Προς το περιεχόμενο

Ποιο Macbook pro;;;


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω κολληματα με mac και pc. εχω και τα 2 αλλα σε desktop μορφη, αλλα ειναι διαφορετικα σε laptop.

 

To θεμα ειναι οτι και Corel και ολη την σουιτα της adobe δουλευω... απλα παιζει να κανω και κανα render-3d κλπ καποιες φορες.(οχι παντα) 

 

και γι'αυτο ρωταω ποιο απο τα 2 θα ανταποκριθει καλυτερα, ειδικα ως προς τους χρονους επεξεργασιας.( μην κανει το render κανα 5ωρο.)

 

Καταλαβαινεις τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ούτε το mac, ούτε το win  θα έχει κακές επιδόσεις σίγουρα..

Μεγάλες διαφορες μην ψάχνεις στo render δεν θα τις βρεις, εφόσον βέβαια μιλάμε για ακριβώς τα ιδια specs..

Οχι το ενα να εχει ssd και το άλλο όχι..

Οποτε κανε μια σοφή αγορα βάσει της εμπειρία σου και στα 2 συστήματα..

Τι συστηματα έχεις εαν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το macbook εχει ι5, 8gb ram ,500gb@5400, intel 4000 ενω το alienware i7,12gb ram ,750@7200 , 650GT ddr5@2gb

 

αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα τους.

 

imac 27'' early 2011 και ενα i7 3770 12gb ram με 7870 πανω.

 

πφφφφ, i am so confused.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα hardware είναι σαφώς ανώτερο το alienware σε σχεση με το 13αρι mbp.

Τώρα βέβαια όπως θα έχεις αντιληφθεί χρησιμοποιώντας και τα 2 λειτουργικά είναι πως εν τέλη η διαφορα στο hardware  δεν είναι το μείζων ζήτημα των mac..

 

Προσωπικά έχω ένα pc 6core με 8gb ram, και στο mbp 13 2011 υπάρχει σαφώς καλύτερη εμπειρία χρήσης..

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι είσαι confused εφόσον έχεις και το παντοδύναμο imac με την οθονάρα δεν καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σου..

Μαλλον δεν έχεις και πολύ  καλή εμπειρία..

 

Προσωπικά όποιον χρήστη mac γνωρίζω και ιδιαίτερα με iMac δεν θα είχε δεύτερη σκέψη..

 

Ψάχνεις ένα φορητό που θα αντικαταστήσει στο render τη δυναμη του iMac;;;;

Γιατί να το κάνεις αυτό;;σκέφτεσαι να πουλήσεις το iMac;;

Πάρε ένα laptop για την φορητότητα του και έχε το iMac για τις βαριες βαριες δουλειες εαν το μείζων που ζητας είναι το  3D render..

 

 

Aπο την άλλη έχεις ήδη 2 πολυ δυνατα συστηματα (ποσο πιο τουμπανα δηλαδή)..

Και δεν εχεις ξεκαθαρίσει εαν προτιμάς Windows  ή Mac OS;;

λίγο μπερδεμένα μου ακούγονται όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα συστηματα που εχω θα κατσουν εδω( ελλαδα)  και εγω ψαχνω κατι που θα αντικαταστησει και τα 2....(δυσκολο αλλα πρεπει)

 

το θεμα ειναι οτι τα προτιμαω και τα 2 λειτουργικα, αλλα μου δινεται η δυνατοτητα να αγορασω ενα απο τα 2 λαπτοπ. οποτε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το alineware ειναι μακράν πιο δυνατό μηχάνημα σε όλα και θα σου δώσει ηρεμία απο επιδόσεις σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.

 

το μακ ειναι πιο όμορφο και compact αλλα σαφώς πιο αδύναμο.

 

το os είναι θέμα καθαρά προσωπικό.

 

πάντως με βάσει τα λεγόμενα σου και ότι θες μπόλικοι δύναμη on the go.. πάρε το alienware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια ερώτηση ακόμη...σου δουλεύουν σωστά το bluetooth με wifi μαζί? Μπορείς να κάνεις stream π.χ έναν σταθμό από το itunes με bluetooth και να δουλεύεις στο internet ταυτόχρονα. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό γιατί στέλνω κατευθείαν μουσική στο ηχοσύστημα.

