Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πτυχίο και ορκωμοσία


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχουμε μπλέξει με μαλάκες καθηγητές στην πτυχιακή που πήραμε έχει καθυστερήσει σημαντικά η ολοκλήρωσή της και βλέπω να τραβάει κι άλλο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.

Έστω ότι έχουμε περάσει όλα τα μαθήματα συν πρακτική αλλά δεν προλαβαίνουμε τις προθεσμίες για την ορκωμοσία του Ιουνίου τότε πρέπει να περιμένουμε ως την επόμενη ορκωμοσία της σχολής για να πάρουμε πτυχίο;

 

Στην σελίδα της σχολής μου γράφει:

«Η ορκωμοσία φοιτητών είναι μια τελετή ανακήρυξης πτυχιούχων αλλά η πραγματική ημερομηνία που κάποιος ανακηρύσσεται πτυχιούχος είναι η ημερομηνία που ολοκλήρωσε την τελευταία υποχρέωσή του στο τμήμα.Την ίδια ημέρα που ανακηρύσσεται πτυχιούχος μπορεί να ζητήσει πιστοποιητικό αποφοίτησης».

 

Και ρωτώ εγώ υπάρχει εργοδότης που θα σε δεχτεί σαν πτυχιούχο αν του δείξεις αυτό το πιστοποιητικό αποφοίτησης ή θέλουν όλοι να δουν πτυχίο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω εργαζόμενο που δεν έχει πάει να πάρει το πτυχίο του εδω και 30 χρόνια (όχι απο τεμπελιά αλλα επειδή είναι σε άλλη χώρα). Τυπικό είναι και συνήθως καταλήγει σε κορνίζες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν μήπως πρέπει να περιμένω άλλο ένα εξάμηνο γιατί υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες μετά το τέλος της πρακτικής να συνεχίσω να εργάζομαι με κανονική πρόσληψη αυτή την φορά.Τέτοιες εποχές δεν είναι να χάνουμε ευκαιρίες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε μπλέξει με μαλάκες καθηγητές στην πτυχιακή που πήραμε έχει καθυστερήσει σημαντικά η ολοκλήρωσή της και βλέπω να τραβάει κι άλλο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.

Έστω ότι έχουμε περάσει όλα τα μαθήματα συν πρακτική αλλά δεν προλαβαίνουμε τις προθεσμίες για την ορκωμοσία του Ιουνίου τότε πρέπει να περιμένουμε ως την επόμενη ορκωμοσία της σχολής για να πάρουμε πτυχίο;

 

Στην σελίδα της σχολής μου γράφει:

«Η ορκωμοσία φοιτητών είναι μια τελετή ανακήρυξης πτυχιούχων αλλά η πραγματική ημερομηνία που κάποιος ανακηρύσσεται πτυχιούχος είναι η ημερομηνία που ολοκλήρωσε την τελευταία υποχρέωσή του στο τμήμα.Την ίδια ημέρα που ανακηρύσσεται πτυχιούχος μπορεί να ζητήσει πιστοποιητικό αποφοίτησης».

 

Και ρωτώ εγώ υπάρχει εργοδότης που θα σε δεχτεί σαν πτυχιούχο αν του δείξεις αυτό το πιστοποιητικό αποφοίτησης ή θέλουν όλοι να δουν πτυχίο;

 

Το πρόβλημα δεν είναι ποτέ το πτυχίο. Ποτέ κανείς δε μου ζήτησε να το δει.

 

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος είναι έμμεσο ... πχ να του ζητήσουν δελτίο παροχής υπηρεσιών , άρα να έχεις  να κάνει έναρξη, άρα να έχεις να γραφτεί πχ στο ΤΕΕ (ή κάτι αντίστοιχο), άρα να έχεις πτυχίο.

 

ή

 

να ζητηθεί πτυχίο ή άδεια άσκησης επαγγέλματος που προϋποθέτει πτυχίο ώστε να καλυφθεί μια τυπική απαίτηση της θέσης (πχ να μπόρει να σε δηλώσει η εταιρεία ως υπεύθυνο για κάτι προς κάποια αρμόδια αρχή).

 

 

Αν δεν παίζει τέτοιο κώλυμα δε θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Ωραία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν μήπως πρέπει να περιμένω άλλο ένα εξάμηνο γιατί υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες μετά το τέλος της πρακτικής να συνεχίσω να εργάζομαι με κανονική πρόσληψη αυτή την φορά.Τέτοιες εποχές δεν είναι να χάνουμε ευκαιρίες. ;)

 

Αν έχεις ήδη συμφωνήσει το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να προσληφθείς αρχικά τυπικά σε κάποια άλλη θέση μέχρι να έχεις το τυπικό προσόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...