Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στα MacBook με Retina και αναβάθμιση των χαρακτηριστικών τους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά ακούω οτι να ναι... Κρατήστε τα PC σας παιδιά και μη μας παίζετε τα @@... Εμεις οι μαλακες παίρνουμε MacBook Pro και γουσταρουμε, εσείς οι πανέξυπνοι κρατήστε τα lenovo - dell - Samsung ή οτι άλλο θέλετε...

2880*1800 pixels με πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps, η εμπειρία χρήσης σε μια τέτοια ανάλυση στις 15 ιντσεζ είναι πραγματικα μοναδική... Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram... Bootάρουμε το λειτουργικό σε 8 sec και κάνουμε shut down σε 2 sec... Έχουμε το EFI εδω και 5-10 χρόνια στ λάπτοπ εσείς κατστε με το BIOS... Και τέλος osx και άντε γειά!!!! κάντε και κανα virus scan και ενα registry cleaning καθε μέρα... Το ξέρω οτι το γουστάρετε γιατι είστε και ΓΑΜΩ τους tech geekz ....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είπε προχτές ο cook και το έκανε γρήγορα. Μάλλον θα έχουν πέσει οι πωλήσεις και βιάζεται μπας και τις σώσει.

 

Φυσικά είναι θετικό το οτι πέφτουν οι τιμές. Εξ ίσου φυσικά παραμένουν overpriced τα μηλαράκια για το hardware που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 13άρι βγήκε βεβιασμένα στην αγορά με κύκλωμα γραφικών που δεν μπορεί να στηρίξει τη retina. Κάντε μια βόλτα στα review sites να δείτε τι ωραία scrollάρει σελίδες το 13"MBPR.

 

Απλά για κλάματα. Ούτε για 600€ δεν το αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εδώ θα διαφωνήσω.  Όποιος πάρει macbook για σοβαρή και εκτεταμένη δουλειά Office, έχει κάνει το μεγαλύτερο λάθος (δεν μιλάμε για 5 αράδες μια στο τόσο σε pages).  Και στα άλλα μπορεί να πω ΟΚ, αλλά το office το έχω φάει με το κουτάλι, και είμαι 1000% κάθετος ότι όποιος επιμένει ότι είναι ίδιο είτε τρολάρει, είτε δεν έχει δουλέψει ποτέ Office Win.  Απλά ΔΕΝ συγκρίνονται.  Τα δουλεύω και τα δύο σε καθημερινή βάση.

Δηλαδή την επιλογή να βάλεις και windows σε MacBook για να τρέχεις και win office την θεωρείς λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) H Αληθεια οτι κυκλοφορουν πολυ πιο φθηνα και ελαφρια notebook κοντα στα 800$.

 

2) Ειναι αληθεια οτι το Design, η ποιοτητα κατασκευης και η οθονη στα παραπανω ειναι συνηθως αρκετα κατωτερα απο ενα MacBook.

 

Οχι ομως τοσο ως προς το ποσο συχνα χαλανε. Εχω φιλο που του εμεινε ο Turbo-X 12 χρονια και το μονο που χρειαστηκε ηταν θερμοαγωγιμη παστα στην cpu, 1 ανεμιστηρακι και 1 μπαταρια (Δεν εδωσε πανω απο 100€ για ολα).

 

Αυτο που με ξενιζει ειναι που καποιοι λενε οτι την παραπανω ποιοτητα ειναι διατεθιμενοι να την πληρωσουν χρυση!

Αν δωσει καποιος 1800€ (Τοσο περιπου θα ερθει εδω) για ενα Laptop μετα απο 4 χρονια τι νομιζετε θα αξιζει;;;

 

Αν δωσεις 800€ μετα απο 4 χρονια δινεις αλλα τοσα και παιρνεις ενα με τουλαχιστον 2πλη αποδοση.

 

Ολοι μιλαν για το σουπερ MacOS αλλα ποτε κανεις δεν μας λεει ποσο καιρο το εχει χρησιμοποιησει με τι εφαρμογες και τι διαφορα ειδε.

 

Προσωπικα οποτε εχω προσπαθησει να δουλεψω σε Mac  και ενω μου αρεσει οπτικα παντα το εβρισκα δυσχρηστο. Δεχομαι οτι μπορει να φταιει η συνηθεια των Windows. Αν και αυτο το εχω ακουσει και απο αλλα 2 ατομα που ετυχε να εχουν χρησιμοποιησει περιστασιακα MAC.

 

Απο εκει και περα θεωρω οτι η πτωση τιμων ειναι θετικη αν δεν εχει επιπτωση στην ποιοτητα και εχει αντιστοιχα specs για την εποχη του.

