Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καρτα γραφικων


uric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια

Πηρα μια καρτα γραφικων μεταχειρισμενη,απο τις αγγελιες εδω,για εναν φιλο.

Το θεμα ειναι οτι τωρα βαζω την καρτα στο pc του φιλου και ενω παιζει μια χαρα σε καποια φαση κολλαει το pc τελειως.

Δοκιμαζω την δικια μου καρτα στο pc του..και παιζει μαι χαρα

Δοκιμασα πριν λιγο την καρτα που πηρα απο αγγελια απο δω, στο pc μου βγαζει κατι ροζ κουκιδες και γραμμες στην οθονη...εφτασε ως την σημαια..και εμεινε σε μαυρη οθονη.

Εκανα ρεσταρτ το pc και εφαγα blue screen.

 

Η καρτα μου ειναι geForce 9600

Το τροφοδοτικο μου 450W

 

H καρτα του φιλου geForce 9800 gtx

Και το τροφοτοδικο του 550W

 

Να προσθεσω οτι στο pc του φιλου εκανα μια επεκταση με molex καλωδια για να βαλω τα 2 6pina

καλωδια που χρειαζεται επιπλεον η 9800gtx

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς, δώσε λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για τα τροφοδοτικά σας μπας και..αν και με τις ροζ κουκίδες είναι λίγο πολύ τελειωμένη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες οτι εβαλες τα καλωδια ετσι  δεν πειραζει, τωρα το αλλο που λες  για την καρτα  μαλον τα τιναξε, ητανε ετοιμη  φενεται την πηρες και καηκε ειχανε θερμοκρασιες καλες αυτες οι καρτες  οτι πρεπει για ψησταρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα...μία πίτα γύρο χωρίς 9800gtx παρακαλώ..

Το τροφοδοτικό του φίλου σου είναι μια χαρά φίλε.την σηκώνει άνετα.450 watt θέλει η κάρτα γραφικών.έτσι γράφει ο κατασκευαστής.οπότε τα 550 είναι υπεραρκετά.απλώς είναι για φούντο.αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο την πήρες και από ποιον.για να ξέρουμε κι εμείς να μην αγοράσουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχαχα...μία πίτα γύρο χωρίς 9800gtx παρακαλώ..

Το τροφοδοτικό του φίλου σου είναι μια χαρά φίλε.την σηκώνει άνετα.450 watt θέλει η κάρτα γραφικών.έτσι γράφει ο κατασκευαστής.οπότε τα 550 είναι υπεραρκετά.απλώς είναι για φούντο.αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο την πήρες και από ποιον.για να ξέρουμε κι εμείς να μην αγοράσουμε τίποτα.

Μαλιστα... ΔΛΔ είσαι τόσο σίγουρος που θα έβαζες και στοίχημα (ότι θες εσύ) ότι ένα από τα παρακάτω (και πολλά άλλα σαν και αυτά) σηκώνει την 9800GTX? :X

https://www.skroutz.gr/s/312448/Deer-600W-DR-8600BTX.html

https://www.skroutz.gr/s/311241/Hantol-Atx-Silent-550-Watt-120mm-Fan.html

https://www.skroutz.gr/s/312490/Powersonic-550W-PFC-12-Fan.html

https://www.skroutz.gr/s/70774/Lamtech-Power-Supply-550W.html

https://www.skroutz.gr/s/1728008/NOD-ATX-550W.html

...

 

Πάμε ας πούμε στοίχημα την Η100 σου?...

 

Απλά τα ροζάκια που βλέπεις είναι artifacts. Πάρα πολλές 8800/9800 GΤ(Χ) βαρέσαν αυτήν την περίοδο. Υπάρχει και Thread εδώ στο Insomnia από έναν παθόντα που διακωμωδεί την περίπτωση...

http://www.insomnia.gr/topic/464783-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-88009800gtx-%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε πιάνω ninos30.για κάντο πιο λιανά.εγώ αυτό που είδα στα requirements της κάρτας είναι 450watt το minimum.πως γίνεται να μην την σηκώνει την κάρτα ένα 550άρι τροφοδοτικό? http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-9800-gtx/specifications



και όσο αφορά τα artifacts τι σημαίνει δηλαδή?ότι θα πουλάει ο καθένας μια κάρτα γραφικών σαν να μην έχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε πιάνω ninos30.για κάντο πιο λιανά.εγώ αυτό που είδα στα requirements της κάρτας είναι 450watt το minimum.πως γίνεται να μην την σηκώνει την κάρτα ένα 550άρι τροφοδοτικό? http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-9800-gtx/specifications

 

και όσο αφορά τα artifacts τι σημαίνει δηλαδή?ότι θα πουλάει ο καθένας μια κάρτα γραφικών σαν να μην έχει πρόβλημα?

αλλο ενα ποιοτικο 450/550 βατ τροφοδοτικο και αλλο ενα του κιλου οπως σου εδωσε παραδηγμα ο νινο ποιο πανω.αν ο φιλος εχει καποιο 450/550 βατ που δεν ειναι καλο ειναι του κιλου δλδ δεν παιζει να μπορει να σηκωσει την 9800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πάμε με την ποιότητα.

