Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα boot-up σε Windows 8 (Endless Automatic Repair Loop)


Exomag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απέκτησα νέο PC με τα εξής χαρακτηριστικά:

  • MOBO: Gigabyte Socket 1155 GA-Z77X-D3H
  • GPU: Asus Ati Radeon HD 7850 (2GB, DDR5, 256Bit)
  • CPU: Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core
  • PSU: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX
  • RAM: Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600MHz
  • HDD: Western Digital 2TB Caviar Green WD20EARX SATA III

Εγκατέστηα τα Windows 8 Pro N 64-bit και χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή, χωρίς πρόβλημα, για 5-6 μέρες μέχρι που εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα:

Κατά τη διάρκεια ενός boot-up, ακριβώς μετά το mobo screen, τα Windows 8 εμφάνισαν ένα μήνυμα σχετικά με Automatic Repair, μετά από το οποίο ακολούθησε ένα μήνυμα για Diagnose. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταμάτησε η διαδικασία και εμφανίστηκε το εξής μήνυμα:

 

Automatic Repair couldn't repair you PC. Press "Advanced options" to try other options to repair your PC or "Shut down" to turn off your PC. Log file: D:\Windows\System32\Logfiles\Srt\SrtTrail.txt

 

  1. Έπειτα έχω δύο επιλογές: Shut down και Advanced Options. Η πρώτη κάνει shutdown ενώ η δεύτερη εμφανίζει διάφορες ενέργεις (μετά την επιλογή Troubleshoot) που έχει το repair menu των Windows 8. Αυτές είναι:Refresh your PC, που βγάζει το μήνυμα "There was a problem refreshing your PC." αν πατήσω εκεί.
  2. Reset your PC, που βγάζει το μήνυμα "There was a problem resetting your PC." ααν πατήσω εκεί.
  3. Αdvanced Options:
  • System Restore,που δεν μπορώ να κάνω (παρόλο που έχω κάποια restore points) γιατί λέει πως δεν είναι "protected" ο HDD.
  • System Image Recovery, που δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν έχω κάνει ποτέ system image.
  • Automatic Repair, που ξεκινάει την όλη διαδικασία (με τα ίδια αποτελέσματα) από την αρχή.
  • Command Promt, που τρέχει το cmd.
  • Startup Settings, που κάνει restart και μου εμφανίζει διάφορα boot-ups που μπορώ να κάνω (όπως, πχ, safe mode). Δεν δουλεύει, βέβαια, γιατί αφού κάνω την επιλογή για το boot-up που θέλω τρέχει και πάλι (ακριβώς πριν, πχ, μπει στο safe mode) το Automatic Repair.

Κάθε φορά που ανοίγω το PC, γίνεται όλη η διαδικασία ξανά απο την αρχή. Δοκίμασα, επίσης, να κάνω repair από το ίδιο το cd των Windows 8 αλλά πάλι δεν δούλεψε τίποτα.

Έχω ελέγξει το hardware κομμάτι για, τυχόν, loose καλώδια κλπ.

Μπορώ να κάνω κανονικά boot σε Linux Live DVD, και μπορώ να δω κανονικά τον σκληρό δίσκο καθώς και να κάνω access όλα τα αρχεία του (οπότε, λογικά, το πρόβλημα είναι θέμα software).

 

Οποιαδήποτε βοήθεια, πρόταση, ιδέα, κλπ θα ήταν ευπρόσδεκτη γιατί είμαι ένα βήμα πριν το format, κάτι που θα ήθελα να αποφύγω εφόσον είναι δυνατόν.

 

ΥΓ: Επισυνάπτως και το log που λέει το μήνυμα σε περίπτωση που βοηθάει

SrtTrail.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...