Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cold boot - μητρική


scorer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,χρειαστηκε να αλλαξω μητρικη και ενω το pc δουλευε ρολοι,με το που αλλαζω μητρικη εχω προβλημα με "κρυο" boot.

Δηλαδη αν εχει μείνει το pc πανω απο 30 λεπτα κλειστο με του που παω να μπουταρω σκαλώνει στην φορτωση των W7 οχι παντα στο ιδιο σημειο..μερικες φορες που χει τυχει να τα..."καταφερει να μπει αλλα να κολισει μεσα και να ναι νεκρο..αλλα συνηθως κολλαει στην φορτωση με το που παει να bootαρει.Αυτο γινεται εδω και 1 χρονο..και αρχισε οπως ειπα με το που αλλαξα μητρικη(αλλαξα Μονο μητρικη).

 

Η μητρικη ειναι η Gigabyte GA-G41MT-D3V .

 

Tο "κολπο" που κανω οταν πρωτοανοιγω το pc ειναι να μπω στα Bios και να το αφησω εκει για κανα 10λεπτο περιπου ...μετα exit απο bios και το bootαρισμα γινεται κανονικοτατα κανενα προβλημα.

 

Εχω δοκιμασει format , Bios update ,kai απο bios εχω παιξει με καποιες ρυθμισεις χωρις επιτυχια,οπως επισης εχω δοκιμασει και Load Optimized defaults.

 

Θα θελα τις γνωμες σας

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ήταν προβληματική η μητρική από την αρχή και κακός το άφησες έναν χρόνο ή έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου.

Αυτά τουλάχιστον είναι τα ποιο πιθανά σενάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Το προβλημα εφτιαξε και το γραφω γα οποιον αντιμετωπιζει ιδιο ή παρομοιο προβλημα..λοιπον το θεμα ηταν με τις default ,ναι με τις default!! ρυθμισεις στα bios! παιχτε με τι ρυθμισεις στα power settings, αλλα και εκει που λεει για usb mass storage κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...