Προς το περιεχόμενο

Ποιο Macbook pro;;;


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

 

Καλορίζικο...το δουλεύεις στο best for retina ή σε κάποια άλλη ανάλυση? Δουλεύει εξίσου καλά και πάνω από 1280χ800 (best for retina)?

 

Το πιο "retina" αποτέλεσμα το έχεις στο best. Στα 1440 είναι επίσης καλό το αποτέλεσμα χωρίς κολλήματα κλπ και στο full αντίστοιχα για καθημερινές εργασίες όπως normal browsing, docs κλπ όλα κυλάνε ομαλά. Αρχίζεις να έχεις μικροσκαλώματα αν στο full ανοίξεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα! Σε καμία περίπτωση όμως δεν επηρεάζεται η εργασία σου κλπ.

 

Να αναφέρω επίσης πως από το πρώτο macbook 13 unibody aluminum με τον ταπεινό επεξεργαστή και την απλή GPU, χρησιμοποιούσα  photoshop, aperture, imovie, lightroom κλπ χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

Το εντυπωσιακό είναι πάντως πως καταλαβαίνεις τη διαφορά της οθόνης, όταν μετά από μερικές ημέρες χρήσης επιστρέψεις σε κάποιο άλλο laptop ή οθόνη που μέχρι πριν τα θεωρούσες εξίσου εντυπωσικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωριζεται καποιο-α μαγαζι-α στο Λονδινο που να εχει macbooks σε καλες τιμες παντα.

 

επειδη ανεβαινω τον αλλο μηνα, λεω να παρω κανενα.

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνωριζεται καποιο-α μαγαζι-α στο Λονδινο που να εχει macbooks σε καλες τιμες παντα.

 

επειδη ανεβαινω τον αλλο μηνα, λεω να παρω κανενα.

 

ευχαριστω.

 

Apple store official! :)

 

Apple Store Covent Garden

 

Apple Store Regent Street

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο "retina" αποτέλεσμα το έχεις στο best. Στα 1440 είναι επίσης καλό το αποτέλεσμα χωρίς κολλήματα κλπ και στο full αντίστοιχα για καθημερινές εργασίες όπως normal browsing, docs κλπ όλα κυλάνε ομαλά. Αρχίζεις να έχεις μικροσκαλώματα αν στο full ανοίξεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα! Σε καμία περίπτωση όμως δεν επηρεάζεται η εργασία σου κλπ.

 

Να αναφέρω επίσης πως από το πρώτο macbook 13 unibody aluminum με τον ταπεινό επεξεργαστή και την απλή GPU, χρησιμοποιούσα  photoshop, aperture, imovie, lightroom κλπ χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

Το εντυπωσιακό είναι πάντως πως καταλαβαίνεις τη διαφορά της οθόνης, όταν μετά από μερικές ημέρες χρήσης επιστρέψεις σε κάποιο άλλο laptop ή οθόνη που μέχρι πριν τα θεωρούσες εξίσου εντυπωσικά! :)

 

Το αρνητικό στο "best for retina" είναι οτι εξακολουθείς να δουλεύεις σε 1280χ800 όπως το μακρινό παρελθόν (η ευκρίνεια βέβαια είναι ανεπανάληπτη). Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά και στο 15αρι RETINA που είχα, οι λοιπές αναλύσεις (πλην του best) μου φαίνονταν "παραξενες", οπότε στην ουσία πάλι σε 1440χ900 δούλευα.

 

Αφού πούλησα το 15αρι Retina αμφιταλαντεύτηκα πολύ στο ποιο form factor θα επιλέξω και τελικά πήγα στο Air 13" ως παλιό έρωτα και σταθερή αξία. Πάντα βέβαια έχω στο βάθος του μυαλού μου να επιστρέψω σε Retina, απλά δεν ξέρω αν θα το κάνω τώρα ή αν θα περιμένω τους haswell.

 

Μια ερώτηση ακόμη...σου δουλεύουν σωστά το bluetooth με wifi μαζί? Μπορείς να κάνεις stream π.χ έναν σταθμό από το itunes με bluetooth και να δουλεύεις στο internet ταυτόχρονα. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό γιατί στέλνω κατευθείαν μουσική στο ηχοσύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

one last question : macbook pro 13.3 ή alienware 14.1 ? 

 

θα χρησιμοποιηθει για photoshop,corel και αλλα προγραμματα γραφιστικης. οπως και ολα τα κλασσικα(ταινιες,ιντερνετ,office)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>one last question : macbook pro 13.3 ή alienware 14.1 ? </p>

<p> </p>

<p>θα χρησιμοποιηθει για photoshop,corel και αλλα προγραμματα γραφιστικης. οπως και ολα τα κλασσικα(ταινιες,ιντερνετ,office)</p>

Αμα εισαι gamer, alienware.

