Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές πήγαμε με έναν φίλο και το είδαμε. Εγώ που δεν είμαι και κάνας τρελός φάν ή γνώστης του σύμπαντος του warcraft , μπορώ να πω σχεδόν ενθουσιάστηκα... σαν κάτι να έλειπε βέβαια... το όλο Love story ήταν λίγο forced , το μόνο σίγουρο είναι πως όταν τελείωσε ήθελα και άλλο...

 

Στον φίλο μου που είναι fan since 96 warcraft εποχές... άρεσε αλλά μέχρι ένα σημείο. και αυτός θα έβλεπε sequel(s) αλλα είπε πως του φάνηκε αρκετά "φτωχή" παραγωγή για blizzard και πως θα μπορούσαν να το έχουν κάνει ΠΟΛΥ καλύτερο και ΠΟΛΥ πιο απλό αν θέλανε να τραβίξουν και τους non fans γιατί δίνει πολλά ονόματα κτλ και δεν σε νοιάζει στην ουσία για κανέναν χαρακτήρα.

Συμφωνώ και νομίζω κυρίως το πρόβλημα είναι οι χαρακτήρες όχι τόσο συγκεκριμένα οι ερμηνείες των ηθοποιών που μου φάνηκαν μέτριες εώς κακές. Δε δημιούργησαν χαρακτήρες για τους οποίους νοιάζεσαι όταν τους συμβαίνει κάτι. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Θα μπορούσαν ίσως να παρουσιάσουν λιγότερους χαρακτήρες με μεγαλύτερο βάθος. Κατά τα άλλα μου άρεσε και θα ήθελα σίγουρα να δω και άλλες ταινίες Warcraft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 948
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ταινια καλως ή κακως παντως σαν πρωτη ετσι επρεπε να ειναι,δηλαδη να σου παρουσιασει πολλους χαρακτηρες και σε Sequel(αφου δηλαδη θα εχεις μια γενικη ιδεα)να σου δωσει βαση σε λιγοτερους. Γιαυτο και στο παραπανω video του Angryjoe λενε οτι θελουν sequel γιατι ολως τυχαιως εχει και major κακους τυπου Illidan,Lich King και παει λεγοντας. Και εκει μπορει να σου εχει αναπτυξη χαρακτηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και νομίζω κυρίως το πρόβλημα είναι οι χαρακτήρες όχι τόσο συγκεκριμένα οι ερμηνείες των ηθοποιών που μου φάνηκαν μέτριες εώς κακές. Δε δημιούργησαν χαρακτήρες για τους οποίους νοιάζεσαι όταν τους συμβαίνει κάτι. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Θα μπορούσαν ίσως να παρουσιάσουν λιγότερους χαρακτήρες με μεγαλύτερο βάθος. Κατά τα άλλα μου άρεσε και θα ήθελα σίγουρα να δω και άλλες ταινίες Warcraft

Δυστυχώς, όλο αυτό το "πράγμα" ήταν χάρτινο. Και δε βοηθούσαν ούτε οι ηθοποιοί, ούτε η ανάπτυξη των χαρακτήρων, ούτε τα κοστούμια, ούτε τίποτα. Και αυτό το στέμμα, είναι αυτό στέμμα βασιλιά; Στο Μοναστηράκι βρίσκεις καλύτερα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και εγώ την ταινία... για να πω την αλήθεια μου φάνηκε ότι έκαναν μια ταινία για να αρέσει και στα fanboys και στους άσχετους με το game, με αποτέλεσμα για τους δεύτερους να βγει κάτι μέτριο. Οκ οι funs μπορεί να μην ανατρίχιασαν σίγουρα όμως το ευχαριστήθηκαν ….

 

Κάποιες σκηνές και κάποιοι διάλογοι μου δίνουν την εντύπωση υπερπαραγωγής βιντεοταινίας ή για να το πω καλύτερα σειρά για την τηλεόραση. Αν τελικά βγουν και τα υπόλοιπα νομίζω ότι έχει κάνει αρκετά καλό στήσιμο για να συνεχίσει την ιστορία νομίζω όμως με άλλο σκηνοθέτη…

Το χρώμα όπως είπαν και προηγούμενοι θα το ήθελα λίγο πιο σκοτεινό όπως επίσης και κάποιοι χαρακτήρες προσωπικά δε με έπεισαν. Πιο σοβαρό-σοφό τον medivh (δηλαδή το μαλλί από κομμωτήριο έλεος). Το βασιλικό ζεύγος καθόλου σε τπτ… ο khadgar ok, o lothar (travis fimmel) δε μπορούσες να μην τον σκέφτεσαι σαν lothbrok :P. Η ιστορία με τον υιό  κουκουρούκου 0 συναίσθημα.

