Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κωδικός δεν έρχεται άμεσα καθώς η χρέωση εμφανίζεται μετα απο ~2-3 ημέρες. Απλά περιμένεις.

Όσο αφορά την κατάθεση των χρημάτων στο ΑΤΜ, αν ειναι απο τα παλιά μηχανήματα που πάιρνουν φάκελο τα χρήματα μπαίνουν την επόμενη εργάσιμη ή αν πας πρωί συνήθως ειναι διαθεσιμα το απόγευμα (αρκεί φυσικά να ειναι ανοιχτή η τράπεζα).

Στην πόλη που μένω το ΑΤΜ δέχεται κατευθείαν τα χρήματα οποτε και η απόδειξη που παίρνω αναγραφει το πόσο που μόλις κατέθεσα συν ίσως το υπόλοιπο που μπορει να είχα στο λογαριασμό μου.

Αν όντως έβαλες χύμα τα χρήματα καλύτερα να πας τη Δευτέρα απο την τράπεζα να τους το εξηγήσεις.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Έκανα λάθος στο κεφάλαιο, είναι το 4 και περιγράφεται αναλυτικά η διαδικασία.

"Για τις αγορές μέσω Paypal, απαιτείται η δημιουργία ενός λογαριασμού, με τα πραγματικά μας στοιχεία, που είναι πολύ απλή διαδικασία, αρκεί να έχει κανείς πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη κάρτα σε κάποια τράπεζα. Ανοίγοντας το λογαριασμό PayPal, θα ζητηθεί να χρεωθείτε με ποσό 1,50 €, για επιβεβαίωση της κάρτας σας, που θα επιστραφεί εντός 24 ωρών από την επιβεβαίωση.

 

After you click Continue, we’ll charge this card €1.50 EUR or equivalent to make sure it’s yours. We’ll refund the money into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

 

Μετά τη χρέωση της κάρτας, με το 1,50€, αποστέλλεται από το PayPal, με μήνυμα, ένας τετραψήφιος αριθμός, τον οποίο αναγράφουμε στο αντίστοιχο πεδίο του λογαριασμού μας στο PayPal, αφού ενεργοποιήσουμε την επιλογή Confirm your Card."

 

2. Τις λίγες φορές που ακολούησα αυτή τη διαδικασία, έβαλα τα χρήματα σε φάκελο. Φαντάζομαι ότι θα τα πιστωθείς και έτσι αλλά είναι μάλλον σίγουρο ότι θα σου τηλεφωνήσουν αύριο από την τράπεζα για να επιβεβαιώσουν την κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα ερθει ενας λογαριασμος απο την τραπεζα και θα μου λεει οτι χρεωθηκα 1.50 και θα εχει των κωδικο;

 

τωρα για ταλεφτα μου εβγαλε και εμενα μια αποδειξη που λεει οτι εβαλα 10 ευρω

να παω ομως στην τραπεζα η δεν θα εχω προβλημα; υπαρχει περιπτωση να με παρουν τηλεφωνο;

ρωταω γιατι θελω να πληρωσω μια αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο το τοπικ το οποιο εχει βοηθησει πολυ αρκετα παιδια με τις παραγγελιες τους, οποτε να πω για αρχη ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραστηκες τις πληροφοριες μαζι μας makfil! Λοιπον εχω κανει μια αγορα ενος κινητου τηλεφωνου απο κινα το οποιο ερχεται με singpost. Το καταστημα στο οποιο εκανα την παραγγελια εχει δηλωσει την αξια του κινητου στα 15$ αλλα το ποσο που πληρωσα με δωρεαν μεταφορικα ειναι 105€.

1) Γνωριζοντας οτι με το CIF μεχρι 150 ευρω πληρωνω φπα και μικροεξοδα, αν τυχον σταματησει στο τελωνειο, εχουμε σιγουρα 24 ευρω εξτρα περιπου. Ξερουμε ποσο περιπου βγαινουν τα μικροεξοδα του εκτελωνισμου; 

2) Μολις σταματησει στο τελωνειο λογικα θα μ' ενημερωσουν τηλεφωνικα και θα μου ζητησουν την αποδειξη απο το paypal την οποια στελνω μεσω φαξ;

3) Το φπα και τα μικροεξοδα τα πληρωνω στα ελτα;  (Αν καταλαβα καλα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να παω στο αεροδρομιο στην αθηνα μιας και ειμαι απο θεσσαλονικη σωστα; )

 

Ολα αυτα υποθετικα παντα αλλα καλα ειναι να τα γνωριζουμε μιας και αν ολα πανε καλα θα χρειαστει να ξανακανω παρομοια παραγγελια. Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον γνωριζει και με βοηθησει επι του θεματος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι το δέμα εισάγεται στη χώρα μέσω ΕΛΤΑ, η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική και, πιθανά, δεν θα πληρώσεις τα ποσά που αντιστοιχούν στην πραγματική αξία.

