Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στα MacBook με Retina και αναβάθμιση των χαρακτηριστικών τους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τιμές στο AppStore ειναι απαράδεκτες πάντως.

Η αφαίρεση του disk drive απο τα retina ειναι έγκλημα για τον μουσικό που θέλει να χρησιμοποιεί το MacBook για να καίει και να ακούει audio CDs.

Δεν θέλω μα ακούσω για λύση του στυλ, βάλε εξωτερικό drive κλπ.

 

Ακόμα και τα μεγαλύτερα fanboys παραδέχονται πάντα πρέπει να υπάρχει ένα PC στο σπίτι.

Τα δικά μας fanboys εδώ βέβαια είναι μια κατηγορία απο μόνα τους.

 

Anyway, αν έβγαινε 17" retina ίσως να έθετε σημαντική υποψηφιότητα για αντικατάσταση του desktop μου που το έχω για home studio.

 

Προς το παρών με 2560x1440 είμαι μια χαρά στο desktop PC μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ποια άλλα παπατζιλίκια έχεις δει να τα αναφέρουν καθημερινά?

 

http://www.anandtech.com/show/6663/acer-shows-off-2880x1620-panel

 

σύντομα θα αρχίσουν να βγαίνουν κι άλλα...

 

Α, άρα σε ενοχλούν οι "καθημερινές" αναφορές στην Apple? But why? Για παράδειγμα προσωπικά για συσκευές που δεν με ενδιαφέρουν , δεν μπήκα ποτέ στη λογική να λέω τον πόνο μου...

 

Για την Acer είναι αστείο και που το ποστάρεις! Συγκρίνουμε προϊόντα που κυκλοφορούν ΣΗΜΕΡΑ και όχι κάποια στιγμή... Όταν βγει το Acer και το κάθε Acer θα τα συγκρίνουμε με αντίστοιχες συσκευές της εποχής. Για την ώρα πάντως οι πρώτες αναφορές σε τέτοιες οθόνες για χρήση με windows είναι απογοητευτικές ως προς το οπτικό αποτέλεσμα...

 

:)

 

Είναι μερικά πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Εφόσον εσεις οι φανατικοί δίνετε τόση σημασία στην ποιότητα και ποσότητα των εφαρμογών στο ios, αδιαφορώντας για το λειτουργικό το ίδιο, γιατί δεν κάνετε το ίδιο και στο Mac OS ;

 

Πληρώνετε για ίδιο ακριβώς hardware, για μια κλειστή πλατφόρμα, που έχει μόνο ένα μικρό μέρος των εφαρμογών που υπάρχουν για Windows, και καθόλου παιχνίδια.

 

Το ακριβώς κάνετε με αυτό το μηχάνημα που δεν μπορεί να γίνει με ένα αντίστοιχο Windows ; ποστ οι από εσάς δεν τρέχετε και ταυτόχρονα Windows ς

 

Χρησιμοποιώ OSX γιατί με αυτό κάνω καλύτερα τη δουλειά μου και βγάζω χρήματα απο αυτό! Σου αρκεί?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου αρκεί ; όχι. Δεν τεκμηριωνεις κάποιο επιχείρημα, άρα η γνώμη σου δεν έχει καμία βαρύτητα.

 

Σαν να ρωτάω ένα φανατικό παοκτση ποια είναι η καλύτερη ομάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α, άρα σε ενοχλούν οι "καθημερινές" αναφορές στην Apple? But why?

δεν με ενοχλεί η αναφορά από μόνη της, αλλά σε συνδιασμό με άτομο που απλά ξέρει τον marketing όρο και τπτ παραπάνω :P

 

Για την Acer είναι αστείο και που το ποστάρεις! Συγκρίνουμε προϊόντα που κυκλοφορούν ΣΗΜΕΡΑ και όχι κάποια στιγμή... Όταν βγει το Acer και το κάθε Acer θα τα συγκρίνουμε με αντίστοιχες συσκευές της εποχής. Για την ώρα πάντως οι πρώτες αναφορές σε τέτοιες οθόνες για χρήση με windows είναι απογοητευτικές ως προς το οπτικό αποτέλεσμα...

