Προς το περιεχόμενο

Ι7 2600Κ overclock(πρωτη φορα)


Nikos667

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτασω τον I7 2600K μου στα 5GHz

Τι τροφοδοτικο μητρικη και ψυξη θα χρειαστω?

Ποση θα ειναι η διαφορα απο το stock που ειναι 3.6GHz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι καινουριος...στο overclock αμα πεταξα βλακια sorry...ποσο μπορω να το παω στο max?

Μητρικη εχω αυτην εδω MSI Z68A-GD80 (B3) και ψυχτρα μαλλον σκεφτομαι την Corsair H100

Και κουτι HAF X...και εννοω στον χωρο του CPU...διοτι GPU ενα προγραμμα κατεβαζεις και στα χει ετοιμα σχεδον...ενω CPU θελει bios...voltage ρυθμισεις και αλλα τοσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα και θα μπεις κατευθειαν στα 5ghz?εγω θυμαμαι τον ανεβαζα σιγα σιγα για να ελεγχω τις θερμοκρασιες!

 

ενιγουει  B)  οπως ειπε και ο τακης απο πανω θα ξυλωθεις για μητρικη και για ενα καλο συστημα ψυξης(water-cooling)θα προτεινα!θες και 5ghz αλλα να μου πεις μονο ετσι βλεπεις διαφορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε full load, αρκετά καλή θερμοκρασία, αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το αν και κατά πόσο ανεβάζει κι άλλο την θερμοκρασία σε πιο ζώρικες καταστάσεις. Πάντως το σύστημα είναι σταθερότατο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και μπορεί να δουλεψει 24/7 σε αυτή την ταχύτητα, αν και ποτέ δεν το αφήνω ανοικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε full load, αρκετά καλή θερμοκρασία, αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το αν και κατά πόσο ανεβάζει κι άλλο την θερμοκρασία σε πιο ζώρικες καταστάσεις. Πάντως το σύστημα είναι σταθερότατο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και μπορεί να δουλεψει 24/7 σε αυτή την ταχύτητα, αν και ποτέ δεν το αφήνω ανοικτό.

http://www.benchzone.com/Downloads/Stability_Testing/LinX-AVX_v0.6.4_Setup.exe

 

Αμα θες τρέξε αυτό να μας πεις θερμοκρασιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikos667

Τόσο η ΜΒ σου όσο και το cooler που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις είναι πέρα από ικανά να πάνε την CPU σου στα 5.0GHz. Απλά κανείς δεν μπορεί να σου διασφαλίσει πως όντως η CPU σου είναι ικανή να φτάσει σε αυτό το επίπεδο.

 

Τα 4.8 τα έχει σχεδόν βέβαια. Το ίδιο μάλλον και τα 4.9. Τα 5.0 μόνο μετά από tests θα το βεβαιώσεις.

 

Τώρα άμα τα χρειάζεσαι είναι άλλη κουβέντα. Αν τρέχεις benchmark-programs και κυνηγάς τα σκορ εκεί, τότε ΝΑΙ. Ειδάλλως....

 

@Nikos

[email protected] και 45 βαθμούς σε load με αέρα, από χλωμό ως απίθανο... Εκτός αν ζεις σε Igloo στην Αλάσκα με Ambient τους -10...

 

Και παρεμπιπτόντως είμαστε σε λάθος section του forum. Υπάρχει ειδικός χώρος για το OCing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε full load, αρκετά καλή θερμοκρασία, αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το αν και κατά πόσο ανεβάζει κι άλλο την θερμοκρασία σε πιο ζώρικες καταστάσεις. Πάντως το σύστημα είναι σταθερότατο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και μπορεί να δουλεψει 24/7 σε αυτή την ταχύτητα, αν και ποτέ δεν το αφήνω ανοικτό.

για ανεβασε photo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikos667

Τόσο η ΜΒ σου όσο και το cooler που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις είναι πέρα από ικανά να πάνε την CPU σου στα 5.0GHz. Απλά κανείς δεν μπορεί να σου διασφαλίσει πως όντως η CPU σου είναι ικανή να φτάσει σε αυτό το επίπεδο.

 

Τα 4.8 τα έχει σχεδόν βέβαια. Το ίδιο μάλλον και τα 4.9. Τα 5.0 μόνο μετά από tests θα το βεβαιώσεις.

1.Συγνωμη αλλα εγω τον 2600Κ μου πανω απο 4.8 με λιγοτερο απο 1.4 ρευμα δεν μπορεσα να τον παω . Θα μπορουσες να βαλεις τις ρυθμισεις που χρησιμοποιησες ? 

 

Τώρα άμα τα χρειάζεσαι είναι άλλη κουβέντα. Αν τρέχεις benchmark-programs και κυνηγάς τα σκορ εκεί, τότε ΝΑΙ. Ειδάλλως....

 

@Nikos

[email protected] και 45 βαθμούς σε load με αέρα, από χλωμό ως απίθανο... Εκτός αν ζεις σε Igloo στην Αλάσκα με Ambient τους -10...

 

Και παρεμπιπτόντως είμαστε σε λάθος section του forum. Υπάρχει ειδικός χώρος για το OCing...

 

δεν παιζει με αεροψυξη να εισαι στου 4.8GHZ και 45Βαθμους εκτος αν εχεις ενα απο εκεινα τα "μαγικα" κομματια που τα ψαχνουν ενα ενα . Εχω μια zalman 9900 και στους 4.8 στο prime95 βαραει 65-70 βαθμους και στο linx 70+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...