Προς το περιεχόμενο

αντικατάσταση οθόνης


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους !

 

Ένα ποδαράκι πάτησε ελαφριά (ευτυχώς ελαφριά) την οθόνη του laptop (κλειστή η οθόνη-καπάκι), και, όταν ανοίγει, βλέπετε τί δείχνει...

 

 

post-80634-0-56702600-1360015947_thumb.jpg

 

 

post-80634-0-90869100-1360015987_thumb.jpg

 

 

post-80634-0-12821900-1360015995_thumb.jpg

 

 

post-80634-0-46025600-1360016005_thumb.jpg


Μία απλή αντικατάσταση LCD display και θα είναι όλα ok. Έτσι, τουλάχιστον, σκέφτηκα. Ή μπορεί να παίζει και κάτι άλλο ρόλο; Θα φανεί στην πορεία καί από τη δική σας βοήθεια.

p.s. Συνδέοντας με VGA cable το laptop σε desktop monitor, λειτουργεί κανονικά.

Για να δούμε κατά πόσο ήταν λάθος που αγόρασα άλλη οθόνη. Η αντικατάσταση είναι πολύ απλή.

Πήρα αυτή εδώ από eBay.

Η δική μου (σπασμένη) στην ετικέτα στο πίσω μέρος έγραφε N156B6-L0B Rev.C1. Οπότε και διάλεξα αυτή.

Έχω όμως δύο προβλήματα, που το ένα απορρίπτει το άλλο σαν πρόβλημα. Σας μπέρδεψα λίγο; Πάμε να τα ξεδιαλύνουμε...

πρόβλημα α.
Η οθόνη που μου έστειλε ο seller απ' το eBay έχει στην ετικέτα τους εξής κωδικούς:
B156XTN02
P/N 0A66662
FRU 04W3342
Υπάρχει και ο σηματνικότερος κωδικός, χαραγμένος στο πλαστικό της οθόνης, και όχι στην ετικέτα (γι' αυτό τον θεωρώ σημαντικότερο) ο εξής:
B156XTN02V02 M2

Μία τέτοια οθόνη (B156XTN02V02 M2) μπορείτε να δείτε εδώ.
Στο ίδιο site, όμως, υπάρχει και η original σπασμένη εδώ.

Γιατί να μη μου στείλει ο πωλητής την καινούρια οθόνη να είναι ίδια με τη δεύτερη, αλλά με την πρώτη; Μήπως από αυτές τις δύο οθόνες μόνον η πρώτη κάνει για το δικό μου laptop??? Λέω εγώ τώρα...

Ο πωλητής λέει ότι η οθόνη που μου έστειλε είναι συμβατή με τη δική μου οθόνη.

Εδώ είναι ο δικός μου ισχυρισμός. Ως προς τους κωδικούς. Ίσως επειδή δεν είναι ίδιοι στις ετικέτες, να έχω το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι, συνδέω την καινούρια οθόνη και δε βλέπω σχεδόν τίποτα. Το laptop και τα Windows φορτώνουν, τρέχουν όλα κανονικά, και φτάνω στο σημείο που ζητάει κωδικό. Σε όλ' αυτά, η οθόνη είναι σχεδόν μαύρη. Χρειάζεται να κολλήσω, σχεδόν, τη μύτη μου στην οθόνη για να δω κάτι να κινείται. Και μάλιστα, πρέπει να έχω και φακό. Και υπό συγκεκριμένη γωνία στραμμένο, για να καταφέρω να δω κάτι.

Πάμε να δούμε όμως και το δεύτερο πρόβλημα, που δίνει (για μένα, τουλάχιστον) δίκιο στον πωλητή, και αναιρεί το πρώτο.

πρόβλημα β.
Ο πωλητής, λέγοντάς του για το πρόβλημα με την πολύ σκοτεινή οθόνη, μου είπε να κάνω το εξής:να συνδέσω την παλιά οθόνη στο laptop, έστω και cracked, και τουλάχιστον μία από τις δύο πρέπει να δείξει σωστή εικόνα. Εγώ του απόντησα:
-πρώτον, πώς είναι δυνατόν η σπασμένη να δείξει σωστή εικόνα και
-δεύτερον, δεν του είπα ότι η δική του δε δείχνει σωστή εικόνα. Η εικόνα της είναι τέλεια, απλά είναι εξαιρετικά σκοτεινή. Του είπα, επίσης, ότι, εννοείται πως έχω ρυθμίσει απ' το πληκτρολόγιο το brightness της οθόνης στο max, και πως αυτή η σκοτεινιά γίνεται με το brightness στο maximum.