καλά ούτε εγώ θα έπαιρνα Acer κι ας ήταν η μοναδική που έβγαζε τέτοια οθόνη σε laptop μετά την Apple :P

 

Δεν σύγκρινα laptop, απλά το linkαρα για να σου δείξω ότι σύντομα θα βγουν, δεν γνώριζα αν το είχες δει οπότε ήταν τελείως πληροφοριακό...

 

τι εννοείς απογοητευτικές ως προς το οπτικό αποτέλεσμα? τι παθαίνουν δλδ τα windows με αυτή την ανάλυση που δεν παθαίνουν πχ στα 4K?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps

Συμβατότητα; Σε όλα; Καλά, ΟΚ, τα txt files ανοίγουν παντού, δε λέω.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τί πάει να πει πλήρης συμβατότητα. Και για να μην παραξηγηθώ, μιλάω και για Mac>PC, και για PC>Mac. Είναι άλλοι κόσμοι, και ακόμη και μετά από 10 χρόνια περιπου που άρχισε η σύγκλιση (με τους intel επεξεργαστές αν δεν κάνω λάθος). Όποιος αγοράζει είτε Mac είτε PC πιστεύοντας ότι είναι πλήρως συμβατοί, ας ετοιμαστεί για μια μεγάλη έκπληξη. Ακόμη και μετά από τόσο καιρό, άλλα κάνω στο ένα και άλλα στο άλλο, γιατί απλούστατα άλλα κάνει τέλεια το ένα, και άλλα το άλλο. Όσοι πιστεύουν στην πλήρη συμβατότητα συνήθως είναι αφοσιωμένοι στο ένα ή το άλλο, και πολύ περιστασιακά περνάνε από το έτερο, οπότε γενικά καλύπτονται οι ανάγκες τους με αυτό που έχουν επιλέξει. Όσοι όμως σαν εμένα είναι καθημερινά και στα δύο βλέπουν τις διαφορές, και δεν είναι καθόλου μικρές. Εν προκειμένω, δεν ισχύει ότι κάποιο είναι καλύτεροα από το άλλο, αλλά η περίφημη πλήρης συμβατότητα δεν ισχύει.

Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram

Εντάξει, τρολλάρεις. Πόση ραμ και τί επεξεργαστή χρειάζεται το SL, και τρεις φορές παραπάνω το L και το ML για να μπουτάρουν όπως περιγράφεις και να δουλέψουν χωρίς σπασίματα και beachball; Κανένα 8άρι μίνιμουμ; Μήπως για αυτό είναι ουσιαστικά στάνταρ πλέον σε όλα τα Mac; Μάντεψε: τα 7 και τα 8 δουλεύουν μια χαρά και με C2D και 2g RAM (fact), αρκεί να μην τα μπουκώσεις μόνος σου με μ@λ@κίες. Το SL είναι ίδια γενιά λειτουργικού με τα 7, και 2g δεν φτάνουν ούτε για "γειά σου". Μην διαβάζω τώρα ό,τι νά'ναι για ποιό λειτουργικό είναι πιό φιλικό σε χαμηλά specs. Εκτός αν έχεις μείνει σε εποχή XP vs. Tiger.

 

Δηλαδή την επιλογή να βάλεις και windows σε MacBook για να τρέχεις και win office την θεωρείς λάθος?

Αν η βασική μου χρήση είναι office καθημερινά, δεν μου φαίνεται λογικό να ξοδεψω 2 χιλιάρικα για να πάρω αυτό που μπορώ να έχω *τέλεια* με 3 φορές λιγότερα. Αν όμως χρειάζομαι εξίσου και κάποιο άλλο app που τρέχει το ίδιο καλά σε Mac (είτε βγαίνει μόνο για Mac ξερωγώ) με το πώς τρέχει το Office σε Win, τότε χρειάζομαι και Mac, οπότε, ναι, τα σκάω για το MBP και λέω και ευχαριστώ που μπορώ να τα έχω και τα δύο λειτουργικά στο ίδιο μηχάνημα. Αλλά μόνο για office, είναι απλά λάθος το Mac. Από την άλλη ελιναι δυνατόννα θέλω να τρέξω Logic και να παλεύω με Windows; Από εκεί και μετά όμως είναι επένδυση το Mac, οπότε τα δίνω. Χάκιντος δεν θα έβαζα πάντως.

