Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο ποδηλατου


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!
Περυσι τετοια εποχη εδωσα 45€ να φτιαξω το ποδηλατο. Ουσιαστικα αλλαξαν, λαστιχα, αλυσιδα, τακακια και ρυθμισαν τις ταχυτητες.. Δεν υπηρχε αλλο προβλημα. Απλα ο σκελετος(ατσαλι) ειναι κιτρινος μπλε και δε μου αρεσει σχεδον καθολου πλεον. 

 

Σκεφτηκα να παρω γυαλοχαρτο να το τριψω να μεινει καθαρο ατσαλι και μετα με σπρευ μαυρο ματ(5-6€) να το περασω 2 χερια. Χρειαζεται βερνικι; Θα αντεξει;


Πειτε καμια γνωμη αν ξερετε τιποτα, απο εμπειριες κλπ σε αυτο το θεμα!

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω δει σε ποδηλατικα φορουμ,διαφορα παιδια που προσπαθησαν κατι τετοιο ειχαν καλο αποτελεσμα χωρις ψησιματα κτλ.Ο ενας μαλιστα ειχε φτιαξει σχεδια με χαρτοταινια και εκανε διχρωμια.Λογικα θα τα καταφερεις.Βερνικι να βαλεις σιγουρα.Απλα να ξερεις οτι για να κανεις καλη δουλεια,πρεπει να βγαλεις τα παντα απο πανω:πισω ντεραγιε,μπροστα εκτροχιαστης,μεσαια τριβη μαζι με δισκοβραχιωνες και πεταλια,καλωδια ταχυτητων και φρενων κτλ.Γιατι τωρα να πεσει μπογια στην μεσαια τριβη,παει την αχρηστεψες.

 

Παντως φιλικη συμβουλη,μην τα σκας σε ποδηλαταδες για ψιλοπραγματα.Ενταξει η αλυσιδα θελει ειδικο εργαλειο,αλλα λαστιχα και τακακια ειναι πολυ απλο αλαχτουν αν πιανουν λιγο τα χερια σου.Και οι ταχυτητες δεν ειναι κατι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βρήκα αυτα τα δύο links αλλα πραγματικά υπάρχουν άπειρα. Το έψαξες καθόλου ή μπα;

 

http://www.wikihow.com/Paint-a-Bike

 

http://bicycles.stackexchange.com/questions/4183/diy-painting-a-bike-frame-is-it-possible

 

Πάντως υπάρχουν πολυ καλα site πέραν του insomnia και χίλιες φορές πιο εξειδικευμένα απο το μπλα-μπλα. (πληροφοριακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εψαξα σε διαφορα ποδηλατικα φορουμ απλα ειπα να ρωτησω εδω για να μη γινομαι μελος τωρα και αλλου. Ενταξει δε ξερω απο ποδηλατα πολλα αλλα το να το λυσω πιστευω δε θα ειναι ιδιαιτερο προβλημα και μετα να το συναρμολογησω(ολο και καποιος θα βοηθησει). Νομιζω οτι δε μου πηρε πολλα για αυτα που μου εκανε(ενταξει δεν εχω και καμια γνωση τρελη σε αυτο το αντικειμενο να ξερω ποσο πανε!)

Βερνικι ματ(ειδα οτι υπαρχει) πανω στο μαυρο ματ θα γυαλιζει; Γιατι δε θελω να γυαλιζει.

 

Η αληθεια ειναι οτι εψαξα μονο στα ελληνικα και οχι στα αγγλικα. Το 1ο λινκ που μου εδωσες ειναι πολυ σαφεστατο. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αφου δεν ξερεις πολλα απο ποδηλατα και το εδωσες για απλα πραγματα,δεν νομιζω οτι θα καταφερεις να βγαλεις την μεσαια τριβη και ολα τα αλλα.Θες καλωδια,χειριστηρια τιμονιου,εκτροχιαστες,αλυσιδες.Η αλυσιδα και η μεσαια τριβη θελουν ειδικο εργαλειο για να βγουν.Γενικα ειναι ταλαιπωρια.Ρωτα σε κανα ποδηλαταδικο ποσο θα σου παρει να στο λυσει και να στο δεσει ολοκληρο.

 

Για το χρωμα δεν γνωριζω να σου πω,ρωτα σε κανα ειδικο σε βαφες μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που ξερω ειναι να βαζω τη ροδα, το τιμονι, το πιρουνι και τη σελα. Γιατι οταν μου το στειλανε αθηνα σε κουτι μου το στειλανε χωρις να ειναι συναρμολογημενο. Μαζι με κατι εργαλεια να το συναρμολογησω.

