Προς το περιεχόμενο

Υψηλή θερμοκρασία GPU σε Acer Aspire 5920G


johnny.tifosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ, αν και το διαβάζω αρκετό καιρό.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: η κάρτα γραφικών του λάπτοπ μου (nvidia geforce 9500m gs) λειτουργεί σε υψηλές θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα, σε idle δεν κατεβαίνει κάτω από τους 60 βαθμούς, ενώ όταν παίζω κανένα παιχνίδι έχω δει μέχρι και 97! Τις θερμοκρασίες τις μετρώ με το HWmonitor. Αυτό έχει αποτέλεσμα να γίνεται συνεχώς αντιληπτό το ανεμιστηράκι, ενώ άλλο ένα φαινόμενο που θεωρώ ότι προκαλεί (; ) η υψηλή θερμοκρασία είναι οι συχνές άσπρες "φλασιές" που κάνει η οθόνη μου.

 

Εδώ να διευκρινίσω ότι ψύκτρες του λάπτοπ είναι πεντακάθαρες (τις έχω φυσήξει με κομπρεσέρ αέρα :-D ), ενώ στην κάρτα έχω τοποθετήσει νέα θερμοαγώγιμη πάστα. Επίσης οι θερμοκρασίες της CPU είναι φυσιολογικότατες (~30 βαθμοί στο idle, το πολύ 50 στο 100%)

 

Γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο λάπτοπ δεν έχει αφήσει κάρτα γραφικών άκαφτη. Έχω βρει άπειρα σχετικά threads τόσο στο insomnia όσο και σε φόρουμ του εξωτερικού. Και η δική μου 9500 είναι η δεύτερη, οπότε θέλω να αναβάλλω το μοιραίο όσο το δυνατόν περισσότερο. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να ρίξω την θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα καπακια απο κατω ειναι αφαιρουμενα(ωστε να εχεις προσβαση σε cpu+gpu)

τοτε το γδυνεις και αγοραζεις καποια βαση ψυξης να χτυπαει απευθειας στο heatsink της καρτας.

 

(μια ευκολη λυση παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η κάρτα γραφικών στο λάπτοπ αυτό βρίσκεται πάνω από το heatsink, όπως φαίνεται στην φωτογραφία:

5920G_screws.JPG

Οπότε δεν νομίζω ότι ένας εξωτερικός ανεμιστήρας θα προσφέρει πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν το πιστευω αυτο που βλεπω,με ποια λογικη δηλαδη το τσιπακι ειναι αναποδα...

 

ετσι οπως ειναι δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα δυστυχως.Παρ ολα αυτα περιμενε μηπως καποιος αλλος εχει καποια αλλη ιδεα.

(στο μεταξυ αν εχεις οτιδηποτε αλλο που μπορει να δροσισει(πχ ανεμιστηρακι κλπ)δοκιμασε το ετσι οπως ειναι να δεις αν βλεπεις καμια διαφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...