Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στα MacBook με Retina και αναβάθμιση των χαρακτηριστικών τους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευτυχώς που η apple δεν ακολουθεί καθόλου τον ανταγωνισμό , όταν είχε ταμπλετ με χαμηλότερη ανάλυση δεν ανέβασε, το ίδιο και στο κινητό όπου ανέβασε και το μέγεθος της οθόνης και προέκυψε αυτό το αστείο σχήμα

 

Όταν έβγαζε λάπτοπ με αστεία χαρακτηριστικά δεν έτρεξε να βάλει κορυφαίους επεξεργαστές

 

το όργιο χαρακτηριστικών και γρήγορων αναβαθμίσεων ( βλέπε iPad 3/4 ) και benchmark μας δείχνει ότι δεν αγχώνεται καθόλου για τον ανταγωνισμό..

 

 

Από κει που δεν είχε σημασία το hardware γιατί το software της apple δε θέλει δυνατά μηχανήματα να τρέξει έχουν φτάσει να έχουν τους πιο τουμπανους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών

 

 

marketing όρος για οθόνη με μικρότερο dpi από το συνήθες... :P

ειρωνική ήταν η ερώτηση, στη πραγματικότητα δε μπορεί να δοθεί ορισμός, ο,τι γουστάρουν το βαφτίζουν ρετινα αυτοί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευτυχώς που η apple δεν ακολουθεί καθόλου τον ανταγωνισμό , όταν είχε ταμπλετ με χαμηλότερη ανάλυση δεν ανέβασε, το ίδιο και στο κινητό όπου ανέβασε και το μέγεθος της οθόνης και προέκυψε αυτό το αστείο σχήμα

 

Όταν έβγαζε λάπτοπ με αστεία χαρακτηριστικά δεν έτρεξε να βάλει κορυφαίους επεξεργαστές

 

το όργιο χαρακτηριστικών και γρήγορων αναβαθμίσεων ( βλέπε iPad 3/4 ) και benchmark μας δείχνει ότι δεν αγχώνεται καθόλου για τον ανταγωνισμό..

 

 

ειρωνική ήταν η ερώτηση, στη πραγματικότητα δε μπορεί να δοθεί ορισμός, ο,τι γουστάρουν το βαφτίζουν ρετινα αυτοί

Στο iPad δεν εξαρταται απο intel ή κάποιον άλλο. Eχει τον δικο της επεξεργαστη. Δεν περιμένει τον ανταγωνισμο, παίζει μπάλα μονη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται, αλλά από το 4s και μετά πετάει στο hw

 

Όσο για τους υπολογιστές της, δε νομίζω να την υποχρέωνε η Intel να βάζει επεξεργαστές της πλάκας, απλά έσφιξαν τα πράγματα και το έριξε και αυτή στα specs, άλλωστε αυτό μας λέει και η είδηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται, αλλά από το 4s και μετά πετάει στο hw

 

Όσο για τους υπολογιστές της, δε νομίζω να την υποχρέωνε η Intel να βάζει επεξεργαστές της πλάκας, απλά έσφιξαν τα πράγματα και το έριξε και αυτή στα specs, άλλωστε αυτό μας λέει και η είδηση..

Δεν το ξέρω αλλα ούτε και εσυ το ξέρεις απο την στιγμη που νομίζεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Πραγματικά ακούω οτι να ναι... Κρατήστε τα PC σας παιδιά και μη μας παίζετε τα @@... Εμεις οι μαλακες παίρνουμε MacBook Pro και γουσταρουμε, εσείς οι πανέξυπνοι κρατήστε τα lenovo - dell - Samsung ή οτι άλλο θέλετε...

2880*1800 pixels με πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps, η εμπειρία χρήσης σε μια τέτοια ανάλυση στις 15 ιντσεζ είναι πραγματικα μοναδική... Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram... Bootάρουμε το λειτουργικό σε 8 sec και κάνουμε shut down σε 2 sec... Έχουμε το EFI εδω και 5-10 χρόνια στ λάπτοπ εσείς κατστε με το BIOS... Και τέλος osx και άντε γειά!!!! κάντε και κανα virus scan και ενα registry cleaning καθε μέρα... Το ξέρω οτι το γουστάρετε γιατι είστε και ΓΑΜΩ τους tech geekz ....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Με ποσα νεφρα εχεις μεινει ?

δεν έχω ανάγκη φίλε μου να πουλησω νεφρά... Την έκανα απο την χώρα με τους ηλιθιότερους ανθρώπους του κόσμου τους νεοέλληνες και είμαι Σουηδία... Δε χριαζεται να πουλησεις κανένα νεφρό, ένας μήνας δουλειάς αρκεί... Οσο δλδ στην ελλαδα για να αγωρασεις ενα Lenovo των 400 €. Sent from my iPhone using Insomnia

 

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Apps? ποια δεν βρηκες που χρειαστικες;;; Ασε μην συγκρινουμε και το που ειναι δωρεαν και που οχι.

