Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω, το Αγγλικό Amazon έχει γίνει φαρμακείο με τα μεταφορικά που χρεώνει πλέον. Για κάτι συμβατά μελάνια που κάνουν 8Ε χρεώνει 20Ε μεταφορικά!

Ξέρετε κάποιο άλλο που να έχει ανάλογες τιμές με το Amazon χωρίς να χρεώνει τόσο πολύ για τα μεταφορικά του; Κοίταξα και στο γερμανικό, αλλά δεν έχει τα ίδια προϊόντα και μου φάνηκε ότι έχει και πιο ακριβές τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

 

 

Μήπως τυχόν υπάρχει κανένας φίλος πορωμένος Μαθηματικάκιας - Οικονομικάκιας :D  που να κάνει συχνά αγορές σε USD με ποικίλα ύψη αξίας κάθε φορά και να χρησιμοποιεί Eurobank για την πληρωμή;

 

Θέλω να δούμε μήπως μπορούμε να βγάλουμε εμπειρικά μία ανισοτική σχέση που να απαντά από ποιο ύψος αγοράς και κάτω μας συμφέρει να αφήνουμε το PayPal να κάνει τη μετατροπή USD-EUR, και από ποιο ύψος αγοράς και πάνω μας συμφέρει να κάνει η Eurobank τη μετατροπή.

 

Όπως ίσως γνωρίζετε, η Eurobank μπορεί να λέει για προμήθεια 2%, αλλά μάλλον έχει κατώτατο πλαφόν χρέωσης 1,50 Euro, κάνοντας στις αγορές με μικροποσά, πιο συμφέρουσα τη μετατροπη του PayPal.

 

 

Ποιος ψήνεται;

 

Χρήστες κάρτας Debit της Eurobank που κάνετε online αγορές σε νομίσματα διαφορετικά του Ευρώ, ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Χθες έλαβα email notification από την τράπεζα για χρεώσεις που αφορούσαν αγορά που έκανα πριν λίγες ημέρες μέσω Amazon. Βλέπω τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (από 23.56 GBP σε 28,26 EUR): 2,50 Ευρώ!

 

Έως τώρα, από το ιστορικό των emails μου βλέπω πως πάντα με χρέωναν 1,50 Ευρώ, ακόμη και σε αρκετά πρόσφατη μετατροπή πολύ μεγαλύτερου ποσού (189,99 USD σε 139,97 EUR) είχα χρεωθεί 1,50 Ευρώ.

 

Φαίνεται λοιπόν πως αυξήσανε κατά 66.6% την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ! Ας όψεται που το Amazon δε δίνει επιλογή πληρωμής με PayPal, να έβαζα αυτό να κάνει τη μετατροπή (λιγότερα θα μου παίρνανε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστες κάρτας Debit της Eurobank που κάνετε online αγορές σε νομίσματα διαφορετικά του Ευρώ, ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Χθες έλαβα email notification από την τράπεζα για χρεώσεις που αφορούσαν αγορά που έκανα πριν λίγες ημέρες μέσω Amazon. Βλέπω τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (από 23.56 GBP σε 28,26 EUR): 2,50 Ευρώ!

 

Έως τώρα, από το ιστορικό των emails μου βλέπω πως πάντα με χρέωναν 1,50 Ευρώ, ακόμη και σε αρκετά πρόσφατη μετατροπή πολύ μεγαλύτερου ποσού (189,99 USD σε 139,97 EUR) είχα χρεωθεί 1,50 Ευρώ.

 

Φαίνεται λοιπόν πως αυξήσανε κατά 66.6% την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ! Ας όψεται που το Amazon δε δίνει επιλογή πληρωμής με PayPal, να έβαζα αυτό να κάνει τη μετατροπή (λιγότερα θα μου παίρνανε).

 

Σημαντικές οι παρατηρήσεις σου, αν και γνώριζα ότι χρεώνουν 2€ προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα, με πιστωτική. Από το ΔΕΚ 2012 που κατάλαβα τη χρέωση, άλλαξα την κάρτα της Eurobank με την κάρτα της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το amazon uk.

Παρήγγειλα κάποια πράγματα και επειδή το ένα από τα τέσσερα δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο μου το στείλανε με δεύτερη αποστολή. Τα πρώτα ήρθαν κανονικά ενώ το τελευταίο δεν έφτασε ποτέ.  

Τους στέλνω μήνυμα ότι το δεύτερο πακέτο δεν ήρθε, ανταποκρινονται και μου λένε ότι θα στείλουν νέο άμεσα  και δωρεάν. Όταν πάω να δω την επομένη τον λογαριασμό μου στο amazon βλέπω ότι έχουν  στείλει τα τρία πρώτα αντικείμενα που τα είχα παραλάβει είδη και όχι αυτό που τους ζήτησα. 

