Προς το περιεχόμενο

GA-MA790FX-DQ6 (rev. 1.0) + sata 3 +usb 3 controller


zaqxsw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.


Έχω την GA-MA790FX-DQ6 (rev.1.0) http://www.gigabyte.eu/products/product-page.aspx?pid=2690&dl=#utility και θα ήθελα να βάλω ένα controller για να έχω sata 3 και usb 3.

Έχω βρει αυτό εδώ:  http://www.ebay.co.uk/itm/ASUS-U3S6-2x-USB-3-0-2x-SATA-6Gb-s-PCIe-x4-with-bridge-low-profile-card-/290857879359?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item43b87b073f

Κάνει για την δουλειά που το θέλω?  Εννοώ θα μου δώσει «πραγματικό»  sata 3 +usb 3?

Σε ποια PCIe πρέπει να τοποθετηθεί?

Υπάρχει κάποια λύση με ξεχωριστούς controllers για sata 3 και usb 3 που να είναι εξίσου καλή?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάρτα με 10€ που δίνει USB III της sharkoon στην Ελλάδα !

 

Και υπάρχει κάρτα με 20€ που δίνει SATA III ! 

 

Εγώ θα πήγαινα σε δυο ξεχωριστές κάρτες και όχι σε μια !!!

 

 

 

Σε όλες τις PCI-E X16 μπορείς να τις κουμπώσεις χωρίς πρόβλημα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα την λύση της ASUS επειδή είναι επώνυμη.

Με έναν φίλο μου βάλαμε ένα USB 3 που πουλαει μεγάλο ελληνικό μαγαζί
και δεν «πάει» και τόσο γρήγορα  όσο μητρικές
που το έχουν πάνω.



 



Έχεις  καμία ιδέα από μάρκες?

Κάτι από το ebay?



 



Σε όλες τις PCI-E X16 μπορείς να τις κουμπώσεις χωρίς πρόβλημα. = Στις μπλε ή τις πορτοκαλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ASUS θέλει 45€ για την κάρτα ... Και δεν αναβαθμίζεις μητρική και μνήμες καλύτερα ? Πουλώνας αυτά που έχεις το ίδιο θα σου έρθει ... 

 

Τι επεξεργαστή έχεις και πόση μνήμη ?

 

 

Σε όλες τις θύρες και μπε και πορτοκαλί !

 

Κανένας εξωτερικός controller δεν πάει το ίδιο καλά με τον ενσωματωμένο . 

 

SHARKOON για USB III ! 

 

ASROCK  για SATA III ! ( υπάρχει και φτηνότερος ) !! Ολοι το ίδιο chip χρησιμοποιούν οπότε διαφορές μεγάλες δεν έχουν ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phenon x4 gp-9500 kai 4GB DDR sta 800.

Κανένας εξωτερικός controller δεν πάει το ίδιο καλά με τον ενσωματωμένο = τρελες διαφορες?



http://www.ebay.co.uk/itm/3in1-USB-3-0-eSATA-3-0-SATA-3-0-to-PCI-E-PCI-Express-Card-Adapter-Converter-/180983560707?pt=UK_Computing_Drive_Cables_Adapters&hash=item2a2375fa03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές ! Πάντως είναι καλύτερα να βάλεις στον sata II της μητρικής τον SSD παρά στον SATA III controller .... 

 

Για USB III αξίζει με 10€ αλλά όχι παραπάνω !!!

 

Στην θέση σου θα κοιτούσα να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή όσο προλαβαίνω με έναν PHENOM II X4 965BE πριν εξαφανιστεί από τα ράφια για να έχω δυνατό pc για ακόμα 3 χρόνια !

 

ο 9500 έχει τα χρόνια του και το πρόβλημα με το TLB ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός με ψύκτρα και 3 χρόνια εγγύησης αντί για ένα που έχει η TRAY έκδοση !

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17485&cat=2&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

Ναι πάει καλύτερα και υποστηρίζεται καλύτερα το trim !  :-D



Μπορείς βέβαια να κοιτάξεις και για μεταχειρισμένο  εξαπύρηνο PHENOM 1090T / 1100T  ή να βρεις από εξωτερικό κανέναν καινούριο αλλά με κόστος έως 120€ για καινούριο και 90€ για μεταχειρισμένο ...

 

Αυτή θα ήταν η καλύτερη αναβάθμιση για το σύστημά σου !!! Πολύ δυνατοί επεξεργαστές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η μητρική σου με το τελευταίο bios παίζει όλους τους PHENOM X2/X3/X4/X6 !!! 



Αυτός που δείχνεις 960T είναι ένας τετραπύρηνος ο οποίος μπορεί να ξεκλειδώσει σε X6 αλλά σε μητρική με ΠΟΙΟ καινούριο socket από το δικό σου !! 

Αρα μην τον κοιτάς !



O phenom 840 είναι πολύ κατώτερος από τον 965 ! Ο 965 είναι και ξεκλείδωτος που σημαίνει πως κλοκάρει πολύ εύκολα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...