Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router TECHNICOLOR TG582n


kesarion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα πίσω στη forthnet και μου το άλλαξαν. Μου έδωσαν το technicolor TD5130. Μέχρι στιγμής όλα οκ. Αν συμβεί τίποτα θα επανέλθω. Btw το έχει δουλέψει κανείς το συγκεκριμένο ρούτερ? Τι λέει?

πλεον μετα το 585 και μετα το 582 αρχιζουν να δινουν το παραπανω.δεν το εχω δοκιμασει ακομα απλα στα thomson αν εχεις δοκιμασει το ενα ειναι σαν να τα εχεις δοκιμασει ολα που λεει ο λογος.απλα τα πιο νεα μοντελα δινουν n και εχουν και καλυτερο sync.κατα τα αλλα ιδιο Interface.πολυ σταθερα σε χαλια γραμμες.καποια κοινα πραγματα.firmware δεν βρισκεις κτλ.παντως παραξενο αυτο το προβλημα που λες.καποιοι αλλοι που το ειχαν με διαφορα ρουτερς απλα ανοιγαν ολα τα Ports απλα ειναι λιγο κοπος.επισης το firewall σε μερικα θελει κλεισιμο γιατι ειναι στο Medium αν και στο medium δεν κανει block ta port forward rulez.κατα τα αλλα με οσα εχουν περασει απο τα χερια μουλ.530,536,546,585,780,787,784 δεν ειχα θεμα με το port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TD5130 είναι πιο πρόσφατο από το TG582n?

 

Πάντως για το πρόβλημα που είχα ούτε ο τεχνικός της forthnet μπορούσε να βγάλει άκρη. Έβαζα το TG582n και το firewall status: Restrictive. Έβαζα ένα άλλο ρούτερ και αμέσως firewall status: Moderate & Open. Ακόμη και πόρτες που άνοιξα τίποτα.

 

Συγνώμη τώρα για το offtopic αλλά θα ήθελα να διαβάσω έναν οδηγό (αν υπάρχει) για το πως μπορώ να λύσω το ίδιο πρόβλημα που είχα με το TG582n σε ρούτερ ενός φίλου που έχει σύνδεση hol. Poulinos αυτό που έλεγες για άνοιγμα όλων των ports (κάτι σαν dmz) πως γίνεται?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TD5130 είναι πιο πρόσφατο από το TG582n?

 

Πάντως για το πρόβλημα που είχα ούτε ο τεχνικός της forthnet μπορούσε να βγάλει άκρη. Έβαζα το TG582n και το firewall status: Restrictive. Έβαζα ένα άλλο ρούτερ και αμέσως firewall status: Moderate & Open. Ακόμη και πόρτες που άνοιξα τίποτα.

 

Συγνώμη τώρα για το offtopic αλλά θα ήθελα να διαβάσω έναν οδηγό (αν υπάρχει) για το πως μπορώ να λύσω το ίδιο πρόβλημα που είχα με το TG582n σε ρούτερ ενός φίλου που έχει σύνδεση hol. Poulinos αυτό που έλεγες για άνοιγμα όλων των ports (κάτι σαν dmz) πως γίνεται?

 

Ευχαριστώ

δεν ξερω ποιο θεωρειται πιο καινουριο να σου πω την αληθεια και τι διαφορες εχει το ενα απο το αλλο.καποιες φορες απλα εχει διαφορετικα πραγματα το ενα απο το αλλο πχ Thomson 784 vs 787.βγαζει πολλα μοντελα και η technicolor(thomson).

τωρα για αυτο που λες πρεπει να γινει δοκιμη για να δει καποιος τι γινεται αν ειναι δηλαδη καποιο προβλημα του firmware οπως λενε και για το788vn.

http://www.insomnia.gr/topic/444016-thomson-tg585-v8-nat-strict/page-2?hl=tmpllist&do=findComment&comment=4711681

 

εδω ο οδηγος .απλα πρεπει να εχεις προσβαση σε Telnet πρωτα που θελει ανοιγμα και αυτο γιατι συνηθως ειναι κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαίρεται. Είμαι κάτοχος και γω αυτού του routet και συνδρομητής της forthnet. Θέλω προκειμένου να χρησιμοποιήσω έναν δικτυακό σκληρό να ανοίξω τις θύρες  21 22 και 83 αν θυμάμαι καλά. Όταν πάω να το κάνω μου λέει πως είναι ήδη συνδεδεμένες με κάποια εφαρμογή. Οι εφαρμογές που είναι συνδεδεμένες είναι η ΗΤΤΡS και η SSH και άλλη μία. Το θέμα μου είναι ότι όταν συνδέω το δικτυακό δίσκο με αυτές και πάλι μου τις βγάζει κλειδωμένες και δεν με αφήνει να συνδεθώ. Υπάρχει καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να σβησεις τις εφαρμογες αυτες αν θες να τις ονομασεις αλλιως κτλ.

