Προς το περιεχόμενο

Ainol novo 9 got it!


belafode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Εδώ και 3 μέρες έχω στα χέρια μου το tablet του τίτλου.Είναι η πρώτη ταμπλέτα που έχω και η εμπειρία μου περιορίζετε σε ελάχιστες επαφές με συσκευές άλλων φίλων.


Με δύο λόγια για να μην κουράζω το tablet σκίζει από οθόνη και ταχύτητα σε ότι έχει να κάνει με εφαρμογές και παιχνίδια δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με το android που κολλάει συχνά και με αναγκάζει να κάνω restart. Εδώ χιάζομαι την βοήθεια σας για να μου πείτε πως μπορώ να βελτιώσω αυτό το κομμάτι? Είναι πραγματικά εκνευριστικό. Από wifi τώρα μιας και υπάρχει θέμα θα πω ότι δουλεύει απροβλημάτιστα μέσα σε όλο το σπίτι (110 τ.μ.) όχι με την καλύτερη ποιότητα σήματος αλλά λειτουργεί κανονικά. Ίσως θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο. Ένα άλλο θέμα είναι πως δεν μπορώ να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές όπως το instagram γιατί λέει πως δεν υπάρχει συμβατότητα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι για αυτό? Επίσης ενώ κατεβάζω κανονικά κάποιες άλλες εφαρμογές καθώς κάνει εγκατάσταση μου λέει πως δεν βρέθηκε χώρος σε usb - sd card. Τι συμβαίνει με αυτό?


Αυτά για αρχή φίλοι μου θα επιστρέψω ανανεωμένος με νέες απορίες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις καρτα μνημης μεσα;αν ναι ποια;εγω σε αλλο ταμπλετ ειχα μια μουφα 2 gb κολλουσε συνεχεια, εβαλα μια Kingston 16 gb και βρηκα την υγεια μου,ουτε κολληματα ουτε ελλειψη χωρου...

 

επισης ρωτα εδω http://www.insomnia.gr/topic/472572-ainol-novo-9-firewire-quad-core-tablet-pc-a31/page-2

Επεξ/σία από kalampakas.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Εδώ και 3 μέρες έχω στα χέρια μου το tablet του τίτλου.Είναι η πρώτη ταμπλέτα που έχω και η εμπειρία μου περιορίζετε σε ελάχιστες επαφές με συσκευές άλλων φίλων.

 

Με δύο λόγια για να μην κουράζω το tablet σκίζει από οθόνη και ταχύτητα σε ότι έχει να κάνει με εφαρμογές και παιχνίδια δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με το android που κολλάει συχνά και με αναγκάζει να κάνω restart. Εδώ χιάζομαι την βοήθεια σας για να μου πείτε πως μπορώ να βελτιώσω αυτό το κομμάτι? Είναι πραγματικά εκνευριστικό. Από wifi τώρα μιας και υπάρχει θέμα θα πω ότι δουλεύει απροβλημάτιστα μέσα σε όλο το σπίτι (110 τ.μ.) όχι με την καλύτερη ποιότητα σήματος αλλά λειτουργεί κανονικά. Ίσως θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο. Ένα άλλο θέμα είναι πως δεν μπορώ να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές όπως το instagram γιατί λέει πως δεν υπάρχει συμβατότητα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι για αυτό? Επίσης ενώ κατεβάζω κανονικά κάποιες άλλες εφαρμογές καθώς κάνει εγκατάσταση μου λέει πως δεν βρέθηκε χώρος σε usb - sd card. Τι συμβαίνει με αυτό?

 

Αυτά για αρχή φίλοι μου θα επιστρέψω ανανεωμένος με νέες απορίες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

 

 

Όσον αφορά τα θέματα συμβατότητας θα ήταν καλό να ασχοληθείς με κάποια custom rom. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου λύσει όλα τα προβλήματα που αναφέρεις. 

Μπορείς να συμβουλευτείς τα ξένα forums για να δείς ποιές custom roms κυκλοφορούν για το μοντέλο σου.

Ένα site είναι το site που θα σε βοηθήσει αρκετά και σιγά σιγά θα δεις πολλά πράγματα.

 

Εγώ έχω το Ainol Fire και του έχω περάσει custom rom του Feiyu (JB 4.1.2) και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα όσον αφορά συμβατότητες ακόμα. 

 

Επίσης κάτι άλλο,η συμβατότητα είναι και λίγο θέμα Play Store. Δηλαδή μπορεί μία εφαρμογή να μη μπορέσει να σου την εγκαταστήσει μέσω Play Store αλλά εάν την κατεβάσεις απο το PC σου, πχ απο τον "θείο" θα εγκατασταθεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις λίγες μέρες που το έχω μου κόλλησε η πρόσβαση στο android store και ήθελε να κανεις logout να δουλεψει. Γενικά πρόβλημα δεν έχω με κολληματα.

 

Αυτό με τη συμβατότητα πχ viber φανταζομαι έχει ουσία επειδή είναι tab? Δεν ξέρω αν κάποιος σε tablet έχει viber ?

 

Έχω παρατηρήσει πως ο αποθηκευτικός χώρος είναι 2 partitions. 1 Gb και 16 νομίζω. Αν αποθηκευονται στο 2ο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το viber κανονικά θέλει να σου στείλουν κωδικό στπ τηλέφωνο με SMS για να ενεργοποιηθεί οπως και το whatsapp ετσι δεν ειναι;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το έχεις όμως ήδη ενεργοποιημένο, νομίζω δεν χρειάζεται.

έχω την εντύπωση πως μόνο σε μία συσκευή μπορεί να είναι ενεργοποιημένο.

Για να το βάλεις στην δευτερη συσκευή θέλει πάλι κωδικό και απενεργοποιείται αυτόματα από την πρώτη.

Έτσι ήταν παλιά τουλάχιστον που το είχα κάνει ,τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ήταν παλιά τουλάχιστον που το είχα κάνει ,τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα

xmmmm λογικό ακούγεται τελικά - έχεις δίκιο. Αφου δεν έχει user name & pass , κάπως πρέπει να πιστοποιεί το χρήστη. Αυτό προφανώς μπορεί να γίνει μόνο απο την sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω στα χερια μου το  Ainol Novo9 FireWire Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM 2GB Android Tablet PC 16GB. Ποια custom rom προτεινετε να περασω για να εκμεταλλευτω πληρως τις δυνατοτητες που παρεχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στα χερια μου το  Ainol Novo9 FireWire Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM 2GB Android Tablet PC 16GB. Ποια custom rom προτεινετε να περασω για να εκμεταλλευτω πληρως τις δυνατοτητες που παρεχει?

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...