Προς το περιεχόμενο

Platinum 64GB Class 10 SDXC Memory Card @amazon 26 λιρες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0063QGWZM/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=computers

δωρεαν μεταφορικα.

στα reviews τα παει καλα.

ειναι χαμηλοτερη τιμη τωρα κ υπαγεται στα deal of the week που σημαινει οτι ληγει την Κυριακη η προφορα.

 

στο σκρουτζ ξεκινανε απο 50 ευρω με τα περισσοτερα καταστηματα απο 60 και πανω.

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?from=opensearch&keyphrase=64GB+Class+10+SDXC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνει γιαυτό ούτε καλές ταχύτητες έχει για usb σε σύγκριση με κάτι usb 3.0 που βγαίνουν κατα καιρούς εδώ σε τιμές 25£ και ακριβό βγαίνει στο τέλος μαζί με την αγορά του αντάπτορα.

Είναι πολύ μεγάλη για να έχει ανταπόκριση στο κοινό καλύτερη περίπτωση είναι η άλλη μνήμη αν και μικρότερη σίγουρα αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Reading speed up to 20MB/s
  • Writing speed of at least 10MB/s

 

Απο ταχυτητες ειναι για κλαματα παντως

Με 10mb/s εγγραφη, θα κανεις καμια μερα να το γεμισεις ή εστω να περασεις μεγαλο ογκο δεδομενων ή αρχειων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

memory card λεει το θεμα, ειναι για χρηση σε φωτογραφικες μηχανες/βιντεοκαμερες και η ταχυτητα αυτη καλυπτει τα περισσοτερα καταναλωτικα μοντελα της αγορας.

τωρα αν θελει καποιος να την δουλεψει σαν usb drive ή δισκο ssd ή για καφε, πιθανοτατα δεν κανει :-)

 

Υπαρχει οντως μειονεκτημα, (οπως τυχον διαβασετε κ στα reviews) και ειναι οτι για την μεταφορα των αρχειων στον Η/Υ, χρειαζεται νεος usb reader, μιας κ οι περισσοτεροι παλιοι readers, εσωτερικοι κ εξωτερικοι, δεν υποστηριζουν την καρτα...

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

memory card λεει το θεμα, ειναι για χρηση σε φωτογραφικες μηχανες/βιντεοκαμερες και η ταχυτητα αυτη καλυπτει τα περισσοτερα καταναλωτικα μοντελα της αγορας.

τωρα αν θελει καποιος να την δουλεψει σαν usb drive ή δισκο ssd ή για καφε, πιθανοτατα δεν κανει :-)

 

Υπαρχει οντως μειονεκτημα, (οπως τυχον διαβασετε κ στα reviews) και ειναι οτι για την μεταφορα των αρχειων στον Η/Υ, χρειαζεται νεος usb reader, μιας κ οι περισσοτεροι παλιοι readers, εσωτερικοι κ εξωτερικοι, δεν υποστηριζουν την καρτα...

 

Θα μου επιστρεψεις να διαφωνησω :)

 

Στην χρηση σε φωτογραφικη/καμερα, οι χαμηλες ταχυτητες αναγνωσης/εγγραφης θα δημιουργησουν ακομα μεγαλυτερο προβλημα.

Και εξηγουμαι

 

Ως γνωστον η μεταφορα αρχειων μικρου μεγεθους γινεται με χαμηλοτερες ταχυτητες σε σχεση με μεγαλα αρχεια >500-1000mb

 

Καποιος λοιπον που θα παρει μια καρτα 64γιγα για την φωτογραφική ή την καμερα του, το κανει για 2 βασικους λογους

 

1. Γιατι εχει φωτογραφικη με μεγαλη αναλυση και ευκρινεια (για τις καμερα ειναι αδιαφορο γιατι τα αρχεια βιντεο θα ειναι ετσι και αλλιως μεγαλα απο μονα τους), οποτε οι φωτογραφιες που τραβαει ειναι αρχεια αρκετα μεγαλα και οι μικρες καρτες γεμιζουν γρηγορα και ευκολα.

2. (και σε συνδοιασμο με το πανω) Γιατι δεν θελει να αδειαζει καθε τρεις και λιγο την καρτουλα του επειδη ειναι μικρη και γεμιζει ευκολα

 

Φαντασου τωρα να εχεις 64 γιγα καρτα μνημης και να εχεις γεμισει σου λεω εγω τα μισα απο αυτα

Οταν θα πας στον υπολογιστη σου να μεταφερεις τα αρχεια, για να μεταφερεις 30 γιγα μικρα αρχειακια/φωτογραφιες, θα χρειαστεις μερικες ωρες

 

Τωρα σκεψου να εισαι και καποιος που ασχολειται ημιεπαγγελματικα με την φωτογραφια, γιατι για επαγγελματια δεν το συζηταω καν, ο επαγγελματιας θα παρει γρηγορη καρτα γιατι με αυτο βγαζει το ψωμι του

Αν εισαι λοιπον ημιεπαγγελματιας φωτογραφος ή χομπιστας και γενικοτερα καποιος που γουσταρει την φωτογραφα και τραβαει παντου τα παντα, οταν θα πας στο σπιτι να αδειασεις την καρτα για να επεξεργαστεις τις φωτογραφιες σου, θα σου φυγει το κλαπετο

 

Κοινως, η αποψη μου ειναι πως εκ των πραγματων, οσο μεγαλυτερης χωριτικοτητας ειναι η καρτα μνημης, τοσο μεγαλυτερες πρεπει να ειναι και οι ταχυτητες της.

Αλλιως παιρνεις μικρες και καθαρισες

 

Εγω που εχω μια παλια ψηφιακη της πλακας, εχω μεσα μια 2αρα και για να την γεμισω χρειαζεται ενας χρονος ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω μια παλια ψηφιακη της πλακας, εχω μεσα μια 2αρα και για να την γεμισω χρειαζεται ενας χρονος ;)

Αληθεια, ποσοι απο εδω μπορει να εχουν γεμισει ή να γεμισουν σε ενα ευρυ χρονικο διαστημα (12μηνο να πουμε?) μια 64αρα καρτα με ... ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ???

Εγω παντως για την ΝΧ1000 πηρα μια ταχυτατη.... 16αρα! Και σε raw να βγαζω να την γεμισω αποκλειεται. Οι επαγγελματιες απο την αλλη (ή και οι επαγγελματιες χομπιστες) ξερουν τι παιρνουν και γιατι. Εχω φιλο που πηρε 5-6 μηχανες το τελευταιο 6μηνο και πηρε για ολες 64αρα μνημη. Ακουγεται "τρελος με την φωτογραφια"? Οι περισσοτερες ειναι στο ραφι απο την 1η μερα και οι 2 που κινει εδω κι εκει ζητημα να εχουν απο 50 κλικ...

Το μονο που πιανει ογκο ειναι το βιντεο, προσωπικα με 1 και 2GB καρτες ημουν ενταξει, μια φορα εβαλα 8αρα και με το ζορι περασα το 1GB. Ας σκεφτει ο καθενας λιγο καλυτερα τι πραγματικα του χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...