Προς το περιεχόμενο

IHS: Προβλέπει διπλασιασμό της διάθεσης SSD δίσκων το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εκ των πραγμάτων αν θες να εγκαταστήσεις κάτι άλλο εκτός από λειτουργικό και 2-3 παιχνιδάκια (τα οποία πλέον πιάνουν διόλου ευκαταφρόνητο χώρο στο δίσκο), και να κρατάς κάπου τις ταινίες/μουσική σου είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις ΚΑΙ μηχανικό δίσκο.

 

Βάλε από τη μιά τις τιμές που έχουν τώρα οι ssd βάλε και την που**ιά που κάναν οι κατασκευαστές μηχανικών με πρόφαση τις πλημμύρες (οι τιμές ακόμα να πέσουν σε Προ Πλημμύρας επίπεδα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ), ε όπως και να το κάνουμε το κόστος ανεβαίνει... Όντως βγαίνουν και κάποιες προσφορές αλλά αυτό δε λύνει το πρόβλημα. Οι φτηνοί ssd οριακά καλύπτουν (σε χωρητικότητα) ένα σύγχρονο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυξάνεται η διάθεση, οι τιμές όμως παραμένουν στο Θεό. Τα περι υψηλής διαστημικής και εξωγήινης τεχνολογίας των SSD είναι απλώς αστεία. Δεν έχω πρόχειρα οικονομικά στοιχεία αλλά είναι φαντάζομαι γνωστό σε όλους οτι οι SSD -πλέον- κοστίζουν πολύ λιγότερο να κατασκευαστούν απ' ότι οι HDD. 

 

Το πρόβλημα με δαύτους -τις εταιρίες εννοώ- είναι οτι αφού μάζεψαν πολύ χρήμα από τους early adopters (λογικό!) τώρα θέλουν να ξεζουμήσουν και τους enthusiasts με τις ίδιες τιμές. Ισχυρίζονται οτι αγοράζεις SSD μιά φορά στα 10-15 χρόνια, γι'αυτό και δεν έχουν κέρδη. Αλλά δεν δίνουν την ανάλογη εγγύηση, τι φοβούνται αφού οι συσκευές τους είναι τόσο τιτανοτεράστιες;

 

Επομένως καταλήγουμε στο παλιό καλό εμπορικό κλισέ "Αστους! Μόλις πεινάσουν, θα ρίξουν τις τιμές". ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εκ των πραγμάτων αν θες να εγκαταστήσεις κάτι άλλο εκτός από λειτουργικό και 2-3 παιχνιδάκια (τα οποία πλέον πιάνουν διόλου ευκαταφρόνητο χώρο στο δίσκο), και να κρατάς κάπου τις ταινίες/μουσική σου είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις ΚΑΙ μηχανικό δίσκο.

 

Βάλε από τη μιά τις τιμές που έχουν τώρα οι ssd βάλε και την που**ιά που κάναν οι κατασκευαστές μηχανικών με πρόφαση τις πλημμύρες (οι τιμές ακόμα να πέσουν σε Προ Πλημμύρας επίπεδα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ), ε όπως και να το κάνουμε το κόστος ανεβαίνει... Όντως βγαίνουν και κάποιες προσφορές αλλά αυτό δε λύνει το πρόβλημα. Οι φτηνοί ssd οριακά καλύπτουν (σε χωρητικότητα) ένα σύγχρονο pc...

μην συγκρίνεις τους ssd με κάτι λιγότερο από velociraptor όμως...

 

να υπενθυμίσω ότι 250/256gb SSDs είχαν βγει πέρσυ αρκετές φορές σε προσφορά από το amazon κάτω από 140 euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε συγκρίνω ssd με μηχανικό! Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο ssd είναι μονόδρομος για boot όπως ο μηχανικός για αποθήκευση, άρα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο λογικές... Και ξέρουμε όλοι ότι οι πολυεθνικές δεν πρόκειται να χάσουν...

