Προς το περιεχόμενο

Το Facebook αποφεύγει τη φορολογία για το 2012 στις ΗΠΑ και κερδίζει επιστροφή


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χασούρα δεν παίζει να είχε το facebook σε καμία καμία περίπτωση ,απλά με μερικές χιλιάδες λογιστές και δικηγόρους να δουλέυουν για αυτούς σε όλο τον κόσμο ,την βγάζουν λάδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"άρα μήπως το fb είχε χασούρα για καποια χρόνια ;" και αυτό που λέει ο copydisc, σωστό είναι.

 

Με την έννοια των ζημιών, δεν νομίζω... Σαν startup ξεκίνησε, οπότε λογικά θα είχε πάρει πολύ καλά funds από νωρίς...

 

Για τη φορολόγηση τι να λέμε... κλασικά εικονογραφημένα (δυστυχώς). Και δω τα ίδια γίνονται και είμαι σίγουρος ότι και μεις θα προτιμούσαμε να διεξάγουμε έναν πόλεμο από το να βελτιώσουμε βασικούς τομείς όπως παιδεία / υγεία / επιχειρηματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Κυβέρνηση από 1/1/2014 κι αναδρομικά για το έτος 2013 θα επιβάλει νέο χαράτσι στον απλό λάο του βασικού μισθού των 586 ευρώ, και της ανεργιας στο 50%, το νέο αυτό χαράτσι είναι για την χρήση του Facebook το οποιό θα το πληρώνει ο οποιοσδήποτε , έχει δεν έχει, επειδή έτσι γουστάρουν οι πράκτορες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες το λιγο πιο καθαρα αυτο που θες γιατι δεν θελω να σχολιασω αν δεν ειμαι 100% σιγουρος τι εννοεις.

 

α) Μεσω του Facebook εισπρατουν φορους απο 3ους αλα λιστα Λανγκαρντ;

β) Μεσω του Facebook διεισδυουν πολιτικα και οικονομια σε αλλες χωρες;

γ) Και τα δύο;

δ) εννοεις κατι αλλο;

 

Απο που θα βρουν τα τρις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κάνουν όλες οι εταιρίες (τουλάχιστον στον τομέα της τεχνολογίας) στην Αμερική αλλά και (σε μικρότερο βαθμό) στην Ευρώπη.

για πες 2 για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες το λιγο πιο καθαρα αυτο που θες γιατι δεν θελω να σχολιασω αν δεν ειμαι 100% σιγουρος τι εννοεις.

 

α) Μεσω του Facebook εισπρατουν φορους απο 3ους αλα λιστα Λανγκαρντ;

β) Μεσω του Facebook διεισδυουν πολιτικα και οικονομια σε αλλες χωρες;

γ) Και τα δύο;

δ) εννοεις κατι αλλο;

 

Απο που θα βρουν τα τρις;

Να υποθεσω οτι ρωτας εμενα? Γραψε ρε φιλε ενα @ταδε να καταλαβαινομαστε... Εννοω το (Β) με την προσθηκη οτι παρακολουθουν ΠΡΩΤΑ τους δικους τους πολιτες. Ειναι η μοναδικη χωρα που οι λογαριασμοι ειναι πανω απο το 50% του πληθυσμου. Και επισης ειναι γνωστο οτι οι Αμερικανοι, μετα το τελος του ψυχρου πολεμου φοβουνται πιο πολυ τον "εκ των εσω εχθρο" παρα οποιαδηποτε εξωτερικη απειλη. Το Fb τους προσφερει αυτο ακριβως, την δυνατοτητα να "ελεγχουν" ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου.

