Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στα MacBook με Retina και αναβάθμιση των χαρακτηριστικών τους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καθε 2 χρονια το μοναδικο μοιαζει παλιο. Αραγε για σκεψου σημερα τι αξια εχει ενα iPad 2 σε σχεση με το τι υπαρχει στην αγορα; Tablet των 300$ ειναι καλυτερα.

Δε νομιζω, αυτο γινεται ευκολα κατανοητο αν συγκρινεις το galaxy tab 10.1 με το ipad2. Τα galaxy tab φανταζει παλαιολιθικο, το ipad2 οχι και τοσο. Αν σου χαρίζανε ένα απο τα 2 ποιο θα διάλεγες; Ειμαστε οff-topic όμως, προσωπικα μπορω να κανω μονο εικασίες και να θέτω ερωτήματα και προβληματισμούς, δεν μπορω να μιλαω λες και έχω κανει CEO σε 2-3 εταιρείες τεχνολογίας τα τελευταία 20 χρόνια

 

Δεν έχω mac υπ'οψιν, ενα dell του 2007 εχω με vista και δεν του εχω κανει και ποτέ format, αυτο για να μην θεωρηθώ fanboy.

 

Τα mac είναι πολύ ωραια μηχανηματα και καθε πτωση της τιμης τους ειναι ευπρόσδεκτη, όποιος θεωρεί οτι αξιζουν τα χρηματα τους και τα εχει διαθεσιμα τα δινει, τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω σταθερό με windows 8 και laptop macbook pro 13 2011 μοντέλο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παρόλο που το πλήρωσα ακριβά το mac 1259 ευρώ σε σχέση με ένα αντίστοιχων επιδόσεων λαπτοπ, δεν θα ξαναπάρω με windows γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένος, (trackpad, software, ποιότητα δεν τρίζει ποτέ και καλή οθόνη). Απο την άλλη, θεωρώ ότι δεν θα αφήσω ποτέ το σταθερό με windows πρώτα λόγω επιδόσεων και έπειτα λόγω του ότι μπορώ να του βάλω χέρι και να του αλλάξω τα φώτα. 

Με λίγα λόγια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είμαστε ή fanboys ή windows ή android ή linux ή ότι άλλο.

Όλοι ξέρουμε ότι η Apple είναι ακριβή αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του με τα κριτήρια του και με αυτό υπόψη θεωρώ απλά θετική τη μείωση των τιμών των mac και εφόσον περάσουν και στη χώρα μας. Προσωπικά, θεωρώ το MBR το 13 το ιδανικό λαπτοπ αν και πολύ ακριβό και μάλιστα το θεωρώ ιδανικό όχι τόσο λόγω της οθόνης που προσπαθούν να προμοτάρουν αλλά λόγω των compact διαστάσεων του σε συνάρτηση με το μέγεθος της οθόνης το οποίο είναι το ιδανικό για κάποιον που έχει λαπτοπ σαν δεύτερο υπολογιστή και τον ενδιαφέρει η φορητότητα. Όπως και στον anandtech, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος πλέον να πας σε mac air πλέον της τιμής.

Γιατί λοιπόν πρέπει να κατακρίνουμε την μείωση της τιμής σε ένα πολύ καλό προϊόν και να μαλώνουμε κάθε φορά όχι η apple είναι αυτο και όχι τα windows είναι αυτό κλπ; Αν δηλαδη εκανε εκπτωση η microsft στο rt η το pro θα έπρεπε πάλι αντί να πούμε μπράβο να αρχίσουμε να λέμε α το κάνει γιατί η apple πουλάει καλύτερα και θέλει να την χτυπήσει;

Εν ολίγοις, κύριοι είμαστε καταναλωτές και όχι μέτοχοι,(προσωπικά τουλάχιστον) και επομένως η όποια μείωση τιμής θα έπρεπε να είναι καλοδεχούμενη απο όλους και κυρίως απο τους πιθανούς αγοραστές mac. Σας ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη κινηση απο την εταιρεια ωστε να γινουν "προσιτα" τα ποιο ποιοτικα και ομορφα λαπ τοπ που εχουν βγει ποτε .Πολυ θα ηθελα να ειχα ενα και σιγουρα το  επομενο που θα αγορασω θα ειναι macbook.Επισης συγκρισεις καντε με αντιστοιχα μοντελα εταιρειων (βλ. αλουμινενιο Dell) και οχι με πλαστικουρες.

Δεν ειναι για ολους τα παντα  τα specs,αλλα συνυπολογιζονται και αλλοι παραγοντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υφίσταται pro 13 retina χωρίς τουλάχιστον haswell. Σιγά μην δώσει κανείς 1500 για να πάρει κάτι που σέρνεται από την πρώτη μέρα που το αγοράζει (30fps στο browsing ναι είναι σούρσιμο).

 

Να δεχτώ να σέρνεται λαπτοπ των 400ευρώ από την πρώτη μέρα οκ, αλλά με 1500 και να σέρνεται, τι να πω πρέπει να είσαι πολύ παραπλανημένος για να τα δώσεις.

