρίου από τα $899


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

δεν την νοιάζει να πουλήσει το συγκεκριμένο αλλά να πουλήσουν όλοι οι κατασκευαστές που θα βγάλουν αντίστοιχα μοντέλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7 usb/bluetooth (ούτε bluetooth έχει το surface pro), usb/gps, usb/3g. Προτείνω και usb/cam στα 5Mpixels κολλημένη με διάφανη κολλητική ταινία στην πλάτη για να ισοφαρίσει με το iPad.

 

Να διορθώσω μόνο κάτι που έγραψες. Αν κάποιος μετάνοιωσε που δεν πήρε gps στο iPad έχει bluetooth. Αγοράζεις δέκτη gps με bluetooth. Έχει τόσο υψηλό framerate, ακρίβεια και ευαισθησία που το χρησιμοποιούν αεροπόροι. Αν μετάνοιωσε και για το 3g αγοράζεις MiFi. Οπότε δεν παίρνει τα τρία του όπως υπονοείς. Και οι δύο συσκευές ασύρματες (όχι usb), χωρίς καλώδια και χωρίς να περιορίζουν την φορητότητα του tablet. Βέβαια αν τα αγοράσει κάποιος ξεχωριστά θα διαπιστώσει πως η Apple του τα δίνει φθηνότερα μέσα στο iPad.

 

Ο kfyros το έγραψε σωστά αλλά θα διαφωνήσω στους χαρακτηρισμούς. Ουραγός tablet (βαρύ με μισή αυτονομία), πολύ καλό laptop (άριστη φορητότητα για τσάντα - τρέχει windows photoshop / encoding για αυτούς που τα θέλουν), Workstation με τίποτα (δεν είναι και i7).

 

Συγκρίνω συσκευές και λειτουργικότητα, δεν προτρέπω σε κανέναν τί να αγοράσει. Γράφεις για "αγορά του αιώνα". Σίγουρα το surface pro δεν είναι "η αγορά του αιώνα" (ούτε κάποια άλλη συσκευή στο παρόν). Γιατί το αναφέρεις; Θεωρείς πως το Surface pro είναι η αγορά του αιώνα;

 

Εγώ πάλι θα προτιμούσα την διπλάσια αυτονομία (εκτός από το Yoga που ήδη έγραψα) και τον διπλάσιο κύκλο ζωής της μπαταρίας, γιατί όταν ο άλλος θα είναι κλειστός πέντε ώρες. Θα βλέπω video, θα ακούω μουσική, θα κάνω browsing, θα προγραμματίζω (ακόμη), θα ασχολούμαι με office, θα διαβάζω ένα βιβλίο, ένα περιοδικό, θα γράφω μουσική, θα διαβάζω e-mail, θα έχω skype και ό,τι άλλο μου κατέβει.

 

Να μία ακόμη λίστα.

Να σου πω μερικές χρήσεις στα γρήγορα; Παρουσιάσεις σε αυτό ή σε οθόνη μέσω hdmi. Προεπισκόπιση φωτογραφιών ή video on the field, ακόμα και,επεξεργασία τους. Remote καμερών στα στούντιο. Εκτυπώσεις παντού και με όλους τους εκτυπωτές, με πλήρεις ρυθμίσεις και μάλιστα με υποστήριξη color profiles και στην οθόνη, και στον εκτυπωτή. Άνοιγμα αρχείων Office χωρίς κανέναν περιορισμό. Χειρισμός μηχανημάτων και service μέσω σειριακής. Προγραμματισμός σε οποιοδήποτε σύστημα. Χρήση όλων των usb περιφερειακών, πχ tv tuners. Ενσύρματη δικτύωση. Χρήση custom made προγραμμάτων. Αποθήκευση, ανάκτηση αρχείων από οποιαδήποτε εξωτερική συσκευή. Χρήση scanner. Χρήση οποιουδήποτε προγράμματος υπάρχει. Κοκ...

Υπάρχουν δύο θέματα.

 

Ποιά από τα παραπάνω που περιγράφεις ΔΕΝ κάνει το iPad ενώ κοστίζει λιγότερα χρήματα, έχει περισσότερο εξοπλισμό και διπλάσια αυτονομία;

 

Το σημαντικό είναι πως καμμία από τις δουλειές που περιγράφεις δεν χρειάζεται έναν i5 και μισή αυτονομία. Δηλαδή και τα Windows RT με ARM κάνουν τα παραπάνω (αν δεν έχουν γίνει port τα προγράμματα είναι άλλο θέμα) ή καλύτερα πρόσεξε ένα tablet με atom. Δυστυχώς δεν έχει καλή οθόνη αλλά έχει ότι λείπει από το surface: gps, 4g, bluetooth, camera 8Mp. Και προσοχή, η μισή αυτονομία στον i5 σημαίνει διπλάσιες φορτίσεις της μπαταρίας. Άρα και η μπαταρία θα χαλάσει δύο φορές ταχύτερα.