 

Θα ρωτησω και για το χρωμα και σε χρωματοπωλειο και σε ποδηλαταδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος για το πιρουνι;Αν δεν κανω λαθος,ολα τα ποδηλατα ερχονται με το πιρουνι επανω.Οχι οτι ειναι κατι δυσκολο αλλα ετσι για την ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να αρχισεις να ψαχνεσαι σιγα σιγα,και να μαθεις τα μερη του ποδαλατου και να τα φτιαχνεις ολα μονος σου..Δεν ειναι δυσκολο,αρκει να ασχοληθεις,στην αρχη μπορει να σου φαινεται βουνο ή να μην εισαι σιγουρος αλλα αμα αρχισεις σιγα σιγα θα τα μαθεις ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι το εβαλα αναποδα!! Και το ειδε ενας φιλος και μου το ελυσε και το εβαλε σωστα :Ρ

 

Καταλληλα εργαλεια οπως; Εμενα μου εχουν δωσει 2 περιεργα εργαλεια απο τοτε που το μεταφερανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα κομματια του ποδηλατου θελουν ροποκλειδο για να βαλεις τις σωστες δυναμεις.Εγω ολα με το χερι τα κανω,αλλα θελει λιγο προσοχη.Ξερω ΄γω,στον λαιμο του ποδηλατου(αυτο που κραταει το τιμονι) δεν θελει πολυ δυναμη γιατι ραγιζει για πλακα.

 

Για μεσαια τριβη θελεις ενα εργαλειο για την αφαιρεση του δισκοβραχιωνα και ενα για την ιδια την μεσαια τριβη.

 

Θα βγαλεις και την αλυσιδα.Θες ειδικο κοφτη.

 

Τα υπολοιπα ειναι τα κλασικα.Κανα αλενακι,κανα κλειδι κτλ.Αλλα επειδη λες οτι εδωσες το ποδηλατο σου εξω,για πολυ απλα πραγματα(τακακια,λαστιχα),χωρις παρεξηγηση,νομιζω οτι δεν πιανουν τα χερια σου.Οποτε θα δυσκολευτεις να λυσεις και να δεσεις ολοκληρο το ποδηλατο.

 

Παντως κανα βιντεακι στο youtube θα σε βοηθησει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αληθεια ειναι οτι σε τετοια θεματα ποδηλατου δε ξερω και δεν εχω ασχοληθει για να σου πω..!

 

Πολυ πολυ θα φερω το πατερα μου να το λυσει και να το κανει :Ρ Θα ξερει -ελπιζω- αφου γνωριζει αρκετα στις μηχανες και στο σερβις τους!(αν μοιαζουν και λογικα λεω)

 

Ειδα παντως στο γιουτιουμπ βιντεακια. Το βαψιμο με σπρει ειναι αυτο που με ανυσηχει περισσοτερο. Αν και ολοι λενε θετικα λογια και δε χαλας πολλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ποδηλατο ειναι;Καμια κουρσα;Παντως πες του father να προσεξει λιγο τις δυναμεις γιατι το ποδηλατο δεν ειναι μηχανη. :P

Σου λεω σπανε για πλακα.Επι ευκαιριας,αφου λες οτι εσυ εβαλες το πιρουνι σιγουρα εσφιξες και τον λαιμο,ποσο δυναμη εβαλες;Δεν ισχυει το τερματιζω οσο παιρνει.Στο λεω ωστε να μην παρεις κανα λαιμο στα χερια,κριμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τετοιο στυλ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSxHTkRk-MpWyW1zDsTfuABjs3l8silgbirhxJrF1X81n6Y3KCjxg

 

Το εσφιξα... οσο παιρνει! Με ενα πολυγωνο εργαλειακι που μου ειχαν βαλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουνου δηλαδη;Το πας καθολου βουνο ή μονο πολη;Για την αντοχη του χρωματος το λεω.Οσο να ναι στο βουνο θα θελει παραπανω προσοχη και αν φας καμια πετρα απο κατω θα σου σκασει το χρωμα.

 

 

Παντως χαλαρωσε τον λαιμο,θα σπασει.Παρε μια ιδεα απο το βιντεο.Κοιτα ποσο χαλαρα το σφιγγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...