Προς το περιεχόμενο

Το "Μπλε Κύμα" της Microsoft θα "χτυπήσει" σε περισσότερες από μία πλατφόρμες


paularas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το xbox ειναι το μεσο αλλα τον πρωτο λογο για τους τιτλους θα τους εχουν οι κατασκευαστες οποτε δεν νομιζω να φταει αμεσα η ms..

 

Για το ποιος θα εχει το πρωτο λογο δεν ειναι ξεκαθαρο στο αρθρο που διαβασα. Απο εκει και περα ηδη στο Web εχει ξεσπασει γκρινια οποτε μπορει να μεινει ως φημη και να μην πραγματοποιηθει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποιος θα εχει το πρωτο λογο δεν ειναι ξεκαθαρο στο αρθρο που διαβασα. Απο εκει και περα ηδη στο Web εχει ξεσπασει γκρινια οποτε μπορει να μεινει ως φημη και να μην πραγματοποιηθει ποτε.

Το πιθανοτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... Επέλεξε το μπλε...;; Το χρώμα που πόνεσε τον χρήστη κι έπειτα το μίσησε, που τον έκανε να πάει να τα σκάσει στην Apple για ένα iMac ή ένα Macbook Pro, μόνο και μόνο για να αποφύγει αυτό το «οδυνηρό» χρώμα... Ααα... (Και να σχεδιάσει μερικά wallpapers με ένα μηλαράκι και συντροφιά λεζάντες κατά των Windows)....;;!!

Microsoft, έχεις κότσια...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το χρώμα που πόνεσε τον χρήστη κι έπειτα το μίσησε, που τον έκανε να πάει να τα σκάσει στην Apple για ένα iMac ή ένα Macbook Pro, μόνο και μόνο για να αποφύγει αυτό το «οδυνηρό» χρώμα...

σιγά το ποσοστό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορεί κάποιος να μου πει, πως τα Win 8 αξιοποιούν τις 2 οθόνες; Έχουν καμιά διαφορά με τα 7 σε αυτον τον τομέα?

στα windows 7 η taskbar υπάρχει μόνο στο main monitor, θα πρέπει να βάλεις 3rd party program για να την έχεις παντού ή να εμφανίζονται program icons σε αυτή στα υπόλοιπα monitors που έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας πει ένας λοιπόν τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα των 8 έναντι των 7? Μή μου πείτε αόριστα για νέα features κλπ κλπ. Εγώ το pc μου το θέλω για ιντερνετ, για κανά προγραμματάκι φωτογραφιών, το word, κανά cd mp3, καμμιά ταινιούλα, τα βασικά νομίζω. Και με τα 7 που έχω δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πείτε μου λοιπόν γιατί να βάλω αυτό το μπλε πράγμα που θυμίζει Αmstrad 6128, τον πολυαγαπημένο κατά τ'άλλα. Θα τρέχει πολύ πιο γρήγορα στο ιντερνετ? Εδώ τα βγάλανε χωρίς κουμπί start! Δηλαδή είναι τρελό να μπαίνει το start με εφαρμογή, αναβάθμιση ή ό,τι άλλο!! Kαι η πλάκα είναι ότι αν μπεις στο site της microsoft σου λέει φάτσα κάρτα "γνωρίστε τα windows 8". Το πατάς και σου δείχνει μία παρουσίαση με οθόνη touch screen, λες και μόνο κινητά υπάρχουν ή tablets! Τέτοια παρουσίαση κάνω κι εγώ. Μετά βέβαια θα σε πούνε και αρχαιολάτρη αν μείνεις με το laptop χωρίς touch οθόνη ή δεν έχεις tablet...

 

 

στα windows 7 η taskbar υπάρχει μόνο στο main monitor, θα πρέπει να βάλεις 3rd party program για να την έχεις παντού ή να εμφανίζονται program icons σε αυτή στα υπόλοιπα monitors που έχεις...

 

 

Υπάρχουν μάτια που πάνε ένα αριστερά για να βλέπεις πχ βίντεο, κι ένα δεξιά για να βλέπεις τα emails σου για παράδειγμα? Ίσα ίσα που είναι και πιο διακριτικό στα 7 που έχεις 2 καρτέλες ανοιχτές. Στη μία τσόντα, στην άλλη in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα πλεονεκτήματα τους είναι τα νέα features τους, υπάρχουν sites που τα αναφέρουν αναλυτικά, όποιον τον ενδιαφέρουν θα τα βάλει, σε όποιον δεν φαίνονται χρήσιμα μένει στα 7 μέχρι να τελειώσει η υποστήριξή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλεονεκτήματα τους είναι τα νέα features τους, υπάρχουν sites που τα αναφέρουν αναλυτικά, όποιον τον ενδιαφέρουν θα τα βάλει, σε όποιον δεν φαίνονται χρήσιμα μένει στα 7...