 

Αν ήθελα Windows θα προτιμούσα το ThinkPad Tablet 2 αλλά με οθόνη σε υψηλή ανάλυση. Κρίμα που δεν υπάρχει.

 

Επαναλαμβάνω πως μία μικρή μερίδα θα χρειάζεται τον i5 σε tablet. Εκτός και αν τα Windows 8 είναι τόσο βαριά που χρειάζονται i5. Αλλά νομίζω πως με κάθε έκδοση είναι ελαφρύτερα και ταχύτερα. Έτσι δεν είναι;

 

Θα σε προλάβω για το τί δεν κάνει το iPad. Δεν έχει Photoshop (έχει ένα παιδαριώδες) και εργαλεία προγραμματισμού. Άλλες ελλείψεις δεν βλέπω. Επίσης δεν έχει και torrent. Αλλά να έχεις i5 σε tablet για torrent; Ένας ARM/atom αρκεί. Αναφέρεις και την δυνατότητα να μεταφέρεις αρχεία. Συγγνώμη που δεν θα το θεωρήσω δουλειά αυτό για τον i5, ειδικά στην εποχή του cloud. Είναι σαν να λες ότι τα tablets δεν είναι καλά επειδή δεν έχουν dvd / blu-ray reader. Να έχουμε tablet για usb reader; Στην πράξη το surface pro καλύπτει ένα μικρό κενό για Photoshop και προγραμματισμό on-the-go και πάλι μιλάμε μόνο για "βαρύ" προγραμματισμό και encoding.

 

To «προγραμματισμός σε οποιαδήποτε σύστημα» δεν το κατάλαβα. Προγραμματίζεις σε Windows για άλλο λειτουργικό; Έγραψα ό,τι για προγραμματισμό δεν κάνει το iPad, αλλά απορώ τί εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7 usb/bluetooth (ούτε bluetooth έχει το surface pro), usb/gps, usb/3g. Προτείνω και usb/cam στα 5Mpixels κολλημένη με διάφανη κολλητική ταινία στην πλάτη για να ισοφαρίσει με το iPad.

 

Να διορθώσω μόνο κάτι που έγραψες. Αν κάποιος μετάνοιωσε που δεν πήρε gps στο iPad έχει bluetooth. Αγοράζεις δέκτη gps με bluetooth. Έχει τόσο υψηλό framerate, ακρίβεια και ευαισθησία που το χρησιμοποιούν αεροπόροι. Αν μετάνοιωσε και για το 3g αγοράζεις MiFi. Οπότε δεν παίρνει τα τρία του όπως υπονοείς. Και οι δύο συσκευές ασύρματες (όχι usb), χωρίς καλώδια και χωρίς να περιορίζουν την φορητότητα του tablet. Βέβαια αν τα αγοράσει κάποιος ξεχωριστά θα διαπιστώσει πως η Apple του τα δίνει φθηνότερα μέσα στο iPad.

 

Ο kfyros το έγραψε σωστά αλλά θα διαφωνήσω στους χαρακτηρισμούς. Ουραγός tablet (βαρύ με μισή αυτονομία), πολύ καλό laptop (άριστη φορητότητα για τσάντα - τρέχει windows photoshop / encoding για αυτούς που τα θέλουν), Workstation με τίποτα (δεν είναι και i7).

 

Συγκρίνω συσκευές και λειτουργικότητα, δεν προτρέπω σε κανέναν τί να αγοράσει. Γράφεις για "αγορά του αιώνα". Σίγουρα το surface pro δεν είναι "η αγορά του αιώνα" (ούτε κάποια άλλη συσκευή στο παρόν). Γιατί το αναφέρεις; Θεωρείς πως το Surface pro είναι η αγορά του αιώνα;

 

Εγώ πάλι θα προτιμούσα την διπλάσια αυτονομία (εκτός από το Yoga που ήδη έγραψα) και τον διπλάσιο κύκλο ζωής της μπαταρίας, γιατί όταν ο άλλος θα είναι κλειστός πέντε ώρες. Θα βλέπω video, θα ακούω μουσική, θα κάνω browsing, θα προγραμματίζω (ακόμη), θα ασχολούμαι με office, θα διαβάζω ένα βιβλίο, ένα περιοδικό, θα γράφω μουσική, θα διαβάζω e-mail, θα έχω skype και ό,τι άλλο μου κατέβει.

 

Να μία ακόμη λίστα.

