Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ηχο σε υπολογιστη


fantomas 7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ...

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα καποια στιγμη αλλαξα καρτα γραφικων και τροφοδοτικο ....μετα απο λιγο καιρο εντοπισα οτι δεν εχω ηχο στα ηχεια μου ...στην διαχειρηση ειναι ολα οκ ,ενταση ειναι ολα οκ η συσκευη ειναι η προεπιλεγμενη.bios δεν ειδα κατι disable .βρηκα το cd της μητρικης και ξανα περασα τους drivers τπτ ( η καρτα ειναι on board ) αφου πρωτα απεγκατεστησα τους παλιους  ΜΕ ΤΟ SWEEPER,  εκανα update τους drivers παλι τπτ ...τσεκαρα τα ηχεια σε αλλη συσκευη και παιζουν κανονικα .το καρφι το εχω στην πισω πρασινη υποδοχη ακομα και οταν το βαλω μπροστα που εχω εξοδο για ακουστικα παλι τπτ

παιζουν ολα τα players αλλα ηχο πουθενα εννοειτε ουτε οταν ανοιγοκλεινω το pc....mexri kai ενα διαγνωστικο της microsoft κατεβασα ολα καλα ....λεει....ηχο ομως δεν ακουω!!

 

eca122b5b4564c1d9fe8dc1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τί κάρτα γραφικών έβαλες? Συνήθως αυτό συμβαίνει αν η καρτα έχει ενσωματωμένο ήχο πάνω και γίνεται conflict με τα ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μια της nvidia. εχει drivers για δικο της ηχο την ξαναεγκατεστησα χωρις τον ηχο και τοτε μου βγαζει με θαυμαστικο στην διαχειρηση αλλα παλι δεν παιζουν τα ηχεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μια της nvidia. εχει drivers για δικο της ηχο την ξαναεγκατεστησα χωρις τον ηχο και τοτε μου βγαζει με θαυμαστικο στην διαχειρηση αλλα παλι δεν παιζουν τα ηχεια ...

Δεν είναι το θέμα εγκατάστασης χωρίς τον ήχο, πρέπει κάπως να γίνει override. Το χα κάνει πιο παλιά αλλά δε θυμάμαι κάτσε να δω. 

 

Πρέπει να κοιτάξεις μέσα στα BIOS, πρέπει λογικά να έχει επιλογή να απενεργοποιήσεις το integrated audio της κάρτας γραφικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα κατι στο bios  .αν ξερει καποιος να με καθοδηγησει πως ακριβως θα το κανω...

ποια nvidia εχεις?

 

Για πήγαινε στο Control Panel στο Sound section και δες αν ειναι επιλεγμένο το Speakers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε στη γραμμη εντολων services.msc και ψαξε τον ηχο των windows.Εκει κανε δεξι κλικ,ιδιοτητες και τσεκαρε στο Γενικα αν ειναι στο αυτοματο,αν δεν ειναι καντο και πατα αποδοχη και restart.Πεσ αν λειτουργησε

post-250709-0-40603100-1360656623_thumb.png

post-250709-0-05287600-1360656627_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok πηγαινε στηδιαχειριση συσκευων και στην προβολη τικαρε την εμφανιση κρυφων συσκευων.Δες τωρα αν σου εβγαλε καποια παλια συσκευη(με αχνα γραμματα).Αν ναι,δεξι κλικ,ιδιοτητες και καταργηση,restart.Αν οχι τοτε με δεξι κλικ καθε συσκευη ηχου και στις ιδιοτητες κανε ενημερωση των οδηγων.Αυτο θα το κανεις σε ολες

Αν και αυτο δεν λειτουργησει δοκιμασε ν,απενεργοποιησεις ολεσ τισ συσκευεσ ηχου Nvidia και αν μεινεισ μονο με την Realtec.Αυτο παλι απο την διαχειριση συσκευων δεξι κλικ σε καθε συσκευη,προγραμμα οδηγησης,απενεργοποιηση.

Aυτο ειπες το δοκιμασες ετσι?

post-250709-0-77863200-1360658049_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπότι βλέπω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στα BIOS και να αλλάξεις την επιλογή για onboard sound. 

 

ΒΙΟS

Advanced - Device Options - Integrated audio 

Θα το βάλεις enable οχι auto. 

 

επίσης δες αν έχεις τους πιο καινούριους drivers για την ξεχωριστή κάρτα ήχου σου. και μετά επανεκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξιά κάτω θα δεις ένα ηχειάκι. Κάνε δεξί πλήκτρο πάνω του και πάτα το Playback Devices (κάνε την ελληνική μετάφραση αν έχεις Greek). Θα ανοίξει ένα τέτοιο:

 

post-71156-0-29427000-1360658712_thumb.png

 

Δες αν είναι το speaker τσεκαρισμένο και όχι το HDMI output

 

Βέβαια ότι σου εμφανίζει τέσσερα NVIDIA High Definition Audio είναι μια ένδειξη ότι κάτι έχει γίνει "κουλουβάχατα" στους drivers. Δες το δικό μου με CF 5850 που εμφανίζει δύο (εσένα έπρεπε ένα):

 

post-71156-0-28563500-1360658987_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειμαι παλι ...

 

το προβλημα παραμενει μετα απο τις παρακατω κινησεις ...

 

ενημερωσα ολους τους drivers ...

 

απεγκατεστησα τους drivers  της nvidia  59250c23a5764d1a9f59496.png

 

το κακο ειναι  οτι οταν κανω restart ξαναβλεπει τους drivers της nvidia

 

9412bdc1583540f2a15e55a.png

 

 

3bc3edb738154b80b8c7cba.png

 

 

me αποτελεσμα αυτο

 

dd56cde9683444ae92e3f93.png

 

 

στο bios στο advance βλεπω αυτα :

 

35950c56f62a423f9df47ad.png

 

 

88957292241f4e85a88d79e.png

 

 

κατω δεξια το ηχειακι μου δινει αυτες τις εντολες :  ανοιγμα της ρυθμισης εντασης ηχειου και διορθωση ιδιοτητων του ηχου ...

 

 

8ef96940fbe749428f72a4d.png

 

 

μεσα απο το κοντρολ πανελ ρυθμισεις ηχου

 

0ed86e2e8d024751ade7bb0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...