Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κοσμος περιμενε 90ρια απο τους κριτικους και αφου ειδε χαμηλες βαθμολογιες σου λεει''ας κραξω και εγω γιατι αν πω οτι μου αρεσε η ταινια θα πεσουν να με φανε''. Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αρκετος κοσμος δεν πηγε cinema χαρη των κριτικων

 

Μεγαλώνοντας, θα καταλάβεις ότι το γούστο, είναι καθαρά υποκειμενικό, γιαυτό και οι πολλές διαφορετικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλώνοντας, θα καταλάβεις ότι το γούστο, είναι καθαρά υποκειμενικό, γιαυτό και οι πολλές διαφορετικές απόψεις.

Εγω δεν χρειαζεται να καταλαβω τιποτα καθως δεν παιρνω τους κριτικους στα σοβαρα οσον αφορα τετοιες ταινιες(και σειρες). Οι αλλοι που κανουν συνεχεια refresh στα pc μπας και δουν πρασινες βαθμολογιες μαλλον σε αυτους παει το παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αι οταν λεμε μαχες εννοουμε να χυθει αιμα μεταξυ ανθρωπων-ορκς.

 

 

πρεπει να ειδες την Πορτογαλικη εκδοση. Στην αμερικανικη συμβαινουν τα εξης:

 

 

 

αιμα να τιναζεται πανω στην οθονη

αποκεφαλισμοι

neck snap με τα χερια

head crushing με τα χερια

καρφωμα στο στομαχι με δορυ

κοψιμο λαιμου με λεπιδα

κοψιμο @@ με σπαθι

καρφωμα λεπιδας στο λαιμο και αιμα να αναβλυζει

πολλα crushing με τεραστιο σφυρια.

και αλλα που ξεχναω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω να παρκάρει κάπου στα 320 άντε 350 εκατομμύρια με το ζόρι.

Δύσκολο να γίνει και άλλη ταινία και αν τυχών γίνει θα βγεί με πετσοκομένο budget οπότε δεν παίζει να δούμε Lich King. Κρίμα.

 

Ήθελα να ήξερα, δεν μπορούσαν να λαδώσουν μερικούς κριτικούς μπας και την σώσουν όπως κάνουν άλλοι;

 

Κοίτα κι αυτό είχε σχετικά μικρό budget για epic fantasy, επομένως πάλι κερδισμένοι θα βγουν. Έχουμε ελπίδες για 2η ταινία και, αν και εφόσον αυτή πάει καλύτερα ίσως κάποια στιγμή να δούμε και Arthas.

 

Η αλήθεια είναι πως παρότι οι κριτικοί ήταν απαράδεκτοι, και η ταινία είχε τα ελαττώματά της. Καταπληκτική οπτικά, αλλά σεναριακά κάπως βεβιασμένη και αδύναμη στους διαλόγους. Επίσης μόνο εγώ έχω παράπονο από το soundtrack? Μια ταινία επικής φαντασίας θέλει δυνατό soundtrack. Γιατί δεν χρησιμοποίησαν περισσότερα themes από το soundtrack του wow πχ;; Αντ' αυτού η μουσική στην ταινία ήταν από ανύπαρκτη έως αδιάφορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλώνοντας, θα καταλάβεις ότι το γούστο, είναι καθαρά υποκειμενικό, γιαυτό και οι πολλές διαφορετικές απόψεις.

 

δεν εχει να κανει με γουστο, αντικειμενικα η ταινια ειναι καλη και δεν αξιζει το ξεσχισμα που της κανανε κυριως οι αμερικανοι κριτικοι.

εδω υπαρχει ξεκαθαρα ατζεντα απο την πλευρα των κριτικων, μεχρι και το Kotaku που βιαστηκε να σπασει το εμπαργκο και να την θαψει, εβγαλε μετα δευτερη κριτικη για το ποσο καλη ηταν η ταινια.

 

οπως ειπε και ενας στο Imdb, η ταινια εσπασε τον παγο του videogame curse. οποιοσδηποτε σοβαρος φαν ηξερε πως δεν θα ηταν αριστουργημα , και πως θα ηταν το πρωτο θυμα απο τα δηλητηριωδη βελη των κριτικων. και αυτο συνεβη.