 

Υπάρχουν δύο θέματα.

 

Ποιά από τα παραπάνω που περιγράφεις ΔΕΝ κάνει το iPad ενώ κοστίζει λιγότερα χρήματα, έχει περισσότερο εξοπλισμό και διπλάσια αυτονομία;

 

Το σημαντικό είναι πως καμμία από τις δουλειές που περιγράφεις δεν χρειάζεται έναν i5 και μισή αυτονομία. Δηλαδή και τα Windows RT με ARM κάνουν τα παραπάνω (αν δεν έχουν γίνει port τα προγράμματα είναι άλλο θέμα) ή καλύτερα πρόσεξε ένα tablet με atom. Δυστυχώς δεν έχει καλή οθόνη αλλά έχει ότι λείπει από το surface: gps, 4g, bluetooth, camera 8Mp. Και προσοχή, η μισή αυτονομία στον i5 σημαίνει διπλάσιες φορτίσεις της μπαταρίας. Άρα και η μπαταρία θα χαλάσει δύο φορές ταχύτερα.

 

Αν ήθελα Windows θα προτιμούσα το ThinkPad Tablet 2 αλλά με οθόνη σε υψηλή ανάλυση. Κρίμα που δεν υπάρχει.

 

Επαναλαμβάνω πως μία μικρή μερίδα θα χρειάζεται τον i5 σε tablet. Εκτός και αν τα Windows 8 είναι τόσο βαριά που χρειάζονται i5. Αλλά νομίζω πως με κάθε έκδοση είναι ελαφρύτερα και ταχύτερα. Έτσι δεν είναι;

 

Θα σε προλάβω για το τί δεν κάνει το iPad. Δεν έχει Photoshop (έχει ένα παιδαριώδες) και εργαλεία προγραμματισμού. Άλλες ελλείψεις δεν βλέπω. Επίσης δεν έχει και torrent. Αλλά να έχεις i5 σε tablet για torrent; Ένας ARM/atom αρκεί. Αναφέρεις και την δυνατότητα να μεταφέρεις αρχεία. Συγγνώμη που δεν θα το θεωρήσω δουλειά αυτό για τον i5, ειδικά στην εποχή του cloud. Είναι σαν να λες ότι τα tablets δεν είναι καλά επειδή δεν έχουν dvd / blu-ray reader. Να έχουμε tablet για usb reader; Στην πράξη το surface pro καλύπτει ένα μικρό κενό για Photoshop και προγραμματισμό on-the-go και πάλι μιλάμε μόνο για "βαρύ" προγραμματισμό και encoding.

 

To «προγραμματισμός σε οποιαδήποτε σύστημα» δεν το κατάλαβα. Προγραμματίζεις σε Windows για άλλο λειτουργικό; Έγραψα ό,τι για προγραμματισμό δεν κάνει το iPad, αλλά απορώ τί εννοείς.

Ας αρχίσουμε από ένα βασικό, το οποίο καταρρίπτει τα μισά σου επιχειρήματα: Το PRO έχει bluetooth: http://www.microsoft.com/Surface/en-US/surface-with-windows-8-pro/specifications

 

Τι ΔΕΝ κάνει το iPad από όσα ανέφερα; Δεν μπορεί να κάνει remote κάμερες για On the field κινηματογράφιση, δεν μπορεί να πάρει και να επεξεργαστεί ΟΛΑ τα αρχεία RAW οποιασδήποτε κάμερας, δεν έχει color profiles, δεν εκτυπώνει σε όλους τους εκτυπωτές με όλες τις ρυθμίσεις τους, δεν παίρνει καν USB περιφερειακά, δεν έχει ενσύρματη δικτύωση, δεν παίρνει σειριακή για πρόσβαση σε service ports μηχανημάτων.

Άλλες ελλείψεις το iPad; Όλα του τα προγράμματα είναι, όπως τα είπες, παιδαριώδη. Δεν έχει video editor της προκοπής, δεν έχει πρόγραμμα για επεξεργασία φωτό της προκοπής, βλέπει τα βασικά από τα αρχεία του Office (πχ, ανοίγει και επεξεργάζεται αρχεία με VBA; Όχι)

Μεταφορά αρχείων μέσω cloud; Οκ... Υπάρχουν και μεγαλύτερα αρχεία από 1MB... Πχ, αν θέλεις να περάσεις κάποιο HD Video για μια πρώτη επεξεργασία, θα το ανεβάσεις στο cloud;

Το "οποιοδήποτε σύστημα" γράφτηκε εκ παραδρομής. Πιο σωστό θα ήταν σε οποιαδήποτε γλώσσα και σύστημα προγραμματισμού.