Τους ξαναστέλνω μήνυμα ότι έχουν κάνει λάθος. Τελικά χτες έστειλαν το σωστό που δεν είχα παραλάβει αλλά μου λένε πως για τα τρία που ξανάστειλαν και τα έχω παραλάβει είδη, όταν έρθει το currier να αρνηθώ να τα παραλάβω και έτσι θα επιστραφούν στο amazon.

Το ερώτημα μου είναι αν τα παραλάβω (π.χ. δεν ήμουν εγώ σπίτι αλλά ένας συγγενής μου, όλα είναι δωρεάν 0 συνολικού κόστος) το amazon θα μου τα ζητήσει πίσω και ίσως να πληρώσω και μεταφορικά?

Ποια είναι η πολιτική τους σε αυτές τις περιπτώσεις? Αν μπορείτε απαντήστε μου γρήγορα γιατί φτάνουν σήμερα η αύριο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλυσίδα Amazon σου έδειξε πως λειτουργεί στέλνοντας άμεσα, μόνο αυτό που δεν είχες παραλάβει αλλά και τα τρία είδη που είχες παραλάβει ήδη.

 

Επομένως, υποχρέωσή σου είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες και να αρνηθείς να παραλάβεις, για 2η φορά, τα τρία είδη, ανεξάρτητα από την αξία που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα εκτιμούσα την βοήθεια οποιουδήποτε μπορούσε να μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα που έχω κι εγώ σχετικά με τις αγορές απο εξωτερικό. Όπως βλέπω το θέμα "καίει" καθώς το topic περιέχει 57 σελίδες με συζητήσεις επί των συζητήσεων.

Έκανα το λάθος να παραγγείλω απο Αμερική ένα πακέτο με καλλυντικά από εταιρία που δε στέλνει στην Ελλάδα απευθείας αλλά μέσω της εταιρίας myus.com που προσφέρει εικονικές διευθύνσεις και αναλαμβάνει την επαναποστολή των πακέτων στον προορισμό σου. Μέχρι εδώ όλα καλά. Να αναφέρω ακόμη οτι ζω στην επαρχία (Λάρισα) και για να εκτελωνίσω την αποστολή από την Αθήνα δεν μπορει να γίνει σίγουρα από εμενα την ίδια.

Η αποστολή εγινε μέσω Fedex ( που απο όσο κατάλαβα, διαβαζοντας γενικότερα εδώ μεσα, δεν ειναι καθόλου καλός οιωνός) στις 25/3 με κόστος πακέτου $130.00, βάρος 3,5 λίβρες και μεταφορικά της myus $11.0 αν θυμάμαι καλά. Το τελωνείο το περιμένω σίγουρα. Αναμενόμενη παραδοση είναι στις 2/4 αλλά, εχθές το βραδυ κατά τα μεσάνυχτα λαμβάνω το εξής mail από την myus :

 

Fedex requires more information from you in order to deliver this shipment to you. Please contact them if you have not already done so. The Airway Bill Number is listed above.

 

Fedex wrote:

1. Commercial Invoice is incomplete.

2. FedEx is attempting to reach the consignee for further clearance instructions.

3. Clearance instructions from the importer are required.

 

If they do not hear from you within 48 hours of this email, your shipment may be abandoned or returned and all applicable fees will be billed to your account.

 

τηλεφωνώ σημερα το πρωί στα γραφεία της Fedex Αθήνας και Θεσσαλονίκης και ΦΥΣΙΚΑ είναι κλειστά για το σαββατοκύριακο.

 

Επίσης, στις πληροφορίες του  tracking number του πακέτου μου στην ιστοσελίδα της Fedex αναφέρονται τα εξής:

 

Το Εμπορικό Τιμολόγιο είναι ελλιπές.

Συνιστώμενη ενέργεια:
Ο Αποστολέας ή ο Εισαγωγέας πρέπει να παρέχει ένα συμπληρωμένο Εμπορικό Τιμολόγιο.
Αιτία καθυστέρησης:
Η FedEx προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον παραλήπτη για περαιτέρω οδηγίες σχετικά με τον εκτελωνισμό.
Συνιστώμενη ενέργεια:
Ο παραλήπτης παρακαλείται να καλέσει την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών της FedEx.
Αιτία καθυστέρησης:
Απαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.
Συνιστώμενη ενέργεια:
Ο εισαγωγέας πρέπει να παρέχει οδηγίες.
 