 

Ειδάλλως macbook.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προγραμματα γραφιστικης και τις κλασσικες εργασιες θα δουλευω..... 

 

γιατι απο οτι ειδα, το alienware εχει σχεδον τα διπλασια χαρακτιριστικα απο το mac....αλλα στην ιδια τιμη.

 

Δεν θελω να εχω κολληματα σε βιντεο, ειτε σε μεγαλα αρχεια επεξεργασιας και με φοβιζει λιγο η καρτα γραφικων του mac.

 

4000hd  vs 650GT 2gb DDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>προγραμματα γραφιστικης και τις κλασσικες εργασιες θα δουλευω..... </p>

<p> </p>

<p>γιατι απο οτι ειδα, το alienware εχει σχεδον τα διπλασια χαρακτιριστικα απο το mac....αλλα στην ιδια τιμη.</p>

<p> </p>

<p>Δεν θελω να εχω κολληματα σε βιντεο, ειτε σε μεγαλα αρχεια επεξεργασιας και με φοβιζει λιγο η καρτα γραφικων του mac.</p>

<p> </p>

<p>4000hd vs 650GT 2gb DDR5.</p>

 

Εχεις δουλέψει ποτέ μακ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μετακινήσετε τοσο συχνά και θές φορητό για την δουλειά σου? δεν θα σε βολέψει η μικρη οθονη των λάπτοπ

 

αν όχι θα πρότινα iMac τώρα που έβαλαν και οθόνη της προκοπής και για τις μετακινήσεις σου παιρνεις αργότερα κατι οικονομικο σε windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε μου εκανε αλλα αλλο hardware το ενα αλλο το αλλο...  + οτι θελω να κρατησει κανα 3χρονο....

 

πχ το macbook εχει ι5, 8gb ram ,500gb@5400, intel 4000 ενω το alienware i7,12gb ram ,750@7200 , 650GT ddr5@2gb...

 

και η χρηματικη διαφορα τους ειναι 30-50 ευρω. 

 

πφφφφ.... ειμαι μπερδεμενος.

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι αν βγαζουν προβληματα τα Alienware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>βρε μου εκανε αλλα αλλο hardware το ενα αλλο το αλλο... + οτι θελω να κρατησει κανα 3χρονο....</p>

<p> </p>

<p>πχ το macbook εχει ι5, 8gb ram ,500gb@5400, intel 4000 ενω το alienware i7,12gb ram ,750@7200 , 650GT ddr5@2gb...</p>

<p> </p>

<p>και η χρηματικη διαφορα τους ειναι 30-50 ευρω. </p>

<p> </p>

<p>πφφφφ.... ειμαι μπερδεμενος.</p>

<p> </p>

<p>το μονο που με προβληματιζει ειναι αν βγαζουν προβληματα τα Alienware.</p>

 

5αετία χαλαρά θα κρατήσει το μακμπουκ. Τα alienware δεν τα ξέρω απο πλευράς του πόσο κρατάνε.

 

Ξέχασες το λογισμικό του μακμπουκ ;)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

one last question : macbook pro 13.3 ή alienware 14.1 ? 

 

θα χρησιμοποιηθει για photoshop,corel και αλλα προγραμματα γραφιστικης. οπως και ολα τα κλασσικα(ταινιες,ιντερνετ,office)

 

1ον - Η ερωτηση σoυ δε μπορει να απαντηθεί, διοτι δεν υπάρχει απάντηση...

2ον - Προσεγγιζεις τελείως λάθος την αγορα υπολογιστή για μια συγκεκριμένη δουλειά που το θες όπως λες..

 

Μιλάς για δυο διαφορετικά πράγματα εν μέρη..

Το ότι και τα δυο είναι laptop δε σημαινει τίποτα απολύτως..

Τόσο το αμαξι όσο και η μηχανη στα μεταφορικά μέσα συγκανταλέγονται αλλα για άλλους λόγους θα πάρεις το ένα και άλλους λόγους το άλλο..

 

Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου πρώτα είναι Windows ή Mac OS για γραφιστικά προγράμματα..

 

Η suite της Adobe υπάρχει για Mac αλλα εαν δουλευεις Corel για γραμμικά τότε πας σε Windows μιας και δεν υπάρχει για Mac..

Απο την άλλη έαν δουλευεις τα photoshop/illustrator/In design κ.α έφυγες για Mac..

Τωρα θα πεις γιατι;;;

Ειναι περιττό (και βαρετο once again) να απαντηθεί γιατι να πας σε Mac υπάρχουν εκατονταδες post  να σου απαντήσουν γιατι ναι και γιατι όχι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...