Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση desktop στα 600 ευρώ.


johnny.tifosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω να φτιάξω ένα καινούριο desktop για την αδερφή μου. Θέλει να τρέχει προγράμματα όπως Photoshop και Autocad για τις εργασίες της σχολής της (αρχιτεκτονική). Επειδή το PC που θα φτιάξω θα πάει στην πόλη που σπουδάζει και δεν πρόκειται να το ξαναδώ, θέλω να είναι αξιόπιστο και να έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις για μια 5ετία τουλάχιστον μιας και δεν προβλέπεται να αναβαθμιστεί. Ορίστε και η συμπληρωμένη φόρμα:

 

Ποσό που διαθέτουμε : γύρω στα 600 ευρώ πιστεύω ότι είναι αρκετά.

Χρήση υπολογιστή : Browsing και εργασίες για την σχολή

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop, Autocad, Mathematica, Archicad. Φυσικά όχι για επαγγελματική χρήση, αρκεί αυτά τα προγράμματα να τρέχουν άνετα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι χρειαζόμαστε οθόνη

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αγία Παρασκευή.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Αδιάφορο, αρκεί να έχει δωρεάν μεταφορικά και αντικαταβολή, ή να βρίσκεται σε κοντινή ή εύκολα προσβάσιμη περιοχή για να παραλάβω ο ίδιος. Κυνηγάω τις καλύτερες τιμές.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από μένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι. Έχω τα Windows 7 Pro 64bit

 

Διαβάζοντας αρκετό καιρό το φόρουμ, έχω κάνει μια πρώτη σύνθεση και θα ήθελα να την αξιολογήσετε, και κυρίως να βρείτε τυχόν λάθη ασυμβατότητας στο hardware που μπορεί να κοστίσουν ακριβά.

 

Κουτί: ASUS VENTO TA-K51 23 ευρώ

δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ακριβότερο

Επεξεργαστής: AMD A10-5800K 119,6 ευρώ

διάβασα ότι είναι ισάξιος του core i3 3220, ακόμη και ανώτερος στο photoshop. Επίσης, ελπίζω ότι τα ενσωματωμένα γραφικά του θα είναι επαρκή για το autocad. Τον επέλεξα και να να αποφύγω το επιπλέον κόστος της ανεξάρτητης κάρτας γραφικών, μιας και το PC δεν προορίζεται για gaming.

RAM: δεν έχω αποφασίσει ακόμη. ψάχνω για κάποια DDR3 8GB στα 1600ΜΗz μέχρι να βρεθεί κάποια καλή ευκαιρία γιατί ανέβηκαν οι τιμές. Εκτός κι αν θεωρείτε ότι στα 1333MHz δεν θα υπάρχει διαφορά.

Μητρική: ASRock FM2A75 Pro4-M 67 ευρώ

θέλω μια μητρική που να έχει SATA 3, USB 3 και θύρα pci-express x1 για εσωτερική κάρτα wifi. Επίσης τα παραπάνω από 2 dimm slots είναι καλοδεχούμενα.

Σκληρός: Hitachi Deskstar 7K1000.C 500GB 3,5" 53 ευρώ

DVD: Samsung SH-224BB DVD-RW 24x 17 ευρώ

Οθόνη: LG IPS224V-BN 21.5" LED Monitor 135 ευρώ

Την επέλεξα ως την φτηνότερη IPS οθόνη.

Ποντίκι: Microsoft Optical 100 6 ευρώ

Πληκτρολόγιο: Microsoft 200 Wired 9 ευρώ

Τροφοδοτικό: Corsair VS Series 450W 45 ευρώ

το επέλεξα ως το φτηνότερο τροφοδοτικό Corsair (έχω διαβάσει ότι θεωρούνται από τα καλύτερα)

Κάρτα WiFi: TP-LINK TL-WN781ND 9 ευρώ

Μπροστινό case fan: XILENCE RED WING FAN 120MM 4 ευρώ

 

Υπάρχει ήδη αγορασμένος ένας SSD Sandisk 128gb στα 79 ευρώ από το Πλαίσιο.

 

Όλα αυτά βγαίνουν στα 604 ευρώ. Οι παραγγελίες δεν θα γίνουν όλες τώρα. Απλώς θέλω να καταλήξω στα βασικά κομμάτια, και θα αγοράζω ότι βρίσκω διαθέσιμο και σε καλή τιμή.

 

Φυσικά οποιεσδήποτε αλλαγές/διορθώσεις σε αυτή την σύνθεση είναι ευπρόσδεκτες, αρκεί να μην ανεβάζουν άσκοπα το κόστος.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οθόνη 23"άρα !!! ακόμα και αν δεν είναι IPS !!!

 

Μνήμες θα βάλεις ή στα 1866Mhz ή στα 2133Mhz ! 

 

http://www.skroutz.gr/s/1997642/Geil-EVO-Corsa-8GB-DDR3-2133MHz-CL11-Dual-Channel.html

 

Κουτί κάποιο με καλύτερο αερισμό και USB III !!

 

Πχ. SHARKOON MS 140 USB III το οποίο είναι μια Micro ATX για να μην πιάνει χώρο με 140άρη ανεμιστήρα χαμηλών στροφών = χαμηλός θόρυβος !

 

Sharkoon_MS140.jpg

 

 

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις και πολλά ! Ο A10-5800 σκοτώνει πολύ ποιο μεγάλους επεξεργαστές από I3 όταν μιλάμε για συνολική απόδοση APU (open cl κ.λ.π.)  !

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=LYh2zQcO2wA&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=YNOPZAcRnj4&feature=player_embedded

 

opencl%20winzip.png

 

attachment.php?attachmentid=119696&d=136

 

ενώ κλοκάρει κιόλας και την κάρτα και τους πυρήνες !

