Προς το περιεχόμενο

προβλημα με pentium e5500 2,8Ghz


xXGeniusXx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας,ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ και εχω ενα προβλημα

καπου στα χριστουγεννα ειχα ανοιξει το pc μου για να το καθαρισω,οποτε εβγαλα την ψυκτρα,την καθαρισα και την ξαναεβαλα,ομως,επειδη δεν ειμαι και πολυ ειδικος στα pc οσον την συναρμολογηση,μου διεφυγε να βαλω θερμαγωγικη παστα,κι ετσι δουλευα το συστημα για κανα μηνα χωρις παστα,και τακτικα μαλιστα,ετρεχα και παιχνιδια και τα παντα,ομως παρατηρησα μεγαλη πτωση της αποδοσης,τσεκαρα θερμοκρασιες και επαθα σοκ.ετρεχα σε 100 βαθμους στα παιχνιδια(μαζι με 100% cpu usage που πριν δεν ειχα) και σε απλες εφαρμογες και ιντερνετ σε 70-80 βαθμους!ετσι οπως σκεφτομουν τι μπορει να φταιει θυμηθηκα αυτο με την θερμαγωγικη παστα και αμεσως αγορασα να βαλω.για το πρωτο μισαωρο φανηκε να διορθωθηκε το προβλημα,αλλα ξαναεκανε τα ιδια
παρακαλω δεν ξερω τι να κανω,να παρω μια ψυκτρα διοτι εχω την στοκ τωρα,να αλλαξω επεξεργαστη,που το ψιλοκοβω χλωμο,τι να κανω,σχεδον καθε φορα που τρεχω παιχνιδι μου κολαει μετα απο κανα τεταρτο που το εχω ανοιξει

σε γενικες γραμμες εχω πολυ υψηλες θερμοκρασιες,υπερβολικα πολυ cpu usage σε σχεση με πριν και τρωω κληματα σε προγραμματα και παιχνιδια
παρακαλω βοηθεια

συγνωμη αν σας κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποση θερμοαγωγιμη εβαλες; θελει λιγη ποσοτητα και καλο απλωμα.

επισης δεν μας ανεφερες ποια μαρκα θερμοαγωγιμης εβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποση θερμοαγωγιμη εβαλες; θελει λιγη ποσοτητα και καλο απλωμα.

επισης δεν μας ανεφερες ποια μαρκα θερμοαγωγιμης εβαλες.

Οτι και να βαλε οσο και να βαλε,δεν γινετε να εχει παλι τοσο χαλια αποτελεσματα,μαλλον ο ενας μηνας χωρις την παστα(που παλι υπερβολικες βρισκω τις θερμοκρασιες για εναν τετοιο κρυο cpu)ηταν καταστροφικες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε σωστα παστα για αρχη .

 

Ο τροπος ειναι ο εξης :

 

ΒΗΜΑ1 καθαριζουμε πολυ καλα και την ψυχτρα και την επεξεργαστη με καποια καθαριστικο και μαλακο πανι/βαμβακι ή ακομη και χαρτι που δεν αφηνει ινες

ΒΗΜΑ 2 βαζουμε ελαχιστη παστα και μονο τοση οση χρειαζεται για να μην φαινεται το μεταλο απο κατω δεν πρεπει να ειναι πιο παχια απο ενα λεπτο στραωμα "βαφης" αλλιως λειτουργει ως μονωτικο. 

 

 

 

ΒΗΜΑ 3 κουμπωσε καλα την ψυχτρα μεχρι να ακουστουν τα καταλληλα κλικ στις 4 βασεις της , μην την αφησιες χαλαρη

 

μετα θα πρεπει να τρεχει λογικα κανονικα. Οι επεξεργαστες καιγονται δυσκολα- πολυ δυσκολα. και συνηθως απο πολυ ρευμα σε καταστασεις υπερχρονισμου και οχι απο θερμοκρασια. Αν ανεβαζει θερμοκρασιες κανει throtling (κατεβαζει την συχνοτητα για να αυτοπροστατευτει , απο εδω προκύπτει οτι το πισι σου κολλαει...) αν ανεβαζει και αλλο εχει διακοπτη που κανει επανεκκινηση αυτοματα ή κλεινει το πισι τελειως.

 

 

Μου εχει τυχει core 2 duo να ειναι με 3 ποδαρακια επι 2-3 χρονια και να εχει κανει την παστα καφε-μαυρα απο το καψιμο με μονιμους 90+ βαθμους . ΔΕΝ ΚΑΗΚΕ ομως η CPU . μετα την αλλαγη παστας ηρθε στα ισια της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νομίζω είναι θέμα ψύξης και τίποτε περισσότερο. Οπότε προσοχή στον τρόπο τοποθέτησης (δες κ βιντεάκια) κ φυσικά πολύ καλό καθάρισμα επεξεργαστή και ψύκτρας από προηγούμενα υπολείμματα πάστας. (χαρτοπετσέτα, τρίψιμο..αν έχεις και καθαριστικό υγρό ισοπροπανόλης θα σε βοηθήσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...