Προς το περιεχόμενο

υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω κάπου ό,τι έγραψα από TV?


sumvec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς συγνώμη αν η ερώτηση παραβαινει κανονισμούς του site.

Πιστεύω πολλοί θα το έχουν ψάξει. Συγκεκριμενα έχω γράψει σε ext usb hdd από μία sony bravia. Ο δίσκος φορμαρίστηκε ειδικά από την TV και όπως έχουν τα πράγματα δε μπορώ να τον ανοίξω στα windows (ένεκα copyright κτλ.). Γνωρίζει κανείς ψαγμένος καμια πατέντα ώστε να καταφέρω να έχω πρόσβαση από το pc; Ξέρω ότι γίνεται με linux, αλλά δεν έχω.

Αν συνδέσω 2ο hdd με την TV θα καταφέρω να τα μεταφέρω εκεί και κατόπιν να τα ανοίξω στα win7;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει σχέση με clopyright...απλά τα windows αγνοούν ότι δεν είναι από την microsoft οπότε δεν βλέπουν και ext.

Αν δεν θέλεις να περάσεις linux έστω και σε εικονικό περιβάλλον τότε υπάρχουν και προγραμματάκια που θα σε αφήσουν τουλάχιστον να διαβάσεις τα αρχεία.

Ενδεικτικά:

http://www.howtoforge.com/access-linux-partitions-from-windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ευχαριστω, θα το κοιταξω

 

...για το clopyright,   νομίζω η sony να είχε κατά νου σχετικές νομοθεσίες, ώστε να το κάνει έτσι που να μη μπορει να ανοιξει κανεις αλλού, πέρα από την ίδια την TV, όσα εχει γράψει από αυτήν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το "έτσι" της Σόνης, δεν είναι άλλο παρά "κωδικοποίηση" (πολύ μπακάλικο το σφάξιμο του όρου, αλλά) σε συγκεκριμένο file system το οποίο τα Windows δεν μπορούν να δουν.

(...στην ουσία δηλαδή αυτό που είπε κι ο Έλφης...)

 

Έτσι για την ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...