 

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία αν και δεν χρησιμοποιώ bluetooth γενικότερα. Stream της μουσικής στο ηχοσύστημα κάνω μέσω του wifi->apple TV->ραδιοενισχυτής για το καθιστικό και μέσω airport express σε άλλο δωμάτιο.

post-40751-0-95101700-1361743825_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει τωρα κλεινω προς macbook pro 13'' γιατι παρατηρησα οτι εχει dual καρτες γραφικων, μια την 4000hd και μια την Νvidia 650M GT.

 

Αλλα και παλι εχω τις αμφιβολιες μου, επειδη λογικα θα το δουλευω και σαν workstation στην μπριζα συνεχεια, μην παθει τιποτα η ενσωματωμενη μπαταρια του μακ. ενω το alienware την βγαζεις και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει τωρα κλεινω προς macbook pro 13'' γιατι παρατηρησα οτι εχει dual καρτες γραφικων, μια την 4000hd και μια την Νvidia 650M GT.

 

Αλλα και παλι εχω τις αμφιβολιες μου, επειδη λογικα θα το δουλευω και σαν workstation στην μπριζα συνεχεια, μην παθει τιποτα η ενσωματωμενη μπαταρια του μακ. ενω το alienware την βγαζεις και καθαρισες.

 

Φαντάζομαι το 15αρι εννοείς γιατί το 13αρι έχει μόνο intel 4000.

Όσο για την μπαταρία του MACBOOK είναι από τις πλέον καλοφτιαγμένες, σταθερές και ανθεκτικές μπαταρίες που μπορείς να συναντήσεις σε Laptop. Το κόλπο ακόμη και αν το δουλεύεις αποκλειστικά στο ρεύμα, είναι όταν η μπαταρία φτάνει στο 96% (λόγω battery drain) να το αποσυνδέεις απο το ρεύμα και να κάνεις ένα πλήρη κύκλο φόρτισης. Συνήθως χρειάζεται 3-4 μέρες συνεχούς χρήσης στο ρεύμα για να χάσει 4-5 % η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάζομαι το 15αρι εννοείς γιατί το 13αρι έχει μόνο intel 4000.

Όσο για την μπαταρία του MACBOOK είναι από τις πλέον καλοφτιαγμένες, σταθερές και ανθεκτικές μπαταρίες που μπορείς να συναντήσεις σε Laptop. Το κόλπο ακόμη και αν το δουλεύεις αποκλειστικά στο ρεύμα, είναι όταν η μπαταρία φτάνει στο 96% (λόγω battery drain) να το αποσυνδέεις απο το ρεύμα και να κάνεις ένα πλήρη κύκλο φόρτισης. Συνήθως χρειάζεται 3-4 μέρες συνεχούς χρήσης στο ρεύμα για να χάσει 4-5 % η μπαταρία.

 

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=9875442&postcount=23

 

Πολύ καλές πληροφορίες σχετικά με τις μπαταρίες στα νέα μοτνέλα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=9875442&postcount=23

 

Πολύ καλές πληροφορίες σχετικά με τις μπαταρίες στα νέα μοτνέλα. :)

 

Υπόψη επίσης ότι οι μπαταρίες στα καινούργια μοντέλα παρουσιάζουν μια απόκλιση στα στοιχεία φορτισης/αποφόρτισης που δίνει το MACOS σε σχέση με αυτά που δίνουν προγράμματα τύπου coccunut battery , istat κτλ. To έχω διαπιστώσει σε 3-4 μοντέλα του 2012 που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Παρατήρησα όμως ότι περισσότερο έγκαιρα είναι τα στοιχεία που δίνουν τα προγραμματάκια και λιγότερα αυτά του Mountain Lion. Ίσως ήρθε η ώρα για ένα μικρό software update από την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπόψη επίσης ότι οι μπαταρίες στα καινούργια μοντέλα παρουσιάζουν μια απόκλιση στα στοιχεία φορτισης/αποφόρτισης που δίνει το MACOS σε σχέση με αυτά που δίνουν προγράμματα τύπου coccunut battery , istat κτλ. To έχω διαπιστώσει σε 3-4 μοντέλα του 2012 που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Παρατήρησα όμως ότι περισσότερο έγκαιρα είναι τα στοιχεία που δίνουν τα προγραμματάκια και λιγότερα αυτά του Mountain Lion. Ίσως ήρθε η ώρα για ένα μικρό software update από την Apple.

