Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε 

makfil   θα ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα(όποιος άλλος ξέρει ας απαντήσει ).

Θα ήθελα να κάνω μια αγορά-εισαγωγή από Τουρκία(είχα διαβάσει κάπου ότι έχει υπογράψει κάποια συμφωνία με την Ε.Ε αλλά δεν είμαι σίγουρος) και Ρωσία,μήπως ξέρεις-ετε  τι πληρώνω από φόρους και δασμούς και αν χρειάζομαι εκτελωνιστή?

Έχω κάνει εισαγωγές από άλλες χώρες της Ε.Ε και έχω VAT VIES.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλυτερη προπληρωμενη πιστωτικη  τωρα που εκλεισε η κυπρου...?με ενδιαφερουν κυριως ιντερνετικες αγορες και συναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε 

makfil   θα ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα(όποιος άλλος ξέρει ας απαντήσει ).

Θα ήθελα να κάνω μια αγορά-εισαγωγή από Τουρκία(είχα διαβάσει κάπου ότι έχει υπογράψει κάποια συμφωνία με την Ε.Ε αλλά δεν είμαι σίγουρος) και Ρωσία,μήπως ξέρεις-ετε  τι πληρώνω από φόρους και δασμούς και αν χρειάζομαι εκτελωνιστή?

Έχω κάνει εισαγωγές από άλλες χώρες της Ε.Ε και έχω VAT VIES.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

 

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα, δηλαδή το καθεστώς των εισαγωγών από τρίτες χώρες, όπως η Τουρκία, Ρωσία κ.α. αλλά νομίζω ότι με αναζήτηση με τη φράση που έγραψες (αγορές εισαγωγές από Τουρκία) θα βρεις αρκετές σχετικές πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα, δηλαδή το καθεστώς των εισαγωγών από τρίτες χώρες, όπως η Τουρκία, Ρωσία κ.α. αλλά νομίζω ότι με αναζήτηση με τη φράση που έγραψες (αγορές εισαγωγές από Τουρκία) θα βρεις αρκετές σχετικές πληροφορίες.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου,απευθύνθηκα σε σένα γιατί είσαι «μανούλα» στις αγορές από εξωτερικό.

Θα επικοινωνήσω με κάποιον εκτελωνιστή για να πάρω πληροφορίες και μετά θα ενημερώσω και την κοινότητα του insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερη προπληρωμενη πιστωτικη  τωρα που εκλεισε η κυπρου...?με ενδιαφερουν κυριως ιντερνετικες αγορες και συναλλαγες.

κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil,

+1 για το thread, εξαιρετικά χρήσιμο.

το μόνο παράπονό μου είναι πως είναι λιγάκι wall of text το κείμενο σου, και είναι λίγο δύσκολο να το χρησιμοποιήσει κάποιος αν θέλει μια σύντομη πληροφορία.

 

Πέραν αυτού πάντως, props.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις?

Μια χρεωστική από τη μητρική της Κύπρου Πειραιώς χρειάζεσαι και θα είσαι μια χαρά.

 

Μην ασχολείσαι με προπληρωμένες και πληρώνεις τζάμπα προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χρεωστική από τη μητρική της Κύπρου Πειραιώς χρειάζεσαι και θα είσαι μια χαρά.

 

Μην ασχολείσαι με προπληρωμένες και πληρώνεις τζάμπα προμήθειες.

θενκς...αλλα αν θελω να ψωνισω κατι δεν θα χω προβλημα με τα περισσοτερα σαιτ με την χρεωστικη?απ οτι εχω δει τα περισσοτερα θελουν visa - mastercard κτλ...θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να ψωνιζω οχι μονο να λαβανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil,

+1 για το thread, εξαιρετικά χρήσιμο.

το μόνο παράπονό μου είναι πως είναι λιγάκι wall of text το κείμενο σου, και είναι λίγο δύσκολο να το χρησιμοποιήσει κάποιος αν θέλει μια σύντομη πληροφορία.

 

Πέραν αυτού πάντως, props.

