Προς το περιεχόμενο

Android με Google Places/Maps στο Eclipse


newtojava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

 

προσπαθώ να φτιάξω ακριβώς την εφαρμογή που βλέπετε σε αυτό το tutorial: http://www.androidhive.info/2012/08/android-working-with-google-places-and-maps-tutorial/. Είναι μια εφαρμογή που εντοπίζει τη θέση του χρήστη και του εμφανίζει τα κοντινά καφέ - εστιατόρια, σε απόσταση ένα km. Ενω μου εμφανίζει τα κοντινά μέρη, δεν βλέπω τον χάρτη επειδή στη θέση του εμφανίζεται ένα γκρί πλέγμα με τις πινέζες επάνω. Μετά απο πολύ ψάξιμο που έχω κάνει δεν έχω βρει δυστυχώς λύση, μιας και τώρα ξεκινώ την ενασχόληση με Android. Απο οτι έχω δει όμως, η Google έκανε κάποιο update στους χάρτες και πρέπει να διορθώσω κάποιες εντολές. 

 

Έχω εντοπίσει ακόμα ένα πρόβλημα. Η εφαρμογή δεν εντοπίζει μέσω gps την θέση μου, αλλά πρέπει να πάω απο DDMS και να στείλω χειροκίνητα τις συντεταγμένες μου (ή να βάλω συγκεκριμένες τιμές στο κώδικα).

 

Ο κώδικας μου είναι αυτός που βλέπετε στο tutorial, με τη μόνη εξαίρεση του οτι έχω βάλει το δικό μου API Key.

 

Έχει ασχοληθεί κανείς παιδιά; Εχω σπάσει το κεφάλι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την μικρή μου ενασχόληση με android dev. θυμάμαι οτι GPS μπορούσες να τεστάρεις μόνο σε κανονική συσκευή android.

Δηλαδή μέσω του emulator δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την μικρή μου ενασχόληση με android dev. θυμάμαι οτι GPS μπορούσες να τεστάρεις μόνο σε κανονική συσκευή android.

Δηλαδή μέσω του emulator δεν μπορείς.

Μπορείς αρκεί να συνδεθείς μέσο telnet με την port που παρακολουθεί ο emulator ώστε να δώσεις τις *κατάλληλες εντολές προς το εικονικό GPS, για παράδειγμα "geo fix <το lon. μας> <το lat. μας>" (δίχως < και >).

 

Ο emulator θα ενημερώσει αυτόματα το εικονικό GPS (& φυσικά την εφαρμογή μας) με τις νέες συντεταγμένες.

 

Υ.Γ.

Αν δεν δουλέψει τότε θα πρέπει να δεις αν στις ρυθμίσεις του emulator-image (AVD) που χρησιμοποιείς (βλ. AVDM) έχεις προσθέσει στην λίστα "Hardware" το "GPS Support" με Value "true".

 

* Για να πάρεις μια λίστα με όλες τις επιτρεπτές εντολές προς τον Android emulator αρκεί να δώσει HELP στο prompt του telnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου εμφανίζει γκρι πλαίσιο γιατί μάλλον έχεις βάλει key από άλλη version

επίσης η εφαρμογή εννοείται οτι δε θα εντοπίζει τη θέση σου στον emulator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ. Αυτό που συμβαίνει είναι οτι βγήκε τώρα το Γενάρη νέα έκδοση των Google Maps και οι βιβλιοθήκες καθώς και ο κώδικας του tutorial είναι outdated. Και πράγματι μπορώ να τεστάρω τους χάρτες μόνο σε κανονική συσκευή. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Κατάφερα να κάνω ένα διαφορετικό παράδειγμα που να εμφανίζει τους χάρτες στο κινητο μου, αλλά δεν μπορώ να κάνω τις σωστές αλλαγές στον κώδικα του tutorial που παραθέτω παραπάνω για να δουλέψει. Έχει κανείς βρει κάποιο πρόσφατο παράδειγμα για υλοποίηση Google Places με την έκδοση Google Maps Android v2; (Και για όποιον ενδιαφέρεται για να τρέξουν οι χάρτες στο κινητό απαιτείται η εγκατάσταση του Google Play Store).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...