 

Ας πούμε αυτό:

Enermax Revolution 87+-550

με αυτό:

Lamtech 550

 

Λες να είναι ίδια και απλά η Εnermax τρελάθηκε και το πουλάει 100 ευρώ πάνω? B) Άμα είναι θα κοτσάραμε όλοι πάνω ένα 700αρακι (φαίνεται ότι δεν συμπαθώ την Lamtech, ε; :)) και θα ήμασταν Κύριοι, με Κ κεφαλαίο. Ο nikos1982 το είπε πολύ ωραία. Αυτά είναι του κιλού (και τι θυμήθηκα άραγε από το τιτανοτεράστιο Π......ο) :P

 

Ψάξε λίγο κάποια Posts εδώ στο Insomnia (προσωπικά το έχω αναλύσει δεκάδες φορές και βαριέμαι για ακόμα μία) για να δεις πως τα Watt είναι μια μεγάλη μπαρούφα. Τα Α στην +12V σε ενδιαφέρουν (ένα PSU βάσει του ATX προτύπου έχει τρεις τάσεις, την 3.3, την 5 και την 12)*. Για ένα σταθερό σύστημα θέλεις τουλάχιστον 28-30 για μια απλή κάρτα. Για Gaming πάμε πάνω από 32 και για High-end πάνω από 40. Για SLI/CF βάλε ~60-65 (για high-end). Όσον αφορά τα Watt θα πω μόνο αυτό (είπαμε βαριέμαι) ότι σε ενδιαφέρει το constant-wattage και όχι το peak (τα οποία τα δίνει ένα PSU για μερικά μόνο δευτερόλεπτα), και δυστυχώς ο νόμος επιτρέπει στις εταιρίες να μπορούν να διαφημίσουν το τελευταίο πράγμα που το εκμεταλλεύονται όλες οι "ανώνυμες" εταιρίες. Εν αντιθέσει οι σοβαρές και επώνυμες δίνουν τα constant. Στα Α(mpere) δεν υπάρχει constant και peak γιαυτό λέμε πως αυτό είναι πως μας ενδιαφέρει. Εκεί ψέμματα και να θες δεν λέγονται...

 

*Y.Γ.

Οπότε δες εδώ τα παραπάνω δύο PSU που ανέφερα ως παράδειγμα πόσα Α δίνουν στην +12V

Lamtech (δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με τα 16Α... Θυμάμαι ακόμα τι εποχές που με 386 και Voodoo2 ψάχναμε για PSU με 20Α)

Enermax (45A από "550W")

Πραγματικά εξακολουθείς να πιστεύεις πως είναι ίδια? :confused:

(μήπως το παραπάνω Enermax αποδίδει όσο τρία Lamtech...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε ninos30.αυτό που πληρώνεις παίρνεις.ξέρω τι σαβούρα κυκλοφορεί έξω.και διαρροές έχω δει και να σκάει πυκνωτής έχω δει προσωπικά.το θέμα είναι άλλο και δεν επικεντρώνεσαι σε αυτό.για αυτό που θίξαμε ας ανοίγαμε άλλο topic.κι όμως το παιδί την λειτουργεί την κάρτα με αυτό το τροφοδοτικό.το θέμα του είναι ότι του βγάζει artifacts..οπότε ας δώσουμε λύση σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος  οτι η καρτα  ποσταρει(εστω και με artifacts) με το τροφοδοτικο που εχει ο φιλος παραπανω,δεν σημαινει απαραιτητα οτι  το τροφοδοτικο επαρκει για να παιξει κανονικα η καρτα.Εν ολιγοις ενα να μη  ποιοτικο τροφοδοτικο,μπορει να κανει μια αριστα λειτουργικη καρτα να ποσταρει με artifacts,ακου τι σου λεει ο νινος ειναι διαπιστωμενο οτι ξερει παρα πολλα για τα τροφοδοτικα και οχι μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε ninos30.αυτό που πληρώνεις παίρνεις.ξέρω τι σαβούρα κυκλοφορεί έξω.και διαρροές έχω δει και να σκάει πυκνωτής έχω δει προσωπικά.το θέμα είναι άλλο και δεν επικεντρώνεσαι σε αυτό.για αυτό που θίξαμε ας ανοίγαμε άλλο topic.κι όμως το παιδί την λειτουργεί την κάρτα με αυτό το τροφοδοτικό.το θέμα του είναι ότι του βγάζει artifacts..οπότε ας δώσουμε λύση σε αυτό.

ΔΛΔ είσαι σίγουρος ότι δεν τοποθετήθηκα στο πρώτο μου post για αυτό?

 

Απλά τα ροζάκια που βλέπεις είναι artifacts. Πάρα πολλές 8800/9800 GΤ(Χ) βαρέσαν αυτήν την περίοδο. Υπάρχει και Thread εδώ στο Insomnia από έναν παθόντα που διακωμωδεί την περίπτωση...

http://www.insomnia.gr/topic/464783-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-88009800gtx-%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/

 

Και όπως σου είπαν ήδη δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τα artifacts. Η κάρτα πεθαίνει. Μπορείς να τις δώσεις μερικές μέρες/εβδομάδες ίσως και μήνες ζωή με ψήσιμο σε φούρνο, αλλά δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Είναι και καρκινογόνα αυτά τα μαραφέτια...

 

To λεγόμενο Reflow Soldering:

 

Για όλα τα υπόλοιπα έκανες μια "απόλυτη" δήλωση που είναι 100% αναληθής. Και επειδή διάφοροι θα μπουν και θα διαβάσουν τώρα ή αργότερα το thread σου, έπρεπε να σου απαντήσω για να μην δημιουργηθούν στρεβλές εντυπώσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chris92 η υπερθέρμανση προκαλεί artifacts.όχι το τροφοδοτικό

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες;...

 

Καταρχάς όπως σου έχουμε πει εδώ και ώρα τίποτα δεν είναι σίγουρο, αν δεν έχεις σωστά ρεύματα. Μάρκα/μοντέλο τροφοδοτικού δεν μας, και απλά να αναφέρω πως η 9800GTX δεν έχει καμία σχέση σε ενεργειακή απαίτηση με την 9600GT.

 

Αντιλαμβάνομαι πως δεν μπαίνει καν Windows για να μας βάλεις ένα screenshot από HWMonitor. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...