Θες σε παρακαλώ να μου πεις 2-3 χρήσιμα features? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας πει ένας λοιπόν τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα των 8 έναντι των 7? Μή μου πείτε αόριστα για νέα features κλπ κλπ.

[...]

Εδώ τα βγάλανε χωρίς κουμπί start! Δηλαδή είναι τρελό να μπαίνει το start με εφαρμογή, αναβάθμιση ή ό,τι άλλο!!

 

Δεν χρειάζεται το κλασσικό start menu, στα windows 8, ξεχάστε επιτέλους αυτά που ξέρετε... Αν χρησιμοποιήσεις το νέο Start Menu θα καταλάβεις, τώρα χωρίς να έχεις καθόλου επαφή με το αντικείμενο και θεωρητικά, τι να συζητάμε. Και στην τελική 5MB είναι το StartMenu8, το εγκαθιστάς αν σου αρέσουν τόσο πολύ οι αρχαιολογίες και έχεις Start Menu από XP μέχρι και 7...

 

Όσο για νέα features, έχουμε Windows reset και Windows refresh, που επαναφέρουν το λειτουργικό, διατηρώντας τα προγράμματα ή σε κατάσταση factory default, σαν αυτό που προσφέρουν οι διάφοροι κατασκευαστές notebook, ταχύτατα boot up και shut down, εγγενή υποστήριξη iso με αυτόματη και αστραπιαία δημιουργία εικονικού οπτικού μέσου, εγκατάσταση των 8 πάνω από τα 7 και μέσα από τα 7 (!) από το εικονικό DVD του Daemon, σε χρόνο 20 λεπτών, σε μηχανικό σκληρό και το κυριότερο, χωρίς να χαθεί ούτε μία εγκατεστημένη εφαρμογή, από Firefox, Chrome, 7zip, CCleaner και LibreOffice μέχρι Daemon Tools, Nokia Suite και GIMP.

 

Τα Windows 8 τέλος, είναι ταχύτατα. Ο Firefox π.χ. εκκινεί στον υποτριπλάσιο χρόνο απ' ότι στα 7, στο ίδιο σύστημα. Επίσης όταν "ανοίξουν" τα Windows από πλήρες Shut Down, έχουν ανοίξει, τελεία. Ξεχνάς δηλαδή "ρολογάκια" και λοιπά παλιακά των 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τέτοιους πρέπει να σακατέψουμε πρώτα στο ξύλο για να πάμε μπροστά!

 

Η υπόθεση σου (χρήση βιας => πρόοδος) είναι λανθασμένη.

Γιατί όμως πιστεύεις ότι χρειάζομαι ξύλο, και ειδικά σακάτεμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια λαπτοπ ρε συνάδελφε δεν μπαίνουν τα 7 ?? Ποτε δεν το συνάντησα αυτό εως τώρα ...ασε που αν τους δείξεις 5 λεπτα βάλεις και ένα pokki δεν ξεκολλάνε από τα 8..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A κατάλαβα. Κι έλεγα πού πηγαίνει χαμένος τόσος χρόνος...Στην εκκίνηση του laptop μου, στο shut down και στον χρόνο εκκίνησης του firefox. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χρόνο εκκίνησης οποιουδήποτε προγράμματος, μέσα από τα 8 παρατηρούνται βελτιωμένες επιδόσεις, αλλά πάλι αν η χρήση που κάνει κάποιος στο PC του είναι να κάθεται και να χαζεύει το desktop, ανοιγοκλείνοντας ταυτόχρονα το Start Menu, που τόσο του αρέσει και τόσο πολύ θα του λείψει, ναι δεν θα παρατηρήσει διαφορές, οπότε και μπορεί να μείνει στα 7...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνω...Εντάξει ρε παιδιά ας μην δουλευόμαστε. Τα 8 τα έχουν όσοι θέλουν κάτι καινούριο από design στον υπολογιστή τους και για να έχουν "το πιο καινούριο" software που υπάρχει. Όλα τ'άλλα είναι για κουβέντα να γίνεται. Δεν θα πορωθούμε ούτε θα τσακωθούμε κιόλας για τα 7 ή τα 8! Δεν σημαίνει όμως ότι οι υπόλοιποι αρέσκονται στις αρχαιολογίες όπως λέτε τα 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...