κανε port forward την θυρα πχ 22 και μετα βαλτην στο mtorrent και ανοιξε το.μετα ταυτοχρονα πηγαινε στο www.canyouseeme.org και δες αν ειναι ανοιχτη.εγω το εκανα που εχω forthnet.με την 22 θυρα επαιξε τουλαχιστον.με την 21 δεν μου πετυχε μου την βγαζει κλειστη.υπαρχει και τροπος να κανεις dmz αλλα ειναι λιγο ιστορια γιατι γινεται απο telnet.



Μπορει να μου βγαινει failed Η 21 γιατι μπορει να μην την δεχεται τo mtorrent λογω οτι ειναι το Port γα ftp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Θα κάνω λίγο "hijack" στο θέμα, για να ρωτήσω το εξής.

 

Ένας φίλος μου έχει το ίδιο router από forthnet και αντιμετωπίζει το εξής παράδοξο πρόβλημα.

Όταν γίνεται κάποια διακοπή ρεύματος (δυστυχώς, δεν είναι σπάνιο στην περιοχή του) μετά δεν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα στο router, παρόλο που εκπέμπει κανονικά. Ακόμα κι αν το ανοιγοκλείσει από το κουμπί από πίσω, δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να το κάνει reset για να συνέλθει.

 

Επειδή, δεν έχει πάρει τη forthnet για να ρωτήσει τι φταίει και παράλληλα είναι αδαής σε τέτοιου είδους θέματα, κατόπιν συστάσεών μου κάνει την εξής πατέντα. Έχει δημιουργήσει ένα backup με τις πλήρεις ρυθμίσεις και μετά τις διακοπές ρεύματος κάνει reset, συνδέει το router ενσύρματα με 10μετρο καλώδιο στον Η/Υ που είναι στο άλλο δωμάτιο και κάνει restore από το αρχείο backup για να επαναφέρει το router όπως ήταν πριν, οπότε φυσικά συνδέεται κανονικά και wireless. Όμως, αυτή δεν είναι λύση, αλλά πατέντα και ούτε θεωρείται λύση να αγοράσει ups μόνο για το router που είναι στο άλλο δωμάτιο, ώστε να μην κλείνει ποτέ, ούτε και στις διακοπές ρεύματος.

 

Συνεπώς, ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει ή αν είναι ελαττωματικό το router; Υπάρχει κάποια λύση;

 

Αν είναι θέμα firmware, δεν βλέπω να έχει βγει κάποιο πιο νέο από το 10.2.3.0 που φοράει τώρα. Τουλάχιστον, η forthnet δεν έχει κανένα. Στο modem-help υπάρχει μεν το 10.2.5, αλλά βγήκε μόλις πριν 3-4 μέρες (με μόλις 3 hits) και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω λίγο "hijack" στο θέμα, για να ρωτήσω το εξής.

 

Ένας φίλος μου έχει το ίδιο router από forthnet και αντιμετωπίζει το εξής παράδοξο πρόβλημα.

Όταν γίνεται κάποια διακοπή ρεύματος (δυστυχώς, δεν είναι σπάνιο στην περιοχή του) μετά δεν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα στο router, παρόλο που εκπέμπει κανονικά. Ακόμα κι αν το ανοιγοκλείσει από το κουμπί από πίσω, δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να το κάνει reset για να συνέλθει.

 

Επειδή, δεν έχει πάρει τη forthnet για να ρωτήσει τι φταίει και παράλληλα είναι αδαής σε τέτοιου είδους θέματα, κατόπιν συστάσεών μου κάνει την εξής πατέντα. Έχει δημιουργήσει ένα backup με τις πλήρεις ρυθμίσεις και μετά τις διακοπές ρεύματος κάνει reset, συνδέει το router ενσύρματα με 10μετρο καλώδιο στον Η/Υ που είναι στο άλλο δωμάτιο και κάνει restore από το αρχείο backup για να επαναφέρει το router όπως ήταν πριν, οπότε φυσικά συνδέεται κανονικά και wireless. Όμως, αυτή δεν είναι λύση, αλλά πατέντα και ούτε θεωρείται λύση να αγοράσει ups μόνο για το router που είναι στο άλλο δωμάτιο, ώστε να μην κλείνει ποτέ, ούτε και στις διακοπές ρεύματος.