Μάλλον εσυ δε κατάλαβες τι εννοουσα εγω, σε καμία περίπτωση δεν εννοω συμβατότητα μεταξύ 2 διαφορετικών πλατφορμων... Απάντησα σε κάποιον άχρηστο πιο πάνω που είπε πως η retina ανάλυση είναι υπερβολική και πως κάνει να φαίνονται τα γράμματα και τα εικονίδια μια σταλιά, και του είπα πως το osx δεν είναι windows διότι πραγματικά τα windows 7 δεν υποστηρίζουν ακομα αυτήν την ανάλυση στα προγράμματα, για παράδειγμα ο chrome σε ανάλυση 2880*1800 είναι τραγικός και μη λειτουργικός, όσα πρόγραμματα έχω βάλει στο osx τρέχουν άψογα.Ο όρος συμβατότητα λοιπόν παει για τα apps της apple στο λειτουργικό της σε ανάλυση retina... Στα @@ μου τα windows, έχω πάψει να ασχολούμαι απο το 2007 που μεταπήδησα στον κόσμο της apple έπειτα απο 19 χρόνια εμπειρίες με x86/IBM compatible/windows/ blablabla....Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

 

πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps

Συμβατότητα; Σε όλα; Καλά, ΟΚ, τα txt files ανοίγουν παντού, δε λέω.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τί πάει να πει πλήρης συμβατότητα. Και για να μην παραξηγηθώ, μιλάω και για Mac>PC, και για PC>Mac. Είναι άλλοι κόσμοι, και ακόμη και μετά από 10 χρόνια περιπου που άρχισε η σύγκλιση (με τους intel επεξεργαστές αν δεν κάνω λάθος). Όποιος αγοράζει είτε Mac είτε PC πιστεύοντας ότι είναι πλήρως συμβατοί, ας ετοιμαστεί για μια μεγάλη έκπληξη. Ακόμη και μετά από τόσο καιρό, άλλα κάνω στο ένα και άλλα στο άλλο, γιατί απλούστατα άλλα κάνει τέλεια το ένα, και άλλα το άλλο. Όσοι πιστεύουν στην πλήρη συμβατότητα συνήθως είναι αφοσιωμένοι στο ένα ή το άλλο, και πολύ περιστασιακά περνάνε από το έτερο, οπότε γενικά καλύπτονται οι ανάγκες τους με αυτό που έχουν επιλέξει. Όσοι όμως σαν εμένα είναι καθημερινά και στα δύο βλέπουν τις διαφορές, και δεν είναι καθόλου μικρές. Εν προκειμένω, δεν ισχύει ότι κάποιο είναι καλύτεροα από το άλλο, αλλά η περίφημη πλήρης συμβατότητα δεν ισχύει.

Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram

Εντάξει, τρολλάρεις. Πόση ραμ και τί επεξεργαστή χρειάζεται το SL, και τρεις φορές παραπάνω το L και το ML για να μπουτάρουν όπως περιγράφεις και να δουλέψουν χωρίς σπασίματα και beachball; Κανένα 8άρι μίνιμουμ; Μήπως για αυτό είναι ουσιαστικά στάνταρ πλέον σε όλα τα Mac; Μάντεψε: τα 7 και τα 8 δουλεύουν μια χαρά και με C2D και 2g RAM (fact), αρκεί να μην τα μπουκώσεις μόνος σου με μ@λ@κίες. Το SL είναι ίδια γενιά λειτουργικού με τα 7, και 2g δεν φτάνουν ούτε για "γειά σου". Μην διαβάζω τώρα ό,τι νά'ναι για ποιό λειτουργικό είναι πιό φιλικό σε χαμηλά specs. Εκτός αν έχεις μείνει σε εποχή XP vs. Tiger.