Τέλος, οι πληροφορίες που μου δίνονται για τη θεση του πακέτου μου ειναι:
 
28/03/2014  -  Παρασκευή
07:38
Καθυστέρηση άδειας - Εισαγωγή
 
ATHENS GR
 
Απαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.
05:27
Υπό μεταφορά
 
ATHENS GR
 
Δέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό
03:15
Στις εγκαταστάσεις ταξινόμησης προορισμού
 
ATHENS GR

 

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω ειναι ότι ήρθε η ώρα να πληρώσω.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς να επικοινωνήσω 48 ώρες μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής προς Σάββατο μαζί τους αν δεν σηκώνουν τηλέφωνα τα σαββατοκύριακα τα παλικάρια; Το πακέτο μου τελικά θα χαθεί

 

:confused:

Βοήθεια. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις αλλά και καλές και ... διαβασμένες αγορές από το εξωτερικό.

 

Πέρα από τις δύο σοβαρές αρνητικές ενέργειες στην αγορά σου (αγορά από Αμερική και αποστολή μέσω courier) που επισημαίνεις και η ίδια, αυτό που αντιμετωπίζεις, κατά πάσα πιθανότητα είναι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση που χρειάζεται η Fedex για να προχωρήσει στον εκτελωνισμό, σύμφωνα με το νέο καθεστώς που το βρίσκεις στο ICIS.net, όπως γράφω στο psot #632 στη σελίδα 43 αυτού του νήματος (δεν ανοίγει αυτή τη στιγμή αλλά μπορείς να το βρεις και μέσω του γνωστού σε όλους πλέον gsis πρώτο στην ενότητα Δράσεις στη 2η σειρά.

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει, όμως, είναι το παζάρι με τη Fedex για την αμοιβή του εκτελωνιστή και λοιπά έξοδα (αρνητικό ότι η διεύθυνση παράδοσης είναι στη Λάρισα, οπότε γνωρίζει ότι δεν μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνη σου) αλλά φοβάμαι ότι η όλη υπόθεση θα σου στοιχίσει σχεδόν όσα πλήρωσες για την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και για την βοήθεια που είσαι πρόθυμος να προσφέρεις. Στην Αθήνα ζει η αδερφή μου, γίνεται να το εκτελωνίσει η ίδια, ή είναι απαραίτητη η ταυτοπροσωπία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορεί να το εκτελωνίσει η αδελφή σου με την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις και το tracking number, ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφεται στο link στην τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου 8 στον οδηγό στο wiki, (το αντίστοιχο στον οδηγό αυτού του νήματος έχει χαλάσει και δεν μπορώ να επέμβω πλέον).

 

Δυστυχώς, δεν λειτουργεί ακόμη και τώρα το link για το ICIS.net αλλά βρήκα αυτή τη διαδρομή και, αφού βάλεις το username και pass, η πρώτη επιλογή είναι "Authorisations - Εξουσιοδοτήσεις" και με κλικ έχεις το Καλωσήρθατε στο MyIcisnet. 

Στην 1η παρ. αναφέρει:

Για να εξουσιοδοτήσετε άλλους χρήστες του ICISnet για να δράσουν εκ μέρους σας ή να δείτε εξουσιοδοτήσεις που σας έχουν κάνειπατήστε τον σύνδεσμο Εξουσιοδοτήσεις

 

Καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιον από το τελωνείο του αεροδρομίου (2103542122, 143-145)

 

Μπορείς να τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χιλια μπραβο για τον οδηγο

 

θα ηθελα να ρωτησω για μια παραγγελια που εκανα μεσω αγγλικου ebay τιμη σε λιρες μετατροπη σε ευρω και πληρωμη μεσω paypal αν εχω καποιο θεμα τελωνειου γιατι η αποστολη γινεται απο αμερικη μεσω dhl

 

η αληθεια ειναι οτι εχω ψωνησει παλι απο αγγλικο ebay που ερχονται απο κινα αλλα επειδη ολες οι αγορες ηταν λιγων ευρω και χωραγανε σε φακελους δεν ειχα ανχος,

 

μηπως γνωριζει κανεις αν θα εχω καποιο θεμα?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δέμα έρχεται απ' ευθείας από την Αμερική και μάλιστα με courier, θα αντιμετωπίσεις το τελωνείο, ανάλογα με το σύνολο αξίας και μεταφορικών. Διάβασε στη σελίδα 43 το post #632 για το τι ισχύει. Περισσότερα στο άρθρο στο wiki που έχω παραθέσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενα ζευγαρι παπουτσια αξιας 72 ευρω μαζι με τα μεταφορικα

αν καταλαβα καλα μεχρι 150 ευρω πληρωνω φπα 23%?

την αξια την βγαζουν μονη τους η απτο συνοδευτικο τιμολογιο που θα εχει?

στη περιπτωση που ειναι για το φπα θεωρειται εκτελωνισμος?δηλαδη θα πρεπει να μεταβω στο αεροδρομιο η μπορω να το πληρωσω στη παραλαβη?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...