Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δωσω περιθωριο να κλεισει το διμηνο και μετα θα πεσει κυνηγι

Τα ιδια και σε εμενα αντιστοιχα.

Ειναι να εχεις χρονο και κουραγιο να τους τρεξεις ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα δωσω περιθωριο να κλεισει το διμηνο και μετα θα πεσει κυνηγι

Εντελως συμπτωματικα βεβαια το δεμα που ηταν ακουνητο απο 21/7 στο αεροδρομιο σημερα κουνηθηκε 2 ωρες μετα το ποσταρισμα μου ...

21 μερες ασκαναριστο στον σακο με τα υπολοιπα λοιπον για να ξεκινησει η διαδικασια.

Αποστολη απο κινα με EMS στις 10/7 .

Ειχα πληρωσει 55$ για να ερθει με ems γρηγορα.

Και θα παραλαβω στην καλυτερη σε 40 μερες.

Τους γ@μεις ή οχι ?

Δεν ειναι το τελωνειο που θα φαω το θεμα μου.

Το θεμα μου ειναι γιατι να πληρωσω 55$ ενω μπορουσα να το εχω με 5$ αν ηταν να περιμενω 40 μερες ?

ΑΘΛΙΟΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πεις,πραγματικα

Εντελως συμπτωματικα βεβαια το δεμα που ηταν ακουνητο απο 21/7 στο αεροδρομιο σημερα κουνηθηκε 2 ωρες μετα το ποσταρισμα μου ...

21 μερες ασκαναριστο στον σακο με τα υπολοιπα λοιπον για να ξεκινησει η διαδικασια.

Αποστολη απο κινα με EMS στις 10/7 .

Ειχα πληρωσει 55$ για να ερθει με ems γρηγορα.

Και θα παραλαβω στην καλυτερη σε 40 μερες.

Τους γ@μεις ή οχι ?

Δεν ειναι το τελωνειο που θα φαω το θεμα μου.

Το θεμα μου ειναι γιατι να πληρωσω 55$ ενω μπορουσα να το εχω με 5$ αν ηταν να περιμενω 40 μερες ?

ΑΘΛΙΟΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως συμπτωματικα βεβαια το δεμα που ηταν ακουνητο απο 21/7 στο αεροδρομιο σημερα κουνηθηκε 2 ωρες μετα το ποσταρισμα μου ...

21 μερες ασκαναριστο στον σακο με τα υπολοιπα λοιπον για να ξεκινησει η διαδικασια.

Αποστολη απο κινα με EMS στις 10/7 .

Ειχα πληρωσει 55$ για να ερθει με ems γρηγορα.

Και θα παραλαβω στην καλυτερη σε 40 μερες.

Τους γ@μεις ή οχι ?

Δεν ειναι το τελωνειο που θα φαω το θεμα μου.

Το θεμα μου ειναι γιατι να πληρωσω 55$ ενω μπορουσα να το εχω με 5$ αν ηταν να περιμενω 40 μερες ?

ΑΘΛΙΟΙ!

Κανε και εσυ μια καταγγελια για αδικαιολογητη καθυστερηση και το express που πληρωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυριο γιορταζω :) Κλεινει δυο μηνες το πακετακι απο Κινα και επιτελους εφτασε στην περιοχη μου αφου αραξε στο αεροδρομιο, περιπλανηθηκε στην βορεια και νοτια Ελλαδα, γνωρισε τις τελωνειακες εγκαταστασεις για πρωτη φορα μετα απο παραγγελιες δυο χρονων....αχ τι συγκινηση ειναι αυτη :). Αντε να δουμε αυριο ποσο παει το μαλλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Πρόκειται να μου στειλουν (συγγενής) απο USA ενα drone μεταχ/νο (phantom 4 pro).Από τελωνείο γνωριζετε εαν θα πληρώσω και πόσο περίπου; Υπαρχει τροπος να μην πληρώσω τίποτα και να ερθει ελευθερο; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας πλεον δεν μπορει να σου πει με σιγουρια.

Ειναι ενα ρισκο που μονο εσυ μπορεις να κρινεις αν αξιζει να το παρεις !

Kαταλαβα... Αμα ειναι να το πληρωσω οσο εχει καινουργιο στην Ελλαδα,βρασε ρυζι... Το βρηκα USA στα 900 δολλαρια περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβα... Αμα ειναι να το πληρωσω οσο εχει καινουργιο στην Ελλαδα,βρασε ρυζι... Το βρηκα USA στα 900 δολλαρια περιπου.

 

Στο ένα post λες ότι στο στέλνει συγγενής από Αμερική και στο άλλο ότι το βρήκες στα $900.

 

Έχει τόσο και ρωτάς αν θα πληρώσεις τελωνείο;

Να είσαι έτοιμος ότι θα πληρώσεις όχι μόνο ΦΠΑ αλλά και δασμό στην αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημερα σας. Πρόκειται να μου στειλουν (συγγενής) απο USA ενα drone μεταχ/νο (phantom 4 pro).Από τελωνείο γνωριζετε εαν θα πληρώσω και πόσο περίπου; Υπαρχει τροπος να μην πληρώσω τίποτα και να ερθει ελευθερο; Ευχαριστω.

Τι αγοράζεις μτχ και απλά θα στο στείλει συγγενείς σου τελικά αν κατάλαβα σωστά

 

Να την γλυτώσεις τελείως λίγο χλωμό είσαι στα χέρια του τελωνειακόυ

Είναι 24%ΦΠΑ στην αξία προϊόντος+μεταφορικών (που θα βρει το τελωνείο) +2,5%δασμούς +25 ευρώ στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ένα post λες ότι στο στέλνει συγγενής από Αμερική και στο άλλο ότι το βρήκες στα $900.

