Προς το περιεχόμενο

Samsung smart 40'' ποια όμως;


fava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μια Samsung 40άρα.

Είμαι ανάμεσα στις 

1) UE40ES6100 (200hz)

2) UE40ES6710 (400Hz + δορυφορικό δέκτη)

3) UE40ES6800

 

Χρήση για τηλεόραση + λίγο Internet για τα παιδιά.

 

Μπορείτε να με βοηθείσετε στην επιλογή? 

 

Επειδή έχω διάφορα είδη Samsung (blueray, laptop, κινητό) και υπάρχει μια καλή επικοινωνία μεταξύ τους, παρακαλώ μη μου προτείνετε άλλες μάρκες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω μια Samsung 40άρα.

Είμαι ανάμεσα στις 

1) UE40ES6100 (200hz)

2) UE40ES6710 (400Hz + δορυφορικό δέκτη)

3) UE40ES6800

 

Χρήση για τηλεόραση + λίγο Internet για τα παιδιά.

 

Μπορείτε να με βοηθείσετε στην επιλογή? 

 

Επειδή έχω διάφορα είδη Samsung (blueray, laptop, κινητό) και υπάρχει μια καλή επικοινωνία μεταξύ τους, παρακαλώ μη μου προτείνετε άλλες μάρκες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεδομένης της μεγάλης έκπτωσης που εχει γίνει απο την ιδια την Samsung στην 6800 εγω θα επέλεγα αυτην. Εχει μικρη διάφορα απο τις άλλες στην τιμη.

 

Ειναι όμως dual core και εχει πιο φινετσάτο περίβλημα.

 

Το θετικό εφόσον εχεις συσκευές samsung ειναι οτι θα εχεις κοινο remote control και ενιαια πλατφόρμα για DLNA sharing καθως τα κινητα της Samsung ενσωματώνουν το All Share που εχει και η TV.

 

Στα λεφτα που ζητα εχει σχεδον τα παντα απο εξοπλισμο και εχει πολυ καλες επιδόσεις..

 

 

Πάντως διαβάζοντας σε μερικά fora είδα πως πολύς κόσμος είναι απογοητευμένος με την εικόνα. Είναι δυνατόν?

 

Ο καθένας μπορεί να πει οτι θέλει. Εχει κανει πιο πολυ με τα κολλήματα του καθενός. Εγω για παράδειγμα κράζω την LG. Αυτο δεν μπορει να αποτελέσει γεγονος οτι ειναι κακες και οι ιδιοκτήτες αυτων των συσκευών ειναι απογοητευμένοι. Γενικά στο διαδίκτυο κατα καιρούς επικρατούν 'μόδες''

 

Θα πας σε ενα κατάστημα να τις δεις να παιζουν και θα κρινεις εσυ τι σου αρεσει και τι οχι. Απο τεχνικα χαρακτηριστικά και εξοπλισμό ειναι σκέτος αστακός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε ενα κατάστημα να τις δεις να παιζουν και θα κρινεις εσυ τι σου αρεσει και τι οχι. Απο τεχνικα χαρακτηριστικά και εξοπλισμό ειναι σκέτος αστακός..

 

Έχεις δίκιο. Πάντως σε ερώτηση μου σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών, στον πωλητή για την ποιότητα της εικόνας που είχαν (σχεδόν οι περισσότερες που έπαιζαν εκείνη την ώρα) και ήταν κρύσταλλο, μου είπε ευθαρσώς: Όχι δεν είναι απλό blue ray disk αυτό που παίζει, αλλά blue ray ειδικού format γύρω στα 40-50GB  :whistle: !

Και μόλις τη βάλεις σπίτι σου να παίξει, λες τι σκ...α έγινε και έχω τέτοια εικόνα  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο κατάστημα στο είπαν αυτό? Να πάω να σπάσω λίγο πλάκα μαζί τους....