 

Απόδειξη του paypal ή της κάρτας ζητάνε στο τελωνείο (και όχι στα ΕΛΤΑ) όταν θεωρήσουν ότι η περιγραφή του αντικειμένου δεν αντιστοιχεί στην αναγραφόμενη αξία. Γι' αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχείς πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει μια παραγγελια απο Κινα και ερχετε με HK Post,μεχρι στιγμης με singpost δεν ειχα ποτε προβλημα στη παραλαβη και μια φορα ειχα παραλαβει και σε 8 μερες εργασιμες!Λοιπον εχω κανει μια αγορα οπως ειπα απο Κινα στις 11 του μηνα και συγκεκριμενα ενα ρολοι απο αξιοπιστο καταστημα http://manbushijie.com/

συμφωνα με γνωστο ελληνικο φορουμ που ασχολειται με το αντικειμενο,ηταν να κανω την παραγγελια απο ebay αλλα ηταν πιο τσιμπημενες οι τιμες,λοιπον και σημερα εχουμε 23 και ακομα δεν εχει ξεκινησει οπως λεει εδω

Destination - Greece

The item (RC1......4HK) is being processed for departure from Hong Kong as of 16-Sep-2013.
 

Να σημειωσω οτι track. num. πηρα απο το καταστημα 2 ωρες αφου εκανα την παραγγελια στις 11 του μηνα,σχεδον αμεσως το δωσανε δηλαδη.Με λιγα λογια 13 μερες και δεν εχει φυγει ακομα απο εκει? :blink:

Εχει τυχει σε καποιον αναλογη περιπτωση με την hk post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, οι αποστολές από Κίνα με το ταχυδρομείο τους καθυστερούν.

Όταν το ΗΚ ήταν ανεξάρτητο τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

 

Κ'ανε λίγη υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη χρέωση της κάρτας, με το 1,50€, αποστέλλεται από το PayPal, με μήνυμα, ένας τετραψήφιος αριθμός, τον οποίο αναγράφουμε στο αντίστοιχο πεδίο του λογαριασμού μας στο PayPal, αφού ενεργοποιήσουμε την επιλογή Confirm your Card."

 

Σου έχω επισημάνει ξανά ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει,είναι λάθος.Για να το αναπαράγεις ξανά και ξανά σημαίνει ότι δεν το έχεις καν καταλάβει ή δεν γνωρίζεις την διαδικασία.

 

Το paypal δεν σου στέλνει τον τετραψήφιο κωδικό,δεν θα είχε και νόημα άλλωστε.Η τράπεζα στον στέλνει τον κωδικό,και φυσικά όχι με μήνυμα όπως γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω επισημάνει ξανά ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει,είναι λάθος.Για να το αναπαράγεις ξανά και ξανά σημαίνει ότι δεν το έχεις καν καταλάβει ή δεν γνωρίζεις την διαδικασία.

 

Το paypal δεν σου στέλνει τον τετραψήφιο κωδικό,δεν θα είχε και νόημα άλλωστε.Η τράπεζα στον στέλνει τον κωδικό,και φυσικά όχι με μήνυμα όπως γράφεις.

Οπως λεει και ο πιο πανω η τραπεζα σου δινει το κωδικο.Εφτιαξα προσφατα paypal και θυμαμαι την διαδικασια.

Οταν δωσεις το 1.50 ευρω μετα απο 3-4 μερες (σε μενα τουλαχιστον) πηρα τηλεφωνο στη τραπεζα και τους ειπα

να μου δωσουν το 4ψηφιο κωδικο που λεει διπλα απο το .1.50 ευρω.