 

ΥΓ

Δηλαδή οι τιμές των velociraptor ήταν λογικές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη 60 ευρω για ssd 60gb sata3 ειναι ακριβη τιμη??? Ο καθενας θα πρεπει να εχει για το συστημα του. Η ταχυτητα που δινουν στο συστημα ειναι απιστευτη σε σχεση με εναν απλο μηχανικο hdd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια 60ε , εδώ ξεκινάμε από 80ε και με ευχέλαιο. Αν είναι να μπλέξουμε με εποχικές προσφορές, online παραγγελίες και ταχυδρομεία πάει αλλού το πράγμα.

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2021

 

Κανεις δεν διαφωνεί για την μεγάλη ταχύτητα που δίνει στο σύστημά σου αλλά το κόστος παραγωγής δεν δικαιολογεί την τιμή αυτή. ;)

 

Και για να μη παρεξηγηθω, μια χαρά είναι οι τιμές σε σχέση με το κοντινό παρελθον (100ε-120ε τα 20gb!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλα αν δεν εχετε αγορασει ηδη ssd τοτε κατι δεν παει καλα...

 

Πειραιως: 5004532534/12

Εθνική: 534-43254352-1

Alpha: 1230003002-12

 

Οπου σε βολεύει.. :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα δε συγκρίνω ssd με μηχανικό! Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο ssd είναι μονόδρομος για boot όπως ο μηχανικός για αποθήκευση, άρα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο λογικές... Και ξέρουμε όλοι ότι οι πολυεθνικές δεν πρόκειται να χάσουν...

 

ΥΓ

Δηλαδή οι τιμές των velociraptor ήταν λογικές;

αν σκεφτείς τι είχαμε και τι παίρνουμε πλέον, για αυτό που προσφέρουν οι SSD δεν έχουν καθόλου άσχημες τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκεφτείς τι είχαμε και τι παίρνουμε πλέον, για αυτό που προσφέρουν οι SSD δεν έχουν καθόλου άσχημες τιμές...

Αν σκεφτείς το ρυθμό που αναπτύσσεται η τεχνολογία και η αποδοτικότητα στην παραγωγή είναι πολύ άσχημες οι τιμές...

 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη 60 ευρω για ssd 60gb sata3 ειναι ακριβη τιμη??? Ο καθενας θα πρεπει να εχει για το συστημα του. Η ταχυτητα που δινουν στο συστημα ειναι απιστευτη σε σχεση με εναν απλο μηχανικο hdd...

Ναι είναι πολύ ακριβή γιατί πολύ απλά τα 60GB ΔΕΝ φτάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν διαφωνεί για την μεγάλη ταχύτητα που δίνει στο σύστημά σου αλλά το κόστος παραγωγής δεν δικαιολογεί την τιμή αυτή. ;)

 

Αυτό ακριβώς λέω κ εγώ! Ίσως κάποιοι εδώ μέσα έχουν κερδίσει το τζόκερ... ;) Έτσι στήνω και εγώ 1ΤΒ RAID0 με ssd και μου φαίνονται καλές οι τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκεφτείς τι είχαμε και τι παίρνουμε πλέον, για αυτό που προσφέρουν οι SSD δεν έχουν καθόλου άσχημες τιμές...

 

+1 Ειδικά τιμές εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Ειδικά τιμές εξωτερικού.

Παιδιά, εγώ δε λέω ότι δεν πέσαν οι τιμές. Πέσαν και λογικό είναι. Αυτό θα έλειπε!

 

Εγώ λέω ότι δεν πέφτουν με το ρυθμό που πρέπει ώστε να συμβαδίζουν με τις ανάγκες ενός σύγχρονου pc. Και δε νομίζω ότι το κόστος παραγωγής δικαιολογεί τέτοιες τιμές... Οι εταιρείες θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι, πιο απλά δε γίνεται να το πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν σκεφτείς το ρυθμό που αναπτύσσεται η τεχνολογία και η αποδοτικότητα στην παραγωγή είναι πολύ άσχημες οι τιμές...

 

Φιλικά πάντα.

πέφτουν με τον ίδιο ρυθμό που έπεφταν και σε άλλα προϊόντα, εκτός αν περιμένεις κάτι διαφορετικό για κάποιο άγνωστο λόγο...

 

Οι εταιρείες θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι, πιο απλά δε γίνεται να το πω.

ναι διότι αν είμασταν εμείς στη θέση τους θα τα δίναμε τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...