 

Δηλαδή την επιλογή να βάλεις και windows σε MacBook για να τρέχεις και win office την θεωρείς λάθος?

Αν η βασική μου χρήση είναι office καθημερινά, δεν μου φαίνεται λογικό να ξοδεψω 2 χιλιάρικα για να πάρω αυτό που μπορώ να έχω *τέλεια* με 3 φορές λιγότερα. Αν όμως χρειάζομαι εξίσου και κάποιο άλλο app που τρέχει το ίδιο καλά σε Mac (είτε βγαίνει μόνο για Mac ξερωγώ) με το πώς τρέχει το Office σε Win, τότε χρειάζομαι και Mac, οπότε, ναι, τα σκάω για το MBP και λέω και ευχαριστώ που μπορώ να τα έχω και τα δύο λειτουργικά στο ίδιο μηχάνημα. Αλλά μόνο για office, είναι απλά λάθος το Mac. Από την άλλη ελιναι δυνατόννα θέλω να τρέξω Logic και να παλεύω με Windows; Από εκεί και μετά όμως είναι επένδυση το Mac, οπότε τα δίνω. Χάκιντος δεν θα έβαζα πάντως.

Οσο για τα specs δεν είναι καθόλου trollarisma, MacBook Pro mid 2008 αν ξέρεις τα specs του με μόνη αναβάθμιση έναν ssd έτρεχε L χαλαρά και μαζι του όλα τα apps που χριαζεται ένας απλός χρήστης, ακομα και το garage band το έτρεχε νερό... Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι τα 8 gigs με τα οποία έρχονται σήμερα τα νεα MacBook Pro retina είναι υπέρ αρκετα... Για παράδειγμα τρέχω σε 5 virtual desktops logic pro, pages, spotify, Skype, safari με 4-5 tabs ανοιχτά, ios SDK με σηκωμενο το simulator... Τα widgets που τρέχουν απο πίσω, ενα 3d desktop theme και 2-3 αλλα μικροπράγματα και έχω αλλα 4 gigs ελεύθερα στη ram και χωρίς swap file... Θες να μου πεις αν σε windows θα έπαιζε κατι τέτοιο; Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν μου αρκεί ; όχι. Δεν τεκμηριωνεις κάποιο επιχείρημα, άρα η γνώμη σου δεν έχει καμία βαρύτητα.

 

Σαν να ρωτάω ένα φανατικό παοκτση ποια είναι η καλύτερη ομάδα.

 

Μα το να κάτσω να τεκμηριώσω σε σένα με επιχειρήματα, είναι το ίδιο πράγμα που λες και εσύ με τον ΠΑΟΚτζή... :P

 

Και ναι δεν τρέχω windows παράλληλα στο mac μου όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΝΑ app για android δεν έχει την αίσθηση στο χειρισμό που έχει στο ios. Και μιλάω για ίδιες εφαρμογές που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες. Και το έχω ξαναπεί πως για μένα όταν χρησιμοοιώ εφαρμογές στο android, νιώθω σαν να επέστρεψα ξαφνικά από τα windows mobile στο ...symbian!

 

Το "δωρεάν" είναι αστέιο πράγμα και ελπίζω να καταλάβεις πως κάνεις λάθος...

 

Super αναβαθμισμένο είναι στα πάντα! Εξάλλου μόνο έτσι χρησιμοποιείται πλεον για να δοκιμάζω καμιά rom...