 

Το iPad είναι μια χαρά. Μάλιστα έχω δύο. Αλλά είναι για σερφάρισμα και για απλά πράγματα. Άλλους τους βολεύει, άλλους όχι. Τι να κάνουμε; Ορισμένων οι δουλειές έχουν άλλες απαιτήσεις.

Αν σε βολεύει ο Atom, μια χαρά. Πάρε μια ταμπλέτα με Atom, που και πιο ελαφριά είναι από το iPad, και κάνει ό,τι θες, και μεγάλη αυτονομία έχει.

Είναι θέμα απαιτήσεων. Είναι σαν να μιλάμε για επαγγελματικά αυτοκίνητα και κάποιος να λέει πως είναι άχρηστα, γιατί το Matiz καίει λιγότερο, παρκάρει πιο εύκολα και τον βολεύει το πορτ-παγκάζ, έχει και ενσωματωμένο GPS. Κάτι ανάλογο είναι.

Να σου πω πού θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω εγώ, ως επαγγελματίας, ένα Surface Pro; Φόρτωμα επί τόπου ενός τραβηγμένου βίντεο, από πχ RED σε 4Κ και τρύπημα στο After Effects ή στο Nuke για να δω αν ταιριάζει με ένα 3d περιβάλλον που έχω στο Cinema 4D. Θα μπορούσα να το κάνω με ένα laptop; Βέβαια. Αλλά δεν θέλω να αγοράσω και να κουβαλάω ΚΑΙ laptop.

Το ότι κάτι δεν με ενδιαφέρει δεν σημαίνει πως δεν έχει το κοινό του. Άλλωστε όταν βγήκε το iPad οι περισσότεροι το έκραζαν και δεν έβρισκαν που θα χρησίμευε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ρε παιδια αυτο με την αυτονομια δεν το πιανω. Λεμε ειναι μηχανημα για business.

 

 

 

1) Που θα πας και θα εισαι χωρις πριζα για παραπανω απο 5 ωρες. 

2) Που θα χρειαστεις παραπανω απο 5 ωρες συνεχομενης χρησης

3) Ποσες φορες και σε ποσους θα τυχει το 1&2

 

Μηπως τελικα η αυτονομια μετα απο καποιο σημειο ειναι υπερβολη να ειναι το Νο1 κριτηριο ανεξαρτητως για το που απευθυνεται η συσκευη; 

 

Αν υποθεσουμε οτι ειμαι ενα ατομο που χρειαζεται στην δουλεια του φορητη συσκευη. Τι να το κανω ενα Tablet αν κραταει 10 ωρες και δεν κανει ουτε τα μισα που χρειαζομαι σε σχεση με το surface pro; 

 

Αν ειναι ετσι γιατι να παρω smartphone αφου και με ενα παλιο κινητο με αυτονομια 7 ημερων εχω τηλεφωνο; Προφανως γιατι μου χρειαζεται πχ  να βλεπω τα email μου, να μαθω το καιρο, να δω κατι στο internet κλπ

 

 

 

Tο μεγα ερωτημα ειναι αν ειναι καλο ενα προϊον σε σχεση με το κοινο που προοριζεται και αν υπαρχει κατι αλλο που τα κανει αυτα που χρειαζομαι πιο φθηνα ή καλυτερα .

 

π.χ. 1 Ναι ενα Ultrabook ειναι λιγο πιο φθηνο. Αν δεν με νοιαζει η αφη και το digitizer δεν με ενδιαφερει το surface.

 

π.χ. 2 Αυτα που κανω γινονται και με ενα Windows 8 tablet με intel atom που εχει μεγαλυτερη αυτονομια και ειναι πιο φθηνο.

 

π.χ. 3 θελω μια συσκευη μονο διασκεδαση (Ταινιες,μουσικη, e-book, internet, παιχνιδια) τοτε θα παρω μια ταμπλετα ελαφρια με αυτονομια και τετοια ποιοτικα χαρακτηρηστικα οσο βασταει η τσεπη μου.

 

Τα παντα ειναι υποκειμενικα. Δεν υπαρχει μια συσκευη για ολους. Αυτο που κανουν ολοι λαθος ειναι οτι αυτο που θεωρουν οτι καλυπτει τις δικες τους αναγκες ειναι το καλυτερο και το θεοποιουν (γκουχου γκουχου iphone)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7 usb/bluetooth (ούτε bluetooth έχει το surface pro), usb/gps, usb/3g. Προτείνω και usb/cam στα 5Mpixels κολλημένη με διάφανη κολλητική ταινία στην πλάτη για να ισοφαρίσει με το iPad.