 

Αν καποια στιγμη η Apple καταλαβει οτι την παραπανω ποιοτητα αξιζει κανεις να δωσει επιπλεον ενα 10-15% ισως και να πουλησει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ακούω οτι να ναι... Κρατήστε τα PC σας παιδιά και μη μας παίζετε τα @@... Εμεις οι μαλακες παίρνουμε MacBook Pro και γουσταρουμε, εσείς οι πανέξυπνοι κρατήστε τα lenovo - dell - Samsung ή οτι άλλο θέλετε...

2880*1800 pixels με πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps, η εμπειρία χρήσης σε μια τέτοια ανάλυση στις 15 ιντσεζ είναι πραγματικα μοναδική... Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram... Bootάρουμε το λειτουργικό σε 8 sec και κάνουμε shut down σε 2 sec... Έχουμε το EFI εδω και 5-10 χρόνια στ λάπτοπ εσείς κατστε με το BIOS... Και τέλος osx και άντε γειά!!!! κάντε και κανα virus scan και ενα registry cleaning καθε μέρα... Το ξέρω οτι το γουστάρετε γιατι είστε και ΓΑΜΩ τους tech geekz ....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μόνο η ανάλυση σε σώζει, όοολα τα υπόλοιπα τα κάνεις και με hackintosh, αν θέλεις τόσο πολύ macos...

 

Επίσης, ναι, όλοι οι pc users γουστάρουμε ένα virus scan κάθε τόσο, όπως και οι μισοί και πλέον mac users που έχουν τα windows σε dual boot (ή άλλο μηχάνημα) επειδή η λειτουργικάρα τους δεν κάνει όλες τις "δουλειές" που θέλουν.... Καλή σου μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή την επιλογή να βάλεις και windows σε MacBook για να τρέχεις και win office την θεωρείς λάθος?

 

Αν θελουμε να μιλαμε τιμια +150€ για τα windows.

+ 30-60 GB χωρου λογω 2 λειτουργικων

+ Ποιος ο λογος να χρυσοπληρωσω ενα Mac αν τελικα δουλευω σε Windows;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί χρειάζονται επειγόντως ορθογραφία.

 

U are right! :D My fault! Edited. Μεγάλωσα στο εξωτερικό φίλε μου, χωρίς ελληνικό σχολείο. Εάν θέλεις την κάνουνε την συζήτηση στα γερμανικά και στα αγγλικά. Και κάποια που σας βγαίνουν αυτόματα εμένα ΔΕΝ ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελουμε να μιλαμε τιμια +150€ για τα windows.

+ 30-60 GB χωρου λογω 2 λειτουργικων

+ Ποιος ο λογος να χρυσοπληρωσω ενα Mac αν τελικα δουλευω σε Windows;;;

Γιατι μπορεις να δουλέψεις και σε windows. Δηλαδη εγώ που δουλευω σπανια το bootcamp με vmware για κάποια εφαρμογη όπως το office θα επρεπε να πάρω υπολογιστη μονο με windows. 

Γιατί να μην πάρω macbook pro retina αν μπορώ?Επειδή δεν θα μου περισέψουν 150 ευρώ,για windows, ενώ εχω δώσει 2000 ευρώ ? Οσο για τον χώρο δεν θα με σώσουν τα 60 GB παραπάνω πιστεψε με.

 

Αν το πρόβλημα ειναι το οικονομικο δεν θα κάτσω να το λυσω μαζί σας σε ένα τεχνολογικο forum. 

Tι να πούνε τα παιδια που κάνουν overclocking δηλαδή? Πάτε και τους λέτε να μην πετάνε τα λεφτά τους σε κάτι που δεν ειναι χρήσιμο για εσάς?

Το τουβάλιασμα οσων έχουν Apple επειδή μερικοί εχει αρρώστημενο μίσος με αυτήν την εταιρεια,δεν είναι δικαιο και πάνω από ολα ανώριμο.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποια στιγμη η Apple καταλαβει οτι την παραπανω ποιοτητα αξιζει κανεις να δωσει επιπλεον ενα 10-15% ισως και να πουλησει αρκετα.

Μηπως δεν θελει να πουλησει τοσο παραπανω αρκετά γιατι δεν θα την συμφερει ή δε θα μπορει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τοσο μεγάλου κομματιού της αγοράς; Πρεπει να κρινεται σαν κατασκευαστης και οχι σαν μια εταιρεια λογισμικου, και σαν κατασκευαστης εχει ηδη μεγαλο κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 η ειρωνεία σου ειναι διασκεδαστική.

 

μίλησα για το audio κομμάτι και εκεί ουτε το cubase αλλα ακόμα περισσότερο το logic που ειναι και της μαμα apple δεν υποστηρίζουν το scaling για της ρετινα ακομα... οπότε ολα φαίνονται πολυ.... funky ακόμα στην super duper ρετινα (που ειναι όντος φοβερή.. αλλα τον επαγγελματία τον εχουν χεζμενο.)

