Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Ξεκινάει η διάθεση του Surface Pro στις 9 Φεβρουαρίου από τα $899


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Ό,τι αποδείξεις έχεις εσύ ότι ειναι συσκευή κράχτης :-)Τι σχέση έχει το κλείδωμα με την παραγωγή δικής σου συσκευής; Δηλαδή, εφόσον είναι κράχτης δεν θα ξαναβγάλει άλλες συσκευές μετά από αυτές τις δύο, έτσι; Ούτε δικό της τηλέφωνο θα βγάλει; Τι λένε οι πληροφορίες σου;

Μια χαρά κράχτης είναι!Αν ήθελε να βγάλει απ'αυτο,θα το πλασαριζε πολύ περισσότερο και θα του έκανε καλύτερες τιμές!

Αν το'χεις ψάξει λίγο το,θέμα δεν είναι και η καλύτερη προσφορά σε windows 8 pro tablet!;)

Ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις ότι δεν είναι κράχτης :-) Κράχτης είναι οι προσφορές που βγάζουν για μια μέρα τα πολυκαταστήματα ηλεκτρονικών και "κράζει" προς τον κόσμο να πάει να πάρει (βλέπε Nexus 4-7-10)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις ότι δεν είναι κράχτης :-) Κράχτης είναι οι προσφορές που βγάζουν για μια μέρα τα πολυκαταστήματα ηλεκτρονικών και "κράζει" προς τον κόσμο να πάει να πάρει (βλέπε Nexus 4-7-10)

Απάντησες μόνος σου!

Κράχτης είναι κάτι που κρατάει λίγο και δε συναγωνίζεται τους συνεργάτες του!

Το nexus πλέων είναι μια σειρά και όχι κάτι που βγήκε στην αρχή ενως προϊόντος για σκοπούς προοθησης!

Οταν θα αποκτήσουμε surface 2,3,4... τότε θ'εχει ξεφύγει,απ'αυτη τη κατηγορία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ο κράχτης κοστίζει τόσο, τα υπόλοιπα πόσο θα κοστίζουν δηλαδή; Κράχτες είναι όλη η (τωρινή) σειρά Nexus, δεν είναι τα Surface. Τα Surface είναι η προετοιμασία της Microsoft να γίνει Apple. Να φτιάχνει το δικό της hardware εκτός από το software.

 

 

H MS με τα Surface προσπαθει να ορισει τα standards. Δηλαδη, δινει μια συσκευη καλης ποιοτητας κατασκευαστικα με καποια καλα χαρακτηριστικα και περιμενει απο τους συνεργατες να το εχουν σαν προτυπο για δημιουργια ανταγωνιστικων προϊοντων.

 

π.χ. πλεον αν καποιος σου πουλησει Intel Atom και χειροτερη οθονη συνηθως κοστιζει 500$.

π.χ. Αν καποιος βαλει Καλυτερη οθονη,intel i5 + GPS + 3g.4g 128 SSD θα πρεπει να μην ξεπερναει τα 1200$

π.χ. Αν καποιος βγαλει συσκευη της πλακας δεν θα παιζουν τα Windows 8 πανω τους και θα πρεπει να ειναι υπερβολικα φθηνος.

 

Αν παρολα αυτα καποιος δεν κανει τα παραπανω, τοτε το προϊον παει απατο. Αυτο συμβαινει γιατι εχεις μετρο συγκρισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ενα πράγμα που μου συμβαίνει συνέχεια και κανένα tablet δεν μπορεί να κάνει?

 

Λίγα λεπτά πρίν την παρουσίαση, βλέπω κάτι λάθος. Μηχάνημα λοιπόν που δεν τρέχει office μου είναι εντελώς άχρηστο. Αν μπορώ να το κάνω με tablet, σώζομαι από την ανάγκη μεταφοράς 2 κιλών λαπτοπ (μαζί με θήκες κλπ κλπ).

 

Και όχι δεν πρόκειται να θυσιάσω τη συμβατότηταμε τους συναδέλφους μου και την ψυχική ηρεμία για κανένα υποκατάστατο του MS office.

Πάρε tablet με Atom αφού δεν θες να φύγεις από την Microsoft και νομίζεις ότι τα tablet δεν έχουν προγράμματα παρουσιάσεων.

