Προς το περιεχόμενο

IHS: Προβλέπει διπλασιασμό της διάθεσης SSD δίσκων το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι διότι αν είμασταν εμείς στη θέση τους θα τα δίναμε τσάμπα...

 

Μη το μετράς ως μεμονωμένη αναβάθμιση, αν φτιάξεις σύστημα και θελεις 80ε μινιμουμ για να βάλεις μόνο το λειτουργικό πάνω, δεν το λες και τσάμπα. Επίσης είναι ιδέα μου ή εξαφανίστηκαν δια παντός όλοι οι 20-30-40άρηδες που κυκλοφορούσαν και τώρα υπάρχουν μόνο 60-80-120gb με το ανάλογο κόστος; Δηλαδη με λίγα λεφτά δεν κάνεις ούτε τη δουλειά σου περιορισμένα, πρέπει να τα χώσεις.. :/

 

 

Ισχύει βέβαια κι αυτο:

 

αν σκεφτείς τι είχαμε και τι παίρνουμε πλέον, για αυτό που προσφέρουν οι SSD δεν έχουν καθόλου άσχημες τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πέφτουν με τον ίδιο ρυθμό που έπεφταν και σε άλλα προϊόντα, εκτός αν περιμένεις κάτι διαφορετικό για κάποιο άγνωστο λόγο...

 

 

ναι διότι αν είμασταν εμείς στη θέση τους θα τα δίναμε τσάμπα...

Έχεις μετοχές σε καμιά πολυεθνική εσύ, αλλιώς δεν εξηγείται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όμως θα έπρεπε...

Άλλο αυτό και άλλο να υπερασπίζεσαι την τιμολογιακή πολιτική των κατασκευαστών...

 

δεν θα έπρεπε, όπως δεν θα έπρεπε πχ η GTX680 να κάνει 100 euro...

 

κατά βάθος είναι και elitist συμπεριφορά, αν δλδ οι ssd ήταν φτηνοί θα ήθελα και κάτι άλλο αρκετά καλύτερο πιο ακριβό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιτίστικη συμπεριφορά να θες ένα φτηνό μηχανάκι που να φοράει ssd;;;; Δηλαδή αν ο χ κατασκευαστής κερδίσει 50 αντί για 80€ στο κομμάτι (μιλάω για κέρδος όχι έσοδα...) θα πέσει έξω η εταιρεία; Πρέπει και παραπρέπει λοιπόν. Δεν περιμένω ssd στα 25€ αλλά όχι και αυτές που έχουν τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιτίστικη συμπεριφορά να θες ένα φτηνό μηχανάκι που να φοράει ssd;;;; Δηλαδή αν ο χ κατασκευαστής κερδίσει 50 αντί για 80€ στο κομμάτι (μιλάω για κέρδος όχι έσοδα...) θα πέσει έξω η εταιρεία; Πρέπει και παραπρέπει λοιπόν. Δεν περιμένω ssd στα 25€ αλλά όχι και αυτές που έχουν τώρα...

στα ποσα δηλαδη θα ηθελες να παρεις εναν ssd ? 

 

στους 128αρηδες (που θεωρω οτι ειναι το ελαχιστο για να στησεις το λειτουργικο και να μη καθεσαι να μετρας ολη μερα το χωρο) θες πλεον κατω απο ευρω το GB και τελικη τιμη απο 90 ευρω

 

ποσο θα κοστολογουσες εσυ ενα τετοιο ssd? 

 

καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει ενα "στοχο" σε ο,τι αφορα τη τιμη καποιου προιοντος κι εγω ειχα αλλωστε , για αυτο και δεν πηρα ssd απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησαν  αλλα πηρα σχετικα προσφατα , ομως αυτοι οι στοχοι πρεπει να εχουν και μια δοση ρεαλισμου

 

η πτωσεις στις τιμες που εχουν γινει ειναι σημαντικες και δε ξερω ποσο ρεαλιστικο ειναι να περιμενει καποιος αμεσα τουλαχιστον επιπλεον σημαντικες πτωσεις 

επισης επειδη υπαρχει ζητηση , λογικο ειναι οσο τους παιρνει να προσπαθουν να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους.. πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο? 

