Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με HDMI


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηρα ενα καλωδιο HDMI to HDMI 10m το οποιο φυσικα και το χρυσοπληρωσα και ενω η μητρικη μου εχει τετοια θυρα η καρτα γραφικων μου εχει mini hdmi. Το προβλημα λοιπον ειναι πως ενω συνδεω το καλωδιο στην θυρα hdmi της μητρικης δεν μου βγαζει εικόνα. Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον χρησιμοποιεις Pci-e καρτα γραφικων(κ οχι αυτη που ειναι ενσωματωμενη στη μητρικη)ειναι απολυτα λογικο στις θυρες τις μητρικες να μην εχεις εικονα(αφου η ενσωματωμενη καρτα γραφικων της μητρικης ειναι απενεργοποιημενη-μιας κ δουλευει το συστημα με την Pci-e καρτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τι εναλλακτικές έχω ωστε να συνδέσω τον υπολογιστή μου με την τηλεόραση. Ουσιαστικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω εικόνα του desktop μου στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ο ανταπτορας εινα ιη καλυτερη λυση μιας και 10m καλωδιο στην Ελλαδα δεν υπαρχει. Απλα ειναι ειναι κριμα να υπαρχει μια θυρα hdmi στον υπολογιστη σου και να μην μπορεις να την εκμεταλευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό συνήθειο που υπάρχει εδώ στο Insomnia με όλους, να έχουν κάποιο πρόβλημα HW-SW και ούτε ένας να μην γράφει την σύνθεσή του... Εκτός αν πιστεύετε πως αυτοί που θα προσπαθήσουν να σας βοηθήσουν έχουν την μαγική σφαίρα... :mad:

 

Και όσον αφορά τα υπόλοιπα "απόλυτα" που ακούγονται, εγώ θα πω πως στο δικό μου σύστημα με CF5850 και την embedded του 3570k μου, έχω κανονικά σήμα από το HDMΙ  της μητρικής αν συνδέσω καλώδιο. Αλλά το σήμα δεν στέλνεται από εκεί ως διά μαγείας μόνο του ... Σε Win7 -> Screen Resolution -> Extend Desktop Display γιατί ως πρωτεύον έχω δώσει το PCIE και από εκεί μπουτάρει (από την Primary του CF με άλλα λόγια). Έτσι μπορώ να έχω μέχρι 4 οθόνες συγχρόνως πάνω. Τρεις στην πρώτη 5850 και άλλη μία στην HD4000

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι ΚΑΙ HW Dependant. Αν εσύ τώρα μιλάς για λύσεις με VGA στο chipse μάλλον δεν θα παίξει... Εξού και ο πρόλογος του post μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό συνήθειο που υπάρχει εδώ στο Insomnia με όλους, να έχουν κάποιο πρόβλημα HW-SW και ούτε ένας να μην γράφει την σύνθεσή του... Εκτός αν πιστεύετε πως αυτοί που θα προσπαθήσουν να σας βοηθήσουν έχουν την μαγική σφαίρα... :mad:

 

Και όσον αφορά τα υπόλοιπα "απόλυτα" που ακούγονται, εγώ θα πω πως στο δικό μου σύστημα με CF5850 και την embedded του 3570k μου, έχω κανονικά σήμα από το HDMΙ  της μητρικής αν συνδέσω καλώδιο. Αλλά το σήμα δεν στέλνεται από εκεί ως διά μαγείας μόνο του ... Σε Win7 -> Screen Resolution -> Extend Desktop Display γιατί ως πρωτεύον έχω δώσει το PCIE και από εκεί μπουτάρει (από την Primary του CF με άλλα λόγια). Έτσι μπορώ να έχω μέχρι 4 οθόνες συγχρόνως πάνω. Τρεις στην πρώτη 5850 και άλλη μία στην HD4000

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι ΚΑΙ HW Dependant. Αν εσύ τώρα μιλάς για λύσεις με VGA στο chipse μάλλον δεν θα παίξει... Εξού και ο πρόλογος του post μου...

Καλά τα λες αλλά φίλε μου αλλά δεν σημαίνει ότι τα καταλαβαίνω και όλα:) 3770 ι7 και gygabyte z77 εχω. Στο another display sto screen resolution μου εμφανοζει μονο σαν επιλογη δευτερης οθονης την εξοδο της καρτας γραφικων μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου δινει επιλογη για το hdmi της μητρικης , γιατι οταν ξεκιναει το pc βρισκει την καρτα γραφικων και κλεινει τα onboard γραφικα (hdmi μητρικης) . Για να δωσεις απο το hdmi της μητρικης σε οθονη και ταυτοχρονα να δουλευει και η καρτα γραφικων με αλλη οθονη , πρεπει να βρεις την επιλογη για τα onboard γραφικα στο bios και να επιλεξεις always enable (αναλογα την μητρικη μπορει να εχει αλλη επιλογη) . Αν εχεις καποιο προβλημα , γραψε την μητρικη σου να σου πω ακριβως τι πρεπει να αλλαξεις στο bios .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου δινει επιλογη για το hdmi της μητρικης , γιατι οταν ξεκιναει το pc βρισκει την καρτα γραφικων και κλεινει τα onboard γραφικα (hdmi μητρικης) . Για να δωσεις απο το hdmi της μητρικης σε οθονη και ταυτοχρονα να δουλευει και η καρτα γραφικων με αλλη οθονη , πρεπει να βρεις την επιλογη για τα onboard γραφικα στο bios και να επιλεξεις always enable (αναλογα την μητρικη μπορει να εχει αλλη επιλογη) . Αν εχεις καποιο προβλημα , γραψε την μητρικη σου να σου πω ακριβως τι πρεπει να αλλαξεις στο bios .

Και κάνοντας αυτό χάνω κάτι? Εννοώ σε γραφικά κτλ.. Η μητρική μου είναι Gygabyte z77-DH3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάνοντας αυτό χάνω κάτι? Εννοώ σε γραφικά κτλ.. Η μητρική μου είναι Gygabyte z77-DH3.

 

Καις λιγο παραπανω ρευμα :)

 

Δεν ξερω ποια καρτα γραφικων εχεις . Σε θεματα browsing , ταινιες κτλ δεν θα εχεις προβλημα , αλλα σε επεξεργασια εικονας , games κτλ θα εχεις χειροτερα γραφικα .

 

Στο bios στην καρτελα peripherals αλλαζεις τα παρακατω ...

 

Init Display first -> PEG

Internal Graphics -> enable ή always enable (Δεν μπορω να δω απο το manual ποιες επιλογες εχει)

Internal Graphics Memory Size -> 1024 (χρησιμοποιει ram απο την ram του συστηματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καις λιγο παραπανω ρευμα :)

 

Δεν ξερω ποια καρτα γραφικων εχεις . Σε θεματα browsing , ταινιες κτλ δεν θα εχεις προβλημα , αλλα σε επεξεργασια εικονας , games κτλ θα εχεις χειροτερα γραφικα .

 

Στο bios στην καρτελα peripherals αλλαζεις τα παρακατω ...

 

Init Display first -> PEG

Internal Graphics -> enable ή always enable (Δεν μπορω να δω απο το manual ποιες επιλογες εχει)

Internal Graphics Memory Size -> 1024 (χρησιμοποιει ram απο την ram του συστηματος)

Εμ εδώ είναι το πρόβλημα. Δουλεύω photoshop οπότε αν έχω σε θέματα εικόνας δεν λέει.:) Οπότε νομίζω θα περιμένω καμιά βδομαδούλα να παραγγείλω έναν ανταπτορα να κανω την δουλεθα μου σαν ανθρωπος. Thanx anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...