 

Ποιά προγράμματα παρουσιάσεων δοκίμασες σε tablet και δεν ήταν συμβατά με το PowerPoint;

 

Μόνο που μπερδεύτηκες. Αναφέρθηκα στην επεξεργαστική ισχύ και σε δυνατότητες, εσύ αναφέρεσαι σε συμβατότητα προγραμμάτων. Σχολίασα ότι ο i5 σε tablet σου τρώει χωρίς λόγο την μπαταρία, εκτός και αν θες encoding, ή Photoshop.

 

Ό,τι παρουσίαση μου στέλνουν από powerpoint ανοίγει κανονικά σε Open Office, δεν έχω δοκιμάσει LibreOffice. Από Word όποιος άσχετος δεν ξέρει από στοχειοθέτηση βγαίνει λάθος. Αν ξέρει τα βασικά ο συγγραφέας βγαίνει κανονικά. Οι παρουσιάσεις που αναφέρεις έως τώρα μου βγαίνουν σωστές επειδή στοιχειοθετούνται με αποστάσεις και όχι με την γραμματοσειρά (η γραμματοσειρά προσαρμόζεται στις αποστάσεις). Το Word δεν είναι πρόγραμμα στοιχειοθέτησης για να φαίνεται παντού ίδιο, είναι κειμενογράφος.

 

Άμα ο κράχτης κοστίζει τόσο, τα υπόλοιπα πόσο θα κοστίζουν δηλαδή; Κράχτες είναι όλη η (τωρινή) σειρά Nexus, δεν είναι τα Surface. Τα Surface είναι η προετοιμασία της Microsoft να γίνει Apple. Να φτιάχνει το δικό της hardware εκτός από το software.

Έτσι ακριβώς.

 

Όπως γράφει ο unforgiven η Samsung πουλάει 500$ ακριβότερα (1400$) από το Surface pro για τον "άχρηστο" (ό,τι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια) εξοπλισμό gps, 4G, camera (η wikipedia με μπέρδεψε για το bluetooth), για HD και +64GB SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε tablet με Atom αφού δεν θες να φύγεις από την Microsoft και νομίζεις ότι τα tablet δεν έχουν προγράμματα παρουσιάσεων.

 

Ποιά προγράμματα παρουσιάσεων δοκίμασες σε tablet και δεν ήταν συμβατά με το PowerPoint;

 

Μόνο που μπερδεύτηκες. Αναφέρθηκα στην επεξεργαστική ισχύ και σε δυνατότητες, εσύ αναφέρεσαι σε συμβατότητα προγραμμάτων. Σχολίασα ότι ο i5 σε tablet σου τρώει χωρίς λόγο την μπαταρία, εκτός και αν θες encoding, ή Photoshop.

 

Ό,τι παρουσίαση μου στέλνουν από powerpoint ανοίγει κανονικά σε Open Office, δεν έχω δοκιμάσει LibreOffice. Από Word όποιος άσχετος δεν ξέρει από στοχειοθέτηση βγαίνει λάθος. Αν ξέρει τα βασικά ο συγγραφέας βγαίνει κανονικά. Οι παρουσιάσεις που αναφέρεις έως τώρα μου βγαίνουν σωστές επειδή στοιχειοθετούνται με αποστάσεις και όχι με την γραμματοσειρά (η γραμματοσειρά προσαρμόζεται στις αποστάσεις). Το Word δεν είναι πρόγραμμα στοιχειοθέτησης για να φαίνεται παντού ίδιο, είναι κειμενογράφος.

 

 

Τα tablets χρειάζονται x86 για να αποτελούν πραγματικά εργαλεία, τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά ζητήματα. Άλλος μπορεί να θέλει atom με χαμηλή ανάλυση οθόνης και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Άλλος μπορεί να θέλει full υπολογιστή σε form factor tablet.

 

Eπίσης όσο και αν μου αρέσουν τα extreme sports, το τελευταίο που θέλω να σκέφτομαι πριν μια παρουσίαση σε εταιρικό περιβάλλον είναι αν θα δείχνει μπουρδες ο προτζεκτορας. Δεν παίζουμε με αυτά. Καλό το openoffice για προσωπική χρήση, μέχρι εκεί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το Samsung Ativ Smart PC Pro πουλιεται ενα 500ρικο επιπλεον και πουλαει μια χαρα...

 

Θες να πεις 700 ευρω το λιγοτερο και σε πολλες περιπτώσεις και χωρις πληκτρολόγιο. Αν διαφωνεις μπορεις να βαλεις καποιο link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...