 

παντως περα απο τη χωρητικοτητα , τον ssd τον αγοραζεις για την αυξηση των επιδοσεων. μην κοροιδευομαστε κανεις δε θελει να εχει ssd για αποθηκη για να τον ενδιαφερει να αγοραζει πολλα GB και φθηνα 

αυτη η αυξηση των επιδοσεων (που ειναι τουλαχιστον θεαματικη σε καποια πραγματα) καπως πρεπει κι εκεινη να κοστολογηθει

 

δεν ειναι δηλαδη οι ssd καποια εναλλακτικη προταση για αποθηκευτικο μεσο, ειναι μια πολυ καλυτερη λυση στο να εχεις το λειτουργικο σου και τα προγραμματα σου και να πηγαινουν ολα πιο γρηγορα

εφ'οσον θες αυτη την αυξηση των επιδοσεων πρεπει να τη πληρωσεις και καπως παραπανω , ειδικα οσο ειναι "νεα" τεχνολογια 

 

θα ελεγε κανεις σημερα για παραδειγμα γιατι ο ταδε επεξεργαστης κανει x λεφτα και ο αλλος που ειναι 2 φορες πιο γρηγορος κανει x+y λεφτα αφου και οι 2 ειναι φτιαγμενοι απο το ιδιο πυριτιο? 

δεν παει ετσι , πληρωνεις και τις επιδοσεις. πληρωνεις και αυτο που εχει ζητηση 

διαφορετικα αν δε θεωρεις οτι θες τις παραπανω επιδοσεις μενεις σε μηχανικο

 

εγω ξερω παντως πολλα παλια μηχανακια που τους εχουν βαλει ssd οι χρηστες τους (πιο παλια και απο το 3ετιας pc μου) και σχεδον ολοι οι κατοχοι συμφωνησαν οτι αξιζε και το τελευταιο cent.

οταν λοιπον υπαρχει τετοια αποδοχη απο το κοσμο και με τοσες μειωσεις τιμων που εχουν ηδη γινει , τι παραπανω θες ? 

θες με 60 ευρω να παιρνεις τουλαχιστον ενα 250αρη? κι εγω πολυ θα το ηθελα , αλλα προς το παρον δε γινεται και αφου πλεον εχω συνυπαρξει με ssd δε θα αντεχα να ξαναγυρισω σε μηχανικο , τουλαχιστον στο κυριο pc 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ποσα δηλαδη θα ηθελες να παρεις εναν ssd ? 

 

στους 128αρηδες (που θεωρω οτι ειναι το ελαχιστο για να στησεις το λειτουργικο και να μη καθεσαι να μετρας ολη μερα το χωρο) θες πλεον κατω απο ευρω το GB και τελικη τιμη απο 90 ευρω

 

ποσο θα κοστολογουσες εσυ ενα τετοιο ssd? 

 

καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει ενα "στοχο" σε ο,τι αφορα τη τιμη καποιου προιοντος κι εγω ειχα αλλωστε , για αυτο και δεν πηρα ssd απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησαν  αλλα πηρα σχετικα προσφατα , ομως αυτοι οι στοχοι πρεπει να εχουν και μια δοση ρεαλισμου

 

η πτωσεις στις τιμες που εχουν γινει ειναι σημαντικες και δε ξερω ποσο ρεαλιστικο ειναι να περιμενει καποιος αμεσα τουλαχιστον επιπλεον σημαντικες πτωσεις 

επισης επειδη υπαρχει ζητηση , λογικο ειναι οσο τους παιρνει να προσπαθουν να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους.. πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο? 

 

παντως περα απο τη χωρητικοτητα , τον ssd τον αγοραζεις για την αυξηση των επιδοσεων. μην κοροιδευομαστε κανεις δε θελει να εχει ssd για αποθηκη για να τον ενδιαφερει να αγοραζει πολλα GB και φθηνα 

αυτη η αυξηση των επιδοσεων (που ειναι τουλαχιστον θεαματικη σε καποια πραγματα) καπως πρεπει κι εκεινη να κοστολογηθει

 

δεν ειναι δηλαδη οι ssd καποια εναλλακτικη προταση για αποθηκευτικο μεσο, ειναι μια πολυ καλυτερη λυση στο να εχεις το λειτουργικο σου και τα προγραμματα σου και να πηγαινουν ολα πιο γρηγορα