 

Και τέλος το σύγκρινα με όλα τα ipad που κυκλοφορούν! Προφανώς από το 2 και μετά δεν υπάρχει σύγκριση και μπορείς μόνο να το βάλεις απέναντι στο 1 & 2, χωρίς προφανώς να πλεονεκτεί πουθενά! Και μην μου πεις τιποτα για τα specs μιας και δεν με ενδιαφέρουν. Κοιτάζω απλά στην ΠΡΑΞΗ πως λειτουργεί στην καθημερινή χρήση και προφανώς δεν αγοράζω ένα tablet για να κάθομαι όλη μέρα να βλέπω ταινίες.

 

Από τη μία χαίρεστε που στο android μπορείτε να έχετε άπειρα widgets και animated backgrounds, αλλά μόλις αναφέρουμε το smoothness και την απόκριση αρχίζουν οι συμβουλές "μα έβαλες πολλά widgets, βάλε μια απλή εικόνα για wallpaper, κλπ κλπ". Sorry αλλά για τις δικές μου ανάγκες και τη χρήση, αυτά δεν είναι αποδεκτά χαρακτηριστικά.

 

1) Πρωτα απο ολα το smoothness ειναι υποκειμενικο. Εχω δουλεψει iPad 2 και δεν μπορω να πω το ιδιο. Το να καλυπτεις τις καθυστερισεις με animation και εφε δεν λεγεται ταχυ & smooth.

 

2) To android ειναι full customizable. Προφανως και αν βαλεις 100 widget θα πεσει η αποδοση. Ειναι απλα μαθηματικα. Εσενα φυσικα η Apple δεν σε αφηνει να βαλεις widget μην χασεις το smoothnessssss Κατσε και ανοιγε 10 apps για να κανεις την δουλεια σου. Αυτο λεγεται ταχυτητα ε;;;;;

 

Επισης,ενθυμουμενος παλιες συζητησεις στα διαφορα φορουμ, τωρα που αντιγραψατε τα notifications του android ειναι καλα. Παλια ηταν περιττα. Οταν θα αντιγραψετε (sorry reinvent ηθελα να πω) και τα Widget τοτε ξαφνικα θα ειναι χρησιμα..............

 

3) Το δωρεαν δεν ειναι καθολου αστειο. Το να μην πληρωνω για κατι απλο ειναι σημαντικο.  δεν εχω τα 5€ για πλακα.

 

4) Δεν αγοραζεις Tablet για να βλεπεις ολη μερα ταινιες. Οταν θες ομως να δεις;;;;; 

 

5) Να μας πεις πιο iPad εχεις εσυ.

Εχει μεγαλη διαφορα το 2 που κυκλοφορισε τον Μαρτιο του 2011 με το 3 που κυκλοφορησε 1 χρονο μετα. Το Galaxy Tab 10.1 κυκλοφορησε τον Ιουνιο του 2011 και πρεπει να το συγκρινεις με το προϊον που ανταγωνιζοταν τοτε. Εκτος αν θεωρεις οτι η Apple ετρεχε να καλυψει το χαμενο εδαφος απο την Samsung το 2012.....

 

 

Εγω ειπα την αποψη μου τι θα διαλεγα τοτε και το εχω κανει και πραξη αγοραζοντας android tablet εκεινη την εποχη. Αν αγοραζα σημερα κατι μαλλον θα πηγαινα σε Surface Pro λογω οτι δεν εχω Laptop (και εχω αρχισει να το χρειαζομαι) αλλιως θα πηγαινα σε nexus 10. Σε 6 μηνες απο σημερα δεν ξερω ισως να εχει βγει κατι καλυτερο.....

 

Δεν ειμαι fanboy ουτε Hater. Oταν αγοραζω κατι κανω ερευνα αγορας. Τα παντα ειναι θεμα τιμης/αποδοσης και υποκειμενικο των αναγκων και της οικονομικης καταστασης/διαθεσης του καθενος. Η διαφορα μας ειναι οτι εσεις αναγαγεται το iPad σε υπερσυσκευη που ανταγωνιζεται σκουπιδια ενω υπαρχουν και καλυτερα σε πολλους τομεις προϊοντα στην αγορα. Το Αγιο δισκοποτηρο της πληροφορικης δεν εχει βρεθει ακομα....