Τώρα... Γιατί δίνω δίκιο στον πωλητή, και με αυτό απορρίπτεται ο συλλογισμός μου στο πρόβλημα α.
Έκανα ό,τι λέει ο πωλητής, για να δω αν η πρώτη οθόνη δείχνει τις εικόνες στην αρχή του post. Είχε δίκιο. Οι εικόνες που έχω ανεβάσει δε φαίνονται. Η οθόνη είναι τελείως μαύρη. Το μόνο που φαίνεται (κάπως) είναι εκεί που χωρίζεται κάθετα η οθόνη στα δύο. Βλέπετε. Στις τρεις πρώτες δικές μου φωτογραφίες το 1/3 της οθόνης (από αριστερά) είναι αυτό το κάπως γκρι, και το υπόλοιπο είναι αυτό το σπάσιμο. Αυτός ο χωριμός της οθόνης φαίνεται μόνο σε μαύρη απόχρωση, και πάλι αν κολλήσεις τη μύτη σου στην οθόνη.

Εμένα πάει το μυαλό μου στο καλώδιο που συνδέει την οθόνη με το laptop. Μήπως, εκεί, αποσύνδεση και σύνδεση κάποιο κόλπο έχει, κάτι δεν κάνω σωστά, και έχω αυτό το αποτέλεσμα.

Όταν, πάντως, συνδέω κάθε οθόνη, κουμπώνοντας το καλώδιο το συνδέω έτσι ώστε να ακούγεται (και φυσικά να αισθάνομαι στα δάχτυλά μου) το κλείδωμα που πρέπει να έχει το καλώδιο.

Έχω μπερδευτεί. Από τη μία ο κωδικός στην οθόνη του δεν έχει καμία σχέση με της δικης μου, και από την άλλη, συνδέοντας και πάλι την παλιά σπασμένη οθόνη, δεν έχω το παλιό αποτέλεσμα. Έχουμε καί οι δύο δίκιο. Το ένα πρόβλημα απορρίπτει το άλλο..

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Έδωσα €60,00, και, όπως όλοι ξέρουμε, δεν είναι καιρός να πετάμε λεφτά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω στις φώτο έχεις την νέα οθόνη? μήπως η νέα έχει κάποιο φιλμ μπροστά (έχει τύχει σε σημφουρομιστη και γέλαγα μόνος μου :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινούρια ηρθέ μαζί με το inverter της;;

τήν σύνδεση στο inverter πρώτα βάζεις το δεξί φυσσάκι της λάμπας και μετα το αριστέρο φυσσάκι για να δώσει ρεύμα!

έτσι το κάνεις;;

μετά ρυθμίζεις την φωτεινότητα

 

**μερικά πάνελ έχουν και "αισθητήρες" φωτός που ρυθμίζονται από την κάθε μητρική,

Μπορεί να μην την αναγνωρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

 

Ένα ποδαράκι πάτησε ελαφριά (ευτυχώς ελαφριά) την οθόνη του laptop (κλειστή η οθόνη-καπάκι), και, όταν ανοίγει, βλέπετε τί δείχνει...

 

Έχω όμως δύο προβλήματα, που το ένα απορρίπτει το άλλο σαν πρόβλημα. Σας μπέρδεψα λίγο; Πάμε να τα ξεδιαλύνουμε...

 

πρόβλημα α.

Η οθόνη που μου έστειλε ο seller απ' το eBay έχει στην ετικέτα τους εξής κωδικούς:

B156XTN02

P/N 0A66662

FRU 04W3342

Υπάρχει και ο σηματνικότερος κωδικός, χαραγμένος στο πλαστικό της οθόνης, και όχι στην ετικέτα (γι' αυτό τον θεωρώ σημαντικότερο) ο εξής:

B156XTN02V02 M2

 

Φίλε μου sorry για την σφήνα.

