Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παραγγειλω κατι καλωδιακια και ακουστικα (6€) απο κινα. Θα μου κατσει για καθε πακετο 3€?

Εσεις που εχετε παραλαβει μετα την ανακοινωση σας ερχονται με την επιβαρυνση? Μεχρι στιγμης στα οσα εχω παραγγειλει δεν ετυχε ουτε μια φορα το 3ευρο. (50+ παραγγελιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να παραγγειλω κατι καλωδιακια και ακουστικα (6€) απο κινα. Θα μου κατσει για καθε πακετο 3€?

Εσεις που εχετε παραλαβει μετα την ανακοινωση σας ερχονται με την επιβαρυνση? Μεχρι στιγμης στα οσα εχω παραγγειλει δεν ετυχε ουτε μια φορα το 3ευρο. (50+ παραγγελιες)

Δε μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί τι θα συμβεί ούτε η προηγούμενη εμπειρία αποτελεί ασφάλεια για το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί τι θα συμβεί ούτε η προηγούμενη εμπειρία αποτελεί ασφάλεια για το μέλλον

Μαλιστα, ευχαριστω πολυ. Παραγγελνω και ενημερωνω οταν παραλαβω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

 

Παιδιά γνωρίζει κάποιος εάν με DHL eCommerce και με χρέωση στα 16€ θα περάσει τελωνείο  μέσα σε τρεις μέρες έχει φτάσει Ελλάδα και Δείχνει Αεροδρόμιο προϊόν   tracking number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε ειδοποιητηριο για να προσκομισω παραστατικα για ενα δεμα απο το iherb. Τι ακριβως θα κανω; Το θελει λεει εντος 10 ημερων αλλιως το δεμα θα θεωρηθει αζητητο.

 

Μου κανει εντυπωση, καθως δεν υπαρχουν συμπληρωματα στην παραγγελια, αλλα μονο ειδη μπανιου.. Θα τους παρει και θα τους σηκωσει αν ταλαιπωρηθω χωρις λογο.. Θα πληρωσω και τιποτα δασμους;

 

Το δεμα βρισκεται τελωνειο ή στα ΕΛΤΑ; Δεν εχω καταλαβει. Τα εγγραφα θα τα στειλω συστημενο, με φαξ ή θα παω αεροδρομιο;

 

 

 

**EDIT**

 

Θα μαζεψω τα εγγραφα και θα περασω απο εκει να δω τι θα γινει..

 

https://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_2WKd&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=12&_62_INSTANCE_2WKd_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_2WKd_groupId=12225&_62_INSTANCE_2WKd_articleId=2269184&_62_INSTANCE_2WKd_version=1.0

post-248498-0-35172600-1504007114_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε ειδοποιητηριο για να προσκομισω παραστατικα για ενα δεμα απο το iherb. Τι ακριβως θα κανω; Το θελει λεει εντος 10 ημερων αλλιως το δεμα θα θεωρηθει αζητητο.

 

Μου κανει εντυπωση, καθως δεν υπαρχουν συμπληρωματα στην παραγγελια, αλλα μονο ειδη μπανιου.. Θα τους παρει και θα τους σηκωσει αν ταλαιπωρηθω χωρις λογο.. Θα πληρωσω και τιποτα δασμους;

 

Το δεμα βρισκεται τελωνειο ή στα ΕΛΤΑ; Δεν εχω καταλαβει. Τα εγγραφα θα τα στειλω συστημενο, με φαξ ή θα παω αεροδρομιο;

Στην επιστολή πρέπει να λέει τα έγγραφα απο ΕΟΦ να τα στείλεις συστημένα σε αυτούς. Μετα που θα τα στείλεις θα υπολογίσουν  ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ 15 ΕΥΡΩ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις πήρα και την άλλη παραγγελία που είχα κάνει από fasttech.

και οι 2 σχετικές με ηλεκτρονικό τσιγάρο..

 

η 1η ήταν με σύρματα βαμβάκια τσιμπιδάκια κτλ κτλ ~  αξίας 22 ευρό 

η 2η ήταν μοντάκι ~ αξίας 56 ευρώ 

 

ήρθαν σε νορμάλ χρόνο, δεν σταμάτησαν πουθενά, δεν πλήρωσα τίποτα εξτρά... 