 

*Δεν μου ειπες ουτε μια εφαρμογη που δεν βρηκες σε android. Σιγουρα θα υπαρχει αλλα να ειναι γενικα χρησιμη (οχι παρομοια με καποια αλλη τυπου facetime - skype clopy paste) και απαραιτητη για σενα.

 

 

 

1) H Αληθεια οτι κυκλοφορουν πολυ πιο φθηνα και ελαφρια notebook κοντα στα 800$.

 

2) Ειναι αληθεια οτι το Design, η ποιοτητα κατασκευης και η οθονη στα παραπανω ειναι συνηθως αρκετα κατωτερα απο ενα MacBook.

 

 

 

Επισης αν κανατε τον κοπο να διαβαζεται τα μνμ του αλλου και να "ακουτε" χωρις παρωπιδες θα ειχες διαβασει οτι παροτι η αποψη μου ειναι υποκειμενικη δεν διακατεχεται απο μισος οπως θελετε να λετε......

 

Με 2 λογια:

Αυτο που ειπα και αρνηστε να το κατανοησετε ειναι οτι το κοστος για το παραπανω δεν μπορει να ειναι 100%

 

Ολα τα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι offtopic γιατι ψαχνετε μια ζωη φαντασματα που καταδιωκουν την Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε haHa ξεκόλλα με τα MacBook Air! Μόνο εσύ τα αναφέρεις, δεν υπάρχουν στη συζήτηση! ΟΚ, υπάρχουν στο αρχικό άρθρο, αλλά στη συζήτηση που κάνουμε ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ για αυτά!

 

Εγώ για τις οθόνες, απάντησα σε αυτό που έγραψες: 

Φιλε manuel μεχρι το post no7 το οποιο εκανα quote, κανενας δεν ειχε αναφερθει συγκεκριμενα στο macbook pro retina. Οποτε θεωρησα οτι αναφεροντουσαν σε ολα οσα αναφερει το αρθρο, δηλαδη και στο macbook air.

Με λιγα λογια, μπερδευτηκαμε.

 

 

και νόμιζα ότι εννοούσες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα macbook pro (όπως γράφεις). Σε

αυτά αναφερόμουν. Δε με ενδιαφέρουν τα air. Μπορεί να είναι καλά, μπορεί

και όχι.

Ελπιζω να εννοεις τα macbook pro retina και οχι τα σκετα macbook pro, τα οποια εχουν αισθητα χειροτερες οθονες , παρολο που μπορει να εχουν 50+% μεγαλυτερη τιμη απο pc laptop με μακραν καλυτερες οθονες...

 

Εγραψες μαλιστα το παρακατω που κανω quote (apple laptop κοντα στα 1300€) και το μονο apple λαπτοπ που υπαρχει κοντα σε αυτην την τιμη ειναι το βαρυδι entry level macbook pro 13" χωρις retina, αλλα με φθηνιαρικο tn panel και χαμηλη αναλυση 1280x800.

Τα retina ξεφευγουν πολυ σε τιμη, αρχιζουν απο 1650€.

Εν συντομία, να μου πει κάποιος ότι θα πάρει laptop με 700€ αντί για

Mac, το καταλαβαίνω έτσι κι αλλιώς. Δεν έχω, δεν δίνω. Αν κάποιος, όμως,

είναι αποφασισμένος να πάει κοντά στα 1300€, δε βλέπω το λόγο να μην

σκεφτεί σοβαρά τη λύση της Apple.

 

 

Αν τωρα θεωρεις οτι δινοντας 50+% παραπανω χρηματα για το βαρυδι macbook pro 13" οχι retina σε σχεση με αυτο το sony με full hd ips panel, θα παρεις καλυτερη οθονη(ενω στην πραγματικοτητα εχει πολυ χειροτερη το  macbook pro 13"), αυτο σημαινει οτι το marketing της apple εχει πετυχει το στοχο του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου αρκεί ; όχι. Δεν τεκμηριωνεις κάποιο επιχείρημα, άρα η γνώμη σου δεν έχει καμία βαρύτητα.

