Προς το περιεχόμενο

θεμα με τη φωτεινοτητα


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.εχω ενα θεμα με την φωτεινοτητα.ενω την ρυθμιζω στο σημειο που θελω εγω,

μολις κανω επανεκκινηση τον υπολογιστη μου την ξανα ανεβαζει στο τερμα.

με λιγα λογια δεν κραταει την ρυθμιση της φωτεινοτητας μου.τι μπορει να συμβαινει και το κανει αυτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καποια στιγμη , τουλαχιστον στον τομεα του ΛΙΝΟΥΞ , να σταματησουμε να υποθετουμε οτι ο καθενας που θα διαβασει το προβλημα μας εχει τοσο μακρυα νυχια που μπορει μυριζοντας τα να καταλαβει

 

1.τι διανομη εχει

2.τι μηχανημα εχει

(για το παρον προβλημα)

3.τι δισκο/καρτα γραφικων/ασυρματη καρτα/ενσυρματη καρτα/μπλα/μπλα/μπλα/μπλα (ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ)

 

Επισης δεν πιστευω να πιστευετε...οτι θυμομαστε ολοι την περιπτωση του καθενος οποτε ολες οι παραπανω πληροφοριες ευρισκονται αυτοματως στην μνημη μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα οτι καθε περιπτωση ηταν διαφορετικη.αν ειναι ετσι εχεις δικιο φιλε μου mphxth.λοιπον :

1)εχω linux mint 14 cinnamon

2)to laptop Μου ειναι το HP COMPAQ 615 NX560EA ATHLON X2 QL-64 mε:

  • Επεξεργαστής: AMD Athlon X2 Dual-Core Mobile QL-64 (2100 MHz) με 1MB L2 cache.
  • Οθόνη: Αντιθαμβωτική ευρεία οθόνη LED HD, 15,6'' με ανάλυση 1366 x 768 και ενσωματωμένη κάμερα web 2 MP.
  • Μνήμη: 2048MB DDR2.
  • Σκληρός Δίσκος: 320GB SATA, στις 5400 rpm.
  • Οπτικός Δίσκος: DVD+/-RW DL.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών:ATI Mobility Radeon HD 3200 shared μνήμης.
  • Ενσύρματη επικοινωνία: Ενσωματωμένος ελεγκτής Ethernet (10/100), modem 56k.
  • Ασύρματη επικοινωνία: 802.11b/g, Bluetooth.
  • Διασυνδέσεις: 3 θύρες USB 2.0, 1 x VGA, RJ-45, RJ-11, 1 υποδοχή κάρτας Secure Digital (SD)/MultiMedia Card (MMC), 1 υποδοχή ExpressCard/34, είσοδος στερεοφωνικού μικροφώνου, στερεοφωνικά ακουστικά/έξοδος ήχου, υποδοχή τροφοδοσίας.
  • Ήχος: Ήχος υψηλής πιστότητας, μονοφωνικά ηχεία, στερεοφωνικά ακουστικά/γραμμή εξόδου, είσοδος στερεοφωνικού μικροφώνου, ενσωματωμένο μικρόφωνο.
  • Πληκτρολόγιο: Πληκτρολόγιο Αγγλικό.
  • Μπαταρία: 6 κελιών Λιθίου Ιόντων (Li-Ion).
  • Λογισμικό: Windows Vista Home Basic Αγγλικά.
  • Διαστάσεις: 37.18 cm (L) x 25.43 cm (W) x 3.20 cm (H).
  • Βάρος: 2.49 kg.

to δικο μου ειναι το ιδιο και η μονη διαφορα ειναι οτι εχει 4gb ram kai 170 gb σκληρο δισκο.

 

3)και για σιγουρια: lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 4)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor HyperTransport Configuration (rev 40)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780M/RS780MN [Mobility Radeon HD 3200 Graphics]
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 10)
06:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις τα εξης

 

1. sudo apt-get install xbacklight

2.ανοιγεις το "startup applications" - καπου υπαρχει στα μενου με τα προγραμματα.

