Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρήστες κάρτας Debit της Eurobank που κάνετε online αγορές σε νομίσματα διαφορετικά του Ευρώ, ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Χθες έλαβα email notification από την τράπεζα για χρεώσεις που αφορούσαν αγορά που έκανα πριν λίγες ημέρες μέσω Amazon. Βλέπω τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (από 23.56 GBP σε 28,26 EUR): 2,50 Ευρώ!

 

Έως τώρα, από το ιστορικό των emails μου βλέπω πως πάντα με χρέωναν 1,50 Ευρώ, ακόμη και σε αρκετά πρόσφατη μετατροπή πολύ μεγαλύτερου ποσού (189,99 USD σε 139,97 EUR) είχα χρεωθεί 1,50 Ευρώ.

 

Φαίνεται λοιπόν πως αυξήσανε κατά 66.6% την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ! Ας όψεται που το Amazon δε δίνει επιλογή πληρωμής με PayPal, να έβαζα αυτό να κάνει τη μετατροπή (λιγότερα θα μου παίρνανε).

 

Άρα εγώ που έχω Debit της Eurobank και θέλω να κάνω αγορά σε δολλάριο μέσω Paypal αφήνω το paypal να κάνει τη μετατροπή;

Συμφαίρει περισσότερο νομίζω.

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το ύψος της αγοράς.

Αν το ποσό σε Ευρώ βάσει ισοτιμίας PayPal βγαίνει ίσο ή μικρότερο από το (ποσό σε Ευρώ βάσει ισοτιμίας MasterCard + 2,50 Ευρώ), τότε αναθέτεις μετατροπή στο PayPal. Αν όχι, τότε λες στο PayPal να μην κάνει μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το ύψος της αγοράς.

 

Αν το ποσό σε Ευρώ βάσει ισοτιμίας PayPal βγαίνει ίσο ή μικρότερο από το (ποσό σε Ευρώ βάσει ισοτιμίας MasterCard + 2,50 Ευρώ), τότε αναθέτεις μετατροπή στο PayPal. Αν όχι, τότε λες στο PayPal να μην κάνει μετατροπή.

 

 

Το ποσό είναι μικρό.

Αυτό το ποσό που αναφέρει το paypal θα χρεωθώ ε;

post-295940-0-58844000-1397910742_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μικρά ποσά, εννοείται μετατροπή από PayPal με τα 1000.

 

Από το screenshot σου, βλέπω ότι η τρέχουσα ισοτιμία που χρησιμοποιεί το PayPal είναι 1,32461 και το πράγμα που θες να αγοράσεις κοστίζει 7,89 USD. Άρα, αν αφήσεις το PayPal να κάνει τη μετατροπή, θα χρεωθείς (7,89 USD / 1,32461) = 5,96 EUR.

 

Αντιθέτως, αν αφήσεις την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή, θα χρησιμοποιηθεί μεν πιο ευνοϊκή ισοτιμία 1,381099, αλλά θα την «φας» από την προμήθεια της Eurobank:

(7,89 USD / 1,381099 = 5,71 EUR) + 2,50 EUR = 8,21 EUR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα άλλη χρέωση από την τράπεζα όταν η αγορά γινόταν σε Ευρώ.

 

Στις κινήσεις του λογαριασμού σου θα πρέπει να φαίνονται όλες οι χρεώσεις. Για τσέκαρέ το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα σαν κίνηση δεν έχει εμφανιστεί αλλά έχουν αλλάξει τα παρακάτω:

 

Λογιστικό υπόλοιπο: 27,37€

Διαθέσιμo υπόλοιπο: 20,69€

 

Άρα έχει δεσμέυσει 6,68€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν κολλαει εδω,

εχω παραγγειλει απο αμαζονα γερμανιας ενα λαπτοπ (ναι το γνωστο :P ) και ερχεται με ups. απο οτι διαβασα και διαπιστωσα ερχεται οδικως :wacko: . χωρις να εχει περασει η εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης το τονιζω,

το βλεπω κολλημενο στην ιταλια εδω και 3 μερες. νορμαλ ειναι αυτο?

ετσι λοιπον σαν απορια ποια η διαδικασια του δεματος συνηθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχο παρει ενα αρωμα απο fragrancex με usps και απο τις 22 μαρτιου ειναι στη τζαμαικα...ειναι λογικο;

Όσες φορές έχω παραγγείλει από Αμερική με USPS, ποτέ η USPS δεν με έχει ενημερώσει πότε έχει έρθει στην Ελλάδα το δέμα.

Πάντα με ενημερώνει μέχρι το σημείο που το δέμα έχει φύγει από την πόλη προορισμού.

Μάλλον η εταιρεία παύει να εντοπίζει το δέμα αφού φύγει από την Αμερική.

Πάντως το δέμα κάνει περίπου 7-10 μέρες να έρθει σπίτι μου. ίσως και παραπάνω αν πέφτει σε μέρες γιορτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές έχω παραγγείλει από Αμερική με USPS, ποτέ η USPS δεν με έχει ενημερώσει πότε έχει έρθει στην Ελλάδα το δέμα.

Πάντα με ενημερώνει μέχρι το σημείο που το δέμα έχει φύγει από την πόλη προορισμού.

Μάλλον η εταιρεία παύει να εντοπίζει το δέμα αφού φύγει από την Αμερική.

Πάντως το δέμα κάνει περίπου 7-10 μέρες να έρθει σπίτι μου. ίσως και παραπάνω αν πέφτει σε μέρες γιορτών.

εμενα εχει ενα μηνα πλεων στο ιδιο σημειο. θα πρεπει να κανω κατι μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...