 

εγω περιμενω τωρα μηπως παει καλα στο bluray/dvd οσο αφορα την αμερικανικη αγορα, μηπως της δωσει την ευκαιρια το αμερικανικο κοινο εκει και αποτελεσει εναν ακομη καλο λογο για το στουντιο να επενδυσει σε ενα σηκουελ.

διαφορετικα no Arthas και Burning Legion....  :-(

Κοίτα κι αυτό είχε σχετικά μικρό budget για epic fantasy, επομένως πάλι κερδισμένοι θα βγουν. Έχουμε ελπίδες για 2η ταινία και, αν και εφόσον αυτή πάει καλύτερα ίσως κάποια στιγμή να δούμε και Arthas.

 

Η αλήθεια είναι πως παρότι οι κριτικοί ήταν απαράδεκτοι, και η ταινία είχε τα ελαττώματά της. Καταπληκτική οπτικά, αλλά σεναριακά κάπως βεβιασμένη και αδύναμη στους διαλόγους. Επίσης μόνο εγώ έχω παράπονο από το soundtrack? Μια ταινία επικής φαντασίας θέλει δυνατό soundtrack. Γιατί δεν χρησιμοποίησαν περισσότερα themes από το soundtrack του wow πχ;; Αντ' αυτού η μουσική στην ταινία ήταν από ανύπαρκτη έως αδιάφορη.

 

 

η ταινια πασχει απο δυο πραματα: χαμηλο budget και την αφαιρεση των 40m extra footage. μπορει $160m να φαινονται πολλα αλλα τα περισσοτερα πηγαν για να αναπτυξουν την τεχνολογια για τα CGI Orcs. γιαυτο και το 2-tier cast και composer. 

οσο αφορα το soundtrack, με ικανοποιησε. εχει το στυλ των πρωτων RTS games και ενα-δυο θεματα απο το WoW. ο λογος που δεν χρησιμοποιησαν αυτοτελη την μουσικη απο τα παιχνιδια, ειναι οτι η μουσικη ειναι κυριως συνοδευτικη και επαναλαμβανομενη ανεξαρτητως τι κανει ο παικτης, ενω η κινηματογραφικη μουσικη πρεπει να αλλαζει αναλογα με το mood των σκηνων και να το ενισχυει. δεν μπορει να παρεις την μουσικη απο το παιχνιδι,  να την κοψεις και να την κολλησεις σε μια διωρη ταινια, το τελικο αποτελεσμα δεν θα ειναι τοσο καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι λετε αλλα εγω ειμαι φαν του warcraft σαν κοσμος.. και εκτος απο τα φοβερα cgi, φωτογραφια κτλ , εγω ανεφερα κια αυτα που με ενοχλησαν - γιαυτο και το 6.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ειδα την ταινια. σαν συνολο ΔΕ μου αρεσε. βρηκα πολλα σημεια γελοια για ενα τετοιο realm. το στορυ μου θυμησε αρκετες φορες την ΛΑΜΨΗ. μπλα μπλα χωρις ουσια. ορκ οικογενεια κανει παιχνιδακια στο κρεββατι και αστειακια.. εγω αλλιως τα ηξερα τα ορκ :P Επισης που ηταν οι μαχες? και οταν λεμε μαχες εννοουμε να χυθει αιμα μεταξυ ανθρωπων-ορκς. 7 ολοκληρα βασιλεια και μονο μερικοι ανθρωποι πηγαν να σωσουν ολοκληρο βασιλειο και καλα. δε ξερω. με μπερδεψε σε πολαλ σημεια αλλα ειδα οτι τα πανε για δευτερη και ισως και τριτη ταινια οποτε ελπιζω να φτιαξει καπως. 6.8 απο εμενα

 

{{μωρο ορκ που κανει γρρρρρρρρρρρρ REALLY??}} δλδ πρεπει να βαζουν τετοιες βλακειες μεσα για να γελανε τα γκομενακια στο σινεμα ?

