Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router TECHNICOLOR TG582n


kesarion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαίνει πως το wireless encryption δεν είναι ενεργοποιημένο.

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις από το μενού του στο web interface ή από το cli.

Διάβασε το εγχειρίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα, αλλά μόλις πάω να σβήσω το δίκτυο από τις συνδέσεις δικτύου και να κάνω αναζήτηση και προσθήκη ξανά, κολλάει το παράθυρο "συνδέσεις δικτύου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην μπερδευεσαι .συνδεσου με καλωδιο αλλαξε το κλειδωμα βαλε wpa+wpa2 η σκετο wpa2. μετα βαλε κωδικο που θες πατα apply να το παρει και αφου το παρει τοτε βγαλε το καλωδιο και μπες με wireless αφου σβησεις το δικτυο ωστε να σου ξαναζητησει κωδικο.αν δεν το σβησεις (αναλογα τα windows) θα σου βγαλει οτι ο κωδικος η ο τυπος κλειδωματος που εχεις βαλει τα στοιχεια δεν συμφωνει με του ρουτερ.οποτε σβησε το δικτυο απο τα windows η αλλιως αλλαξε ssid στο ρουτερ για να φαινεται αλλο ssid.



επισης προληπτικα και μονο θα εβαζα καρφωτα το καναλι και οχι automatic.θα το εβαζα απο 1-11.οχι 12 οχι 13 ακομα και αν εχει τετοια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω το συγκεκριμένο router (Technicolor tg582n) και μερικές φορές ενώ το wifi εκπέμπει κανονικά

και είναι ορατό, δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο (ασύρματα) από καμία συσκευή.

Μου χει συμβεί και στο tg585 (νομίζω - τα παλιά της forthnet) αλλά είδα σημαντική βελτίωση με firmware update.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για firmware update;

Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχει τώρα, λέει μόνο

Software release: 10.2.3.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα βρεις firmware για αυτο.αν εχει θα εχει η στο Modem help .co.uk η αν εχει εδω.

http://leoforeia.gr/thomson/

αν εχει μια επιλογη για Power reduction στο wireless κλειστην.επισης βαλε καρφωτα καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Απο χτες ειμαι και εγς καινουργιος στην Forthnet και μου δωσανε το συγκεκριμενο μοντεμ χωρις ομως manual. Πως μπορω να μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ? Θελω να δω σε τι τιμες συγχρωνιζει γιατι τα site για δοκιμες ταχυτητασ μου βγαζουν max download 6~Mbps και upload 0.6~Mbps.... Λιγο δεν ειναι για 24αρα?? Ειμαι περιπου 2 χιλ απο το κεντρο που βρισκεται ο ΟΤΕ και πριν που ειναι οτενετ 2αρα(ναι καλα εγραψα 2αρα) επιανα τερμα 210kb/s σε downloads. Επισης Poulinos θυμαμαι παλια σε αλλο post εδινες ενα λινκ για download απο microsoft αν δε κανω λαθος που εβλεπες περιπου αν οντως εχεις καλο download. Ειπα να ρωτησω εδς πρωτα πριν αρχισω τα τηλεφωωα στη Forthnet....

 

Edit: τοσο χαλια??

 

Link Information

 

Uptime: 0 days, 21:03:45

 

DSL Type: ITU-T G.992.5

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 736 / 2.576

 

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 19,55 / 183,07

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,6 / 0,0

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,3 / 28,0

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 4,7

 

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----

 

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN

 

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Link (Remote): -

 

Error Seconds (Local/Remote): 708 / 0

 

FEC Errors (Up/Down): 108 / 292.560

 

CRC Errors (Up/Down): 1 / 15.343

 

HEC Errors (Up/Down): 1 / 164.903

 

 

Καμμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον οτε ειχες 2 mbit μαλλον για αυτο επιανες 200.
τωρα να εχεις 6mbps στο τεστ αλλα 2,5 sync δεν γινεται.
επισης μπορεις αντι για Microsoft η apple η nvidia η ati να κατεβασεις απο ftp αλλα τωρα δεν χρειαζεται που εγραψες τα χαρακτηριστικα της γραμμης.
κατι παει πολυ λαθος.παιζεις χαλια και πραγματι  εισαι κοντα στα 2 Km.βγαλε τα παντα απο πανω .τηλεφωνα φιλτρα splitter Κτλ και βαλε το ρουτερ στην κεντρικη και γραψε μας παλι ποσο συγχρονισε.
μηπως εχεις συναγερμο?επισης δοκιμασε και με αλλο τηλεφωνικο μηπως εχει θεμα το ηδη υπαρχον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω συναγερμο και εβαλα μονο το μοντεμ πανω στις γραμμες( πριν ειχα 2 τηλ συσκευες σε αλλες πριζες) αλλα και παλι δεν ειδα διαφορα. Αλλαξα και καλωδιο τηλεφωνου μπας και εφταιγε και αυτο αλλα τπτ. Θα παρω τηλ στην εταιρεια και βλεπουμε. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πιανουν τα χερια σου να ανοιξεις το κεντρικο πριζακι η να δοκιμασεις κατανεμητη τοτε ναι το δινεις βλαβη.δοκιμασες το ρουτερ σε αλλη πριζα περα απο αυτην που το ειχες?γιατι ολα τα αλλα τα εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Ας κάνω κι εγώ την ερώτησή μου γι' αυτό το ρούτερ. Μου χάλασε το παλιό και μου στείλανε το συγκεκριμένο με το οποίο έχω πρόβλημα με το online παιχνιδιών. Μου βγάζει firewall status:restrictive και έχω συνεχείς αποσυνδέσεις. 

 

Θα έλεγα ότι είναι θέμα σύνδεσης ή παιχνιδιού αλλά με το προηγούμενο ρούτερ siemens sl2-141 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Με το που παίρνω αυτό, αμέσως πρόβλημα.

 

Άνοιξα και απαιτούμενες πόρτες αλλά καμία αλλαγή. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

Κάτι που παρατήρησα στο link status του ρούτερ είναι ότι η IPv4 είναι connected & και η IPv6 disconnected. Παίζει ρόλο αυτό?

 

Να πω ότι τα παιχνίδια είναι σε pc

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.οτι το Ipv6 ειναι disconnected ειναι λογικο αφου παιζεις με Ipv4.α.κλεισε το firewall στο ρουτερ και σιγουρεψου για το Port forward.αν δεν πετυχει υπαρχει τροπος για να ανοιξεις ολα τα Ports κατι σαν dmz για την Ip που θες απλα πρεπει να εχεις προσβαση απο cli που ειναι λιγο ιστορια για να την αποκτησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πίσω στη forthnet και μου το άλλαξαν. Μου έδωσαν το technicolor TD5130. Μέχρι στιγμής όλα οκ. Αν συμβεί τίποτα θα επανέλθω. Btw το έχει δουλέψει κανείς το συγκεκριμένο ρούτερ? Τι λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...