 

Συνεπώς, ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει ή αν είναι ελαττωματικό το router; Υπάρχει κάποια λύση;

 

Αν είναι θέμα firmware, δεν βλέπω να έχει βγει κάποιο πιο νέο από το 10.2.3.0 που φοράει τώρα. Τουλάχιστον, η forthnet δεν έχει κανένα. Στο modem-help υπάρχει μεν το 10.2.5, αλλά βγήκε μόλις πριν 3-4 μέρες (με μόλις 3 hits) και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

αν ειναι Generic to firmware δεν θα εχει θεματα γενικοτερα.συν οτι ανα πασα στιγμη ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ μπορει να το ξαναπερασει.δεν νομιζω να το εχει αλλα οκ.απλα αν εχει vdsl (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VDSL)μετα πρεπει να βαλει manual το vlan id.κατα τα αλλα με αλλο λαπτοπ το κανει αυτο το προβλημα?επισης πεστου να βαλει καρφωτα καναλι στο ρουτερ και οχι automatic και να βαλει πχ καναλι 9 και να μας πει αν θα το ξανακανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ανέλαβε να μου απαντήσει ο master των δικτυακών poulinos, νομίζω ότι θα βρεθεί η λύση :-)
Λοιπόν, ας τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

αν ειναι Generic to firmware δεν θα εχει θεματα γενικοτερα.

Υπάρχουν 2 firmwares, τα DANT-1/r10.2.5/ και DANT-1/r10.2.5/uno.net/ και δεν γράφουν κάτι για generic όπως π.χ. το DANT-T/r10.2.0/Generic/, οπότε δεν νομίζω να είναι generic. Επιπλέον, τώρα που το ξανακοιτάζω, αν θυμάμαι καλά, τα router της forthnet έχουν Board Name "DANT-T", οπότε σίγουρα δεν μας κάνει κάποιο από τα 2 που ανέφερα. Θα επικοινωνήσω αύριο με το φίλο μου για να μου το επιβεβαιώσει.

συν οτι ανα πασα στιγμη ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ μπορει να το ξαναπερασει.δεν νομιζω να το εχει αλλα οκ.

Πολύ σωστά υπέθεσες. Δεν το έχει και δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της forthnet.

απλα αν εχει vdsl μετα πρεπει να βαλει manual το vlan id.

Δεν έχει vdsl, οπότε δεν θα είχε αυτή την επιπλέον σκοτούρα ρύθμισης μετά από update.

κατα τα αλλα με αλλο λαπτοπ το κανει αυτο το προβλημα?

Ο υπολογιστής που είναι μόνιμα συνδεδεμένος ασύρματα στο router είναι ένα desktop pc με ασύρματη κάρτα δικτύου (εναλλακτικά, υπάρχει και usb στικάκι). Όταν δημιουργείται το πρόβλημα (μόνο μετά από διακοπή ρεύματος), δεν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα καμία συσκευή από τις υπάρχουσες, που είναι το desktop pc, ένα laptop, ένα smartphone, ένα iphone και ένα ipad. Άρα, υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι γενικό. Για να γίνω πιο σαφής, το πρόβλημα είναι η παντελής αποτυχία ασύρματης σύνδεσης (ενώ εκπέμπει κανονικά το router) όπου βγαίνει μήνυμα λάθους για την αδύνατη επίτευξη σύνδεσης και όχι η αδυναμία να πάρουν i.p. οι συσκευές αφού δεν φτάνουν καν στο σημείο αυτό, γιατί πρώτα πρέπει να γίνει σύνδεση, που δεν γίνεται. Ενσύρματα, παίρνουν κανονικά i.p. και λειτουργούν σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

επισης πεστου να βαλει καρφωτα καναλι στο ρουτερ και οχι automatic και να βαλει πχ καναλι 9 και να μας πει αν θα το ξανακανει.

Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά το θεώρησα δευτερευούσης σημασίας, επειδή στη γειτονιά υπάρχουν ελάχιστα router με ασύρματη εκπομπή που θα μπορούσαν να κάνουν παρεμβολή. Υπάρχει όμως ένα που είναι πολύ κοντά με ισχυρό σήμα (σε άλλο διαμέρισμα, αλλά στην ουσία στο διπλανό δωμάτιο) και ίσως αυτό να κάνει κάποια παρεμβολή. Οπότε ήδη πρότεινα στο φίλο μου κι έβαλε το 9 κανάλι καρφωτό για να το δοκιμάσει στην πράξη. Επίσης, του είπα κι έκλεισε το "Power reduction" (ήταν τικαρισμένο το enabled), κάτι που διάβασα από εσένα σε προηγούμενο post του ίδιου θέματος. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη της εν λόγω λειτουργίας.

Μέσα στο ΣΚ, θα προτείνω στο φίλο μου να προκαλέσει μερικές "τεχνητές" διακοπές ρεύματος για να το δοκιμάσει στην πράξη και θα επανέλθω με νεώτερα!

Επεξ/σία από akakios1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και περα απο το καναλι εφοσον λες οτι δεν του δινει  ip ας δοκιμασει

α.να αφησει το δικτυο ξεκλειδωτο

β.να δωσει σε ενα μηχανημα καρφωτα ip να δουμε αν φταιει το wireless η φταιει ο dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του περασμένου της ώρας που έγραψα το τελευταίο μου post, προφανώς δεν το εξήγησα σωστά, οπότε τώρα το επαναδιατύπωσα για να γίνει πιο ξεκάθαρο. Για να μην το ψάχνεις στο παραθέτω εδώ:

Για να γίνω πιο σαφής, το πρόβλημα είναι η παντελής αποτυχία ασύρματης σύνδεσης (ενώ εκπέμπει κανονικά το router) όπου βγαίνει μήνυμα λάθους για την αδύνατη επίτευξη σύνδεσης και όχι η αδυναμία να πάρουν i.p. οι συσκευές αφού δεν φτάνουν καν στο σημείο αυτό, γιατί πρώτα πρέπει να γίνει σύνδεση, που δεν γίνεται. Ενσύρματα, παίρνουν κανονικά i.p. και λειτουργούν σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Άρα, δεν τίθεται θέμα dhcp ή τουλάχιστον δεν ξέρουμε αν υπάρχει και τέτοιο ζήτημα όταν κολλάει η ασύρματη εκπομπή, γιατί οι συσκευές δεν φτάνουν στο σημείο να ζητήσουν i.p. αφού δεν συνδέονται καν. Οπότε, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε στο θέμα του wifi και να δούμε αν επιλυθεί τελικά και μετά βλέπουμε αν προκύψει και ζήτημα dhcp.

 

Θα επανέλθω με νέα από το φίλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια .γιατι σε καποιο σημειο νομιζα οτι εγραφες οτιδεν παιρνουν Ip και οτι συνδεεονται.αρα ξεκιναμε με αλλαγη το καναλι απο automatic σε manual και επισης δοκιμη με ξεκλειδωτο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

το έχω και γω το router. Αν πέσει το ρεύμα πρέπει να μπεις από lan στο Home Network->Wireless->Configure->Apply (χωρίς καμία αλλαγή) για να μπορέσεις αν μπεις από wifi ξανά. Πολλά προβλήματα με wifi κυρίως dhcp. Συνιστώ static ip και dns της forthnet και όχι του router. Αυτά με έκδοση 10.2.3.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το έχω και γω το router. Αν πέσει το ρεύμα πρέπει να μπεις από lan στο Home Network->Wireless->Configure->Apply (χωρίς καμία αλλαγή) για να μπορέσεις αν μπεις από wifi ξανά. Πολλά προβλήματα με wifi κυρίως dhcp. Συνιστώ static ip και dns της forthnet και όχι του router. Αυτά με έκδοση 10.2.3.0

μπορει καποιος να δει και εδω για πιο νεο firmware μηπως υπαρχει (υπαρχει ενα 10.2.5.2 αλλα ειναι Custom απο plus net(DANT-T) οπως και ενα αλλο που ειναι custom απο uno.net(DANT-1).εχει και καποια generic γενικοτερα αλλα και custom.επισης ο παροχος μπορει να εχει και κανα πιο νεο στην σελιδα του.αν εχει επιλογη για wps και power reduction καλο ειναι να τα κλεινει καποιος.οσα εχουν και wds τους το κλεινω απο Telnet συνηθως.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG582n/v1/Firmware/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...