 

Να διορθώσω μόνο κάτι που έγραψες. Αν κάποιος μετάνοιωσε που δεν πήρε gps στο iPad έχει bluetooth. Αγοράζεις δέκτη gps με bluetooth. Έχει τόσο υψηλό framerate, ακρίβεια και ευαισθησία που το χρησιμοποιούν αεροπόροι. Αν μετάνοιωσε και για το 3g αγοράζεις MiFi. Οπότε δεν παίρνει τα τρία του όπως υπονοείς. Και οι δύο συσκευές ασύρματες (όχι usb), χωρίς καλώδια και χωρίς να περιορίζουν την φορητότητα του tablet. Βέβαια αν τα αγοράσει κάποιος ξεχωριστά θα διαπιστώσει πως η Apple του τα δίνει φθηνότερα μέσα στο iPad.

 

Ο kfyros το έγραψε σωστά αλλά θα διαφωνήσω στους χαρακτηρισμούς. Ουραγός tablet (βαρύ με μισή αυτονομία), πολύ καλό laptop (άριστη φορητότητα για τσάντα - τρέχει windows photoshop / encoding για αυτούς που τα θέλουν), Workstation με τίποτα (δεν είναι και i7).

 

Συγκρίνω συσκευές και λειτουργικότητα, δεν προτρέπω σε κανέναν τί να αγοράσει. Γράφεις για "αγορά του αιώνα". Σίγουρα το surface pro δεν είναι "η αγορά του αιώνα" (ούτε κάποια άλλη συσκευή στο παρόν). Γιατί το αναφέρεις; Θεωρείς πως το Surface pro είναι η αγορά του αιώνα;

 

Εγώ πάλι θα προτιμούσα την διπλάσια αυτονομία (εκτός από το Yoga που ήδη έγραψα) και τον διπλάσιο κύκλο ζωής της μπαταρίας, γιατί όταν ο άλλος θα είναι κλειστός πέντε ώρες. Θα βλέπω video, θα ακούω μουσική, θα κάνω browsing, θα προγραμματίζω (ακόμη), θα ασχολούμαι με office, θα διαβάζω ένα βιβλίο, ένα περιοδικό, θα γράφω μουσική, θα διαβάζω e-mail, θα έχω skype και ό,τι άλλο μου κατέβει.

 

Να μία ακόμη λίστα.

 

Υπάρχουν δύο θέματα.

 

Ποιά από τα παραπάνω που περιγράφεις ΔΕΝ κάνει το iPad ενώ κοστίζει λιγότερα χρήματα, έχει περισσότερο εξοπλισμό και διπλάσια αυτονομία;

 

Το σημαντικό είναι πως καμμία από τις δουλειές που περιγράφεις δεν χρειάζεται έναν i5 και μισή αυτονομία. Δηλαδή και τα Windows RT με ARM κάνουν τα παραπάνω (αν δεν έχουν γίνει port τα προγράμματα είναι άλλο θέμα) ή καλύτερα πρόσεξε ένα tablet με atom. Δυστυχώς δεν έχει καλή οθόνη αλλά έχει ότι λείπει από το surface: gps, 4g, bluetooth, camera 8Mp. Και προσοχή, η μισή αυτονομία στον i5 σημαίνει διπλάσιες φορτίσεις της μπαταρίας. Άρα και η μπαταρία θα χαλάσει δύο φορές ταχύτερα.

 

Αν ήθελα Windows θα προτιμούσα το ThinkPad Tablet 2 αλλά με οθόνη σε υψηλή ανάλυση. Κρίμα που δεν υπάρχει.

 

Επαναλαμβάνω πως μία μικρή μερίδα θα χρειάζεται τον i5 σε tablet. Εκτός και αν τα Windows 8 είναι τόσο βαριά που χρειάζονται i5. Αλλά νομίζω πως με κάθε έκδοση είναι ελαφρύτερα και ταχύτερα. Έτσι δεν είναι;

 

Θα σε προλάβω για το τί δεν κάνει το iPad. Δεν έχει Photoshop (έχει ένα παιδαριώδες) και εργαλεία προγραμματισμού. Άλλες ελλείψεις δεν βλέπω. Επίσης δεν έχει και torrent. Αλλά να έχεις i5 σε tablet για torrent; Ένας ARM/atom αρκεί. Αναφέρεις και την δυνατότητα να μεταφέρεις αρχεία. Συγγνώμη που δεν θα το θεωρήσω δουλειά αυτό για τον i5, ειδικά στην εποχή του cloud. Είναι σαν να λες ότι τα tablets δεν είναι καλά επειδή δεν έχουν dvd / blu-ray reader. Να έχουμε tablet για usb reader; Στην πράξη το surface pro καλύπτει ένα μικρό κενό για Photoshop και προγραμματισμό on-the-go και πάλι μιλάμε μόνο για "βαρύ" προγραμματισμό και encoding.