Smooth? νομιζω οτι κανεις λαθος.

Εχεις βαλει ICS;;;; Μηπως εκανες true multitasking και ειχες 7 οθονες full στα widget? με ποιο Ipad το συγκρινεις 1,2,3 ή 4;;;

 

Ακριβεια εβαλες chrome;;;; Επειδη το εχω δουλεψει το tablet ποτε δεν ενιωσα οτι κανει λαθος click.

ΚΑΝΕΝΑ app για android δεν έχει την αίσθηση στο χειρισμό που έχει στο ios. Και μιλάω για ίδιες εφαρμογές που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες. Και το έχω ξαναπεί πως για μένα όταν χρησιμοοιώ εφαρμογές στο android, νιώθω σαν να επέστρεψα ξαφνικά από τα windows mobile στο ...symbian!

 

Το "δωρεάν" είναι αστέιο πράγμα και ελπίζω να καταλάβεις πως κάνεις λάθος...

 

Super αναβαθμισμένο είναι στα πάντα! Εξάλλου μόνο έτσι χρησιμοποιείται πλεον για να δοκιμάζω καμιά rom...

 

Και τέλος το σύγκρινα με όλα τα ipad που κυκλοφορούν! Προφανώς από το 2 και μετά δεν υπάρχει σύγκριση και μπορείς μόνο να το βάλεις απέναντι στο 1 & 2, χωρίς προφανώς να πλεονεκτεί πουθενά! Και μην μου πεις τιποτα για τα specs μιας και δεν με ενδιαφέρουν. Κοιτάζω απλά στην ΠΡΑΞΗ πως λειτουργεί στην καθημερινή χρήση και προφανώς δεν αγοράζω ένα tablet για να κάθομαι όλη μέρα να βλέπω ταινίες.

 

Από τη μία χαίρεστε που στο android μπορείτε να έχετε άπειρα widgets και animated backgrounds, αλλά μόλις αναφέρουμε το smoothness και την απόκριση αρχίζουν οι συμβουλές "μα έβαλες πολλά widgets, βάλε μια απλή εικόνα για wallpaper, κλπ κλπ". Sorry αλλά για τις δικές μου ανάγκες και τη χρήση, αυτά δεν είναι αποδεκτά χαρακτηριστικά.

 

marketing όρος για οθόνη με μικρότερο dpi από το συνήθες... :P

 

ναι ...φανταστικός όρος! Τι turbo X τι retina ένα πράγμα! Τι adidas τι abibas! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps

Συμβατότητα; Σε όλα; Καλά, ΟΚ, τα txt files ανοίγουν παντού, δε λέω.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τί πάει να πει πλήρης συμβατότητα. Και για να μην παραξηγηθώ, μιλάω και για Mac>PC, και για PC>Mac. Είναι άλλοι κόσμοι, και ακόμη και μετά από 10 χρόνια περιπου που άρχισε η σύγκλιση (με τους intel επεξεργαστές αν δεν κάνω λάθος). Όποιος αγοράζει είτε Mac είτε PC πιστεύοντας ότι είναι πλήρως συμβατοί, ας ετοιμαστεί για μια μεγάλη έκπληξη. Ακόμη και μετά από τόσο καιρό, άλλα κάνω στο ένα και άλλα στο άλλο, γιατί απλούστατα άλλα κάνει τέλεια το ένα, και άλλα το άλλο.  Όσοι πιστεύουν στην πλήρη συμβατότητα συνήθως είναι αφοσιωμένοι στο ένα ή το άλλο, και πολύ περιστασιακά περνάνε από το έτερο, οπότε γενικά καλύπτονται οι ανάγκες τους με αυτό που έχουν επιλέξει.  Όσοι όμως σαν εμένα είναι καθημερινά και στα δύο βλέπουν τις διαφορές, και δεν είναι καθόλου μικρές.  Εν προκειμένω, δεν ισχύει ότι κάποιο είναι καλύτεροα από το άλλο, αλλά η περίφημη πλήρης  συμβατότητα δεν ισχύει.

 

Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram

Εντάξει, τρολλάρεις. Πόση ραμ και τί επεξεργαστή χρειάζεται το SL, και τρεις φορές παραπάνω το L και το ML για να μπουτάρουν όπως περιγράφεις και να δουλέψουν χωρίς σπασίματα και beachball; Κανένα 8άρι μίνιμουμ; Μήπως για αυτό είναι ουσιαστικά στάνταρ πλέον σε όλα τα Mac; Μάντεψε: τα 7 και τα 8 δουλεύουν μια χαρά και με C2D και 2g RAM (fact), αρκεί να μην τα μπουκώσεις μόνος σου με μ@λ@κίες. Το SL είναι ίδια γενιά λειτουργικού με τα 7, και 2g δεν φτάνουν ούτε για "γειά σου". Μην διαβάζω τώρα ό,τι νά'ναι για ποιό λειτουργικό είναι πιό φιλικό σε χαμηλά specs. Εκτός αν έχεις μείνει σε εποχή XP vs. Tiger. 

