Προς το περιεχόμενο

Για όποιον ξέρει από δορυφορικά και συνδέσεις...


leftys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένας αποκωδικοποιητής OTE TV (με απενεργοποιημένη κάρτα, από επιστροφές) τον οποίο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω για να δω τα ελευθερα δορυφορικά κανάλια που μπορεί να πιάσει και τα επιγεια αφού είναι και Mpeg4, έχοντας κεντρική δορυφορική εγκατάσταση στην πολυκατοικία που μένω.

 

Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά και επιπλέον, η πρίζα που έχω στο δωμάτιο (είναι τυπου http://www.electron-stores.gr/catalog/images/230.jpg) ειναι μακρια από την τηλεοραση, πρεπει να αξιοποιησω την προεκταση που υπαρχει για τα επιγεια ωστε να μεταφερω και τα 2 σηματα στην tv.

 

Τι θα χρειαστώ για να κάνω αυτή τη συνδεσμολογία???

 

πχ θα χρειαστώ 2 τέτοια http://www.e-anagnostou.gr/-ραδιοτηλεοπτικών-σημάτων-δορυφορικά-συστήματα-λήψης-ραδιοτηλεοπτικών-σημάτων-δορ.διακλαδωτές-splitter-sat-combiner-comb-p-16991.html το ένα για την πρίζα και το άλλο στην άλλη άκρη του καλωδίου (στην tv), σωστά?

 

τι βύσματα και τι καλώδια πρέπει να βάλω για τις συνδέσεις?

το sat είναι βιδωτό ενώ της επιγειας κεραιας το γνωστό βύσμα...

 

χρειάζομαι ενισχυτή γραμμής (είμαι στον 1ο όροφο), κάτι τέτοιο http://www.sat-eshop.gr/categories.asp?catid=410 ή οχι?

 

κάτι άλλο που χρειάζομαι ή πρέπει να προσέξω?

 

Επειδή δεν έχω εξειδικευμένο μαγαζί κοντά μου, σκέφτομαι να τα παραγγείλω Online, γιαυτό χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτές ξεχνάς σε πολυκατοικία με κεντρική εγκατάσταση θα σε κυνηγάνε γιατί θα βγάλεις πρόβλημα σε όλους,όπως και το splitter σε τόσο μικρή απόσταση θα βγάλει προβλήματα.

Άσχετα με την πρίζα,σίγουρα υπάρχει δορυφορικό σήμα;;

Αν ο δέκτης έχει tv-in και sat-in θα πάρεις δυο καλώδια ένα TV και ένα SAT και θα τα απλώσεις και τέλος.Το καλώδιο ουσιαστικά είναι το ίδιο 75Ω καλώδιο τα βύσματα για το sat λέγονται τύπου «F» θες επί δύο τα τηλεοπτικά είναι αρσενικά-θηλυκά οπότε θα χρειαστείς από ένα.

Δέκτης με TV μόνο με το scart ή hdmi ό,τι έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φιλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Πως θα μπορεσω να ξερω αν υπάρχει σημα δορυφορικης στην πριζα?

 

το βασικο μου προβλημα είναι ότι έχω ηδη εγκατεστημενο καλώδιο (σε κανάλι στον τοιχο) και μεταφερω απο την πριζα το επιγειο σημα στην τηλεοραση στην αλλη ακρη του δωματιου. Θελω να μεταφερω και το δορυφορικο με το ιδιο καλωδιο.

Δεν πρεπει να βαλω splitter οπως αυτο: http://www.e-anagnostou.gr/-%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CF%81.%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82-splitter-sat-combiner-comb-p-16991.html

???? ενα στην πριζα και ενα στην αλλη ακρη του καλωδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς τους γείτονες αν έχει κάποιος δορυφορικό από την πρίζα τότε οκ.

Αυτά τα spliter είναι για σχετικά μεγάλες αποστάσεις,θα σου βγάλει παρεμβολές ,αλλά μπορείς να θες να τα δοκιμάσεις αν σου βγάλει κανάλια  καλός.

Αν πάρεις δέκτη με tv loop(είσοδο/έξοδο κεραίας) τότε μπορείς να βάλεις τον δέκτη εκεί κοντά στην πρίζα και να σου περνάει αυτό το σήμα μέσα από το καλώδιο της tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αγόρασα τα πράγματα και μόλις βρω χρόνο θα ασχοληθώ

θα ποστάρω μόλις έχω κάτι νεότερο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η συνδεσμολογία έγινε, έχω σήμερα στο δορυφορικό ΄δέκτη.

το θέμα είναι ότι δεν μπορω να πιάσω το δορυφόρο hotbird (σε αυτόν βλέπει η κεντρική κεραια)

 

τι ρυθμίσεις βάζω? πχ συχνότητα κλπ. για να μου φέρει τα ελεύθερα κανάλια?

 

γνωρίζει κανεις?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να έβρισκες το ακριβές μοντέλο του δέκτη για να βρεις/βρούμε το εγχειρίδιο.

Σε πολύ γενικές γραμμές θα μπεις στην εγκατάσταση(Installation) θα διαλέξεις τον hotbird και θα τον βάλεις να σαρώσει.

Καλό είναι να του κάνεις ένα factory reset πρώτα για να μην έχει τα παλιά κανάλια του ote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ πολύ!

λοιπόν, το μοντέλο είναι το KAONMEDIA STB KTSF-B3202NSO

 

όπως μπορείς να δεις εδώ http://multifeed-set-ups.blogspot.gr/2013/02/ote-tv-kaonmedia-ns1110.html#more

έχει μεχρι 4 Lnb και βάζω στη θέση 1 (γιατί είναι από κεντρική κεραία που θεωρώ ότι δεν έχει άλλο Diseqc)

περνάω συχνότητες του hotbird αλλά τίποτα (καλά είμαι άσχετος, σε μία ώρα έμαθα ότι έμαθα..)

 

τι κανω?

 

εννοείται ότι ο δέκτης δεν εχει ενεργοποιημενη συνδρομη στο οτε tv

Επεξ/σία από leftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω αν μπορεί να μπεί κάπως το μαμίσιο firmware.
Έχει περισσέψει ένας τέτοιος δέκτης και το firmware του ΟΤΕ είναι (κατανοητό) πολύ περιοριστικό...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...