 

To «προγραμματισμός σε οποιαδήποτε σύστημα» δεν το κατάλαβα. Προγραμματίζεις σε Windows για άλλο λειτουργικό; Έγραψα ό,τι για προγραμματισμό δεν κάνει το iPad, αλλά απορώ τί εννοείς.

Βλέπω,μόλις σου θίξαμε το iPad,βρήκες αμέσως τις λύσεις!

Αν τα αγοράσεις ξεχωριστά δε σου έρχονται πιο ακριβα!Γιατί?

1.Απλά κάθε φορά που θα αγοράζεις μια συσκευή δε θα τ'ακουμπας για το επιπρόσθετο 3g!

2.Δε θα γ@μ@ς τη μπαταρία,ούτε του κινητού ούτε του ταπλετ!

3.Μπορεις αν χρειαστει ή οπότε χρειαστεί,να το συνδεσεις και με το λαπτοπ και γενικά με 5 συσκευές ταυτόχρονα!

 

Όσω για τον επεξεργαστή.Ειναι στα επίπεδα του i7-720QM που τρέχει το 18" λαπτοπ μου!

Όσο για τη διαφορα του με το iPad,απλα κλείσε ότι PC εχεις και προσπάθησε να "επιβιώσεις" μονο με το iPad,για ένα ΜΟΝΟ,μηνα!Και έλα μετά και πες μας τις εντυπώσεις σου!

Εγώ με το surface pro,μπορώ να το χρησιμοποιώ,ΜΟΝΟ αυτό,για χρόνια χωρίς να περιοριστώ σε κάτι!

Εδώ είναι όλη η ουσία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7 usb/bluetooth (ούτε bluetooth έχει το surface pro), usb/gps, usb/3g. Προτείνω και usb/cam στα 5Mpixels κολλημένη με διάφανη κολλητική ταινία στην πλάτη για να ισοφαρίσει με το iPad.

 

Να διορθώσω μόνο κάτι που έγραψες. Αν κάποιος μετάνοιωσε που δεν πήρε gps στο iPad έχει bluetooth. Αγοράζεις δέκτη gps με bluetooth. Έχει τόσο υψηλό framerate, ακρίβεια και ευαισθησία που το χρησιμοποιούν αεροπόροι. Αν μετάνοιωσε και για το 3g αγοράζεις MiFi. Οπότε δεν παίρνει τα τρία του όπως υπονοείς. Και οι δύο συσκευές ασύρματες (όχι usb), χωρίς καλώδια και χωρίς να περιορίζουν την φορητότητα του tablet. Βέβαια αν τα αγοράσει κάποιος ξεχωριστά θα διαπιστώσει πως η Apple του τα δίνει φθηνότερα μέσα στο iPad.

 

Ο kfyros το έγραψε σωστά αλλά θα διαφωνήσω στους χαρακτηρισμούς. Ουραγός tablet (βαρύ με μισή αυτονομία), πολύ καλό laptop (άριστη φορητότητα για τσάντα - τρέχει windows photoshop / encoding για αυτούς που τα θέλουν), Workstation με τίποτα (δεν είναι και i7).

 

Συγκρίνω συσκευές και λειτουργικότητα, δεν προτρέπω σε κανέναν τί να αγοράσει. Γράφεις για "αγορά του αιώνα". Σίγουρα το surface pro δεν είναι "η αγορά του αιώνα" (ούτε κάποια άλλη συσκευή στο παρόν). Γιατί το αναφέρεις; Θεωρείς πως το Surface pro είναι η αγορά του αιώνα;

 

Εγώ πάλι θα προτιμούσα την διπλάσια αυτονομία (εκτός από το Yoga που ήδη έγραψα) και τον διπλάσιο κύκλο ζωής της μπαταρίας, γιατί όταν ο άλλος θα είναι κλειστός πέντε ώρες. Θα βλέπω video, θα ακούω μουσική, θα κάνω browsing, θα προγραμματίζω (ακόμη), θα ασχολούμαι με office, θα διαβάζω ένα βιβλίο, ένα περιοδικό, θα γράφω μουσική, θα διαβάζω e-mail, θα έχω skype και ό,τι άλλο μου κατέβει.

 

Να μία ακόμη λίστα.

 

Υπάρχουν δύο θέματα.