 

 

Δηλαδή την επιλογή να βάλεις και windows σε MacBook για να τρέχεις και win office την θεωρείς λάθος?

Αν η βασική μου χρήση είναι office καθημερινά, δεν μου φαίνεται λογικό να ξοδεψω 2 χιλιάρικα για να πάρω αυτό που μπορώ να έχω *τέλεια* με 3 φορές λιγότερα. Αν όμως χρειάζομαι εξίσου και κάποιο άλλο app που τρέχει το ίδιο καλά σε Mac (είτε βγαίνει μόνο για Mac ξερωγώ) με το πώς τρέχει το Office σε Win, τότε χρειάζομαι και Mac, οπότε, ναι, τα σκάω για το MBP και λέω και ευχαριστώ που μπορώ να τα έχω και τα δύο λειτουργικά στο ίδιο μηχάνημα. Αλλά μόνο για office, είναι απλά λάθος το Mac.  Από την άλλη ελιναι δυνατόννα θέλω να τρέξω Logic και να παλεύω με Windows; Από εκεί και μετά όμως είναι επένδυση το Mac, οπότε τα δίνω.  Χάκιντος δεν θα έβαζα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνεις και θες widgets και live wallpapers, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το άλλο λειτουργικό που σου καλύπτει τις ανάγκες και έχει μόνο εικονίδια

 

έγραψα κάτι αναληθές?

ας μας πει πόσα ppi σε κάνουν retina

 

η έστω να μας πει σε σχέση με την απόσταση που το κρατάς τι είναι retina

 

Γιατί retina είναι και τα 220 , retina είναι και τα 300+ , όταν οι άλλοι βγάλουν 1080 , τι θα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έγραψα κάτι αναληθές?

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο? Ίσα ίσα που και το turbo X και το abibas, είναι και αυτά προϊόντα marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είπα εγώ κάτι τέτοιο? Ίσα ίσα που και το turbo X και το abibas, είναι και αυτά προϊόντα marketing.

προς τι η άκυρη σύγκριση τότε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά κάνεις και θες widgets και live wallpapers, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το άλλο λειτουργικό που σου καλύπτει τις ανάγκες και έχει μόνο εικονίδια

 

ας μας πει πόσα ppi σε κάνουν retina

 

η έστω να μας πει σε σχέση με την απόσταση που το κρατάς τι είναι retina

 

Γιατί retina είναι και τα 220 , retina είναι και τα 300+ , όταν οι άλλοι βγάλουν 1080 , τι θα είναι;

 

Retina το βάφτισε η Apple! Τα άλλα παπατζιλίκια τύπου true black κλπ δεν είδα να σας ενοχλούν! :P

Η ουσία όμως είναι πως για την ώρα μπορείς να βρεις σε άλλο φορητό την ευκρίνια μιας retina?

 

προς τι η άκυρη σύγκριση τότε?

Μην κάνουμε τις ξανθιές! Καταλαβαινόμαστε μια χαρά! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ποια άλλα παπατζιλίκια έχεις δει να τα αναφέρουν καθημερινά?

Μην κάνουμε τις ξανθιές! Καταλαβαινόμαστε μια χαρά! :)

sorry που θα τσουβαλιάσω αλλά άνετα πάνω από το 80% των χρηστών (όχι μόνο Apple) δεν ξέρει καν τι εστί dpi...

 

Η ουσία όμως είναι πως για την ώρα μπορείς να βρεις σε άλλο φορητό την ευκρίνια μιας retina?

http://www.anandtech.com/show/6663/acer-shows-off-2880x1620-panel

 

σύντομα θα αρχίσουν να βγαίνουν κι άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μερικά πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Εφόσον εσεις οι φανατικοί δίνετε τόση σημασία στην ποιότητα και ποσότητα των εφαρμογών στο ios, αδιαφορώντας για το λειτουργικό το ίδιο, γιατί δεν κάνετε το ίδιο και στο Mac OS ;

 

Πληρώνετε για ίδιο ακριβώς hardware, για μια κλειστή πλατφόρμα, που έχει μόνο ένα μικρό μέρος των εφαρμογών που υπάρχουν για Windows, και καθόλου παιχνίδια.

 

Το ακριβώς κάνετε με αυτό το μηχάνημα που δεν μπορεί να γίνει με ένα αντίστοιχο Windows ; ποστ οι από εσάς δεν τρέχετε και ταυτόχρονα Windows ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...