 

Σαν να ρωτάω ένα φανατικό παοκτση ποια είναι η καλύτερη ομάδα.

 

Μην περιμενεις επιχειρηματα....

Απλα θα σε πουν Hater και θα αλλαξουν την συζητηση. Εγω απο την υπερκοστολογιση του Macbook φτασαμε στο iPad (1,2,3,4???) vs Galaxy Tab 10.1.

 

Λαθος μου που επεσα στην φακα btw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ακούω οτι να ναι... Κρατήστε τα PC σας παιδιά και μη μας παίζετε τα @@... Εμεις οι μαλακες παίρνουμε MacBook Pro και γουσταρουμε, εσείς οι πανέξυπνοι κρατήστε τα lenovo - dell - Samsung ή οτι άλλο θέλετε...

2880*1800 pixels με πλήρη συμβατότητα σε όλα τα apps, η εμπειρία χρήσης σε μια τέτοια ανάλυση στις 15 ιντσεζ είναι πραγματικα μοναδική... Οσο για τα specs παιδιά δε τρέχουμε windows απο πίσω για να θελουμε 16πυρινους επεξεργαστες και 330 gigs ram... Bootάρουμε το λειτουργικό σε 8 sec και κάνουμε shut down σε 2 sec...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Φιλε, ακομα και ο ιδιος γνωριζεις οτι αυτα που γραφεις ειναι ανακριβειες.

Το mac os x ειναι που χρειαζεται specs , πυρηνες και ram.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι πχ το pc σου στην υπογραφη σου φοραει επεξεργαστη 5 ετων (q9550), αλλα κραταει μια χαρα (χωρις να ειναι απαραιτητο το overclocking που του εχεις κανει),

οταν ενας imac 5 ετων(πριν 5 χρονια αυτος ο iMac κυκλοφορουσε) αγκομαχαει για να τρεξει το mountain lion, ποσο μαλλον πιο απαιτητικες εργασιες οπως photoshop, video editing κλπ.. Για παιχνιδια δεν το συζηταμε καν.

 

Οσο για το boot time και το shut down time του mac os x, εδω γελαμε.. Χωρις ssd(πχ το  απλο macbook pro 15" των 2000€) ειναι πολυ πιο αργα απο ενα τυπικο λαπτοπ 500€ με windows 8 στο boot και shutdown time.

Με ssd, ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με ενα pc windows 8 μηχανημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοο ζόρι που τραβάνε μερική.

 

BTW: Δεν πουλάει η Acer ακόμα Laptop με τέτοια οθόνη... είπε μόνο: και εγώ έχω. Η Apple σε λίγο κλείνει χρόνο. 

 

Αλλά ΟΚ όπως μερικοί Fanboys και μερικοί Haters, δεν ξέρουν τι λένε, και αγνοούν τα θετικά / αρνητικά έτσι γιατί τους συμφέρει.

 

Και πολλά από τα λεγόμενα Free Apps, δεν είναι Free. Είναι σπασμένα, πειρατικά κλπ. Μη τα πασάρετε όπως σας αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε manuel μεχρι το post no7 το οποιο εκανα quote, κανενας δεν ειχε αναφερθει συγκεκριμενα στο macbook pro retina. Οποτε θεωρησα οτι αναφεροντουσαν σε ολα οσα αναφερει το αρθρο, δηλαδη και στο macbook air.

Με λιγα λογια, μπερδευτηκαμε.

 

Πράγματι μπερδευτήκαμε.

 

Ελπιζω να εννοεις τα macbook pro retina και οχι τα σκετα macbook pro, τα οποια εχουν αισθητα χειροτερες οθονες , παρολο που μπορει να εχουν 50+% μεγαλυτερη τιμη απο pc laptop με μακραν καλυτερες οθονες...

