Προς το περιεχόμενο

Τι γνωσης θελει για την διαχειρηση μιας ιστοσελιδας και ενος eshop ?


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσα ίσα, ένας freelancer (πόσο μάλλον ένας CEOτζής :P ) θα πρέπει να γνωρίζει πως ένα eshop δεν είναι κάτι generic που τρέχει με έναν wizard και απλά κάθεσαι και αλλάζεις τις εικονίτσες με τα προϊόντα! Υπάρχουν eshops της πλάκας που όλα είναι έτοιμα και μπορεί ακόμη και μια ξανθιά να το παίξει manager, αλλά υπάρχουν και σοβαρά eshops που χρειάζονται υπεύθυνο και έμπειρο προσωπικό μιας και υπάρχουν 10000000 διαφορετικά θέματα που πρέπει να οργανωθούν και να συντονιστούν.

 

Προφανώς κάποιοι όταν ακούνε eshop έχουν στο μυαλό τους τον μπαρμπα Μήτσο που αξιοποίησε το ΕΣΠΑ ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, έφαγε το 80% της επιδότησης και με τα υπόλοιπα παρήγγειλε ένα "eshop" της πλάκας από μια "εταιρία" που πουλάει ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα και στο οποίο έχει να κάνει login τους τελευταίους 6 μήνες...

 

:)

 

Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα. Εγώ τουλάχιστον έχω μάθει πως όταν φτιάχνουμε μια ιστοσελίδα είτε είναι e-shop είτε όχι κάνεις μια εκπαίδευση στον ιδιοκτήτη , στο προσωπικό η σε οποιοδήποτε θέλει για να μπορεί να το χρησιμοποιεί. Ένα δύσκολο στην διαχειρηση (είτε είναι e-shop είτε όχι) ισοδυναμεί με μια κακή δουλειά από την μεριά του προγραμματιστή. Η δουλειά designer και προγραμματιστή είναι να κάνουν την ζωή εύκολη στο πελάτη/κοινό και όχι το αντίστροφο.

 

Σαφώς πελάτες μου δεν είναι το e-shop, amazon, e-bay κλπ και ούτε νομίζω ότι το παιδί αναφέρεται σε αυτά. Αλλά σε αυτήν την  δύσκολη εποχή που ζούμε δεν μπορούμε να αφήνουμε τις ευκαιρίες ανεκμετάλλευτες.

 

ΥΓ. Φίλε μην φοβάσαι πήγαινε στην δουλειά, και ύστερα αποφασίζεις αν κάνει για σένα η όχι. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα σοβαρα eshops δε ψαχνουν για υπαλληλους το δημητρακη της γειτονιας, ουτε τον πληρωνουν με το βασικο μισθο...

 

μη μπερδευεις τα πραγματα, δεν ειπε το παιδι οτι θα παει στην amazon

 

Α sorry αλλά είμαι της άποψης πως σε καμία δουλειά δεν πρέπει να απασχολούνται οι "Δημητράκηδες" της γειτονιάς! Σε αυτή την περιπτωση ο ιδιωτικός τομέας θα είχε καταντήσει σαν το ...δημόσιο. Και δεν αναφέρομαι προφανώς στα τυπικά προσόντα ενός βιογραφικού αλλά στα ουσιαστικά που έχει ο καθένας (από εναν πυρηνικό φυσικό μέχρι τον deliβερά).

 

Και απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο topic, πως ψάχνουν και καλά τον "Δημητράκη"...

 

:)

 

Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα. Εγώ τουλάχιστον έχω μάθει πως όταν φτιάχνουμε μια ιστοσελίδα είτε είναι e-shop είτε όχι κάνεις μια εκπαίδευση στον ιδιοκτήτη , στο προσωπικό η σε οποιοδήποτε θέλει για να μπορεί να το χρησιμοποιεί. Ένα δύσκολο στην διαχειρηση (είτε είναι e-shop είτε όχι) ισοδυναμεί με μια κακή δουλειά από την μεριά του προγραμματιστή. Η δουλειά designer και προγραμματιστή είναι να κάνουν την ζωή εύκολη στο πελάτη/κοινό και όχι το αντίστροφο.

