Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ασφαλιστικού ταμείου


sarakinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, μια διαδικαστική ερώτηση να κάνω μπας και ξέρει κανείς γιατί έχουν ριμαξει το σύμπαν στα ασφαλιστικά ταμεία. Είμαι 23χρονων φοιτητής που έχω την ασφάλεια του πατέρα μου ακόμα δημοσίου. Επίσης εργάζομαι σε μαγαζί δηλωμένος στο ΙΚΑ κανονικά αλλά χωρίς ασφάλεια ιατρικής περίθαλψης αν και λογο τον ενσυμων την δικαιούμαι νομίζω. Μπορώ να κρατισω την ασφάλεια του πατέρα μου χωρίς να ζητήσω ασφάλεια από το ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι.
μόνο αν είσαι ΕΣΥ ασφαλισμένος σε 2 ταμεία μπορείς να επιλέξεις ποιο θα συνεχίσεις να πληρώνεις και να πάρεις απαλλαγή από το άλλο (αν πχ. έχεις κάποια εταιρία και δουλεύεις και υπάλληλος κάπου με ΙΚΑ να επιλέξεις αν θα πληρώνεις ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα δηλαδή πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να κάνω ασφάλεια και να τους πω ότι θέλω να κρατήσω του πατέρα μοΥ?

 

Από όσο κατάλαβα αυτό που σου λέει είανι ο kfyros είναι πως όχι δε γίνεται.

 

Η ασφάλεια από τον πατέρα σου δεν είναι δική σου (μία από τις δύο) το οποίο είναι και το λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα την εντύπωση ότι σε περίπτωση που δεν έχεις διεκδικήσει ασφάλεια από το ΙΚΑ μπορείς να συνεχίσεις στην ασφάλεια του γονέα μέχρι τα 26.Δηλαδή αν εγώ δεν είχα τα απαιτούμενα ένσημα για Βιβλιάριο θα έπρεπε να είμαι ανασφάλιστος μέχρι να μαζέψω τα 50 ένσημα για να βγάλω βιβλιάριο στο ΙΚΑ?

Επεξ/σία από sarakinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...