Σαν οπαδος παντως δεν βλεπω αναλογα σχολια στην πιο πισω αναφορα σου. Το story σου θυμησε αρκετα την Λαμψη??Μπλα μπλα χωρις ουσια?? 

 

Αυτο το παρατηρω και σε προηγουμενα σχολια που ακουγα απογοητευση απο οπαδους αλλα δεν ειδα πχ οσον αφορα την ιστορια να λενε σε τι τους χαλασε σε σχεση με αυτη των παιχνιδιων/βιβλιων. Αρα το ''οπαδος'' ειναι λιγο βαρυ να το λεει καποιος αν πριν δει την ταινια δεν ηξερε πχ ποιοι ειναι οι κεντρικοι χαρακτηρες και τι ρολο βαρανε(εκτως του ροματζου που εχει αναφερθει και απο ολους συμφωνουν οτι απλα δεν πετυχε).

 

Και στο παραπανω που ειπε ο Killik θα συμφωνησω οτι οντως ειναι η πρωτη ταινια που σπαει το γνωστο''ταινια βασισμενες σε παιχνιδια ειναι για τα σκουπιδια'' αλλα απο οτι φενεται στους δικαστες αυτο δεν αρεσε. Τους χαλαει την πιατσα μιας και ειναι κυριως ταινια για το κοινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κανένα dragonflight έδειξε;

 

Εδώ πολλοί μπερδεύτηκαν με τους χαρακτήρες και races που είναι ήδη στην ταινία, σιγά μην ανακατευόταν και με dragon aspects κλπ :P

 

Ας ελπίσουμε να υπάρξουν συνέχειες και να δούμε και άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ταινια γιατι πηρε τοσο χαλια κριτικες?

 

Δεν ηξερα τιποτα για το warcraft εκτος απο κάποιους χαρακτήρες που υπαρχουν στο hearthstone. Την ευχαριστήθηκα περισσότερο απο καθε αλλη ταινια που ειδα φετος στο σινεμα.

 

 

Στα αρνητικα οτι φάνηκε να κοπηκαν καποιες σκηνές και καποιοι ηθοποιοί οπως ο Βασιλιας.

 

 

Επισης στην αρχη της ταινιας εδειξε μια μονομαχία ορκ με άνθρωπο χωρις να μαθουμε την καταληξη της εκτος και αν ξεχασα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική σκηνή δεν έπαιζε κάποιο ρόλο. Ήταν tribute στο παιχνίδι και απλά λειτούργησε σαν εισαγωγή για το πως οι άνθρωποι και τα ορκ βρίσκονται σε πόλεμο.

 

Δεν είχε κάποια άλλη σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα κι εγώ χθες και την είδα, έχοντας διαβάσει το βιβλίο "The Last Guardian" πριν την δω. Ουσιαστικά είναι η ιστορία του βιβλίου ελαφρά αλλαγμένη και αρκετά κομμένη. Η αλήθεια είναι ότι το βιβλίο δε θα χωρούσε ούτε σε 3 ώρες ταινία.

 

Για την ταινία τώρα, ήξερα τι να περιμένω οπότε και δεν απογοητεύτηκα πολύ. Το μόνο που μου έλειψε ήταν περισσότερες ώρες(!) ταινίας. Περνάει αρκετά καλά τα "γραφικά" και το στυλ του παιχνιδιού (WoW) και οι χαρακτήρες μου φάνηκαν καλοί. Διαβάστε το βιβλίο για να καταλάβετε. Τα ορκια, δε, πολύ καλά σχεδιασμένα σε σημείο να μοιάζουν με τα ορκια στα WoW cinematics π.χ. Grom Hellscream, πέραν των πρωταγονιστών. Γενικά σαν ταινία της βάζω 7/10 και σαν φαν 9/10. 

 

Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για εποχές Warcraft 1 και όχι World of Warcraft.

 

Y.Γ.: Την είδα σε Dolby Atmos και ψήνομαι να την ξαναδώ σε IMAX.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...