 

Σαφώς πελάτες μου δεν είναι το e-shop, amazon, e-bay κλπ και ούτε νομίζω ότι το παιδί αναφέρεται σε αυτά. Αλλά σε αυτήν την  δύσκολη εποχή που ζούμε δεν μπορούμε να αφήνουμε τις ευκαιρίες ανεκμετάλλευτες.

 

ΥΓ. Φίλε μην φοβάσαι πήγαινε στην δουλειά, και ύστερα αποφασίζεις αν κάνει για σένα η όχι. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.

 

Δεν τραγικοποιώ τίποτα. Δεν αναφέρομαι στη δυσκολία μιας ιστοσελίδας αλλά στα προσόντα και τις απαιτήσεις από τον υπεύθυνο διαχείρισης. Εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία επαγγέλματος "διαχειριστής eshop" με standard specs και δεν το γνωρίζω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραγικοποιώ τίποτα. Δεν αναφέρομαι στη δυσκολία μιας ιστοσελίδας αλλά στα προσόντα και τις απαιτήσεις από τον υπεύθυνο διαχείρισης. Εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία επαγγέλματος "διαχειριστής eshop" με standard specs και δεν το γνωρίζω! :P

 

Απλά εγώ είμαι της άποψης ότι ακόμα και ο πιο αμόρφωτος με την κατάλληλη εκπαίδευση μπορεί να διαχειριστεί ένα e-shop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχετε και οι δυο δικιο απο την πλευρα σας αλλα νομιζω οτι ο γωστος μου, μου εκανε αυτη την προταση σαφως για οικομικους λογους επειδη μπορει να βρει ενα ατομο με χαμηλο μισθο πχ 200 ευρω το μηνα.

 

Τωρα αν βρεθει καποιος επαγγελματιας λογο κρισης και του προσφερει πολλα περισσοτερα πολυ πιθανον να τον προτιμησει και ας δωσει κατι παραπανω.

 

Εγω παντος του εχω στειλει mail και περιμενω διευκρινησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α sorry αλλά είμαι της άποψης πως σε καμία δουλειά δεν πρέπει να απασχολούνται οι "Δημητράκηδες" της γειτονιάς! Σε αυτή την περιπτωση ο ιδιωτικός τομέας θα είχε καταντήσει σαν το ...δημόσιο. Και δεν αναφέρομαι προφανώς στα τυπικά προσόντα ενός βιογραφικού αλλά στα ουσιαστικά που έχει ο καθένας (από εναν πυρηνικό φυσικό μέχρι τον deliβερά).

 

Και απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο topic, πως ψάχνουν και καλά τον "Δημητράκη"...

 

ουφ...

 

Παιδια εχετε και οι δυο δικιο απο την πλευρα σας αλλα νομιζω οτι ο γωστος μου, μου εκανε αυτη την προταση σαφως για οικομικους λογους επειδη μπορει να βρει ενα ατομο με χαμηλο μισθο πχ 200 ευρω το μηνα.

 

Τωρα αν βρεθει καποιος επαγγελματιας λογο κρισης και του προσφερει πολλα περισσοτερα πολυ πιθανον να τον προτιμησει και ας δωσει κατι παραπανω.

 

Εγω παντος του εχω στειλει mail και περιμενω διευκρινησεις. 

 

πιστεψε με, ειναι τοοοσο ευκολο που οταν το δεις θα γελας!

 

περιμενω εντυπωσεις να γραψεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ...

 

 

πιστεψε με, ειναι τοοοσο ευκολο που οταν το δεις θα γελας!

 

περιμενω εντυπωσεις να γραψεις.....

Κατσε μια φορα τα την παρουμε τη δουλια  :P 

Παντος σε γενικες γραμμες αν κατι με ενδιαφερει μπορω να κατσω να το μαθω οποτε αν ολα παν καλα θα κοιταξω να μαθω οτι χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...