Τηλεφωνο παιρνεις αν δεν εχεις web banking,αν εχεις το βλεπεις απο εκει πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κωδικός που αναφέρεστε αν έχετε ebanking εμφανίζεται στην περιγραφή της αγοράς. Την περιγραφή της συναλλαγής την καθορίζει ο πωλητής.  Στην συγκεκριμένη συναλλαγή, ο πωλητής είναι το paypal. Το paypal κάνει αυτή τη συναλλαγή για να επιβεβαιώσει την κάρτα σας. Δεν την κάνει η τράπεζα. Η τράπεζα εξάλλου το ξέρει ότι η συγκεκριμένη κάρτα ανήκει σε εσάς. Οπότε το paypal τι κάνει; Χρεώνει το ποσό του 1,50 ευρώ και στη περιγραφή της συναλλαγής βάζει τη λέξη paypalxxxx όπου xxxx ο τετραψήφιος κωδικός. Το paypal ξέρει ποιον κωδικό σας έστειλε και περιμένει να τον εισάγετε εσείς. Αν βάλετε λάθος κωδικό, δεν τον δέχετε. Αν το κωδικό αυτό σας τον έδινε η τράπεζα, το paypal πως θα ήξερε ποιον κωδικό να αναμένει; Αν έχετε ebanking τα βλέπετε άμεσα αυτά που σας λέω. Αν δεν έχετε και παίρνετε τηλέφωνο την τράπεζά σας, αυτή βλέπει τον αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας σας, πάει στη συγκεκριμένη συναλλαγή και σας λέει τον κωδικό που έχει βάλει το paypal στην περιγραφή της συναλλαγής. Σκεφτείτε το σαν απλή εγγραφή σε ένα forum όπου σας στέλνεται ένα επιβεβαιωτικό email με ένα link που πρέπει να κάνετε κλικ για να επιβεβαιωθούν τα στοιχεία σας. Πολλές φορές στέλνεται και κωδικός. Το email αυτό σας το στέλνει το forum. Αν λέτε ότι η τράπεζά σας στείλει το κωδικό που αναφέρεστε, είναι σαν να λέτε ότι το επιβεβαιωτικό email το στέλνει ας πούμε το gmail, yahoo,hotmail κτλ.

Επεξ/σία από zarzonis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η αναλυτική περιγραφή της συγκεκριμένης διαδικασίας.

 

Όπως είναι γνωστό, σε όσους αγοράζουν μέσω PayPal, αυτό στέλνει, αμέσως μετά την αγορά, τη χρέωση στην τράπεζα του κατόχου της κάρτας, συνήθως με περιγραφή 2 λέξεων, όπως πχ PAYPAL *HAPPYDEAL, και το ποσό της χρέωσης. Για τη συγκεκριμένη χρέωση του 1,50€ στέλνει περιγραφή του τύπου PAYPAL XXXX CODE, όπου ΧΧΧΧ είναι ο τετραψήφιος κωδικός που μας χρειάζεται για την αναγραφή του στο λογαριασμό μας και την πίστωση του ποσού 1,50€, όπως περιγράφεται σε συντομία στον οδηγό.

 

Επομένως, το PayPal στέλνει τον 4ψήφιο κωδικό στην τραπεζα και τον βρίσκουμε άμεσα, αν διαθέτουμε ebanking, και αν όχι, μετά από επικοινωνία με την τράπεζα. Όπως λέει και ο zarzonis, με ποια λογική θα έδινε κωδικό η τράπεζα για να χρησιμοποιηθεί στο PayPal; Άλλωστε, όπως αναφέρεται παραπάνω, αυτή είναι η διαδικασία με την οποία το PayPal αφενός στέλνει στην τράπεζα τις χρεώσεις για τις πράξεις που κάνει ο κάτοχος της κάρτας αφετέρου διασφαλίζει την αποστολή του κωδικού στον πραγματικό αποδέκτη-κάτοχο της κάρτας.

 

 

ΥΓ

1. Επειδή δεν μπορώ να επέμβω στο αρχικό κείμενο του οδηγού, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον αρμόδιο συντονιστή για να διορθώσει τον οδηγό σε ορισμένα σημεία, για τα οποία άλλαξαν τα δεδομένα, όπως πχ η αλλαγή του ποσοστού χρέωσης προμήθειας της Citibank (σελ. 23, post # 336). Θα συμπληρώσω την περιγραφή και για το συγκεκριμένο ζήτημα, ώστε να εξαφανιστεί οποιαδήποτε αμφιβολία για την ακολουθητέα διαδικασία.

