Προς το περιεχόμενο

αντικατάσταση οθόνης


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ευχαρίστως να ανέβαζα μία φωτογραφία, αλλά, δυστυχώς, το laptop δε βρίσκεται πιά στα χέρια μου, καθότι δεν είναι δικό μου.

 

Αλλά, δε χρειάζεται η ίδια η δουλειά που έκανα. Μπορείτε να βρείτε φωτογραφίες και στο Google image search. Έψαξα και ανεβάζω και γω δύο...

 

1-1.jpg

 

 

2-1.jpg

 

Στην πρώτη φωτογραφία δε φαίνεται και τόσο καλά. Ελπίζω να λύσει κάποιες απορίες. Στη δεύτερη, όμως, φαίνεται καλύτερα.

 

Στο δεύτερο pcb, υπάρχουν αρκετές ασφάλειες που είναι γεφυρωμένες απλά με λιωμένο καλάι. Ο χειριστής έχει λιώσει καλάι πάνω από αρκετές ασφάλειες, με αποτέλεσμα το ρεύμα να μπορεί και πάλι να περάσει απ' τα αντίστοιχα σημεία. Φυσικά, σ' αυτήν την περίπτωση η λέξη «ασφάλεια» δεν είναι σωστή. Απλά το γεφύρωμα γίνεται για να ξαναπάρει ζωή το pcb. Είναι για μη ηλεκτρονικούς (όπως εγώ), που δεν ξέρουν να χειρίζονται τόσο καλά κολλητήρια.

 

Βέβαια, αν και τόσο μικρή η ασφάλεια που έπρεπε να αντικαταστήσω, και να μη γεφυρώσω απλά, θα μπορούσα να δοκιμάσω και κάτι άλλο. Να αγοράσω μία ίδια ασφάλεια σε Ampere, και να την κολλήσω επάνω απ' την καμμένη. Να μη βγάλω, δηλαδή, την καμμένη απ' τη μητρική. Αυτό θα ήταν πολύ πιό εύκολο, και πιστεύω ότι μπορούσα να το κάνω. Έτσι, θα είχα και πάλι ασφαλισμένο το σημείο. Το σκέφτηκα, όμως, αργά.

 

υ.γ. Αν δεν αναφέρομαι σωστά στο δεύτερο pcb ας με διορθώσει κάποιος. Πάντως, εγώ, το βλέπω με αρκετές smd κανονικές και άλλες γεφυρωμένες. Αλλά, και λάθος να είναι η αναφορά μου, GREGKERKYRA, κάπως έτσι είναι τα πράγματα, και πιστεύω λύθηκε η απορία σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να κολλήσεις πάνω από την καμένη μια καινούργια μου ακούγεται η καλύτερη λύση για μένα που δεν είμαι ειδικός και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρονικών θα μπορούσα να το κάνω. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την ολοκληρωμένη απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...