Ευχάριστη έκπληξη τα orcs και ο ιδιαίτερα ο Durotan!!!!

Ερώτηση : γνωρίζει κανείς αν βάλεις τον κωδικού του game απο το promo της ταινίας στο υπάρχον account τι ακριβώς συμβαίνει ? 

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα εκφράσει την ανυσηχία μου ότι θα ήταν μάπα η ταινία η ταινία, και ευτυχώς ήταν αξιοπρεπής. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στην αναπαράσταση του φανταστικού κόσμου του warcraft.

 

Σε γενικές γραμμές ήταν καλή, χωρίς βέβαια να είναι αριστούργημα, αλλά έχει πολύ καλές σκηνές, με εντυπωσιακά πλάνα και δεν φαίνεται να κάνει κάπου κοιλιά το story.

 

Το 3D του δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Όποιος το δει σε 2D δεν χάνει τίποτα, και θα προτιμούσα να το είχα δει κι εγώ στις δυο διαστάσεις τελικά.

 

Όντως δεν έχει γίνει κάποια φοβερή δουλειά στους χαρακτήρες αλλά προσωπικά δεν με πείραξε και ιδιαίτερα.

 

Εις αναμονή του συνέχειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ χθες. Δυστυχώς περίμενα κάτι καλύτερο και απογοητεύτηκα λίγο. Εννοείται πως σαν fan τη διασκέδασα απ' την αρχή μέχρι το τέλος αλλά είχε πολλά πράγματα που για 'μένα ήταν off.

 

Αρνητικά:

- Καθόλου ενδιαφέροντες έως κακοί χαρακτήρες/ερμηνείες (εκτός από το δίδιμο Durotan - Orgrim και Khadgar). Ειδικά Medivh, Garona και Lothar που ήταν σαν να βλέπω τον Ragnar ολόιδιο, με απογοήτευσαν full.

- Το story δεν είχε συνοχή και παρουσιαζόταν με πολύ χαοτικό τρόπο.

- Το χτίσιμο μεταξύ των χαρακτήρων ήταν κακό. Μέσα σε μια στιγμή απ' το πουθενά εμφανίστηκε romance (τελείως άχρηστο). Οι χαρακτήρες ταξίδευαν κάπου μακρυά αλλά δεν είχες αυτήν την αίσθηση, και στην επόμενη σκηνή που φτάνανε κάπου ήταν τα καλύτερα φιλαράκια.

- Έλλειψη χιούμορ και κακοί διάλογοι γενικότερα.

- Έπαιζε επική μουσική ΟΛΗ την ώρα, ακόμα και σε χαλαρό διάλογο και δεν υπήρχε στιγμή να ηρεμήσεις. :P

- Μερικά εφέ φαινόντουσαν λίγο too much.

- Αρκετά καλό score αλλά για κάποιο λόγο δεν έμεινε.

 

Θετικά:

- Άψογο CGI, τα orcs ήταν ό,τι καλύτερο.

- Durotan και Orgrim :D

- Διάφορα references για τους fans.

- Κατανοητό story (παρόλο που όπως ανέφερα παραπάνω παρουσιάστηκε κάπως χαοτικά)

- Ειδικά στο δεύτερο μισό είχε ωραίο action.

 

- Murloc και polymorph ήταν οι MVP! Επίσης ο Thrall στο τέλος. :D

 

 

