Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ηχο σε υπολογιστη


fantomas 7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ MEDIA PLAYER  ΠΧ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 

 

 

Δεν εχει να κανει αυτο φιλε, απο τα properties του ηχου δε μπορεις να το δεις αυτο που σου ζηταω? Στα χπ μπορεις να το δεις (νομιζω) απο τις ιδιοτητες του playback , πινακας ελεγχου> ηχοι, k.l.p.  

 

Δεν εχω προχειρο μηχανημα αυτη τη στιγμη με xp για να το επιβεβαιωσω.  Μπορει να συμβαινουν ολα αυτα που λενε τα παιδια, αλλα αμα δεν επιβεβαιωσεις πρωτα οτι δουλευει η καρτα σου, δωρον αδωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αρχηγέ, με σχετική επιφύλαξη, επειδή είχα αντιμετωπίσει στα XP παρόμοιο πρόβλημα παλαιότερα (χανόταν ο ήχος στα καλά καθούμενα), τελικώς λύθηκε όταν πέρασα το SP3. Ήθελε μία από τις ενημερώσεις που περιέχει, η οποία διόρθωνε κάποια προβλήματα σε συστήματα με on board κάρτα ήχου τής Realtek.

 

Λες να είναι αυτό; Ας μας πει ο ts αν έχει το SP3 περασμένο... 

 

 

SP3 ΚΟΜΠΛΕ

Dgv0xqW.png

 

Δεν εχει να κανει αυτο φιλε, απο τα properties του ηχου δε μπορεις να το δεις αυτο που σου ζηταω? Στα χπ μπορεις να το δεις (νομιζω) απο τις ιδιοτητες του playback , πινακας ελεγχου> ηχοι, k.l.p.  

 

Δεν εχω προχειρο μηχανημα αυτη τη στιγμη με xp για να το επιβεβαιωσω.  Μπορει να συμβαινουν ολα αυτα που λενε τα παιδια, αλλα αμα δεν επιβεβαιωσεις πρωτα οτι δουλευει η καρτα σου, δωρον αδωρο

 

και στο δικο μου (με xp  και αυτο) δεν βρηκα κατι που να μου δειχνει κατι τετοιο οταν παιζει μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοημερες !!!!

 

bios αναβαθμιστηκε καποιες ενημερωσεις των windows ενημερωθηκαν ...προβλημα ιδιο και απαραλαχτο ....

 

3cde930099104a0783e3a04.png

 

 

επισης δεν ξερω αν αυτο βοηθαει τον φιλο rfc που ελεγε για το εικονιδιο ή καποιον αλλο ...

 

οταν κατω δεξια στο εικονιδιο με το ηχειακι παιξω σιγαση ή οχι (on-of) μεσα απο τα ηχεια ακουγεται το τικ-τακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

 

Αν ακους τικ τακ εχεις παλινδρομηση φιλε. Κατα 99% για μενα εχεις καμενη καρτα. Δοκιμασε με καμια PCI τσαμπε να δεις αν παιζεις ηχο με αυτον τον τροπο.

 

 

edit: Για να ειμαι πιο βεβαιος, μετα το bios update που εκανες, κανε και ενα clear cmos, χωρις καμια καρτα πανω στο pc σου και ανοιξε τον μια, εξακολουθωντας να μην εχεις καμια καρτα πανω...... μηπως και.....

 

Αν εχεις ενσωματωμενη VGA, να εχεις αυτη κουμπωμενη για την δοκιμη και οχι καποια αλλη pci πανω στη μητρικη, ολα εξω απο τη τη μητρικη. Αν δεν εχεις θα κανεις clear cmos χωρις την PCI VGA πανω της και μετα θα κουμπωσεις την καρτα σου για να εχεις vga.... μετα το clear cmos.

Επεξ/σία από rfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τοποθετηθηκε εξ καρτα ( usb ) και τα ηχεια παιζουν κανονικα ...

 

το μονο που μενει μετα απο τοση προσπαθεια ειναι να ειναι καμμενο το τσιπακι του ηχου στην on board ...αλλη εξηγηση δεν βρισκουμε ουτε απο εδω ουτε με τεχνικο που μιλαγα ( επαρχια βλεπεις δυσκολο το ελα ή στο φερνω να το δεις )

 

 

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ  Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ...

 

ΥΣ...θα δω παντως μια και το μικροβιο το εχω μεσα μου πως θα μετρησω την καρτα να δω αν οντως ειναι καμμενο  ( με πολυμετρο???θα το ψαξω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που σου ειπα με το clear cmos.

 

Καλυτερα να μην ασχοληθεις περαιτερω θα ελεγα για να μη καψεις τη μητρικη σου. Ο κανονας ειναι οτι ποτε δε βαζουμε-βγαζουμε το βυσμα του ηχου με ανοιχτο τον ηχο. Κλεινεις τα ηχεια πρωτα ετσι ωστε να μη περασει το ρευμα. ειναι το βασικο φαουλ που κανουν ολοι οι χρηστες.

 

Το πιθανοτερο ειναι να σου καθησε το προβλημα με το conflict και βαζοντας βγαζοντας να εκαψες την προενισχυση, ενω με ολα αυτα που εκανες να εχεις διορθωσει το conflict. Αυτο παιζει για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...