Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζει καποιος περι μεταπτυχιακων στο εξωτερικο εαν υπαρχει καποιο site που να δειχνει ποια ειδικοτητα υπαρχει που κ σε πιο πανεπιστημιο? Κατι, καποια βοηθεια? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα μιας και Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο.

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πως λειτουργούν τα φοιτητικά δάνεια για Master στην Αγγλία και ποιοι τα δικαιούνται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, το οικονομικο ποσο που θα χρειαστει καποιος για το μεταπτθχιακο ξεπερνα τα 2 χιλιαρικα ασ πουμε?? Γιατι εριξα μια μικρη ματια στα site που μου στειλατε ,κ σας ευχαριστω πολυ, και βλεπω κατι ποσα και σιγα σιγα καραφλιαζω xD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χιλιάρικα δεν νομίζω να βρείς. Ϊσως σε καμια Σκωτία - Ολλανδία κτλ αλλα πάλι είναι πολύ λίγα τα 2 χιλιάρικα..

Αγγλία παίζει απο 7.000€ και πάνω.


Σε τι τομέα θέλεις να κάνεις και σε ποιά χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, το οικονομικο ποσο που θα χρειαστει καποιος για το μεταπτθχιακο ξεπερνα τα 2 χιλιαρικα ασ πουμε?? Γιατι εριξα μια μικρη ματια στα site που μου στειλατε ,κ σας ευχαριστω πολυ, και βλεπω κατι ποσα και σιγα σιγα καραφλιαζω xD .

 

Όταν λες ''οικονομικό''? Εννοείς τα έξοδα μόνο του πανεπιστημίου ή και ζωής εκεί πέρα? Πάντως 2 χιλιάρικα ακόμα και μόνο για το πανεπιστήμιο μου ακούγονται πολύ λίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολλανδία μπορείς να βρείς μεταπτυχιακο που κοστίζει 1700ε/χρόνο, αλλά ακόμα και εκεί υπάρχουν διαβαθμίσεις ανάλογα το πανεπιστήμιο. Γενικά βρίσκεις φθηνό μαστερ, αλλά τα περισσότερα θέλουν gmat ή gre

Σουηδία δεν υπάρχουν δίδακτρα για EU πολίτες. (επίσης θέλουν gmat ή gre)

Μ. Βρετανία (Σκωτία, Αγγλία, Ουαλία κτλ) τα μαστερ ξεκινάνε πλέον απο 6500 και σε ορίσμένα πανεπιστήμια ξεπερνούν τα 20000 (λίρες πάντα)

 

**Αναφέρομαι μόνο στα δίδακτρα και όχι στα έξοδα διαμονής, σίτισης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό σπόρ το άτιμο .. :/

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος αυτα τα δίδακτρα , τα πάνω απο 4-5.000/χρόνο , να μειωθούν κάπως ;

Εννοώ με κάποια υποτροφία - σε μορφή "έκπτωσης" - λόγω καλού βαθμού πτυχίου , απο το πανεπιστήμιο που ενδιαφέρεσαι να πάς , μέσω κάποιου άλλου οργανισμού κλπ κλπ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό σπόρ το άτιμο .. :/

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος αυτα τα δίδακτρα , τα πάνω απο 4-5.000/χρόνο , να μειωθούν κάπως ;

Εννοώ με κάποια υποτροφία - σε μορφή "έκπτωσης" - λόγω καλού βαθμού πτυχίου , απο το πανεπιστήμιο που ενδιαφέρεσαι να πάς , μέσω κάποιου άλλου οργανισμού κλπ κλπ ;;

 

Αν μιλάς για UK ναι, υπάρχουν υποτροφίες που δίνει το εκάστοτε πανεπιστήμιο, αλλά και υποτροφίες - βραβεία εξωπανεπιστημιακών οργανισμών. Για περισσότερες πληροφορίες όμως πρέπει να τσεκάρεις το site του πανεπιστημιού που σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...