Από sony δεν ξέρω σχετικά με τα parts της , και δεν ξερω αν είναι κοινά με άλλες εταιρείες .

Η οθόνη που σου έστειλε ο πωλητής είναι από Lenovo χωρίς φυσικά να μπορώ να σου πω αν είναι ιδια με της Sony.

Αυτό θα στο πει ο πωλητής που στην έστειλε.

P/N 0A66662

FRU 04W3342

Αυτά τα δυο είναι κωδικοί ibm lenovo

 

Η καινούρια ηρθέ μαζί με το inverter της;;

τήν σύνδεση στο inverter πρώτα βάζεις το δεξί φυσσάκι της λάμπας και μετα το αριστέρο φυσσάκι για να δώσει ρεύμα!

έτσι το κάνεις;;

μετά ρυθμίζεις την φωτεινότητα

 

**μερικά πάνελ έχουν και "αισθητήρες" φωτός που ρυθμίζονται από την κάθε μητρική,

Μπορεί να μην την αναγνωρίζει

 

 

Δες και αυτο που σου λεει ο coolerman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις περισσοτερες οθονες τις φτιαχνουν οι LG/Samsung/Philips. και κανουν για ολα τα λαπτοπ. θα σου ελεγα να κανεις ενα κοπο να το ξαναλυσεις, μηπως και δεν εχει κουμπωθει καλα καποιο καλωδιο. μου εχει συμβει τοσο σε αντικαταστασεις οθονων λαπτοπ οσο και σε οθονες κινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις !

 

@coolerman

Η οθόνη δεν έχει inverter. Είναι LCD. Οπότε, συνδέεις μόνο 40pin cable.

 

@VasKag

Δεν έχω λύσει το laptop. Το μόνο που έλυσα είναι το πάνω μέρος, αυτό που αλλάζεις LCD display. Οπότε, εσωτερικά, εννοείται δεν έχει πειραχτεί απολύτως τίποτα.

 

@dankannn

Το είχα δει και γω ότι πρόκειται για LENOVO. Μ' αυτό που μου λες, ότι πρόκειται για IBM Lenovo, θέλεις να μου πεις ότι είναι πάρα πολύ πιθανό να είναι ασύμβατη, επειδή η IBM είναι ιδιόρρυθμη, και, σίγουρα, αποκλειστική στις δικές της κατασκευές; Αν έχω καταλάβει σωστά, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

 

Η απάντηση του πωλητή:

Could you connect the old screen and check if there is backlight coming as these are LED screens, and it is very often when LED screen gets cracked it also blows fuse on the motherboard. Fact that external screen is working has completely nothing to do with internal backlight as external one has its OWN backlight powered not from laptop but from power supply connected to external monitor. There is of course slight chance that our screen is faulty or incompatible but it is unlikely.

Σκέφτηκα κάτι ακόμα που μας οδηγεί προς το συμπέρασμα. Έχει σχέση με αυτό που σκέφτομαι, και μου κάνει εντύπωση:γιατί, όταν ξανασυνδέω την χαλασμένη οθόνη, δεν ξαναβγάζει τις εικόνες που έχω ανεβάσει.

Αν πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή του post, το γεγονός ότι οι εικόνες δείχνουν μία φωτιζόμενη οθόνη (έστω και cracked οθόνη) αποδεικνύει δύο πράγματα:
α. Βγάζει εκτός το συλλογισμό του πωλητή, ότι έχει πρόβλημα η μητρική, και
β. Ότι έχει πρόβλημα η καλωδιοταινία. Ή τουλάχιστον δεν είχε στην αρχή. Αν απ' την αρχή είχε πρόβλημα η καλωδιοταινία, δε θα έβγαζα φωτογραφία τη σπασμένη οθόνη έτσι φωτισμένη. Οπότε, οι φωτογραφίες στην αρχή του post δε θα υπήρχαν.

Άρα, ένα ακόμη συμπέρασμα (τουλάχιστον για μένα):
-μητρική ok (βγαίνει εκτός ο πωλητής μ' αυτά που λέει για την ώρα)
-η καλωδιοταινία αρχικά ήταν εντάξει. Άρα, εδώ έχουμε δύο υποπεριπτώσεις που αφορούν στην καλωδιοταινία:
α. Ή σύνδεση/αποσύνδεση του καλωδίου προξένησα εγώ κάποια βλάβη στην καλωδιοταινία
β. Ή κάποια λεπτομέρεια στο κούμπωμα υπάρχει που δεν κάνω σωστά και δεν έχω φως στις οθόνες.