 

 

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου αλλά, όπως καταλαβαίνεις, κάθε κείμενο, μικρό ή μεγάλο, γράφεται από τον συντάκτη του με βάση τον τρόπο γραφής του, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο έχει μάθει να διατυπώνει το γραπτό λόγο του.

 

Πάντως, κανείς άλλος, από όσους είτε έχουν κάνει Like είτε έχουν συμμετάσχει στη συζήτηση, δεν διατύπωσε παρόμοια παρατήρηση μέχρι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ κ 2 χρόνια κάνω αγορές απο Κίνα κ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο με EMS.¨Εκανα 2 αγορές τον Αύγουστο κ τα 2 πακέτα μου τα κράτησε στο τελωνείο η Ems.Για ένα tablet που είχε 250$ μου βγάλανε 135 euro τελωνείο.Επίσης το δέυτερο πακέτο δεν έχω στείλει ακόμα την απόδειξη της western union για να δω.

Από γνωστούς άκουσα ότι τον αύγουστο ότι είχανε παραγγείλει τα ανοίξανε όλα τα πακέτα από Κίνα πράγμα που δεν είχε συμβεί ποτέ.Μάλλον κάτι έχει αλλάξει στο Ελληνικό τελωνείο.Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει..¨Ενας γνωστός που δουλεύει στο οικονομικών μου είπε ότι υπάρχει εντολή απο το υπουργείο ότι έρχετε απο τρίτες χώρες (ακόμα κ καρφίτσα) να κόβετε και να πληρώνει δασμούς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ κ 2 χρόνια κάνω αγορές απο Κίνα κ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο με EMS.¨Εκανα 2 αγορές τον Αύγουστο κ τα 2 πακέτα μου τα κράτησε στο τελωνείο η Ems.Για ένα tablet που είχε 250$ μου βγάλανε 135 euro τελωνείο.Επίσης το δέυτερο πακέτο δεν έχω στείλει ακόμα την απόδειξη της western union για να δω.

Από γνωστούς άκουσα ότι τον αύγουστο ότι είχανε παραγγείλει τα ανοίξανε όλα τα πακέτα από Κίνα πράγμα που δεν είχε συμβεί ποτέ.Μάλλον κάτι έχει αλλάξει στο Ελληνικό τελωνείο.Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει..¨Ενας γνωστός που δουλεύει στο οικονομικών μου είπε ότι υπάρχει εντολή απο το υπουργείο ότι έρχετε απο τρίτες χώρες (ακόμα κ καρφίτσα) να κόβετε και να πληρώνει δασμούς!!!

Αγορασα δυο ζευγαρια παπουτσια απο Κινα.ΕMS shipping ,δηλωμενη αξια 160 ευρω εβαλε ο τυπος(του ειχα πει 150 βασιζομενος στα λεγομενα εδω) παραδοθηκε σημερα σπιτι μου χωρις καμια χρεωση - τελωνειο.Παρηγγειλα 30 αυγουστου νομιζω περιπου.Οποτε αυτο για ολα τα πακετα,οτι πληρωνουν δασμους  δεν νομιζω να ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς...αλλα αν θελω να ψωνισω κατι δεν θα χω προβλημα με τα περισσοτερα σαιτ με την χρεωστικη?απ οτι εχω δει τα περισσοτερα θελουν visa - mastercard κτλ...θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να ψωνιζω οχι μονο να λαβανω...

Όχι, τι πρόβλημα να έχεις; Visa είναι η χρεωστική της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ξαναρωτηθεί, αλλά για αγορές από Ασία (είτε από eBay είτε από αλλού), οι χρόνοι παράδοσης (με τον απλό "φθηνό" τρόπο αποστολής) είναι οι ίδιοι; Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει συγκεκριμένο αρχείο, αλλά έχω παρατηρήσει ότι διάφορα πραγματάκια που παραγγέλνω, άλλα έρχονται σχετικά γρήγορα (σε 1-1,5 εβδομάδα) και άλλα έχει τύχει να αργήσουν και μήνα ή και παραπάνω. Αναρωτιόμουν λοιπόν αν πχ από Κίνα αργούν πιο πολύ από ό,τι από Σιγκαπούρη ή Χονγκ Κονγκ ή κάτι άλλο παρόμοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...