Προς το περιεχόμενο

Nvidia GTX 6850 vs 7870 vs 660


IMPACTX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα έχω την Ati Radeon HD 6850 1GB της GIGABYTE.

Στο σύστημα μου έχω AMD Phenom II x6 1055T ( λογικά θα αναβαθμήσω σε 8350 καθώς η μητρική μου παίρνει AM3+ ) 8GB Ram 1333Mhz, 600W τροφοδοτικό.

 

Με το παρών σύστημα με τον Phenom II x6 θα δω διαφορά πιστεύετε αν πάω σε 7870 ή 660?

 

Παίζω σε 1920x1080.



ΠΟ απέτυχα στον τίτλο δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. Ati Radeon HD 6850 1GB*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 6850 είναι επιπέδου 7770 πλέον. 

Η 660 είναι επιπέδου 7850 (με + και -).

Η 7850 είναι μια κλάση κάτω απ' την 7870.

 

Τα παραπάνω είναι δεδομένα αναμφισβήτητα. Κάνε τους υπολογισμούς σου και θα δεις πως, οτιδήποτε κάτω από 7870 δεν θα πρέπει να κοιτάς εφόσον έχεις ήδη την 6850.

 

Κατά την (ταπεινή μου) γνώμη αξίζει η αναβάθμιση της gpu πας δε πας στον 8350, αν παίζεις αρκετά και στη συγκεκριμένη ανάλυση, η gpu έτσι κι αλλιώς έχει κατά 99% προτεραιότητα έναντι του cpu στο gaming. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα και διόρθωσα ήδη το post μου! :P

 

Με Turbo frequency από AMD να φτάνει στα 3300 MHz, πάει και πιο πάνω απ' τα 3,5. ;)

 

Ελπίζω να έχεις και μια καλή aftermarket αεροψύκτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να πας σε τόσο ακριβή ψύκτρα, εκτός κι αν δεν έχεις οικονομικό θέμα.

 

Η 7950 είναι ήδη φοβερή, από κει και πέρα εξαρτάται απ' τη τσέπη σου αλλά και τις πραγματικές σου ανάγκες στο gaming. ;)

 

πχ

https://www.skroutz.gr/s/2404631/Sapphire-Radeon-HD7950-3GB-Vapor-X-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/431787/Gigabyte-Radeon-HD7950-3GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω xD. Τις προάλλες υπήρξε ένα πρόβλημα με την μητρική μου. Είχα την Μ4Α88Τ-V ΕVO. Τώρα μου είπαν που θα μου την αλλάξουν με άλλη καλύτερη. Πάρε σαν παράδειγμα αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από δω και πέρα ας συνεχίσουν οι πιο ειδικοί από μένα στο θέμα oc, μιας και δεν το κατέχω όσο πρέπει για να σε βοηθήσω επαρκώς ;)

 

 Καλή συνέχεια!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει νοημα να αλλαξεις επεξεργαστη για gaming. To τροφοδοτικο σου δεν ειναι απο τα πολυ καλα μαλλον, αλλα σε καλυπτει. Πες μας το ποσο που δινεις να σου πουμε τι σε συμφερει να αγορασεις. Νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι μια 7870 των 215 ευρω + ψυχτρα των 30-40 ευρω. Επισης πες μας αν εισαι Αθηνα ή επαρχια να δουμε ποια καταστηματα βολευουν, και αν εχεις προτίμηση σε καποιο συγκεκριμενο.

 

Δεν εχει νοημα να παρεις ακριβότερη ψυχτρα απο οτι καταλαβα η μητρικη σου δεν ειναι πολυ καταλληλη για OC. Εδω μπορει να κανω λαθος όμως.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...