εφ'οσον θες αυτη την αυξηση των επιδοσεων πρεπει να τη πληρωσεις και καπως παραπανω , ειδικα οσο ειναι "νεα" τεχνολογια 

 

θα ελεγε κανεις σημερα για παραδειγμα γιατι ο ταδε επεξεργαστης κανει x λεφτα και ο αλλος που ειναι 2 φορες πιο γρηγορος κανει x+y λεφτα αφου και οι 2 ειναι φτιαγμενοι απο το ιδιο πυριτιο? 

δεν παει ετσι , πληρωνεις και τις επιδοσεις. πληρωνεις και αυτο που εχει ζητηση 

διαφορετικα αν δε θεωρεις οτι θες τις παραπανω επιδοσεις μενεις σε μηχανικο

 

εγω ξερω παντως πολλα παλια μηχανακια που τους εχουν βαλει ssd οι χρηστες τους (πιο παλια και απο το 3ετιας pc μου) και σχεδον ολοι οι κατοχοι συμφωνησαν οτι αξιζε και το τελευταιο cent.

οταν λοιπον υπαρχει τετοια αποδοχη απο το κοσμο και με τοσες μειωσεις τιμων που εχουν ηδη γινει , τι παραπανω θες ? 

θες με 60 ευρω να παιρνεις τουλαχιστον ενα 250αρη? κι εγω πολυ θα το ηθελα , αλλα προς το παρον δε γινεται και αφου πλεον εχω συνυπαρξει με ssd δε θα αντεχα να ξαναγυρισω σε μηχανικο , τουλαχιστον στο κυριο pc 

Μα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό λέω; Ότι δηλαδή χτυπάν τις τιμές αδικαιολόγητα υψηλές (όπως και σε πολλά άλλα προϊόντα-δεν είπα μόνο στους ssd) λόγω ζήτησης ενώ το κόστος είναι πολλές φορές μικρότερο! Απλά εκφράζω την άποψη ότι αυτό είναι λάθος και σε κάποιες περιπτώσεις το παρακάνουν.

 

Δεν είπα ότι περιμένω οι εταιρείες να σκεφτούν με γνώμονα τις ανάγκες των χρηστών pc... Αυτό θα σήμαινε μείωση των κερδών τους που είναι ο και στόχος τους. Και φυσικά το να καθορίζονται οι τιμές με βάση την προσφορά και τη ζήτηση ισχύει και γενικότερα στην αγορά. Μέχρι εκεί οκ...

 

Το να υπερασπίζεται όμως κανείς αυτή τη λογική των εταιρειών πραγματικά δεν την καταλαβαίνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη νομίζεις ότι υπερασπιζομαστε κάποια εταιρεία, απλά βλέπουμε τα γεγονότα

 

παντού υπάρχει μεγάλο κέρδος ακόμα και σπίρτα να πάρεις που κανουν 10 λεπτα και δε σε νοιάζει τόσο

 

Ανάλογα τα οικονομικά σου κάνεις και τις κινήσεις σου

Δεν υπάρχει όντως κάτι άλλο να ειπωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ολοι δικιο εχουμε η οπτικη γωνια ειναι που κανει την διαφορα πχ στο pc μου μολις πηρα τον ADATA XPG SX900 128GB εναν απο τους γρηγοροτερους 128αρηδες που κυκλοφορουν απο το ebay με 97 ευρω πραγματικα δεν θα με ενδιεφερε να παρω μεγαλυτερο μιας και ο μισος σχεδον θα ειναι αδειος μιας και εχω 3 tb για να βαλω τα πραγματα μου σε μηχανικους.

Οταν μιλαμε για ultrabooks και tablets ναι εκει θα ηταν βολικοτατο να ειχε ενα δισκο της ταξεως των 256 ας πουμε, μιας και δεν θα εχει αλλο δισκο.

οσο για τους μηχανικους το κυκνειο ασμα τους πιστευω θα ειναι οταν πεσουν και αλλο οι τιμες να δουμε τις χωρητικοτητες να εκτοξευονται μπας και κερδισουν ετσι εδαφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...