 

Τέλος καλό θα ήταν όταν συγκρίνετε apple να τα συγκρίνετε με αντίστοιχης τιμής pc και όχι με το acer, clevo  κλπ που κοστίζουν 50% λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ειναι όλα παίδες..
Απλα ο κόσμος έπεσε πάνω στα apple προιοντα με τα μουτρα γιατί κακα τα ψέματα εχουν εμφάνιση και ποιότητα καταστκευής.
Αλλα οταν όλος ο κοσμάκης απαιτούσε φθηνα laptop δεν μπορουσε η κάθε εταιρία να βγάλει αλουμινίου σώμα φωτιζόμενα πληκτρολόγια retina οθόνες και πολλά αλλα τέτοια μπιχλιμπίδια..
Ολοι θέλαν laptop με 300-500-800Ε.
Τωρα που πουλάνε σαν τρελά τα mac book. Τωρα ειπαν και οι αλλες εταιριες ας βγάλουμε και εμεις αλουμίνια carbon και πολλες αλλες τέτοιες π@π@ριες.
Οποτε και σε αυτά η τιμή τους ανέβηκε, πιο χάλημη εννοείται απο τα mac αλλα λες θα δώσω που θα δώσω 1200-1300Ε δεν δίνω αλλα 200-300 να πάω σε mac που είναι και μουρατο.
Ειναι οτι βολεύει και οτι αντέχει η τσέπη του καθενώς παίδες.
Αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω, αυτο γινεται ευκολα κατανοητο αν συγκρινεις το galaxy tab 10.1 με το ipad2. Τα galaxy tab φανταζει παλαιολιθικο, το ipad2 οχι και τοσο. Αν σου χαρίζανε ένα απο τα 2 ποιο θα διάλεγες; Ειμαστε οff-topic όμως, προσωπικα μπορω να κανω μονο εικασίες και να θέτω ερωτήματα και προβληματισμούς, δεν μπορω να μιλαω λες και έχω κανει CEO σε 2-3 εταιρείες τεχνολογίας τα τελευταία 20 χρόνια

 

Δεν έχω mac υπ'οψιν, ενα dell του 2007 εχω με vista και δεν του εχω κανει και ποτέ format, αυτο για να μην θεωρηθώ fanboy.

 

Τα mac είναι πολύ ωραια μηχανηματα και καθε πτωση της τιμης τους ειναι ευπρόσδεκτη, όποιος θεωρεί οτι αξιζουν τα χρηματα τους και τα εχει διαθεσιμα τα δινει, τελος

 

Θα διαλεγα το galaxy tab 10.1 και αιτιολογω για να μη πεις οτι το λεω ετσι.Με τα ιδια λεφτα με το 16GB Wifi iPad2 Θα ειχα επιπλεον:

 

+DLNA

+3G

+SDCARD

+Οθονη 16:10 και οχι 4:3

+USB

+Custom Software Χωρις HACK

- ICS και οχι Jelly bean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαλεγα το galaxy tab 10.1 και αιτιολογω για να μη πεις οτι το λεω ετσι.Με τα ιδια λεφτα με το 16GB Wifi iPad2 Θα ειχα επιπλεον:

 

+DLNA

+3G

+SDCARD

+Οθονη 16:10 και οχι 4:3

+USB

+Custom Software Χωρις HACK

- ICS και οχι Jelly bean.

Εχει το galaxy tab sdcard slot και θυρα USB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος καλό θα ήταν όταν συγκρίνετε apple να τα συγκρίνετε με αντίστοιχης τιμής pc και όχι με το acer, clevo  κλπ που κοστίζουν 50% λιγότερο.

 

αν κάνουν την ίδια δουλειά why not? εξάλλου δεν ισχύει σύγκριση ως προς την τιμή αλλά πως προς την απόδοση. να μου πεις να μην συγκρίνω ένα pc χωρίς SSD κι ένα με SSD, ναι οκ, αλλά όχι να μην συγκρίνω pc επειδή απλά έχουν διαφορά στην τιμή.

 

 

με ούτε 900 ευρώ αγοράζεις τις Παναγιά τα μάτια, χώρια που έχεις και την δυνατότητα αναβάθμισης Hardware, τι να λέμε τώρα.

 

Δεν ειναι για ολους τα παντα  τα specs,αλλα συνυπολογιζονται και αλλοι παραγοντες .

 

συμφωνώ και δυστυχώς ισχύει. γι αυτό κι έχουμε γεμήσει με ανούσιες υπερτιμολογημένες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το galaxy tab sdcard slot και θυρα USB;

http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/samsung-galaxy-tab-ii-101-wifi-plus-3g-16gb/prod2600308pp/?gclid=CLqd2-zTtbUCFQpZ3godxT0ADQ

 

Ισως κανει λαθος για την SD CARD το Site αλλα με την USB το καλυπτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αυτοκινητα την ιδια δουλεια κανουν αλλα δεν ειναι ολα τα ιδια ,μην εξηγουμε και τα αυτονοητα ελεος.

 

δεν κάνουν την ίδια λολ έλεος indeed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...