 

Τα demo στα καταστήματα είναι στην καλύτερη περίπτωση μέσα απο κάποιο pc. Το υλικό δε από το pc θα ειναι μορφής 1920 Χ 1080 η 1366 Χ 768. Το σήμα περνά απο HDMI Splitter και μοιράζεται σε ολες. Οτι υλικο και να έχουν επιλέξει, με οσο bandwidth και να εχει συμπιεστεί, ηδη η πληροφορία που παρέχει το ταπεινό κατα την άποψη τους blueray φτάνει και περισσεύει για Tvs μέχρι και 46 - 50'' για άψογη παρακολούθηση μεχρι και 2 μέτρα κοντά!! Οτι μαγικό demo και να έχουν σε αυτά τα μεγέθη δεν υπάρχει ουσιώδης διάφορα ακόμα και 4Κ να βλέπαμε!!. Α ξέχασα Δεν υπάρχουν μαγικά Demo..... Μην σου πω κάποιες μεγάλες αλυσίδες παίζουν streaming βίντεο από τον παροχέα που τους κάνει το merchandising.

 

H διαφορά με τα περισσότερα promo demos των εταιριών είναι οτι είναι τραβηγμένο με πολυ φως, έντονο χρώμα και ζουμαρισμένες λεπτομέρειες. Οι ταινίες λόγο cinema καταβολών είναι πιο ήπιες και πιο flat τραβηγμένες.

 

Μπορείς πάντα να πας με κάποιο καλό γραμμένο USB demo η κάποιο δισκάκι blueray με ταινία (απο κάποιο βιντεοκλάμπ) και να δοκιμάσεις μόνος σου.

 

Τώρα εαν ο πωλητής εννοούσε εν κατακλείδι για την διάφορα που θα εχεις οταν δεις απλη τηλεόραση η digea, τότε ναι.... Εκει θα δεις και χειρότερα απο σκ@τ@....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Επειδή δεν θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο ποστ,και δεδομένου ότι το παρών ποστ αφορά τηλεόραση Samsung 40 inches θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Πήρα μια καινούρια τηλεόραση Samsung 40 inches μόλις σήμερα,σε προσφορά από την Ηλεκτρονική μόλις 250 ευρώ (http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/electronics/vision/tv/samsung-le-40d503.php) εδώ η τηλεόραση

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξης.

 

Διαμένω στην πόλη της Λαμίας (λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων) και όπως ίσως οι περισσότεροι γνωρίζετε το ψηφιακό σήμα δεν έχει έρθει ακόμα εδώ.

 

Η παρών τηλεόραση (όπως και όλες οι καινούριες) λέει πως έχει ενσωματωμένο δέκτη ψηφιακής τηλεόρασης ο οποίος σου παρέχει πρόσβαση στα ψηφιακά κανάλια τα οποία υπό άλλες συνθήκες αν δεν έχεις αποκωδικοποιητή δεν είναι διαθέσιμα.

 

Το θέμα μου είναι (και ουσιαστικά η ερώτηση που θέλω να σας κάνω) είναι πως μπορώ να ενεργοποιήσω τον δέκτη αυτό έτσι ώστε να έχω πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα και κατ'επέκταση στα ψηφιακά κανάλια ?

 

Ευχαριστώ πολύ,εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δεκτες της "παρουσας" τηλεορασης ειναι ενεργοποιημενοι, δεν κλεινουν, ουτε κλειδωνουν!! απλα εσυ κανεις αναζητηση σε αναλογικο η ψηφιακο σημα, αναλογα με την περιοχη..!! 

εφοσον, οπως λες, η περιοχη δεν εχει ψηφιακο σημα,  τι να πιασει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Επειδή δεν θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο ποστ,και δεδομένου ότι το παρών ποστ αφορά τηλεόραση Samsung 40 inches θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Πήρα μια καινούρια τηλεόραση Samsung 40 inches μόλις σήμερα,σε προσφορά από την Ηλεκτρονική μόλις 250 ευρώ (http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/electronics/vision/tv/samsung-le-40d503.php) εδώ η τηλεόραση

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξης.

 

Διαμένω στην πόλη της Λαμίας (λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων) και όπως ίσως οι περισσότεροι γνωρίζετε το ψηφιακό σήμα δεν έχει έρθει ακόμα εδώ.