 Το χρεος απλα δεν τους ενδιαφερει. Η Αμερικανικη κοινωνια ειναι η επιτομη του καταναλωτισμου και οταν καποιος εχει 200 εκατομμυρια επιδοξους πελατες, οι οποιοι εχουν κιολας τη δυνατοτητα να ξοδεψουν χρηματα, σε αντιθεση με τους Κινεζους που μπορει να εχουν 5πλασιο καταναλωτικο κοινο αλλα τα χρηματα που διεθετε ο καθε καταναλωτης ηταν μεχρι πρότινος ελαχιστα, τοτε απλα λεει σε οσους χρωσταει "ή μου δινεις πιστωση ή παιρνω τους πελατες ΜΟΥ και παω αλλου"...Απλα σκεψου οτι το Military budget of the United States (ετσι το λεει η Wiki) ειναι στα $700δις!!!!!! Για να προφυλαχτουν απο τον Καναδα (lol) και απο τους Μεξικανους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι ρωτας εμενα? Γραψε ρε φιλε ενα @ταδε να καταλαβαινομαστε... Εννοω το (Β) με την προσθηκη οτι παρακολουθουν ΠΡΩΤΑ τους δικους τους πολιτες. Ειναι η μοναδικη χωρα που οι λογαριασμοι ειναι πανω απο το 50% του πληθυσμου. Και επισης ειναι γνωστο οτι οι Αμερικανοι, μετα το τελος του ψυχρου πολεμου φοβουνται πιο πολυ τον "εκ των εσω εχθρο" παρα οποιαδηποτε εξωτερικη απειλη. Το Fb τους προσφερει αυτο ακριβως, την δυνατοτητα να "ελεγχουν" ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου.

 Το χρεος απλα δεν τους ενδιαφερει. Η Αμερικανικη κοινωνια ειναι η επιτομη του καταναλωτισμου και οταν καποιος εχει 200 εκατομμυρια επιδοξους πελατες, οι οποιοι εχουν κιολας τη δυνατοτητα να ξοδεψουν χρηματα, σε αντιθεση με τους Κινεζους που μπορει να εχουν 5πλασιο καταναλωτικο κοινο αλλα τα χρηματα που διεθετε ο καθε καταναλωτης ηταν μεχρι πρότινος ελαχιστα, τοτε απλα λεει σε οσους χρωσταει "ή μου δινεις πιστωση ή παιρνω τους πελατες ΜΟΥ και παω αλλου"...Απλα σκεψου οτι το Military budget of the United States (ετσι το λεει η Wiki) ειναι στα $700δις!!!!!! Για να προφυλαχτουν απο τον Καναδα (lol) και απο τους Μεξικανους!!!!

 

Σωστη η σκεψη ομως εχω μια απορια.

α) Ειτε λεγεται Facebook ειτε λεγετε καπως αλλιως καποιο κοινωνικο δικτυο θα μπορει να εχουν υπο τον ελεγχο τους οι ΗΠΑ. Γιατι να χανουν τοσα δις $;

β) Γιατι η ιδια λογικη γινεται και στην apple, στην Google, στην  Microsoft και σε ενα καρο εταιριες ασχετως κλαδου; 

 

Εμενα το σεναριο οτι πολυ απλα οι πλουσιοι νομοθετουν μεσω των μαριονετων πολιτικων μου μοιαζει πιο πιθανο.

 

Συμφωνουμε οτι ολοι ξερουν οτι τα λεφτα δεν θα τα παρουν ποτε απο τις ΗΠΑ (ουτε και απο καποια αλλη χωρα) απλα θα παιρνουν τοκους. Αυτο ομως διαρκως μεγαλωνει το φασμα της ανισοτητας μεταξυ πλουσιων και φτωχων (σε βαθμο που καταστρεφονται και ολοκληροι λαοι βλ. Ελλαδα).

 

Στην πραγματικοτητα το χρημα δεν εχει καμια αξια αμεσα. Το κοστος οριζεται απο το παραγωμενο προϊον. Αν μπορουσες να παραγεις τους 10πλασιους τονους τροφη θα ηταν πιο φθηνο το φαϊ. Αν ομως η παραγωγη ηταν πολυ πιο πολυ απο οσο μπορει να καταναλωσει ο δυτικος/πλουσιος κοσμος τοτε απλα θαβεις τα πορτοκαλια για να μην πεσει η τιμη..... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...