 

η παραγγελία από gearbest με 2 ατμοποιητές αγνοείτε προς το παρών εδώ και καιρό.. (55 ευρώ

post-353689-0-05880400-1504017523_thumb.png

post-353689-0-83355900-1504017527_thumb.png

post-353689-0-52361100-1504017533_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα 15€ είναι κάτι σαν πάγιο για τα δέματα εκτός ΕΕ, δεν περιλαμβάνει πόσο θα σε χρεώσει ο εκτελωνιστής επιπλέον για το δικό σου.

 

Τα 15€ είναι το ελάχιστο τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ για αξίες μέχρι 150€. Για μεγαλύτερες αξίες αυξάνει το τέλος σε 20€ και 25€.

 

Δεν χρεώνει ο εκτελωνιστής αλλά ο τελωνειακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά παραλογισμός.

Αυτό που γίνεται είναι το νόμιμο και έτσι θα έπρεπε να γίνεται εδώ και δεκαετίες.

Το ότι δε γινόταν μέχρι τώρα είναι το τραγικό. Το ίδιο και για τους ελέγχους στα τελωνεία.

Και εγώ αγόραζα από Κίνα και ΗΠΑ και έχω ζημιωθεί από την όλη κατάσταση, αλλά αυτό είναι το σωστό.

Η μπανανία πρέπει να γίνει κράτος. Ας αρχίσει από κάπου.

Το αν σε πειράζει εσένα ή κάποιους άλλους δεν έχει καμία σημασία.

Εχετε διαλύσει τα πάντα και όχι μπανανία αλλά το τελευταίο απομειναρι του Σοβιέτ έγινε η χώρα έξ αιτίας σας.

Άντε αγόραζε λοιπόν αγόραζε από ΗΠΑ και πήγαινε Ξάνθη-Χολαργό για να στα εγκρίνει ο Ε.Ο.Φ. Πολιτισμός και πρόοδος!

 

Για όσους θέλουν να παραλάβουν από iherb μέσω Ε.Ο.Φ καμία άκρη δεν πρόκειται να βγει. Σιγά μην εξυπηρετήσουν οι ξυστες για να προλάβεις το 10ημερο. Το πιο πιθανό είναι να μην "εγκρίνουν" τα σκευάσματα με μια τυποποιημένη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 15€ είναι το ελάχιστο τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ για αξίες μέχρι 150€. Για μεγαλύτερες αξίες αυξάνει το τέλος σε 20€ και 25€.

 

Δεν χρεώνει ο εκτελωνιστής αλλά ο τελωνειακός.

Και το μέγιστο τέλος για αξίες μέχρι 150€ ποιό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα γινουν τα δεματα;

Του υγειονομικού ενδιαφέροντος καταστρέφονται αν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα

 

Σε πιο σοβαρά θέματα έχασε πολύς κόσμος χρήματα ειδικά σε απο eshops συμπληρωμάτων διατροφής με την κομπίνα των ΕΛΤΑ και το χειρότερο άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας. Το θέμα εχει αναφερθεί και σε αλλα fora

Άντε να μπει και φόρος στον αέρα γιατί πολύ κράτησε το τσάμπα

Ειδικά για τα παραφαρμαμα κλπ καλά κάνουν. Κανένας άνθρωπος δεν πάσχει από σοβαρά προβλήματα υγείας και περιμένει τα φάρμακα με αυτόν τον τρόπο. Προφανώς ο ντόρος έγινε είτε για υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου είτε για συμπληρώματα που και στα δυο ορθώς πρέπει να υπάρξει κάποιος έλεγχος. Αν ξαφνικά ένας έμπορος πήγαινε και έφερνε 100 μπουκαλάκια με επιβλαβές υγρό η συμπλήρωμα και 100 άνθρωποι είχαν βρεθεί στα νοσοκομεία θα λέγαμε που είναι το κράτος να κάνει ελέγχους. Το ζήτημα δεν είναι η κλίμακα (εγώ παρηγγειλα ένα μπουκάλι αυτός 100) αλλά το αν υπάρχει έστω και καθυστερημένα μια διαδικασία ελέγχου η όχι.

 

Το αν ο Ε.Ο.Φ αργεί να δώσει τις επιστολές που απαιτούνται είναι άλλη κουβέντα. Σαν διαδικασία όμως είναι σωστή και θα έπρεπε χρόνια να γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...