 

Η παρών τηλεόραση (όπως και όλες οι καινούριες) λέει πως έχει ενσωματωμένο δέκτη ψηφιακής τηλεόρασης ο οποίος σου παρέχει πρόσβαση στα ψηφιακά κανάλια τα οποία υπό άλλες συνθήκες αν δεν έχεις αποκωδικοποιητή δεν είναι διαθέσιμα.

 

Το θέμα μου είναι (και ουσιαστικά η ερώτηση που θέλω να σας κάνω) είναι πως μπορώ να ενεργοποιήσω τον δέκτη αυτό έτσι ώστε να έχω πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα και κατ'επέκταση στα ψηφιακά κανάλια ?

 

Ευχαριστώ πολύ,εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή όχι.

Το πες και μόνος σου, ''το ψηφιακό σήμα δεν έχει έρθει ακόμα εδώ'', προφανώς δεν γίνεται να δεις καναλια εφόσον δεν υπάρχει το αντίστοιχο σήμα. Αν κάνεις βέβαια αναζήτηση ψηφιακών καναλιών στην TV σου θα πιάσεις τη Βουλή το Ρικ και κάποια άλλα ξένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη,όταν λέει διαθέτη από μόνη της ψηφιακό δείκτη εννοεί ότι όταν έρθει το ψηφιακό σήμα στην περιοχή δεν θα χρειαστεί να αγοράσω αποκωδικοποιητή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη,όταν λέει διαθέτη από μόνη της ψηφιακό δείκτη εννοεί ότι όταν έρθει το ψηφιακό σήμα στην περιοχή δεν θα χρειαστεί να αγοράσω αποκωδικοποιητή ?

Αυτό ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

graphist83 καταρχίν να τον ακούτε ;) ξέρει τι λέει...

 

Αγορίνα να ξέρεις εγώ είμαι πλέον κάτοχος της 6710 (Αλλά 46" ... )

 

Δεν έχω μείνει ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ δυσαρεστημένος παίζει να λειτουργεί 20/24 ώρες και καμία 6 ημέρες της εβδομάδας,την έβαλα και στον τοίχο και είμαι όλη την ώρα Smart TV , 3D ,μουσική Laptop και πίστεψε με μια χαρά κάνεις πλοήγηση και με το κοντρόλ αρκεί να το συνηθίσεις ...

 

Απο εμένα 6710 :) (Αλλά και η 6800 , δεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ πίσω,την είδα απο κοντά είναι όντως πιο φινετσάτη και είναι και dual-core)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα πως έριξαν την τιμή της 6800 στα 775 ευρώ και έχει μόνο 30 ευρώ διαφορά από την 6710. Μήπως η 6800 έχει διπύρηνο επεξεργαστή ενώ οι άλλες απλό?

Αν είναι όντως έτσι, που θα υπάρχει διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένης της μεγάλης έκπτωσης που εχει γίνει απο την ιδια την Samsung στην 6800 εγω θα επέλεγα αυτην. Εχει μικρη διάφορα απο τις άλλες στην τιμη.

 

Ειναι όμως dual core και εχει πιο φινετσάτο περίβλημα.

 

To αναφέρω στο ποστ #5. Ναι οι άλλες ειναι με απλή CPU. (εκτος φυσικά των 7000 και 8000).

 

Ο dual core θα σου δωσει πολυ περισσότερη ταχύτητα στο web browser, ειδικα σε βάρια χρήση οπως αναπαραγωγή hd streaming videos κτλ. Επίσης ολα τα apps θα εκτελούνται πιο γρήγορα. Μαλιστα το οτι υπάρχει διαφορα στην ταχύτητα ειναι γεγονος και οχι διαφημιστικό τρικ. Το εχω διαπιστώσει και εγω ο ιδιος. Σε εικόνα δεν εχουν διάφορα με 6710, 6570.

 

Τα 30€ νομίζω οτι δεν ειναι πολλά και οτι αξίζει, να τα διαθέσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...