 

Γι αυτό ακριβώς πόσταρα αυτό το link γιατί άρχισα να το ψάχνω όταν έντρομος είδα στο 2 ημερών  retina 13 να μου λέει το coconut: battery health 97% :P

 

Την άλλη μέρα έγινε 99%, μετά 97, μετά 98 κλπ κλπ κλπ 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my 2 cents...

 

To macbook pro δουλεύει απροβλημάτιστα, έτσι κι αλλιώς,  με Photoshop, Autocad κλπ.

 

Μπορείς όμως, εύκολα, με ένα πχ. late 2011  i7 2.8 (που θα το βρείς σε καλη τιμή είτε σαν stock) είτε ελαφρά μεταχειρισμένο να φτιάξεις -χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο κόστος- ένα μηχάνημα με:

-256Gb SSD

-16Gb RAM στα 1600 (ναι, τα σηκώνει άνετα στα 1600 ακόμα κι αν η apple λέει 8Gb/1333. Μάλιστα, στα 16Gb η dedicated μνήμη της HD3000 ανεβαίνει αυτόματα στα 512Mb!!!)

-2ο Σκληρό (me caddy) αντικαθιστωντας το εσωτερικό DVD και κάνοντάς το εξωτερικο με ένα απλό slot in case

 

Μπορείς έτσι να κάνεις ο,τι μα ο,τι θέλεις στο OSX και να τρέχεις COREL με VMware σε windows με 8Gb.

 

Δοκιμασμένο, απο μένα προσωπικά.. (απο αυτό το μηχάνημα σας γράφω)!

 

Όλα αυτά, αν τίθεται ζήτημα κόστους και μπορείς να ζήσεις με Sandybridge, χωρίς USB3, Intel HD4000 και Retina Display :) 

 

Αλλιώς, τα κάνεις όλα αυτα και σε last gen macbook, και είσαι μία χαρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my 2 cents...

 

To macbook pro δουλεύει απροβλημάτιστα, έτσι κι αλλιώς,  με Photoshop, Autocad κλπ.

 

Μπορείς όμως, εύκολα, με ένα πχ. late 2011  i7 2.8 (που θα το βρείς σε καλη τιμή είτε σαν stock) είτε ελαφρά μεταχειρισμένο να φτιάξεις -χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο κόστος- ένα μηχάνημα με:

-256Gb SSD

-16Gb RAM στα 1600 (ναι, τα σηκώνει άνετα στα 1600 ακόμα κι αν η apple λέει 8Gb/1333. Μάλιστα, στα 16Gb η dedicated μνήμη της HD3000 ανεβαίνει αυτόματα στα 512Mb!!!)

-2ο Σκληρό (me caddy) αντικαθιστωντας το εσωτερικό DVD και κάνοντάς το εξωτερικο με ένα απλό slot in case

 

Μπορείς έτσι να κάνεις ο,τι μα ο,τι θέλεις στο OSX και να τρέχεις COREL με VMware σε windows με 8Gb.

 

Δοκιμασμένο, απο μένα προσωπικά.. (απο αυτό το μηχάνημα σας γράφω)!

 

Όλα αυτά, αν τίθεται ζήτημα κόστους και μπορείς να ζήσεις με Sandybridge, χωρίς USB3, Intel HD4000 και Retina Display :)

 

Αλλιώς, τα κάνεις όλα αυτα και σε last gen macbook, και είσαι μία χαρα!!!

Εχεις 16gb 1600Μhz σε μηχανημα του 13'' 2011;;

το θεμα εινια ειναι τις τρεχει σαν 1600;;

η απλα η συχνοτητα πέφτει στα 1333 οπότε δώρο άδωρων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...