All in all, μέτρια ταινία αλλά πολύ καλό fan service. Θα ήθελα κάτι καλύτερο, η Blizzard μ' έχει συνηθίσει σε άψογα αποτελέσματα και οι δυνατότητες υπήρχαν. Απογoητέυτηκα λίγο, αλλά σαν fan τα goosebumps τα είχα σε μερικές στιγμές και την ευχαριστήθηκα. Αλλά αν υπάρξει sequel πρέπει να αλλάξουν πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια αλλα την ελλειψη χιουμορ για πιο λογο την εχεις στα αρνητικα??? Εκτως απο παραδειγματα τυπου στα spoilers που γραφεις τι χιουμορ ακριβως περιμενες να δεις σε ταινια Warcraft βασισμενη και πανω στα γνωστα παιχνιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια καλως ή κακως παντως σαν πρωτη ετσι επρεπε να ειναι,δηλαδη να σου παρουσιασει πολλους χαρακτηρες και σε Sequel(αφου δηλαδη θα εχεις μια γενικη ιδεα)να σου δωσει βαση σε λιγοτερους. Γιαυτο και στο παραπανω video του Angryjoe λενε οτι θελουν sequel γιατι ολως τυχαιως εχει και major κακους τυπου Illidan,Lich King και παει λεγοντας. Και εκει μπορει να σου εχει αναπτυξη χαρακτηρων.

 

Για κάποιο περίεργο λόγο προτιμώ να διαβάζω τις κριτικές και τις απόψεις των παιδιών εδώ μέσα, παρά του Καραγκιόζη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια αλλα την ελλειψη χιουμορ για πιο λογο την εχεις στα αρνητικα??? Εκτως απο παραδειγματα τυπου στα spoilers που γραφεις τι χιουμορ ακριβως περιμενες να δεις σε ταινια Warcraft βασισμενη και πανω στα γνωστα παιχνιδια??

 

Βασικά το 'χεις ένα δίκιο, εκφράστηκα λάθος. Το λίγο χιούμορ που υπήρχε ήταν κυρίως κακό οπότε καλύτερα να μην υπήρχε. Τα παραδείγματα δεν τα θεώρησα χιούμορ αλλά έξυπνα references. Που και που πάντως δεν είναι κακό να υπάρχει κάτι εύστοχο να σπάει τη σοβαρότητα, αλλά δεν είναι αυτό που εννοούσα εξαρχής. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα χθες το Warcraft και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που έχει φάει τόσο κράξιμο από τους "ειδικούς". Προσωπικά παίζω το video game και θεωρώ πως έκαναν εκπληκτική δουλειά στο να μεταφέρουν τον τεράστιο κόσμο του σε μια 2 ώρες ταινία. Αν θέλετε να δείτε την αναλυτική κριτική μου για την ταινία μπείτε εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα και εγώ απο village. ΦΟΒΕΡΗ ταινία και στους 3 μας άρεσε πάρα πολύ!!! Την είδαμε και σε Vmax αίθουσα που φαινόταν ακόμη καλύτερη.

Τα μόνα αρνητικά που έχω να πώ είναι τα εφέ των μαγικών που τα περίμενα πιο πλούσια και λίγο ο Khadgar που απο την αρχή δεν μου έκατσε καλά η εμφάνιση και μάλλον και ο ηθοποιός.

Το πιο καλό κομμάτι της ταινίας πιστεύω ήταν στη συνάντηση με τα orc στο φαράγγι.

Ελπίζω να βγάλουν και συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν ακομα και με τις αρνητικες κριτικες η ταινια βγαλει πανω απο 200-220εκ τοτε και αυτο επιτυχια θα ειναι.Και οι τυποι χαζοι δεν ειναι ξερουν αν κατι πουλαει ή αν αξιζει να επενδυσουν πανω σε αυτο.

 

Αλλωστε κακα τα ψεματα ακομα και τους ιδιους της εταιριας αν τους ρωταγες για τις κριτικες θα σου λεγανε οτι εν μερη ειναι αναμενομενες αν η ταινια πηγαινει περισσοτερο στους οπαδους(ή nerd ουλες οπως παραπανω στο video του Mike)και αν οτι διαβαζω ισχυει τοτε επιτελους μπορουμε να μιλαμε για οντως το πρωτο καλο βημα καλης/σωστης μεταφορας παιχνιδιου στον κινηματογραφο.


Να θυμισω αλλωστε οτι εν μερη ειναι και θαυμα που τελικα βγηκε και η ταινια στους κινηματογραφους μετα τα ποσα delay και ακυρα που ειχε φαει απο οταν πρωτοανακοινωθηκε πριν δεν ξερω και γω ποσα χρονια.

 

Επισης οπως αναφερε και ο γνωστος κυριος παραπανω αν γενικα το ολο Warcraft τραβηξει κοσμο,δεν ειναι τυχαιο να δουμε και τα αλλα γνωστα παιχνιδια να μεταφερονται στην μεγαλη οθονη οπως Starcraft/diablo και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...