3.φτιαχνεις ενα νεο startup application , π.χ. ονομασε το "brightness".

4.η εντολη που θα εκτελει θα ναι "xbacklight -set 60" , χωρις εισαγωγικα προφανως και ο,τι νουμερο γουσταρεις και θες..απο 0 εως 100...αναλογως ποιο θετει το σωστο brightness για τα γουστα σου.

5.Σωζεις

6.Επανεκκινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εκανα ακριβως οτι ειπες αλλα δεν εγινε τιποτα.εγω ρυθμιζω οπως ειπες και αυτο παλι στο τερμα παει η φωτεινοτητα.

και γιατι μου ειπες τι διανομη λινουξ εχω;;;;αν ειχα καποια αλλη οπως ubuntu η fedora η debian θα εκανα κατι διαφορετικο;;;;

παντως αυτο που μου ειπες να κανω δεν εκανε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλη διανομη , μπορει να μην υπαρχει το πακετο xbacklight ή το startup applications να ηταν αλλου και να ρυθμιζονται με αλλον τροπο.

 

απο κει και περα το ιδιο προβλημα που εχεις εσυ το εχουν και αλλοι με το linux mint 14 , και λενε οτι ισως ειναι προβλημα στο ubuntu , μιας και το μιντ 14 σε ubuntu στηριζεται

 

Με αυτο που περιεγραψα ομως ΟΛΟΙ το λυσανε το προβλημα αυτο.

 

Εισαι σιγουρος οτι τα εκανες ολα οπως επρεπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε φιλε μου να στα πω αναλυτικα τι εκανα.

εδωσα σε τερματικο sudo apt-get install xbacklight και εγκατεστησε ορισμενα πραγματα.

ανοιξα το startup application kai ekana καινουριο application me onoma brightness.

gia entolh ebala xbacklight -set 60 οπως ακριβως στο εγραψα χωρις αποσιοπητικα.

απλα εγω συμπληρωσα και απο κατω που λεει σχολιο με την φραση ρυθμιση φωτεισμου.

αποθηκευσα και εκανα επανεκινηση.

και για δοκιμη πηγα στις ρυθμισεις συστηματος και εβαλα τερμα χαμηλα την φωτεινοτητα για να δω μετα την επανεκκινηση αν θα παει εκει που θελω και αυτο πηγε παλι τερμα.

δοκιμασα και με φορτιστη και με μπαταρια μηπως φταιει αυτο αλλα τιποτα.

αυτα εκανα φιλε μου και ευχαριστω για το χρονο σου αλλα δεν εκανε τιποτα με το που ανοιγει ειναι πολυ δυνατα ο φωτεισμος και στις ρυθμισεις συστηματος γραφει παλι 100 %.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοιξεις ενα τερματικο, εκει που εισαι, και δωσεις ενα σκετο

xbacklight -set 10
χαμηλωνει ο φωτισμος της οθονης? Αν οχι, τοτε προφανως δεν δουλευει το xbacklight.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p εκανα αυτο που μου ειπες και δεν χαμηλωσε αρα να φανταστω οτι δεν δουλευει;;; και τι πρεπει να κανω για να δουλεψει;;;;

 

chisao αυτο το εκανα παλιοτερα και δεν εκανε τιποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν υπαρχει το πακετο xbcg και δοκιμασε με αυτο

 

δες xbcg -h για το πως συντασεται.

 

επισης και με το xbrightness

 

οτι και αν σου δουλεψει τοτε το βαζεις σε startup με τον τροπο που εκανες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω να εγκαταστησω και τα δυο απο τερματικο αλλα λεει αδυναμια εντοπισμου του πακετου.

εκτος αν κανω κατι λαθος εγω.το μονο που εγκαταστηθηκε ηταν το xbacklight alla δυστυχως δεν δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...