 

Το socket του FM2 είναι αναβαθμίσιμο, η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κάνει crossfire με εξωτερικές για ενδυνάμωση επιδόσεων και η πλατφόρμα του είναι ότι ποιο πλήρες σε χαμηλές τιμές !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 23άρα; Θεωρούσα ήδη την 21,5" υπερβολική. Για να παραμείνω στα ίδια λεφτά θα πρέπει να πάρω κάποια οθόνη που δεν είναι IPS. Διαβάζω στο φόρουμ να γράφεις ότι η FullHD είναι μεγάλη για τόσες ίντσες, όμως έχω δοκιμάσει σε μια τηλεόραση 21.5" FullHD και μου φαίνεται μια χαρά. Στο κάτω κάτω μπορείς να "ζουμάρεις" στο 125% μέσα από το control panel.

 

Κατα τ'άλλα η σύνθεση είναι ΟΚ; Σκέφτομαι το δεύτερο κομμάτι που θα πάρω να είναι η κάρτα wifi που βγήκε σήμερα στα 9 ευρώ στο topsystems. Είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραλάβω ο ίδιος, το κατάστημα είναι κοντά στο σπίτι μου. Οι παραγγελίες για τα σημαντικά κομμάτια θα γίνουν μαζεμένες κάποια στιγμή. Αυτά που γράφεις για την οθόνη τα έχω λάβει υπ'όψη μου και θα ρωτήσω και την αδερφή μου, επειδή η οθόνη θα μπει στο γραφείο της υπάρχει και το χωροταξικό στην μέση :-D

 

edit: τώρα είδα τι γράφεις για τις μνήμες και το κουτί. Αυτές οι αλλαγές ανεβάζουν πολύ το κόστος και φοβάμαι ότι δεν προσφέρουν σημαντική διαφορά. Μνήμες 2133 MHZ και καλό κουτί σε ντεσκτοπ των 600ευρώ είναι πολυτέλειες που δεν χωράνε. Αν το PC ήταν για μένα ΟΚ, αλλά η αδερφή μου δεν έχει ιδέα από hardware. Δεν την νοιάζει όυτε τι είναι overclocking, ούτε αν το τάδε κουτί έχει καλύτερο αερισμό. Θέλουμε ένα απλό PC που να κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί και οι μνήμες δεν είναι ακριβές !!! 

 

Ο επεξεργαστής αυτός θέλει υψηλά χρονισμένες μνήμες για να αποδόσει η κάρτα γραφικών του ! Δεν είναι τυχαίο που σου το προτείνω !!! 

 

 

Κοίταξε διαφορά που έχει ανάλογα τις μνήμες που χρησιμοποιείς !!
 

 

 

3DV.png

 

Dirt.png

 

Batman.png

 

 

AMD A10-5800K (120€)

 

 

 

ASROCK FM2 A75 PRO4M (67€)

 

GEIL 8GB DDR3 2133Mhz (59€) 

 

HITACHI 7K1000D 500GB (50€)

 

SAMSUNG 22X SATA DVD-RW (17€)

 

BEQUIET SYSTEM POWER 7 300Watt (35€)  ή THERMALTAKE 430Watt (42€)

 

LG IPS 234V (149€ )

 

SHARKOON MS 140 (39€)

 

LOGITECH WIR. KM250 πληκτρολόγιο ποντίκι  (22€)

 

TP LINK κάρτα 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

565€ όλα μαζί !!! 

 

Πως σου βγαίνει εσένα πάνω από 600€ ?"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς τον SSD που έχω ήδη αγοράσει (κακώς δεν ανέφερα ότι πρέπει να αφαιρεθεί από τα 600 ευρώ :-D ), και υπολόγισα να δώσω λιγότερα από 40 ευρώ για ram. Αφού το PC δεν προορίζεται για παιχνίδια, τότε η ταχύτητα της μνήμης μάλλον δεν παίζει ρόλο. Και το συγκεκτριμένο Asus κουτί το επέλεξα γιατί ήταν το μόνο φτηνό που δέχεται ανεμιστήρες 120mm. Επειδή το μπάτζετ δεν είναι ακόμη οριστικό δεν αποκλείω τίποτα, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι υπάρχουν λεφτά για "κάψιμο". Προσπαθώ να χωρέσω μόνο τα απολύτως αναγκαία. σε ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυα απο το vento. Δεν χωραει ανεμιστηρας εκει με την καμια.

Πως γίνεται να μην χωράει ανεμιστήρας; Αφού είναι μεγάλο κουτί και το γράφει και στα specs.

 

Δεν λέω, ωραίο φαίνεται το sharkoon που γράφτηκε πιο πάνω, αλλά μου φαίνεται κάπως κλειστοφοβικό. Θα χωρέσουν κανονικά όλα τα εξαρτήματα μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις εκπτωσεις στο κουτι δεν αλλαζει ευκολα, μεινe με το Sharkoon. Οι μνημες στα 2166MHz αξιζουν αν ενδιαφερεσαι για παιχνιδια, αν οχι δες και αυτες που ειναι 10 ευρω φθηνοτερες απο το digital-master. Δεν συμφερει όμως να πας σε ακομη φθηνοτερες, θα μεινει ο APU ανεκμεταλλευτος και θα γλιτωσεις ευτελες ποσο, περιπου 5-6 ευρω.

post-247983-0-52491300-1360593173_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, χαίρομαι αν όντως απέφυγα την αγορά ενός κακού κουτιού. Αν έχετε να προτείνετε κάτι εξίσου καλό με το sharkoon αλλά κάτω από τα 40 ευρώ είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...