 

Αν τωρα θεωρεις οτι δινοντας 50+% παραπανω χρηματα για το βαρυδι macbook pro 13" οχι retina σε σχεση με αυτο το sony με full hd ips panel, θα παρεις καλυτερη οθονη(ενω στην πραγματικοτητα εχει πολυ χειροτερη το  macbook pro 13"), αυτο σημαινει οτι το marketing της apple εχει πετυχει το στοχο του..

 

Όχι, για τα απλά μιλούσα, αλλά δεν έγραψα πουθενά ότι έχουν καλύτερη οθόνη. Έγραψα συγκεκριμένα ότι δε με ενδιαφέρει το θέμα, γιατί τις οθόνες που έχουν τις βρίσκω καταπληκτικές (τις έχω δουλέψει) και δε βλέπω καμία διαφορά από τις οθόνες που θεωρούνται πολύ καλύτερες. Οπότε δεν μπαίνει καν στα κριτήρια αγοράς μου αυτό το θέμα.

 

Πολύ καλή πρόταση, πάντως, φαίνεται να είναι το Sony Vaio που παραθέτεις. Κατ' αρχάς είναι στις 15.5", το οποίο βεβαίως και δεν μπορεί παρά να έχει σημασία.

 

Η τιμή του μου φαίνεται εντυπωσιακή. Στο εξωτερικό το βλέπω κοντά στα 1000€ και εδώ το έχουν πολλοί κοντά στα 800€. Είναι ασφαλές; Ούτε reviews μπορώ να βρω για κάποιο λόγο.

 

Μακάρι να ήταν όλα τα pc-laptops σε τέτοιες τιμές και αξιόπιστα. Δεν ξέρω, θέλει ψάξιμο και χρόνο (=χρήμα). Θα μου πεις γι' αυτό έχουμε εσένα. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοο ζόρι που τραβάνε μερική.

 

 

Και πολλά από τα λεγόμενα Free Apps, δεν είναι Free. Είναι σπασμένα, πειρατικά κλπ. Μη τα πασάρετε όπως σας αρέσει...

Για δώσε παραδείγματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε παραδείγματα..

 

Sorry! Βασικά δεν εκφράστηκα σωστά: Τα Apps που είναι για αγορά στο ITUNES / APPSTORE είναι και για αγορά στο Playstore. Και ήθελα να πώ, ότι εάν κοστίζει 2,89 στο Appstore δεν γίνεται να είναι Free στο Playstore (Κάποτε ήταν και πιο ακριβά). Σε αυτήν την περίπτωση είναι συνήθως σπασμένα κλπ. εάν είναι Free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά είμαι αρκετά "γέρος" πΧια για να μπω ξανά σε αυτό το τριπάκι! Δεν μπορώ να πείσω ούτε και να εξηγήσω πράγματα σε ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ ολοκληρωμένη επαφή με όλες τις συσκευές στις οποίες αναφερόμαστε εδώ (και σε κάθε topic που περιέχει τη λέξη apple)! Το να πει κάποιος πως επιλέγει κάποιες συσκευες επειδή απλά ειναι πιο φθηνές είναι λογικό! Το να θεωρεί όμως πως είναι και καλύτερες, είναι μια άλλη ιστορία! Γνωρίζω πως η Apple υπερκοστολογεί τα προϊόντα της αλλά γνωρίζω επίσης πως μέρος του κόστους αυτού, αφορά κάποιες "λεπτομέρειες" που ο ανταγωνισμός αγνοεί ή τις θεωρεί ασήμαντες. Ε για μένα είναι οι πιο σημαντικές γι'αυτό και ξοδεύω περισσότερα για να τις αποκτήσω. Και ευτυχως μέχρι τώρα η αποσβεση της επένδυσης μου επιστρέφει πίσω σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα.

 

To μόνο που μπορώ να πω για να επανέλθω στο αρχικό θέμα είναι πως οι μειώσεις στις τιμές και η βελτιωση των specs σε ορισμένα μοντέλα, ήρθαν στην κατάλληλη στιγμή μιας και ετοιμάζομαι για ανανέωση στο στόλο της Apple!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...