 

Ποιά από τα παραπάνω που περιγράφεις ΔΕΝ κάνει το iPad ενώ κοστίζει λιγότερα χρήματα, έχει περισσότερο εξοπλισμό και διπλάσια αυτονομία;

 

Το σημαντικό είναι πως καμμία από τις δουλειές που περιγράφεις δεν χρειάζεται έναν i5 και μισή αυτονομία. Δηλαδή και τα Windows RT με ARM κάνουν τα παραπάνω (αν δεν έχουν γίνει port τα προγράμματα είναι άλλο θέμα) ή καλύτερα πρόσεξε ένα tablet με atom. Δυστυχώς δεν έχει καλή οθόνη αλλά έχει ότι λείπει από το surface: gps, 4g, bluetooth, camera 8Mp. Και προσοχή, η μισή αυτονομία στον i5 σημαίνει διπλάσιες φορτίσεις της μπαταρίας. Άρα και η μπαταρία θα χαλάσει δύο φορές ταχύτερα.

 

Αν ήθελα Windows θα προτιμούσα το ThinkPad Tablet 2 αλλά με οθόνη σε υψηλή ανάλυση. Κρίμα που δεν υπάρχει.

 

Επαναλαμβάνω πως μία μικρή μερίδα θα χρειάζεται τον i5 σε tablet. Εκτός και αν τα Windows 8 είναι τόσο βαριά που χρειάζονται i5. Αλλά νομίζω πως με κάθε έκδοση είναι ελαφρύτερα και ταχύτερα. Έτσι δεν είναι;

 

Θα σε προλάβω για το τί δεν κάνει το iPad. Δεν έχει Photoshop (έχει ένα παιδαριώδες) και εργαλεία προγραμματισμού. Άλλες ελλείψεις δεν βλέπω. Επίσης δεν έχει και torrent. Αλλά να έχεις i5 σε tablet για torrent; Ένας ARM/atom αρκεί. Αναφέρεις και την δυνατότητα να μεταφέρεις αρχεία. Συγγνώμη που δεν θα το θεωρήσω δουλειά αυτό για τον i5, ειδικά στην εποχή του cloud. Είναι σαν να λες ότι τα tablets δεν είναι καλά επειδή δεν έχουν dvd / blu-ray reader. Να έχουμε tablet για usb reader; Στην πράξη το surface pro καλύπτει ένα μικρό κενό για Photoshop και προγραμματισμό on-the-go και πάλι μιλάμε μόνο για "βαρύ" προγραμματισμό και encoding.

 

To «προγραμματισμός σε οποιαδήποτε σύστημα» δεν το κατάλαβα. Προγραμματίζεις σε Windows για άλλο λειτουργικό; Έγραψα ό,τι για προγραμματισμό δεν κάνει το iPad, αλλά απορώ τί εννοείς.

Να σου πω ενα πράγμα που μου συμβαίνει συνέχεια και κανένα tablet δεν μπορεί να κάνει?

 

Λίγα λεπτά πρίν την παρουσίαση, βλέπω κάτι λάθος. Μηχάνημα λοιπόν που δεν τρέχει office μου είναι εντελώς άχρηστο. Αν μπορώ να το κάνω με tablet, σώζομαι από την ανάγκη μεταφοράς 2 κιλών λαπτοπ (μαζί με θήκες κλπ κλπ).

 

Και όχι δεν πρόκειται να θυσιάσω τη συμβατότηταμε τους συναδέλφους μου και την ψυχική ηρεμία για κανένα υποκατάστατο του MS office.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ενα πράγμα που μου συμβαίνει συνέχεια και κανένα tablet δεν μπορεί να κάνει?

 

Λίγα λεπτά πρίν την παρουσίαση, βλέπω κάτι λάθος. Μηχάνημα λοιπόν που δεν τρέχει office μου είναι εντελώς άχρηστο. Αν μπορώ να το κάνω με tablet, σώζομαι από την ανάγκη μεταφοράς 2 κιλών λαπτοπ (μαζί με θήκες κλπ κλπ).

 

Και όχι δεν πρόκειται να θυσιάσω τη συμβατότηταμε τους συναδέλφους μου και την ψυχική ηρεμία για κανένα υποκατάστατο του MS office.

 

Αυτό με το office πρέπει να λήξει... Μέχρι να βγάλει η Microsoft official έκδοση για iOS, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ της συγκεκριμένης σουίτας και οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε app του iOS... Εδώ OpenOffice, Libre κτλ δεν τα καταφέρνουν εξίσου αποδοτικά και θα το κάνουν τα iWork, Pages και λοιπές μουφιές...