Οπότε, αν ισχύει το β. η οθόνη του πωλητή μπορεί να είναι ok και συμβατή. Δεν αποκλείεται, βέβαια, και το γεγονός χαλασμένη & ασύμβατη. Το βρίσκω, όμως, και γω πολύ μικρό, διότι, τώρα, δεν ανάβει και η πρώτη/πατημένη/χαλασμένη.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οθόνες σε πολλά μηχανήματα. Είναι ίδιες

Απλά στο ανέφερα ότι αυτή οι κωδικοί είναι από ΙΒΜ.

Μπορεί να κάνουν και στο Sony χωρίς πρόβλημα , αυτό θα στο πει ο πωλητής σου.

Από εκεί και πέρα τώρα λες ότι δεν ανάβει και με την παλιά οθόνη.

Θα σου έλεγα να δεις την καλωδιοταινια πάλι η  να παρεις μια καινούργια

Είναι ευαίσθητες γενικά και χαλανε εύκολα.

Στείλε μια photo να δω μπας και έχω καμία να σου δώσω , εννοείτε δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να παρατηρήσω το εξής...

 

Βλέπω στο YouTube σε πολλά videos σε αντικατάσταση οθόνης, πώς τραβάνε το data cable της οθόνης που πρόκειται να αντικατασταθεί. Το πιάνουν και του δίνουν μία προς τα πίσω... Μπάααμμ !!! Πολύ χειρότερα από μένα.

Και το ίδιο άτσαλα το βάζουν στην καινούρια τους οθόνη.

Συμφωνώ και γω μαζί σας ότι μάλλον έκανα ζημιά στο καλώδιο, αλλά μήπως το πρόβλημα είναι κάπου αλλού; Μικρή η πιθανότητα, αλλά, λέω, μήπως;

 

Πάντως, φαίνεται, πως η προσπάθεια να το φτιάξω σταματάει εδώ. Αν δε βρω εντάξει καλώδιο free να κάνω δοκιμή, δε μπορώ να αγοράσω άλλο. Το βρίσκω στο web minimum τιμή €35,00.

 

Και λέω εγώ τώρα:άντε και το παίρνω. Κι αν δεν είμαι κομπλέ καί με αυτή την αγορά; Αν χρειαστεί μετά να πάρω και κάτι άλλο; Έ, έτσι, part στο part πάω καλύτερα να πάρω ένα άλλο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμη ερώτηση:αν την όλη εργασία (αποσύνδεση/επανασύνδεση οθονών) την έκανα χωρίς να έχω βγάλει τη μπαταρία, ποιές οι επιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απάντηση που βρήκα στο web:

"Another success story from me, i managed to get work my vaio vpceb4l1e burnt fuse, after 2 hours of work and i found f16 fuse marked with an N sign, soldered it and it worked like a charm. Thank you... Have a nice day

note: i replaced broken screen with battery on, it was the cause. "

Σύμφωνα μ' αυτά που λέει ο από πάνω, τη ζημιά καί σ' αυτόν καί σε μένα πρέπει να την έκανε το ότι η όλη εργασία έγινε με τη μπαταρία του laptop επάνω. Οπότε, και καίγεται κάποια ασφάλεια (fuse). Σε άλλους f15, σε άλλους f16. Ανάλογα το μοντέλο.

Αν είχα αλλάξει την οθόνη με τη μπαταρία εκτός, θα είχα ξεμπερδέψει σε 5 λεπτά και τώρα θα είχα ένα laptop να δουλεύει.

Τώρα, όπως βλέπετε, και ο τύπος χρειάστηκε 2 ώρες για να αντικαταστήσει τη σχετική ασφάλεια !!!

Γιά ρίξτε μιά ματιά σ' αυτό το video περί αντικατάστασης fuse:

 



Αποκλείεται να έχω πέσει στην περίπτωση;

Απόψεις;

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι έπεσα θύμα μπαταρίας... Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...