 

Τον επαγγελματία που χρησιμοποιεί final cut ή photoshop όμως φαίνεται πως δεν τον έχουν χεσ@@νο! Και εξακολουθώ να στοιχηματίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί η retina οθόνη, παρά μόνο έχουν στο μυαλό τους την ονομαστική ανάλυση και την φαντάζονται μόνο ως μέγεθος του desktop και των εικονιδίων...

 

To 13άρι βγήκε βεβιασμένα στην αγορά με κύκλωμα γραφικών που δεν μπορεί να στηρίξει τη retina. Κάντε μια βόλτα στα review sites να δείτε τι ωραία scrollάρει σελίδες το 13"MBPR.

 

Απλά για κλάματα. Ούτε για 600€ δεν το αγόραζα.

 

Η HD4000 τα πάει μια χαρά με τη βασική ανάλυση στο 13" retina και αυτό φαίνεται σε όλα τα reviews. Μην ξεχνάς πως την ίδια κάρτα έχουν τα περισσότερα από τα 13" φορητά που κυκλοφορούν με windows.

 

Η κατάσταση απλά "βαραίνει" αν επιλέξεις τη full ανάλυση η οποία σε τέτοιο μέγεθος οθόνης είναι πρακτικά άχρηστη. Κανείς δεν είπε πως το 13" είναι για super duper εφαρμογές που απαιτούν καλή GPU αλλά τα πάει μια χαρά σε αυτό που λέμε "καθημερινή χρήση". Για πιο απαιτητικές καταστάσεις η επιλογή του 15 είναι μονόδρομος (που πρακτικά δεν έχει και τεράστια διαφορά στην τιμή αν το δεις αναλογικά για όσα σου προσφέρει).

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μπορεις να δουλέψεις και σε windows. Δηλαδη εγώ που δουλευω σπανια το bootcamp με vmware για κάποια εφαρμογη όπως το office θα επρεπε να πάρω υπολογιστη μονο με windows. 

Γιατί να μην πάρω macbook pro retina αν μπορώ?Επειδή δεν θα μου περισέψουν 150 ευρώ,για windows, ενώ εχω δώσει 2000 ευρώ ? Οσο για τον χώρο δεν θα με σώσουν τα 60 GB παραπάνω πιστεψε με.

 

Αν το πρόβλημα ειναι το οικονομικο δεν θα κάτσω να το λυσω μαζί σας σε ένα τεχνολογικο forum. 

Tι να πούνε τα παιδια που κάνουν overclocking δηλαδή? Πάτε και τους λέτε να μην πετάνε τα λεφτά τους σε κάτι που δεν ειναι χρήσιμο για εσάς?

Το τουβάλιασμα οσων έχουν Apple επειδή μερικοί εχει αρρώστημενο μίσος με αυτήν την εταιρεια,δεν είναι δικαιο και πάνω από ολα ανώριμο.... 

 

Ναι αλλα αν μιλαμε για SSD τα 60GB θα σε σωσουν και επισης τα 150$ βαλτα επιπλεον στο κοστος αγορας. Αυτο ειπα φιλε μου....

 

υ.γ. πριν μιλας για μισος να αιτιολογεις. Δεν νομιζω αυτο που ειπα να μην ισχυει... Αν η αληθεια ειναι μισος τοτε τι να πω. \

Επισης, με βαση την λογικη σου, πρεπει να  μισω την LG, την Samsung και την MS οταν τις σχολιαζω αρνητικα για καποιο θεμα. Π.χ. Κινητο Παντοφλα 5,5" (LG/Samsung Android). Μαλλον απο βιτσιο εχω Galaxy SII και οχι symbian ή windows phone ε;;;;

Η κριτικη ειναι καλο να γινεται και οχι να εισαι φανατικος με ενα προϊον και να μην δεχεσε τπτ. Εγω κραζω την Samsung/Android για την καθυστεριση στα Updates και  δεν λεω ηλιθιοδως "Καλα κανει! Μπραβο! Stability"

 

Μηπως δεν θελει να πουλησει τοσο παραπανω αρκετά γιατι δεν θα την συμφερει ή δε θα μπορει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τοσο μεγάλου κομματιού της αγοράς; Πρεπει να κρινεται σαν κατασκευαστης και οχι σαν μια εταιρεια λογισμικου, και σαν κατασκευαστης εχει ηδη μεγαλο κομματι

 

Μην μου πεις με τοσα δις πλεονασμα δεν μπορει να στησει το απαιτουμενο Support. Απλα θελει να πουλαει πανακριβα στο μοτιβο της φεραρι ωστε να νομιζει ο αλλος οτι παιρνει κατι μοναδικο. Στην πληροφορικη ομως ειναι δυσκολο να συμβει αυτο. Καθε 2 χρονια το μοναδικο μοιαζει παλιο. Αραγε για σκεψου σημερα τι αξια εχει ενα iPad 2 σε σχεση με το τι υπαρχει στην αγορα; Tablet των 300$ ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...