 

 

 

Τα παντα ειναι υποκειμενικα. Δεν υπαρχει μια συσκευη για ολους. Αυτο που κανουν ολοι λαθος ειναι οτι αυτο που θεωρουν οτι καλυπτει τις δικες τους αναγκες ειναι το καλυτερο και το θεοποιουν

 

Συμφωνώ 99% ... το 1% πάει στο ότι υπάρχει περίπτωση κάτι να είναι όντως, αντικειμενικά, πολύ άχρηστο . Αλλά το Surface Pro δε νομίζω ότι είναι... Είναι απλά άλλο ένα παρεξηγημένο τεχνολογικό βήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) A! και κατι ασχετο για αυτους που λενε οτι δεν εχει bluetooth.

 

http://www.microsoft.com/Surface/en-US/surface-with-windows-8-pro/specifications

 

Πιο επισημα να πει κανεις αν εχει ή οχι νομιζω δεν υπαρχει.

 

2)  για το 3g/4g τα στικακια συνηθως δινονται δωρεαν με το συμβολαιο.

 

3) για gps αν ειναι τοσο απαραιτητο. Ενας usb receiver κανει γυρω στα 35-45€. Ενας bluetooth περιπου 65-75€. Και μιλαω εδω Ελλαδα για να μην πω για eBay.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος μια συσκευή των 10" να έχει gps και top class αισθητηρα για φωτογραφίες είναι μεγάλη συζήτηση.

Mια έξυπνη υλοποίηση για το gps θα ηταν πιο χρήσιμη για τους καταναλωτές, πχ να φορτώνει το στιγμα από το κινητο μέ ένα άγγιγμα μέσω NFC.

 

 

Για το 3G ναι είναι έλλειψη για τα Αμερικανικά δεδομένα (που αρκετές εταιρείες κλειδώνουν το tethering).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που αναλωνομαστε για τα χαρακτηριστικά του κραχτη των windows tablet!

Φυσικά αυτή είναι και η δουλειά του να τραβήξει κόσμο και να συζητηθούν και τ'αλλα μοντελα που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορισουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ο κράχτης κοστίζει τόσο, τα υπόλοιπα πόσο θα κοστίζουν δηλαδή; Κράχτες είναι όλη η (τωρινή) σειρά Nexus, δεν είναι τα Surface. Τα Surface είναι η προετοιμασία της Microsoft να γίνει Apple. Να φτιάχνει το δικό της hardware εκτός από το software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άμα ο κράχτης κοστίζει τόσο, τα υπόλοιπα πόσο θα κοστίζουν δηλαδή; Κράχτες είναι όλη η (τωρινή) σειρά Nexus, δεν είναι τα Surface. Τα Surface είναι η προετοιμασία της Microsoft να γίνει Apple. Να φτιάχνει το δικό της hardware εκτός από το software.

Για να γίνει apple,πρέπει να κλειδώσει,τα windows στις συσκευές τις και να τα πουλάει2x περισσότερο από τον ανταγωνισμο!

Εχεις κάποιες αποδείξεις ή τουλάχιστον, ενδείξεις γι'αυτο που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Άμα ο κράχτης κοστίζει τόσο, τα υπόλοιπα πόσο θα κοστίζουν δηλαδή; Κράχτες είναι όλη η (τωρινή) σειρά Nexus, δεν είναι τα Surface. Τα Surface είναι η προετοιμασία της Microsoft να γίνει Apple. Να φτιάχνει το δικό της hardware εκτός από το software.

Για να γίνει apple,πρέπει να κλειδώσει,τα windows στις συσκευές τις!Εχεις κάποιες αποδείξεις ή τουλάχιστον, ενδείξεις γι'αυτο που λες?
Ό,τι αποδείξεις έχεις εσύ ότι ειναι συσκευή κράχτης :-)Τι σχέση έχει το κλείδωμα με την παραγωγή δικής σου συσκευής; Δηλαδή, εφόσον είναι κράχτης δεν θα ξαναβγάλει άλλες συσκευές μετά από αυτές τις δύο, έτσι; Ούτε δικό της τηλέφωνο θα βγάλει; Τι λένε οι πληροφορίες σου;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ό,τι αποδείξεις έχεις εσύ ότι ειναι συσκευή κράχτης :-)Τι σχέση έχει το κλείδωμα με την παραγωγή δικής σου συσκευής; Δηλαδή, εφόσον είναι κράχτης δεν θα ξαναβγάλει άλλες συσκευές μετά από αυτές τις δύο, έτσι; Ούτε δικό της τηλέφωνο θα βγάλει; Τι λένε οι πληροφορίες σου;

Μια χαρά κράχτης είναι!Αν ήθελε να βγάλει απ'αυτο,θα το πλασαριζε πολύ περισσότερο και θα του έκανε καλύτερες τιμές!

Αν το'χεις ψάξει λίγο το,θέμα δεν είναι και η καλύτερη προσφορά σε windows 8 pro tablet!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...