 

Έχει τόσο και ρωτάς αν θα πληρώσεις τελωνείο;

Να είσαι έτοιμος ότι θα πληρώσεις όχι μόνο ΦΠΑ αλλά και δασμό στην αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός.

Kοιτα φιλε μου πως εχει το πραμα: θα μου το αγορασει συγγενης απο εκει που βρισκεται καπου στα 900 δολλαρια που θα του τα δωσω εγω σε ευρω. Δεν ειπα οτι θα μου το κανει δωρο. Αγορα μετα/νο απο αμερικανικο σαιτ που τα πουλανε.Θα το ελεγξει εαν ειναι σωστο και δεν εχει φαει τουμπα κτλ ,πρωτα. Και ποσο ΦΠΑ θα το κοστολογισουν και δασμο σε μεταχ/νο; Εαν δε συμφερει τελικα, δε το παιρνω απο κει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα το στείλει με το ταχυδρομείο και, εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, ο τελωνειακός δεν κοιτάει αν είναι μεταχειρισμένο ή καινούργιο. Βρίσκει μια τιμή από το διαδίκτυο και πάνω σ' αυτή χρεώνει ΦΠΑ και δασμό. Επιπλέον, πρέπει να υπολογίζεις και το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ που για αξία 500-1000€ είναι 25€.

 

Εάν το κοστολογήσουν πάνω από την αξία που το αγόρασες, μπορείς να ζητήσεις αναδασμολόγηση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις κάτι αφού δεν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αγοράζεις μτχ και απλά θα στο στείλει συγγενείς σου τελικά αν κατάλαβα σωστά

 

Να την γλυτώσεις τελείως λίγο χλωμό είσαι στα χέρια του τελωνειακόυ

Είναι 24%ΦΠΑ στην αξία προϊόντος+μεταφορικών (που θα βρει το τελωνείο) +2,5%δασμούς +25 ευρώ στα ΕΛΤΑ

Σωστα το καταλαβες.Αυτος απο κει θα το παρει να το στειλει και εγω θα κανω καταθεση το ποσο σε ευρω.

Τι αγοράζεις μτχ και απλά θα στο στείλει συγγενείς σου τελικά αν κατάλαβα σωστά

 

Να την γλυτώσεις τελείως λίγο χλωμό είσαι στα χέρια του τελωνειακόυ

Είναι 24%ΦΠΑ στην αξία προϊόντος+μεταφορικών (που θα βρει το τελωνείο) +2,5%δασμούς +25 ευρώ στα ΕΛΤΑ

Σωστα το καταλαβες.Αυτος απο κει θα το παρει να το στειλει και εγω θα κανω καταθεση το ποσο σε ευρω.

Τι αγοράζεις μτχ και απλά θα στο στείλει συγγενείς σου τελικά αν κατάλαβα σωστά

 

Να την γλυτώσεις τελείως λίγο χλωμό είσαι στα χέρια του τελωνειακόυ

Είναι 24%ΦΠΑ στην αξία προϊόντος+μεταφορικών (που θα βρει το τελωνείο) +2,5%δασμούς +25 ευρώ στα ΕΛΤΑ

Σωστα το καταλαβες.Αυτος απο κει θα το παρει να το στειλει και εγω θα κανω καταθεση το ποσο σε ευρώ

Λογικά θα το στείλει με το ταχυδρομείο και, εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, ο τελωνειακός δεν κοιτάει αν είναι μεταχειρισμένο ή καινούργιο. Βρίσκει μια τιμή από το διαδίκτυο και πάνω σ' αυτή χρεώνει ΦΠΑ και δασμό. Επιπλέον, πρέπει να υπολογίζεις και το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ που για αξία 500-1000€ είναι 25€.

 

Εάν το κοστολογήσουν πάνω από την αξία που το αγόρασες, μπορείς να ζητήσεις αναδασμολόγηση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις κάτι αφού δεν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό μέχρι σήμερα.

Ναι με το ταχυδρομειο θα το στειλει.Και τα πουλανε εκει σε πολυ χαμηλη τιμη...Κομπλε ολα βρηκε μεχρι και 1100 δολλαρια που εδω κοστιζει 1900 ευρω +  να καταλαβετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το ταχυδρομειο θα το στειλει.Και τα πουλανε εκει σε πολυ χαμηλη τιμη...Κομπλε ολα βρηκε μεχρι και 1100 δολλαρια που εδω κοστιζει 1900 ευρω +  να καταλαβετε...

 

Εάν δεν το γνωρίζεις, η Αμερική έχει μεν φτηνό κόστος σχεδόν σε όλα τα είδη αλλά τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού είναι αρκετά μεγάλα, όταν το δέμα φτάνει στην Ελλάδα.

 

Το ρίσκο είναι δικό σου, αφού ξεκινάς εσύ την αγορά και δεν σε καλύπτει paypal ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν το γνωρίζεις, η Αμερική έχει μεν φτηνό κόστος σχεδόν σε όλα τα είδη αλλά τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού είναι αρκετά μεγάλα, όταν το δέμα φτάνει στην Ελλάδα.

 

Το ρίσκο είναι δικό σου, αφού ξεκινάς εσύ την αγορά και δεν σε καλύπτει paypal ή κάτι άλλο.

Οταν λες ....δεν σε καλυπτει paypal η κατι αλλο,τι ενοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...