2. Σε ότι αφορά στους ελάχιστους φανατικούς πολέμιους αυτού του οδηγού και, κυρίως, του συντάκτη του, είμαι βέβαιος ότι κρίνονται από το σύνολο των μελών που διαβάζουν και χρησιμοποιούν αυτή την εργασία και συμμετέχουν ουσιαστικά στη συμπλήρωση και επικαιροποίησή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zarzonis

Φίλε μου τα ξέρω πολύ καλά αυτά που έγραψες και φυσικά ισχύουν.Θέμα οπτικής είναι και απλά ίσως δεν εξέφρασα σωστά τί εννοώ.Όταν γράφω στέλνει,εννοώ σε σένα,σε σένα λοιπόν φυσικά και στον δίνει η τράπεζα,γι αυτό γράφω ότι δεν θα είχε και νόημα να στον δίνει το paypal,αφού είναι verification.Η τράπεζα είναι ο τρίτος φορέας που θα κάνει το verification,όπως ακριβώς είναι και το email μας στις διάφορες εγγραφές μας σε fora κτλ.

 

Το κομμάτι της τράπεζας (το μόνο σημαντικό για τον χρήστη που ψάχνει τον κωδικό του) βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό,και ο αδαής ίσως πιστεύει ότι θα του τον στείλει το paypal με μήνυμα κιόλας (sms μήπως; :fear: )

 

@makfil

Καλό είναι να διορθώσεις/τροποποιήσεις τον οδηγό και να μην κρύβεσαι πίσω από δικαιολογίες τύπου "το έγραψα εν συντομία" όταν όλος ο οδηγός είναι υπόδειγμα overdose πληροφορίας (χωρίς να λέω ότι δεν είναι χρήσιμη σε κάποιους).Η όλη σύνταξη του κεφαλαίου άλλωστε για όποιον ξέρει να διαβάζει δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν εννοούσες αυτό που γράφει ο zarzonis,σε συντομία.

Εκτός αυτού αποδεικνύεται ότι για σένα δεν τίθεται θέμα οπτικής,από το ότι πρόσφατα κάποιος ρώτησε που θα βρεί τον 4ψήφιο κωδικό και του απάντησες να κοιτάξει στο  λογαριασμό του στο paypal,αντί να του πείς να ψάξει στην τράπεζα.Αυτή η διαστρέβλωση των πάντων για να μην παραδεχτείς μια φορά ότι μπορεί να έκανες λάθος,ειλικρινά με ξεπερνάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση γιατί δε μου είναι απολύτως ξεκάθαρο από τον οδηγό;

 

Το αγγλικό Amazon, που στο τέλος της παραγγελίας (στην επιβεβαίωση) δε μου χρεώνει VAT (ΦΠΑ) αλλά δείχνει μόνο αξία προϊόντος+έξοδα αποστολής(είναι Fulfilled by Amazon εντωμεταξύ)= 30 GBP και VAT= 0 GBP, είναι επειδή θα μου χρεωθεί ο ελληνικός ΦΠΑ αργότερα?

Η εταιρεία που πουλάει το προϊόν εδρεύει στην Αγγλία.

 

Εφόσον λοιπόν το Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ, γιατί στο προϊόν πριν ακριβώς το "Place your order" δε μου χρεώνει καθόλου ΦΠΑ???!

 

Παρεμπιπτόντως, αυτό που θέλω να αγοράσω είναι παραφάρμακο/συμπλήρωμα διατροφής-υγείας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)

 

EDIT: Επειδή έχω μπερδευτεί άπειρα, δοκίμασα να βάλω κάτι διαφορετικό στο καλάθι μου, όπως ένα βιβλίο. Αυτόματα το VAT έδειξε πως θα χρεωθώ 0.6GBP για το βιβλίο....Αλλά για το συμπλήρωμα 0GBP ???! Είναι δυνατόν?!

Οποιαδήποτε γνώμη θα μου ήταν άκρως χρήσιμη, καθώς η αγορά επείγει και η τιμή είναι καθοριστική του αν θα το αγοράσω από Amazon.co.uk ή από το επίσημο site της εταιρίας που κατασκευάζει το συμπλήρωμα.

Επεξ/σία από stelladeli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. προσπαθω να κανω μια αγορα απο το γερμανικο ebay. ενα μονιτορ αξιας 250 ευρω. http://www.ebay.de/itm/QNIX-QX2710-LED-Evolution-ll-Matte-27-2560x1440-SAMSUNG-PLS-27in-PC-Monitor-/130913840957?pt=DE_Elektronik_Computer_Computer_Monitore_Flachbildschirme&hash=item1e7b12af3d#shId

τι θα πληρωσω στο τελος οταν το παραλαβω ? υποτειθεται οτι αγοραζω απο γερμανια ετσι? νομιζω οτι ειναι χωρις μεταφορικα στην ελλαδα. ευχαριστω εκ των προτερων. Αποστολος :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...